Okupacyjne władze: "brama na Krym" uszkodzona

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 529 dni. Reuters, powołując się na cytowanego przez rosyjską propagandową agencję RIA Siergieja Aksjonowa, gubernatora okupowanego Krymu, poinformował dziś, że uszkodzony został znany jako "brama na Krym" most czonharski, który łączy okupowaną część obwodu chersońskiego z Krymem. Gubernator obwodu chersońskiego Władimir Saldo opublikował zdjęcia przedstawiające uszkodzenia mostu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 19:55

    Armia Ukrainy zniszczyła dwa mosty – w Czonharze i Geniczesku, na granicy okupowanej części terytorium obwodu chersońskiego i Autonomicznej Republiki Krymu, wykorzystywanych do zaopatrzenia rosyjskiej armii - poinformowała agencja Ukrinform.

    "Około godz. 15 (czasu lokalnegoP) Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w dwa kluczowe szlaki komunikacyjne okupantów – mosty samochodowe w Czonharze i Geniczesku" – czytamy w komunikacie ukraińskiej armii.

    Mosty drogowe w Czonharze i Geniczesku służyły okupantom do dostarczania amunicji i paliwa z okupowanego Krymu do grupy rosyjskiej na południowym wschodzie Ukrainy.

  • 19:24

    Spotkanie w Arabii Saudyjskiej, które miało wesprzeć "formułę pokojową" prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zakończyło się bez końcowej deklaracji, przyniosło jednak ostrożne, pozytywne sygnały z Chin i propozycję Brazylii, by do następnego spotkania włączyć Rosję - podaje "Spiegel".

    Spotkanie w Dżuddzie z udziałem przedstawicieli 40 państw zakończyło się w sobotni wieczór po kilkugodzinnych obradach i rozmowach za zamkniętymi drzwiami bez przyjęcia końcowej deklaracji, co było do przewidzenia po doświadczeniach pierwszego spotkania w Kopenhadze, w czerwcu tego roku - przekazuje niemiecki tygodnik.

    Celem spotkania była "konsolidacja różnych planów pokojowych" z Chin, Afryki i Brazylii z 10-punktowym planem Ukrainy. Plan prezydenta Zełenskiego obejmuje m.in. całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

    Europejskie kręgi dyplomatyczne poinformowały po spotkaniu - dodaje tygodnik - że osiągnięto porozumienie w głównych punktach rozwiązania pokojowego, takich jak „integralność terytorialna i suwerenność” Ukrainy. Europejscy dyplomaci przekazali również, że Chiny "aktywnie" uczestniczyły w dyskusji i wyrażały "pozytywne" opinie na temat ewentualnego kolejnego spotkania tego typu.

    W swoim oświadczeniu szef brazylijskiej delegacji Celso Amorim wezwał do "prawdziwych negocjacji z udziałem wszystkich stron", w tym Rosji. "Nawet jeśli Ukraina jest największą ofiarą, jeśli naprawdę chcemy pokoju, musimy w jakiś sposób zaangażować Moskwę w ten proces" – czytamy w przemówieniu Amorima.

    Ukraina już wcześniej wyrażała obawy, że rozmowy nie będą "łatwe". Ale "prawda jest po naszej stronie" – powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy w wywiadzie opublikowanym w piątek, przypomina "Spiegel".

    Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, który ściśle współpracuje z Rosją w zakresie polityki naftowej, potwierdziła swoje więzi z obiema stronami i pozycjonowała się jako potencjalny mediator w wojnie - wskazuje tygodnik.

  • 17:14

    Gubernator obwodu chersońskiego Władimir Saldo opublikował zdjęcia przedstawiające uszkodzenia mostu czonharskiego, który łączy okupowaną część obwodu chersońskiego z kontrolowanym przez Rosjan Krymem.

    Zniszczenia na moście czonharskim

  • 15:46

    Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego Ukrainy Rosja utworzyła "szkoły młodych wyborców", które mają przygotować starszych uczniów do "wyborów prezydenckich w Federacji Rosyjskiej" - informuje Centrum Narodowego Sprzeciwu. Jak oceniono, to przygotowanie do fałszowania wyborów.

    "W szkołach kolaboranci z fałszywych komisji wyborczych będą uczyć młodzież fałszowania procesu wyborczego; w rzeczywistości zadaniem szkół jest szkolenie 'obserwatorów' na pseudowybory w dyktatorskim kraju" - zaznacza Centrum Narodowego Sprzeciwu, portal prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

    Szkolenia rozpoczną się we wrześniu i potrwają do marca 2024 roku.

    Należy podkreślić, że w Federacji Rosyjskiej nie ma prawdziwych wyborów - w rzeczywistości cała władza jest skoncentrowana w rękach rządzącego reżimu, który decyduje o tym, kto może uczestniczyć w wyborach, a kto nie - komentuje Centrum Narodowego Sprzeciwu. Liczenie głosów w takim systemie nie ma już żadnego znaczenia - podkreśla.

    Następne wybory prezydenckie w Rosji powinny się odbyć w 2024 roku. Jesienią 2022 roku Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów, w tym chersońskiego, którą poprzedziły pseudoreferenda na okupowanych terenach.

    Ta próba zmiany granic siłą została odrzucona i potępiona przez społeczność międzynarodową.

  • 15:10

    Most czonharski na Krymie został uszkodzony - podał Reuters, powołując się na cytowanego przez rosyjską propagandową agencję RIA Siergieja Aksjonowa, gubernatora okupowanego Krymu.

  • 15:01

    Atak Rosji na Ukrainę [2023]

  • 14:21

    Od 31 lipca do 6 sierpnia ukraińska armia zlikwidowała około 4 tysiące osób walczących po stronie rosyjskiego agresora, a także 616 jednostek uzbrojenia i sprzętu – poinformował wiceminister obrony generał Ołeksandr Pawluk.

    "Rosjanie ponieśli istotne straty w uzbrojeniu: 32 czołgi, 84 wozy opancerzone, 170 systemów artyleryjskich, 7 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 7 systemów obrony powietrznej, 166 samochodów, 23 jednostki sprzętu specjalnego" – wyliczył Pawluk w wiadomości na Telegramie. Wiceminister powiadomił również, że zestrzelonych zostało 12 rosyjskich rakiet i 115 dronów.

  • 14:19

    Wszyscy uczestnicy spotkania w Dżuddzie, dotyczacego planu pokojowego dla Ukrainy, potwierdzili przywiązanie do zasad Karty Narodów Zjednoczonych, poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej państw – oświadczył Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy.

  • 13:11

    W okupowanej przez armię rosyjską części obwodu zaporoskiego Ukrainy otwarto urzędy poborowe. Wszystkich mężczyzn zmusza się do rejestracji - poinformował Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie mer okupowanego Melitopola w południowo-wschodniej Ukrainie.

    "Wróg rozumie, że nie był w stanie uzupełnić swoich ochotniczych oddziałów. Rok temu utworzyli Batalion Sudopłatowa, do którego nie chcieli się przyłączyć lokalni mieszkańcy, dlatego sprowadzili ludzi z Rosji. Potem spróbowali z Batalionem Kozaków. Rezultat był podobny" - przypomniał Fedorow.

  • 12:44

    Kijów. Trójząb zastąpił sowiecki herb na pomniku Matki Ojczyzny. Historyczny dzień dla stolicy Ukrainy

  • 12:08

    Jednym z celów rosyjskich ataków w nocy z soboty na niedzielę było lotnisko wojskowe Starokostiantynow w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy – przekazał rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

    "To lotnisko zostało zaatakowane już po raz kolejny. To miejsce bazowania brygady lotnictwa taktycznego. Jednak w obecnych warunkach muszę powiedzieć, że nasze lotnictwo jest dość mobilne. Nasi lotnicy i wszyscy, którzy zajmują się lotami, wiedzą, jak przeciwstawiać się wrogowi w tych warunkach" – powiedział Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że Ukraina posiada wiele lotnisk operacyjnych na całym terytorium kraju.

  • 10:54

    W sobotnim ostrzale wsi Kruhljakiwka w rejonie kupiańskim na wschodzie Ukrainy zginęło dwóch mężczyzn, a czterech zostało rannych - poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

    "Wczoraj wieczorem, około godziny 20.20, Rosjanie uderzyli kierowaną bombą lotniczą w budynek niemieszkalny we wsi Kruhljakiwka, doszło do poważnego pożaru. Według wstępnych doniesień zginęło dwóch mężczyzn, a czterech innych zostało rannych. Trwa wyjaśnianie szczegółów" - napisał na Telegramie Syniehubow.

    Dodał, że w wyniku sobotniego ostrzału Kupiańska uszkodzony został dom i zabudowania gospodarcze; jeden cywil został trafiony odłamkiem i trafił do szpitala.

  • 9:48

    Rosjanie ostrzelali w niedzielę nad ranem Charków na wschodzie Ukrainy, do ataku użyli najprawdopodobniej pocisków wystrzelonych z systemów S-300 - poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  • 9:20

    Strategią Ukraińców jest powolne ścieranie i zmiękczanie rosyjskiej obrony i mimo niewielkich dotąd postępów, może ona ostatecznie pozwolić na przełamanie rosyjskich linii - mówi PAP Matt Shoemaker, były analityk wywiadu wojskowego USA (DIA). Ekspert ocenia jednak, że Rosjanie pokazują, że znacznie lepiej radzą sobie w defensywie niż w ataku.

  • 8:50

    Na tarczy pomnika Matki Ojczyzny w Kijowie zamontowano ukraiński trójząb (tryzub), który zastąpił ściągnięty we wtorek herb sowiecki.

    Trójząb został przywieziony pod znajdujący się na terenie Narodowego Muzeum II wojny światowej w Kijowie pomnik w sobotę, kiedy to rozpoczął się proces jego wciągania na tarczę ponad stumetrowej statuy Matki Ojczyzny. Ze względu na złe warunki pogodowe i liczne tego dnia alarmy przeciwlotnicze zamontowanie tryzuba przełożono jednak na niedzielny poranek.

    Trójząb zastąpił sowiecki herbu na pomniku Matki Ojczyzny w Kijowie

  • 8:23

  • 8:20

    Obchody święta rosyjskich wojsko powietrznodesantowych (WDW) zostały w tym roku przyćmione ujawnieniem strat, które ta elitarna formacja poniosła na Ukrainie. Zabity lub ranny mógł zostać co drugi z 30 tysięcy spadochroniarzy, którzy brali udział w inwazji - ocenia w sobotę brytyjski resort obrony.

    - Na Ukrainie 8,5 tysiąca żołnierzy wojsk powietrznodesantowych zostało rannych i po leczeniu wróciło na front lub w ogóle go nie opuszczało - powiedział dowodzący WDW gen. Michaił Teplinski w przemówieniu z okazji obchodzonego corocznie 2 sierpnia święta.

    Nagranie z mową Teplinskiego zostało szybko usunięte ze stron rosyjskiego ministerstwa obrony. Dowódca nie ujawniał w niej liczby zabitych spadochroniarzy i tych, którzy zostali ranni na tyle poważnie, że nie wrócili już do walk.

    Jednak ekstrapolacja danych przedstawionych przez Teplinskiego potwierdza ocenę, że co najmniej 50 procent z 30 tysięcy wysłanych w 2022 roku na Ukrainę żołnierzy WDW zostało zabitych lub rannych - wylicza brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 7:40

    Wojska rosyjskie w zmasowanym ataku na Ukrainę w nocy z soboty na niedzielę użyły 70 pocisków i dronów. Obrona powietrzna zestrzeliła 30 rakiet i 27 dronów - poinformowało dowództwo Sił Powietrznych.

  • 7:30

    Obecność najemników Grupy Wagnera na Białorusi stwarza ryzyko i potencjał do działań wojskowych w "szarej strefie". Zaś NATO nie jest jeszcze dobrze przystosowane do odpowiedzi na takie działania - mówi w rozmowie z PAP Elisabeth Braw, ekspertka American Enterprise Insitute.

  • 7:17

    Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji Siły Powietrzne Ukrainy zlikwidowały ponad 3,5 tys. wrogich celów powietrznych, w tym 350 samolotów i śmigłowców i ponad 2 tys. dronów – przekazał dowódca tej formacji gen. Mykoła Ołeszczuk.

  • 7:05

    Kupiańsk. Rosjanie zaatakowali ośrodek krwiodawstwa. Wołodymyr Zełenski mówi o zbrodni

  • 4:15

    Ukraińskie ataki morskie są prawdopodobnie częścią celowej kampanii zakłócającej, mającej na celu stworzenie korzystnych warunków dla większych operacji kontrofensywnych - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Poprzednie ukraińskie działania wojenne koncentrowały się głównie na rosyjskich celach wojskowych na lądzie, ale - jak zauważają eksperci z ISW - wydaje się, że siły ukraińskie rozszerzają obecnie swoje wysiłki na cele morskie.

  • 4:14

    Siły ukraińskie - według ekspertów Insytutu Studiów nad Wojną (ISW) - nadal skutecznie wiążą siły rosyjskie w rejon Bachmutu i utrzymują je tam pomimo spowolnienia tempa ukraińskich operacji.
    Ukraińskie operacje ofensywne na południowej i północnej flance Bachmutu zwolniły w ostatnich dniach, a rosyjskie i ukraińskie źródła nie donosiły o żadnych ukraińskich atakach naziemnych w tym rejonie 5 sierpnia - reportuje ISW.

  • 4:11

    "Kierowana bomba lotnicza Rosji przeciwko centrum krwiodawstwa w Ukrainie. Dziś wieczorem w mieście Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Są zabici i ranni. Moje kondolencje! Nasi ratownicy gaszą pożar" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


  • 4:10

    Przywrócenie w bliskiej przyszłości do służby okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w piątek w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym, będzie dla Rosjan bardzo trudnym zadaniem - ocenił Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

    Jusow poinformował, że okręt doznał bardzo poważnych uszkodzeń, które uniemożliwią korzystanie z niego w najbliższej przyszłości.

    Przedstawiciel wywiadu Ukrainy zaznaczył, że Rosja nadal dysponuje wieloma okrętami, dlatego "niezidentyfikowane obiekty zanurzone" mają wiele celów wojskowych, na których powinny się skupić.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: t.me/SALDO_VGA

Tagi:
Raporty: