Amerykańscy eksperci: Rosjanie próbują podsycać konflikt w Irlandii Północnej


Amerykański think tank Atlantic Council odkrył szereg prób podsycania przez Rosjan konfliktu w Irlandii Północnej przez publikację fałszywych informacji dotyczących aktywności Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) i zjednoczenia Irlandii - podał w środę "The Times".

Według działającego w tym think tanku Digital Forensic Research Lab, które bada przypadki manipulacji i propagandy w sieci, Rosjanie używali do tego celu mediów społecznościowych. Z fałszywych kont przypisanych osobom o irlandzkim pochodzeniu ostrzegali przed "krwawą konfrontacją".

Cel rosyjskich służb

Wśród zamieszczonych materiałów znalazł się m.in. fałszywy komentarz ówczesnego ministra obrony Wielkiej Brytanii Gavina Williamsona o udziale IRA w próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala oraz nieprawdziwa deklaracja szefowej Demokratycznej Partii Unionistów Arlene Foster o gotowości odłączenia Irlandii Północnej od Zjednoczonego Królestwa.

Pisano też o rzekomych planach zwerbowania przez IRA bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy mieliby pomagać w przeprowadzaniu ataków terrorystycznych, a także rozpowszechniano nieprawdziwą plotkę o planach zabójstwa byłego szefa MSZ Borisa Johnsona.

Ben Nimmo z Atlantic Council ostrzegł, że takie działanie "wymaga bardzo niewielkiej inwestycji ze strony rosyjskich operatorów, a jeśli którakolwiek z tych informacji dostanie się do szerszej opinii publicznej, to osiągają swój cel".

Jak dodał "kombinacja brexitu, twardej granicy i całej reszty jest niczym otwarta rana i jeśli jesteś mającym wrogie zamiary zagranicznym podmiotem, to możesz chcieć wsadzić w nią palec".

Atlantic Council nie była w stanie zidentyfikować konkretnej rosyjskiej organizacji lub grupy odpowiedzialnej za rozpowszechnianie fałszywych informacji, ale oceniono, że sposób działania wskazuje na służby wywiadowcze.

Jak zaznaczono, takie działanie jest podobne do obserwowanych wcześniej poczynań rosyjskich podmiotów, które próbowały m.in. pogłębić efekt paniki po zamachach terrorystycznych na terenie Wielkiej Brytanii przez publikację nieprawdziwych informacji o ich przebiegu lub dalszym zagrożeniu.

Irlandzki "Irish Times" zaznaczył z kolei, że to prawdopodobnie pierwszy tak poważny przypadek kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w Irlandię.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / ChiralJon

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości