Relacja odświeża się automatycznie
- 19:55
Armia Ukrainy zniszczyła dwa mosty – w Czonharze i Geniczesku, na granicy okupowanej części terytorium obwodu chersońskiego i Autonomicznej Republiki Krymu, wykorzystywanych do zaopatrzenia rosyjskiej armii - poinformowała agencja Ukrinform.
"Około godz. 15 (czasu lokalnegoP) Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w dwa kluczowe szlaki komunikacyjne okupantów – mosty samochodowe w Czonharze i Geniczesku" – czytamy w komunikacie ukraińskiej armii.
Mosty drogowe w Czonharze i Geniczesku służyły okupantom do dostarczania amunicji i paliwa z okupowanego Krymu do grupy rosyjskiej na południowym wschodzie Ukrainy. - 19:24
Spotkanie w Arabii Saudyjskiej, które miało wesprzeć "formułę pokojową" prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zakończyło się bez końcowej deklaracji, przyniosło jednak ostrożne, pozytywne sygnały z Chin i propozycję Brazylii, by do następnego spotkania włączyć Rosję - podaje "Spiegel".
Spotkanie w Dżuddzie z udziałem przedstawicieli 40 państw zakończyło się w sobotni wieczór po kilkugodzinnych obradach i rozmowach za zamkniętymi drzwiami bez przyjęcia końcowej deklaracji, co było do przewidzenia po doświadczeniach pierwszego spotkania w Kopenhadze, w czerwcu tego roku - przekazuje niemiecki tygodnik.
Celem spotkania była "konsolidacja różnych planów pokojowych" z Chin, Afryki i Brazylii z 10-punktowym planem Ukrainy. Plan prezydenta Zełenskiego obejmuje m.in. całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.
Europejskie kręgi dyplomatyczne poinformowały po spotkaniu - dodaje tygodnik - że osiągnięto porozumienie w głównych punktach rozwiązania pokojowego, takich jak „integralność terytorialna i suwerenność” Ukrainy. Europejscy dyplomaci przekazali również, że Chiny "aktywnie" uczestniczyły w dyskusji i wyrażały "pozytywne" opinie na temat ewentualnego kolejnego spotkania tego typu.
W swoim oświadczeniu szef brazylijskiej delegacji Celso Amorim wezwał do "prawdziwych negocjacji z udziałem wszystkich stron", w tym Rosji. "Nawet jeśli Ukraina jest największą ofiarą, jeśli naprawdę chcemy pokoju, musimy w jakiś sposób zaangażować Moskwę w ten proces" – czytamy w przemówieniu Amorima.
Ukraina już wcześniej wyrażała obawy, że rozmowy nie będą "łatwe". Ale "prawda jest po naszej stronie" – powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy w wywiadzie opublikowanym w piątek, przypomina "Spiegel".
Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, który ściśle współpracuje z Rosją w zakresie polityki naftowej, potwierdziła swoje więzi z obiema stronami i pozycjonowała się jako potencjalny mediator w wojnie - wskazuje tygodnik. - 17:14
Gubernator obwodu chersońskiego Władimir Saldo opublikował zdjęcia przedstawiające uszkodzenia mostu czonharskiego, który łączy okupowaną część obwodu chersońskiego z kontrolowanym przez Rosjan Krymem.
- 15:46
Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego Ukrainy Rosja utworzyła "szkoły młodych wyborców", które mają przygotować starszych uczniów do "wyborów prezydenckich w Federacji Rosyjskiej" - informuje Centrum Narodowego Sprzeciwu. Jak oceniono, to przygotowanie do fałszowania wyborów.
"W szkołach kolaboranci z fałszywych komisji wyborczych będą uczyć młodzież fałszowania procesu wyborczego; w rzeczywistości zadaniem szkół jest szkolenie 'obserwatorów' na pseudowybory w dyktatorskim kraju" - zaznacza Centrum Narodowego Sprzeciwu, portal prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Szkolenia rozpoczną się we wrześniu i potrwają do marca 2024 roku.
Należy podkreślić, że w Federacji Rosyjskiej nie ma prawdziwych wyborów - w rzeczywistości cała władza jest skoncentrowana w rękach rządzącego reżimu, który decyduje o tym, kto może uczestniczyć w wyborach, a kto nie - komentuje Centrum Narodowego Sprzeciwu. Liczenie głosów w takim systemie nie ma już żadnego znaczenia - podkreśla.
Następne wybory prezydenckie w Rosji powinny się odbyć w 2024 roku. Jesienią 2022 roku Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów, w tym chersońskiego, którą poprzedziły pseudoreferenda na okupowanych terenach.
Ta próba zmiany granic siłą została odrzucona i potępiona przez społeczność międzynarodową. - 15:10
Most czonharski na Krymie został uszkodzony - podał Reuters, powołując się na cytowanego przez rosyjską propagandową agencję RIA Siergieja Aksjonowa, gubernatora okupowanego Krymu.
- 15:01
- 14:21
Od 31 lipca do 6 sierpnia ukraińska armia zlikwidowała około 4 tysiące osób walczących po stronie rosyjskiego agresora, a także 616 jednostek uzbrojenia i sprzętu – poinformował wiceminister obrony generał Ołeksandr Pawluk.
"Rosjanie ponieśli istotne straty w uzbrojeniu: 32 czołgi, 84 wozy opancerzone, 170 systemów artyleryjskich, 7 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 7 systemów obrony powietrznej, 166 samochodów, 23 jednostki sprzętu specjalnego" – wyliczył Pawluk w wiadomości na Telegramie. Wiceminister powiadomił również, że zestrzelonych zostało 12 rosyjskich rakiet i 115 dronów. - 14:19
Wszyscy uczestnicy spotkania w Dżuddzie, dotyczacego planu pokojowego dla Ukrainy, potwierdzili przywiązanie do zasad Karty Narodów Zjednoczonych, poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej państw – oświadczył Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy.
- 13:11
W okupowanej przez armię rosyjską części obwodu zaporoskiego Ukrainy otwarto urzędy poborowe. Wszystkich mężczyzn zmusza się do rejestracji - poinformował Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie mer okupowanego Melitopola w południowo-wschodniej Ukrainie.
"Wróg rozumie, że nie był w stanie uzupełnić swoich ochotniczych oddziałów. Rok temu utworzyli Batalion Sudopłatowa, do którego nie chcieli się przyłączyć lokalni mieszkańcy, dlatego sprowadzili ludzi z Rosji. Potem spróbowali z Batalionem Kozaków. Rezultat był podobny" - przypomniał Fedorow.
- 12:44
- 12:08
Jednym z celów rosyjskich ataków w nocy z soboty na niedzielę było lotnisko wojskowe Starokostiantynow w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy – przekazał rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat.
"To lotnisko zostało zaatakowane już po raz kolejny. To miejsce bazowania brygady lotnictwa taktycznego. Jednak w obecnych warunkach muszę powiedzieć, że nasze lotnictwo jest dość mobilne. Nasi lotnicy i wszyscy, którzy zajmują się lotami, wiedzą, jak przeciwstawiać się wrogowi w tych warunkach" – powiedział Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że Ukraina posiada wiele lotnisk operacyjnych na całym terytorium kraju.
- 10:54
W sobotnim ostrzale wsi Kruhljakiwka w rejonie kupiańskim na wschodzie Ukrainy zginęło dwóch mężczyzn, a czterech zostało rannych - poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
"Wczoraj wieczorem, około godziny 20.20, Rosjanie uderzyli kierowaną bombą lotniczą w budynek niemieszkalny we wsi Kruhljakiwka, doszło do poważnego pożaru. Według wstępnych doniesień zginęło dwóch mężczyzn, a czterech innych zostało rannych. Trwa wyjaśnianie szczegółów" - napisał na Telegramie Syniehubow.
Dodał, że w wyniku sobotniego ostrzału Kupiańska uszkodzony został dom i zabudowania gospodarcze; jeden cywil został trafiony odłamkiem i trafił do szpitala.
- 9:48
Rosjanie ostrzelali w niedzielę nad ranem Charków na wschodzie Ukrainy, do ataku użyli najprawdopodobniej pocisków wystrzelonych z systemów S-300 - poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
- 9:20
Strategią Ukraińców jest powolne ścieranie i zmiękczanie rosyjskiej obrony i mimo niewielkich dotąd postępów, może ona ostatecznie pozwolić na przełamanie rosyjskich linii - mówi PAP Matt Shoemaker, były analityk wywiadu wojskowego USA (DIA). Ekspert ocenia jednak, że Rosjanie pokazują, że znacznie lepiej radzą sobie w defensywie niż w ataku.
- 8:50
Na tarczy pomnika Matki Ojczyzny w Kijowie zamontowano ukraiński trójząb (tryzub), który zastąpił ściągnięty we wtorek herb sowiecki.
Trójząb został przywieziony pod znajdujący się na terenie Narodowego Muzeum II wojny światowej w Kijowie pomnik w sobotę, kiedy to rozpoczął się proces jego wciągania na tarczę ponad stumetrowej statuy Matki Ojczyzny. Ze względu na złe warunki pogodowe i liczne tego dnia alarmy przeciwlotnicze zamontowanie tryzuba przełożono jednak na niedzielny poranek. - 8:23
- 8:20
Obchody święta rosyjskich wojsko powietrznodesantowych (WDW) zostały w tym roku przyćmione ujawnieniem strat, które ta elitarna formacja poniosła na Ukrainie. Zabity lub ranny mógł zostać co drugi z 30 tysięcy spadochroniarzy, którzy brali udział w inwazji - ocenia w sobotę brytyjski resort obrony.
- Na Ukrainie 8,5 tysiąca żołnierzy wojsk powietrznodesantowych zostało rannych i po leczeniu wróciło na front lub w ogóle go nie opuszczało - powiedział dowodzący WDW gen. Michaił Teplinski w przemówieniu z okazji obchodzonego corocznie 2 sierpnia święta.
Nagranie z mową Teplinskiego zostało szybko usunięte ze stron rosyjskiego ministerstwa obrony. Dowódca nie ujawniał w niej liczby zabitych spadochroniarzy i tych, którzy zostali ranni na tyle poważnie, że nie wrócili już do walk.
Jednak ekstrapolacja danych przedstawionych przez Teplinskiego potwierdza ocenę, że co najmniej 50 procent z 30 tysięcy wysłanych w 2022 roku na Ukrainę żołnierzy WDW zostało zabitych lub rannych - wylicza brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. - 7:40
Wojska rosyjskie w zmasowanym ataku na Ukrainę w nocy z soboty na niedzielę użyły 70 pocisków i dronów. Obrona powietrzna zestrzeliła 30 rakiet i 27 dronów - poinformowało dowództwo Sił Powietrznych.
- 7:30
Obecność najemników Grupy Wagnera na Białorusi stwarza ryzyko i potencjał do działań wojskowych w "szarej strefie". Zaś NATO nie jest jeszcze dobrze przystosowane do odpowiedzi na takie działania - mówi w rozmowie z PAP Elisabeth Braw, ekspertka American Enterprise Insitute.
- 7:17
Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji Siły Powietrzne Ukrainy zlikwidowały ponad 3,5 tys. wrogich celów powietrznych, w tym 350 samolotów i śmigłowców i ponad 2 tys. dronów – przekazał dowódca tej formacji gen. Mykoła Ołeszczuk.
- 7:05
- 4:15
Ukraińskie ataki morskie są prawdopodobnie częścią celowej kampanii zakłócającej, mającej na celu stworzenie korzystnych warunków dla większych operacji kontrofensywnych - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Poprzednie ukraińskie działania wojenne koncentrowały się głównie na rosyjskich celach wojskowych na lądzie, ale - jak zauważają eksperci z ISW - wydaje się, że siły ukraińskie rozszerzają obecnie swoje wysiłki na cele morskie.
- 4:14
Siły ukraińskie - według ekspertów Insytutu Studiów nad Wojną (ISW) - nadal skutecznie wiążą siły rosyjskie w rejon Bachmutu i utrzymują je tam pomimo spowolnienia tempa ukraińskich operacji.
Ukraińskie operacje ofensywne na południowej i północnej flance Bachmutu zwolniły w ostatnich dniach, a rosyjskie i ukraińskie źródła nie donosiły o żadnych ukraińskich atakach naziemnych w tym rejonie 5 sierpnia - reportuje ISW. - 4:11
"Kierowana bomba lotnicza Rosji przeciwko centrum krwiodawstwa w Ukrainie. Dziś wieczorem w mieście Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Są zabici i ranni. Moje kondolencje! Nasi ratownicy gaszą pożar" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- 4:10
Przywrócenie w bliskiej przyszłości do służby okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w piątek w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym, będzie dla Rosjan bardzo trudnym zadaniem - ocenił Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Jusow poinformował, że okręt doznał bardzo poważnych uszkodzeń, które uniemożliwią korzystanie z niego w najbliższej przyszłości.
Przedstawiciel wywiadu Ukrainy zaznaczył, że Rosja nadal dysponuje wieloma okrętami, dlatego "niezidentyfikowane obiekty zanurzone" mają wiele celów wojskowych, na których powinny się skupić.