"Będą go znać wszyscy Ukraińcy". Udało się ustalić tożsamość jeńca zastrzelonego przez Rosjan

Źródło:
PAP

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w niedzielę, że ostatecznie ustaliła tożsamość ukraińskiego jeńca wojennego, który został zastrzelony przez Rosjan za okrzyk "Chwała Ukrainie!". Jest nim Ołeksandr Macijewski, żołnierz obrony terytorialnej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że uhonorował Macijewskiego pośmiertnie tytułem Bohatera Ukrainy.

"Śledczy SBU ustalili, że wojskowym ukraińskim rozstrzelanym po słowach 'Chwała Ukrainie!' był snajper 163. batalionu 119. samodzielnej brygady obrony terytorialnej obwodu czernihowskiego, Ołeksandr Macijewski" - podała SBU w komunikacie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że uhonorował Macijewskiego pośmiertnie tytułem Bohatera Ukrainy. W wystąpieniu wideo powiedział, że tego żołnierza "będą znać wszyscy Ukraińcy i będzie on pamiętany wiecznie - za odwagę, za jego wiarę w Ukrainę, za swój (okrzyk) 'Chwała Ukrainie'".

Nagranie z rozstrzelaniem jeńca wywołało poruszenie w Ukrainie. "Znajdziemy jego morderców"

SBU potwierdziła tożsamość

Jak wyjaśniła SBU, tożsamość zabitego udało się potwierdzić w toku działań śledczych. Badano materiały fotograficzne i nagrania wideo, rozmawiano z krewnymi i towarzyszami broni zabitego jeńca. "Oprócz tego, SBU otrzymała wynik sądowej ekspertyzy portretowej, która potwiedziła, że wojskowym na nagraniu jest właśnie Ołeksandr Macijewski" - głosi oświadczenie służb.

Wcześniej po opublikowaniu nagrania służby prasowe jednej z brygad armii ukraińskiej oświadczyły, że zamordowanym przez Rosjan jeńcem jest najprawdopodobniej Tymofiej Szadura, który walczył pod Bachmutem i został uznany za zaginionego 3 lutego.

ZOBACZ TEŻ: Walczyli ramię w ramię. Ojciec i syn zginęli w walkach o Bachmut

SBU podejmuje kroki, by ustalić tożsamość zabójców jeńca

Macijewski, według SBU, zginął 30 grudnia 2022 roku. W końcu grudnia został uznany za zaginionego, gdy znikł w pobliżu miejscowości Krasna Hora w obwodzie donieckim. Ciało zostało przekazane jego bliskim w lutym 2023 roku. Żołnierz został zmobilizowany w marcu 2022 roku. SBU nie podała jego wieku.

SBU podejmuje kroki, by ustalić tożsamość zabójców jeńca - dodano w komunikacie opublikowanym w niedzielę na serwisie Telegram. "Zrobimy wszystko, by ponieśli oni zasłużoną karę" - oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.

Nagranie wideo z egzekucją jeńca pojawiło się w internecie na początku tygodnia. Na nagraniu widoczny jest ukraiński jeniec. Gdy wypowiada słowa "Chwała Ukrainie", niewidoczny w kadrze rosyjski wojskowy rozstrzeliwuje go z karabinu maszynowego ze słowami "Zdychaj, s...". Władze ukraińskie potępiły tę zbrodnię wojenną, dokonaną przez Rosjan, rozpoczynając własne postępowanie, a także wzywając Międzynarodowy Trybunał Karny do uruchomienia dochodzenia.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: