Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 439 dni. Rosja zawiesiła działalność swoich "administracji" w Skadowsku i kilku innych miejscowościach w obwodzie chersońskim, wywożą dokumenty oraz urzędników – powiadomił w poniedziałek w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:15
Wicepremier Kanady Chrystia Freeland spotkała się ze składającym wizytę w Kanadzie wicepremierem i ministrem obrony narodowej Polski Mariuszem Błaszczakiem. Rozmowy dotyczyły m.in. pomocy Ukrainie, w tym użycia rosyjskich aktywów.
Freeland podziękowała "za zajęcie przez Polskę roli lidera, znaczącą wojskową, finansową i humanitarną pomoc dla Ukrainy". Wicepremierzy "ponowili stałe zobowiązanie do dalszej pomocy mieszkańcom Ukrainy do chwili zwycięstwa" - napisano w komunikacie po rozmowach.
- 3:36
Pracujący dla AP Ukraińcy - dziennikarz wideo Mścisław Czernow, fotograf Jewhen Małoletka i producentka wideo Wasylisa Stepanenko otrzymali w poniedziałek nagrodę Pulitzera "Za służbę publiczną". W kategorii "Reportaż międzynarodowy" wyróżniono dziennikarza Stasia Kozljuka z "New York Timesa".
- 3:18
W Kijowie i we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem regionów zachodnich, ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowała agencja Ukrinform.
Alarm powietrzny zaczął się rozprzestrzeniać po godzinie 3:30 nad ranem z rejonów charkowskiego, zaporoskiego i połtawskiego. Obywatelom Ukrainy zaleca się schronienie w bezpiecznych miejscach lub przestrzeganie zasady "dwóch ścian".
- 3:07
Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek przyznanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów, który zostanie obliczony na zaspokojenie długoterminowych potrzeb obronnych Kijowa - poinformowała agencja AP.
Nowy pakiet pomocy obejmie systemy obrony powietrznej Hawk, amunicję przeciwlotniczą i drony do obrony powietrznej. Kijów otrzyma także artylerię, rakiety, pomoc w obrazowaniu satelitarnym oraz środki na bieżącą konserwację i części zamienne do różnych systemów artyleryjskich.
- 2:35
ISW: rosyjski państwowy konglomerat obronny Rostec ogłosił plany modyfikacji samolotu szturmowego Su-25SM3 do prowadzenia ataków w Ukrainie z użyciem broni o wysokiej precyzji.
- 1:45
71,8 proc. obywateli Ukrainy uważa, że wojna z Rosją może zakończyć się tylko zwycięstwem nad Moskwą, a kompromisy z krajem agresorem są niemożliwe - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Razumkowa wraz z Fundacją Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kuczerowa.
Według wyników ankiety, wśród tych, którzy uważają, że Majdan był sprawiedliwym powstaniem ludu przeciwko dyktaturze, 19,1 proc. respondentów odpowiedziało, że możliwe są kompromisy z Rosją w celu zakończenia wojny. Tylko 3,3 proc. ankietowanych stwierdziło, że dla pokoju konieczne są wszelkie kompromisy z Rosją.
Wśród tych, którzy nie byli zwolennikami Euromajdanu, odsetek zwolenników "pokoju za wszelką cenę" z Rosją wynosi 17 proc. 42 proc. uważa też, że pewne kompromisy z państwem agresorem są możliwe, choć nie wszystkie.
- 1:05
Przedstawiciel okupowanych terenów Naddniestrza w Moskwie prosił Rosję o zwiększenie jej "kontyngentu pokojowego" w regionie, prawdopodobnie w celu wsparcia wysiłków Kremla na rzecz destabilizacji Mołdawii – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.
Amerykański think tank ocenił, że jest mało prawdopodobne, aby Rosja rozmieściła dodatkowe siły w Naddniestrzu, biorąc pod uwagę jej ciągłe zapotrzebowanie na siły w Ukrainie.
- 23:13
Apartamentowiec w Kijowie uszkodzony przez rosyjskiego drona
Służby zabezpieczają apartamentowiec w Kijowie
Apartamentowiec w Kijowie uszkodzony przez rosyjskiego drona
- 22:32
Sukcesy Ukraińców w obronie przed rosyjską agresją są antidotum na inne agresje. Świat musi zobaczyć, że wolny naród może bronić wolności przed najeźdźcami - oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Potrafimy się obronić przed agresją. (...) Inni też, jeśli będą działać tak dzielnie, tak dokładnie i tak solidarnie, jak inne wolne narody. Dziękuję każdemu z naszych żołnierzy, którzy pozwalają to Ukrainie osiągnąć! Jestem wdzięczny każdemu, kto pomaga naszym żołnierzom w zdobyciu broni, która jest im potrzebna do skutecznego działania! - mówił prezydent.
Ze szczególnymi podziękowaniami zwrócił się do żołnierzy 96. Kijowskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej za skuteczną obronę przed irańskimi dronami. Kilka słów poświęcił jednostkom walczącym w najgorętszych miejscach - Marjince, Bachmucie i Awdijiwce. Podziękował wszystkim tam walczącym za odwagę i dzielność.
Poinformował też o odbyciu spotkania z dowódcami poszczególnych sektorów frontu, a także ministrem obrony i szefem wywiadu.
- 21:58
Rosjanie dokonali ataków rakietowych na obwody charkowski i dniepropietrowski - poinformowały lokalne władze.
"Mieszkańcy słyszeli pięć wybuchów. Trzy z nich w okolicach miasta" – poinformował w Telegramie mer miasta Ihor Terechow.
Szef władz regionu Ołeh Syniehubow wezwał mieszkańców do ukrycia się w związku z atakiem rakietowym. Potem przekazał, że doszło do co najmniej sześciu wybuchów, a miasto i jego okolice najprawdopodobniej zaatakowano rakietami S-300.
Władze obwodu dniepropietrowskiego również potwierdziły zagrożenie atakiem. Informowano m.in. o odgłosach eksplozji w stolicy regionu, Dnieprze.
Szef administracji obwodowej Serhij Łysak podał, że w regionie działa obrona przeciwlotnicza.
- 21:53
Rosja zawiesiła działalność swoich "administracji" w Skadowsku i kilku innych miejscowościach w obwodzie chersońskim, wywożą dokumenty oraz urzędników – powiadomił w poniedziałek w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.
"W Skadowsku zawieszono działalność administracji powiatowej i miejskiej. Nocą z 6 na 7 maja okupanci załadowali do samochodów dokumentację, sprzęt i inny majątek urzędów państwowych. Rano 7 maja miasto opuściła znaczna część okupacyjnych urzędników wraz z rodzinami" – powiadomił sztab w komunikacie w poniedziałek wieczorem.
Podobna sytuacja miała miejsce także w kilku wsiach w okolicach Skadowska.
Według sztabu generalnego Rosjanie zamierzają wywieźć dokumentację i zagrabiony majątek przez port w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim, w związku z tym, że przy wjeździe na Krym oraz w rejonie Mostu Kerczeńskiego w ostatnich dniach utworzyły się zatory.
Na froncie armia agresora w dalszym ciągu skupia się na działaniach ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W sumie wróg przeprowadził ok. 30 ataków. Najcięższe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę w obwodzie donieckim.
- 19:54
Okupacyjne rosyjskie władze położonego na południowym wschodzie Ukrainy Mariupola rozpoczęły mobilizację jego mieszkańców - poinformowała lojalna wobec władz w Kijowie rada miasta na swoim kanale w Telegramie.
W powiadomieniu zamieszczono fotografię z badania lekarskiego w wojskowej komendzie uzupełnień. Według doniesień prawowitej rady miejskiej Mariupola jako pierwsi badania lekarskie przechodzą pracownicy sektora publicznego.
"Teraz mężczyźni mogą zostać wysłani na śmierć za rosyjskich okupantów, którzy zniszczyli ich miasto" - napisała mariupolska rada miasta.Zniszczenia w Mariupolu
- Komisje poborowe rozpoczęły pracę w Mariupolu. Okupanci już szukają obywateli, którzy nie wypełniają swojego "obowiązku wojskoweg". Wróg planuje wcielić mężczyzn do sierpnia. (...) Ale my wierzymy w Siły Zbrojne Ukrainy i czekamy na wyzwolenie naszego miasta - powiedział Wadym Bojczenko, lojalny wobec Kijowa burmistrz Mariupola.
- 19:52
Rosja konsekwentnie prowadzi działania militarne, uzupełniane o metody walki hybrydowej, które mają dać jej zwycięstwo nad Ukrainą - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Sytuacja pozostaje bardzo trudna. Ponaglanie Ukraińców w sprawie kontrofensywy nie sprzyjają jej skuteczności, bo taka operacja musi być dobrze przygotowana militarnie - dodał.
- 19:49
Richard Barrons, szef Dowództwa Sił Połączonych Wielkiej Brytanii (obecnie Dowództwo Strategiczne) w latach 2013-2016 ocenił, że Ukraina jest obecnie w stanie przeprowadzić tylko ograniczoną kontrofensywę, m.in. z powodu ograniczonej liczebności armii.
Wojskowy, cytowany przez rosyjskojęzyczną redakcję BBC, powiedział, że armia Ukrainy przygotowała do operacji kontrofensywnej siły liczące ok. 60 tys. żołnierzy. Tymczasem Rosjanie skoncentrowali na froncie ok. 300 tys. ludzi i dodatkowe ok. 200 tys. rezerwy.
Do skutecznego przełamania rosyjskiej obrony konieczne jest posiadanie określonej przewagi liczebnej nad przeciwnikiem. Dlatego według Barronsa nawet w najbardziej sprzyjających warunkach taką operację można będzie przeprowadzić na odcinku frontu nie dłuższym niż 25 km.
Barrons ocenił również, że w działaniach kontrofensywnych Ukraina powinna dążyć do odcięcia rosyjskich tras zaopatrzenia, np. w celu odcięcia Krymu lub przejścia w głąb rosyjskiej obrony, by zagrozić zapleczu przeciwnika. Taki scenariusz, jak pisze BBC, cytując wojskowego, "dałby wszystkim poczucie, że rosyjską armię można pokonać, chociaż raczej nie stanie się to w 2023 roku". - 19:00
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego Odessy na południu Ukrainy spłonęły magazyny z pomocą humanitarną - poinformował w poniedziałek Ukraiński Czerwony Krzyż. Wstrzymano wydawanie pomocy.
Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało na Twitterze zdjęcie zniszczonego magazynu. "Zginął cywilny ochroniarz. Zniszczono setki ton pomocy humanitarnej dla mieszkańców Odessy. Priorytetowym celem Rosji są obiekty cywilne. W końcu terror jest ich strategią" - napisał resort.
- 17:38
Pomimo działań wojennych i obiektywnych trudności takich jak przerwy w dostawie prądu, biznes na Ukrainie się rozwija. Ponad 5 razy więcej firm powstało na Ukrainie, niż zakończyło działalność - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ośrodka analitycznego Opendatabot.
Na początku kwietnia 2023 roku liczba zarejestrowanych firm jednoosobowych wynosiła prawie 2 mln, a większych - ponad 1,2 mln. Po raz pierwszy nie wzrosła liczba zamykanych przedsiębiorstw jednoosobowych.
- 17:01
Ukrainę czeka "największy na całym świecie" projekt odbudowy kraju - powiedziała Isobel Coleman z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w wywiadzie dla portalu informacyjnego Semafor. Ukraińscy eksperci oceniają koszt tej rekonstrukcji na 750 mld - 1 bln dolarów.
W pewnym sensie odbudowa Ukrainy już się zaczęła i polega między innymi na naprawie infrastruktury energetycznej, którą Rosjanie atakowali z uporem przez całą zimę - ocenia Coleman w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.Słowiańsk, Ukraina
Wyjaśnia, że pewne "krótkoterminowe" potrzeby Ukraińców w tym obszarze są finansowane ze środków, jakie na pomoc dla Kijowa przeznaczył Kongres USA, ale amerykańska administracja zakłada, że na dłuższą metę na odbudowę kraju po wojnie złożą się fundusze z sektora prywatnego i instytucji międzynarodowych jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy. "Nie oczekujemy, że Kongres sfinansuje rekonstrukcję Ukrainy" - dodaje Coleman.
Wspólnota międzynarodowa jest też zgodna co do tego, że w jakiś sposób należałoby w tym celu wykorzystać zamrożone w ramach sankcji środki Rosji."Bardzo jasno mówimy, że Rosja będzie musiała zapłacić za zniszczenia, które spowodowała (...), właściwy mechanizm, który na to pozwoli, jest jeszcze wypracowywany" - zadeklarował w rozmowie z Semaforem wysokiej rangi przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena.
Zniszczony blok mieszkalny w Kijowie po nocnym ataku dronów
- 16:30
Wojska rosyjskie ostrzelały w poniedziałek m.in. miejscowości Antoniwka i Stanisław w obwodzie chersońskim. Na wieś Kizomys spadły rosyjskie bomby lotnicze. Celem ataków były obiekty cywilne, w tym domy mieszkalne, infrastruktura, siedziba lokalnych władz.
W efekcie rannych jest co najmniej dziewięć osób, w tym dziewięcioletni chłopiec.
W ostatnim czasie władze obwodu chersońskiego informują o nasileniu rosyjskich ostrzałów, niemal codziennie donosząc o ofiarach śmiertelnych. W wyniku ostrzałów Chersonia 3 maja zginęły 24 osoby. Rosyjskie pociski tego dnia uderzyły m.in. w supermarket, dworzec kolejowy i stację benzynową. - 15:49
Rosja ponownie de facto zablokowała działanie "inicjatywy zbożowej", odmawiając rejestracji statków z produkcją rolną i przeprowadzania ich inspekcji – powiadomiło w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
"Destruktywna polityka Rosji uniemożliwia sporządzenie planu inspekcji zgodnie z procedurami Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, przewidującymi codzienne uzgadnianie grafiku inspekcji statków wpływających i wypływających" – powiadomił resort w komunikacie na Facebooku.Statki ze zbożem oczekujące na inspekcję na wodach terytorialnych Turcji
- 15:22
"W ostatnich dniach przeciwnik prowadzi działania ofensywne na kierunkach awdijiwskim, bachmuckim i łymanskim i ma tam sukcesy taktyczne" – podało na Telegrmie Military Media Center, platforma medialna podlegająca ministerstwu obrony Ukrainy.
Główne wysiłki siły agresora skupiają się na próbach zajęcia Bachmutu i Marjinki, a także zablokowania tras zaopatrzenia dla Awdijiwki.
- 14:47
Wskutek poniedziałkowego ataku na Odessę zniszczony został skład z pomocą humanitarną Ukraińskiego Czerwonego Krzyża o powierzchni 1 tys. m kw. Pożar pochłonął wszystkie zapasy, które były tam zmagazynowane - przekazał Czerwony Krzyż.
Ponadto w niedzielę w rosyjskim ostrzale uszkodzony został szpital mobilny w Mikołajowie. Część sprzętu nie jest już zdatna do użytku.
Jak czytamy w komunikacie, od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie uszkodzonych albo zniszczonych zostało 25 budynków Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.
- 14:30
Prezydent Czech Petr Pavel powiedział w poniedziałek podczas rocznicowych uroczystości zakończenia II wojny światowej, że sytuacja i zniszczenia na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie przypominają pola bitew II wojny światowej. Premier Petr Fiala stwierdził, że Rosja nie może zwyciężyć na Ukrainie.
- 14:19
Resort spraw wewnętrznych Ukrainy opublikował na Twitterze nagranie pokazujące pojednanie rodzin i 45 żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy po wymianie jeńców z Rosją wrócili ostatnio do domów.
"Cieszymy się, że nasi obrońcy są wolni. W ramionach bliskich. Na ojczystej ziemi" – napisano.
- 14:01
"Zeszłej nocy zestrzelono 35 z 35 rosyjskich dronów! 30 z nich wycelowało w Kijów" - napisało na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony. Opublikowano też wideo z zestrzelenia.
- 13:34
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się we wtorek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.
Jak powiedział dziennikarzom rzecznik KE Eric Mamer, "wizyta będzie koncentrować się na wszystkich wymiarach naszych relacji z Ukrainą".
- 13:21
Ukraina, która wniosła wybitny wkład w zwycięstwo w II wojnie światowej, dziś znów jest w centrum oporu wobec agresji. Zapłata za zbrodnie, które popełnia dziś Rosja, jest jednak nieunikniona – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow na Telegramie.
Wskazał, że jego kraj walczy dziś przeciw rosyjskiej inwazji i imperialnym planom Moskwy, które miały doprowadzić do "zakończenia ukraińskiej historii". "My (jednak) mocno stoimy, walczymy i żyjemy! Zwycięstwo będzie nasze!" – zapewnił.
"I zemścimy się za każdą rakietę, bombę, za każdy zniszczony dom, za niezliczone ofiary i cierpienia dzieci i matek, za każdą zbrodnię popełnioną na Ukrainie! Rosyjska orda zachłyśnie się krwią swoich żołnierzy na ukraińskiej ziemi! Bo żadna armia świata nie pokona narodu, który posiada nieśmiertelną wolę życia, niezłomną siłę ducha i potężne, odważne wojsko!" – dodał. - 12:29
Według obywateli Ukrainy najważniejszą rolę we wspieraniu ich kraju w wojnie obronnej z Rosją odegrali wśród zagranicznych polityków prezydent USA Joe Biden, prezydent RP Andrzej Duda i były już premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson - wynika z opublikowanych rezultatów sondażu Centrum Razumkowa i organizacji Demokratyczni Inicjatywy.
Na Bidena wskazało 58 proc. uczestników badania, na Dudę 50 proc., a na Johnsona 49 proc.
Na następnych miejscach znaleźli się prezydent Francji Emmanuel Macron - 10 proc. i kanclerz Niemiec Olaf Scholz - 9 proc.
94 proc. ankietowanych uważa, że Władimir Putin jest współczesnym Adolfem Hitlerem. Około 92 proc. badanych wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją.
Badanie przeprowadzono w dniach 23-30 marca br. we wszystkich regionach Ukrainy, które są pod kontrolą Kijowa i na których nie toczą się walki. W sondażu udział wzięło 2017 osób powyżej 18. roku życia.
- 11:55
Rosyjski wywiad prowadzi operację wywierania wpływu, mającą na celu stworzenie podziałów między UE a Turcją poprzez krytykę islamu. Rosjanie chcą, aby za antymuzułmańskie demonstracje odpowiadali także Ukraińcy - ujawniły europejskie media, w tym szwedzki dziennik "Expressen".
Według zdobytych przez dziennikarzy dokumentów rosyjscy agenci zainspirowali się spaleniem Koranu w Szwecji, dokonanym w styczniu tego roku przed ambasadą Turcji w Sztokholmie przez duńsko-szwedzkiego polityka Rasmusa Paludana.
- 11:50
Według stanu na godzinę 12.50 (11.50 w Polsce) alarm przeciwlotniczy w Ukrainie obowiązuje już tylko w obwodach czernihowskim, sumskim, ługańskim oraz na Krymie.
- 11:47
Witalij Kliczko w zniszczonym mieszkaniu, w które trafiły odłamki drona
Zniszczony blok mieszkalny w Kijowie po nocnym ataku dronów
Zniszczony blok mieszkalny w Kijowie po nocnym ataku dronów
Witalij Kliczko w zniszczonym mieszkaniu, w które trafiły odłamki drona
- 11:39
Nocny atak dronów na Ukrainę był największym atakiem z użyciem tych maszyn od początku rosyjskiej inwazji – oświadczył mer Kijowa Witalij Kliczko, który opublikował zdjęcia budynków, zniszczonych przez odłamki zestrzelonych bezzałogowców.
"Minionej nocy barbarzyńcy urządzili największy atak dronów-kamikadze. Wypuścili prawie 60 Shahedów. 36 z nich leciało na stolicę (wojsko mówi o 35 dronach – red.). Wszystkie zostały zniszczone przez obronę powietrzną" – napisał Kliczko na Telegramie.
Opublikował tam zdjęcia zniszczonego bloku mieszkalnego w dzielnicy Swiatoszyno, w który trafiły odłamki drona. "Szczęśliwie obeszło się bez ofiar. Rannych zostało jednak pięć osób w dwóch dzielnicach miasta. (…) Dwie poszkodowane osoby zostały hospitalizowane, jedną zoperowano. Lekarze mówią, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" – podkreślił mer Kijowa.
Kliczko zapewnił, że władze miasta udzielą niezbędnej pomocy poszkodowanym i odbudują zniszczone mieszkania.
- 11:23
Przyczyną alarmu jest prawdopodobnie aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego.
W Kijowie syreny zawyły tuż przed południem. Władze zaapelowały do mieszkańców o niezwłoczne ukrycie się w schronach. Użytkownicy Telegramu donoszą o starcie z lotniska w Rosji myśliwca MiG-31K, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał.
- 11:13
W Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy na terenie całego kraju.
- 10:57
Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew nie złoży w tym roku wieńców pod sowieckimi pomnikami w Berlinie w dniach upamiętniających zakończenie II wojny światowej - napisał portal dziennika "Berliner Zeitung".
- 10:19
Rosja, która wywołała największą wojnę od czasów II wojny światowej, "na ziarnach ideologii radzieckiej" wyhodowała raszyzm – oświadczył w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie premier Ukrainy Denys Szmyhal.
"Po II wojnie światowej ludzkość powtarzała słowa 'nigdy więcej', donosząc kolejnym pokoleniom prawdę o okrucieństwie wojny. Prawda jednak jest taka, że reżim radziecki, który wraz z nazistowskim wywołał najbardziej krwawą wojnę w dziejach świata, przetrwał i przywłaszczył sobie zasługi zwycięstwa" – napisał Szmyhal na Telegramie.
Premier wskazał, że dziś świat ponownie zjednoczył się, by odeprzeć agresję Rosji. "Ukraina straciła w tych straszliwych latach (II wojny światowej) osiem milionów swoich obywateli. I dziś traci najlepszych synów i córki, by żyć pod spokojnym niebem. Rosja natomiast latami powtarzała swym wyimaginowanym wrogom, że 'może powtórzyć'. Powtórzyć wojnę, zabójstwa i ruinę" – zaznaczył.
Szmyhal ocenił, że takie podejście odróżnia współczesną Rosję od Ukrainy. "Bo my pamiętamy wszystkich, którzy oddali życie w walce o pokój podczas II wojny światowej. I my zwyciężamy. Po to, by żyć, tworzyć i rozwijać" – napisał premier.
- 9:54
Pamiętając o bohaterstwie milionów Ukraińców w czasie II wojny światowej, ponownie walczymy dziś ze złem i znowu nie jesteśmy w tej walce osamotnieni – oświadczył w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Wspominając bohaterstwo milionów Ukraińców w wojnie przeciwko nazizmowi, widzimy takie samo bohaterstwo w działaniach naszych żołnierzy także dziś (…). Zło, niestety, powróciło. Tak, jak wówczas wtargnęło do naszych wsi i miast, tak robi to i teraz. Jak wtedy zabijało naszych ludzi, tak zabija i dziś. Choć agresor jest inny, to ma taki sam cel: zniewolenie albo zagładę – powiedział prezydent.
- Walczyliśmy wtedy i walczymy dziś o to, by nikt znowu nie zniewalał innych narodów ani nie niszczył innych krajów. A całe to stare zło, które przywraca współczesna Rosja, zostanie pokonane tak samo, jak pokonany został nazizm – oświadczył.
Zełenski poinformował, że w poniedziałek wniósł do parlamentu projekt ustawy, w którym zaproponował ustanowienie 8 maja Dniem Pamięci Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Przekazał także, że podpisał dekret, zgodnie z którym 9 maja będzie obchodzony w Ukrainie jako Dzień Europy.
- Będzie to Dzień Europy, która wspiera Ukraińców przez całe te dziewięć lat (rosyjskiej) agresji i 439 inwazji (Rosji) na pełną skalę. (…) Będzie to Dzień Europy, naszej sojuszniczki, która daje schronienie naszym kobietom i dzieciom. Która nie podważa naszej suwerenności i nie kwestionuje prawa do wyboru własnej drogi rozwoju. Która nigdy nie nazywa Ukrainy "wymyślonym" czy "sztucznym" tworem. I która daje nam broń, byśmy mogli bronić siebie i ją - naszą Europę! – powiedział prezydent Ukrainy.
- 9:51
Rosyjskie wojska w Ukrainie mają problemy z amunicją, ale w Bachmucie i Awdijiwce w Donbasie jej nie żałują - powiedział portalowi RBK-Ukraina Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Jusow ocenił, że straty w składzie osobowym i sprzęcie wszystkich rosyjskich jednostek prowadzących działania szturmowe na kierunku bachmuckim są "ogromne". Dotyczy to też najemników z Grupy Wagnera - dodał.
Zaznaczył, że prywatne firmy wojskowe, w tym Grupa Wagnera, kontynuują werbunek ludzi do walk, ale nie bez trudności.
Według przedstawiciela HUR rosyjskie siły przechodzą do działań obronnych na całej linii frontu oprócz kilku odcinków, na których kontynuowane są próby operacji ofensywnych.
- 9:22
9 maja, kiedy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej, na Łotwie może dojść do prowokacji - ostrzegła łotewska policja. W kraju wprowadzono zakaz obchodów, nie można składać kwiatów na miejscu zdementowanych sowieckich pomników.
- 9:18
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 27,9 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 24 tys. osób - podałaStraż Graniczna.
- 8:42
Rosyjscy werbownicy próbują pozyskać na wojnę przeciwko Ukrainie migrantów z Azji Środkowej, oferując im wysokie pensje i możliwość szybkiego uzyskania obywatelstwa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjscy werbownicy, w tym ci mówiący po tadżycku i uzbecku, regularnie odwiedzają meczety i biura imigracyjne próbując pozyskać ochotników, którym według Radia Wolna Europa oferowane są premie przy zapisie w wysokości 2390 dolarów i pensje do 4160 dolarów miesięcznie.
Migrantom oferowano również szybką ścieżkę uzyskania obywatelstwa rosyjskiego, trwającą od sześciu miesięcy do roku, zamiast normalnych pięciu lat.
"Wysokie miesięczne wynagrodzenie i bonusy za zaciągnięcie się skuszą niektórych pracowników migrujących. Ci rekruci zostaną prawdopodobnie wysłani na ukraińskie linie frontu, gdzie wskaźnik ofiar jest wyjątkowo wysoki. Rekrutacja migrantów jest częścią prób rosyjskiego ministerstwa obrony, aby zrealizować swój cel, jakim jest pozyskanie 400 tys. ochotników do walki na Ukrainie. Władze prawie na pewno starają się opóźnić każdą nową jawną obowiązkową mobilizację na tak długo, jak to możliwe, aby zminimalizować niezadowolenie w kraju" - napisano w aktualizacji wywiadowczej.
- 8:13
Jest wątpliwe, czy Rosja może prowadzić spójną kampanię obronną na całej linii frontu na Ukrainie - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Think tank zwrócił uwagę na poważne rozbieżności w strukturze dowodzenia siłami rosyjskimi.
Według analityków ISW przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow mógł zaszantażować rosyjskie dowództwo wojskowe, by zmusić je do przekazania amunicji najemniczej Grupie Wagnera atakującej Bachmut w obwodzie donieckim.
Kadyrow zagroził przerzuceniem swoich sił do Bachmutu z innych odcinków frontu, co zagroziłoby rosyjskim liniom obrony - podkreślił ISW. Wcześniej założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapowiedział, że podlegli mu najemnicy wycofają się z Bachmutu, jeśli nie otrzymają zaopatrzenia.
Kadyrow i Prigożyn zmusili tym samym szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego generała Walerija Gierasimowa do wznowienia dostaw amunicji dla wagnerowców, choć resort obrony zmienił priorytet z zajęcia Bachmutu na przygotowanie do obrony przed ukraińską kontrofensywą.
W związku z tym, że Gierasimow musi ustępować żądaniom patronów podległych mu oddziałów, rodzą się wątpliwości, czy Rosja jest w stanie prowadzić spójną kampanię obronną na całej linii frontu - zaznaczyli analitycy.
Zakończony sukcesem wspólny szantaż Kadyrowa i Prigożyna to kolejne świadectwo tego, że Gierasimow w rzeczywistości nie kontroluje wszystkich rosyjskich sił na Ukrainie, mimo że w styczniu nominalnie objął osobiste dowództwo nad działaniami rosyjskimi na Ukrainie - ocenił ISW.
- 8:08
Ukraiński sztab opublikował zaktualizowane dane dotyczące strat okupantów na froncie. Według tych informacji, ostatniej doby Rosjanie mieli stracić między innymi 540 ludzi i siedem czołgów.
- 7:16
Ukraiński sztab poinformował też, że minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły 16 ataków rakietowych m.in. na miasta obwodów charkowskiego, chersońskiego, mikołajowskiego i odeskiego. Odnotowano też 61 ataków lotniczych i 52 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wskutek ataków są zabici i ranni cywile. Uszkodzony został blok mieszkalny, domy i inna infrastruktura cywilna.
Główne wysiłki rosyjska armia koncentruje na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie. Zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. Na tych odcinkach minionej doby wojska ukraińskie odparły 55 wrogich ataków. Rosyjskie siły ostrzelały Bachmut amunicją fosforową i zapalającą - dodano w raporcie.
- 7:15
Rosyjskie siły okupacyjne prowadzą przymusową "ewakuację" ludności w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Mieszkańcy okupowanego miasta Tokmak "ewakuowani" są na południe, w stronę Berdiańska. "Ewakuacji" podlegają przedstawiciele władz okupacyjnych, kolaboranci, dzieci, nauczyciele i wychowawcy. Rodzicom, którzy odmawiają "ewakuacji" dziecka, grozi się nieprzepuszczaniem go do następnej klasy - czytamy w porannym komunikacie.
Na stacjach benzynowych ustawiają się kolejki. Kierowców poinformowano, że nie są planowane kolejne dostawy paliwa.
W miejscowości Wesełe w obwodzie zaporoskim zamknięto miejscowy posterunek policji sił okupacyjnych. Przed opuszczeniem lokalu spalono dokumenty.
- 6:53
Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy z niedzieli na poniedziałek obwód kijowski 35 dronami bojowymi Shahed. Wszystkie zostały strącone - poinformowały rano ukraińskie Siły Powietrzne.
W Kijowie wskutek ataku rannych zostało pięć osób. Odłamki uszkodziły m.in. samochody, zbiornik paliwa i spadły na budynek mieszkalny - przekazały lokalne władze.
Około północy rosyjska armia zaatakowała również pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, część rakiet strącono.
- 6:36
Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 7 maja 2023
- 5:23
Alarmy przeciwlotnicze w Ukrainie obowiązują na Krymie oraz w obwodzie ługańskim (stan na godzinę 5.20 polskiego czasu).
- 2:15
Co najmniej pięć osób zostało rannych w wyniku nocnych rosyjskich ataków z powietrza na zachodnie dzielnice Kijowa - poinformował w poniedziałek nad ranem mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko na kanale Telegram. Według Kliczki między innymi w dwupiętrowy budynek mieszkalny w dzielnicy Swiatoszyn uderzył wrak drona. Ranne zostały tam dwie osoby. Administracja wojskowa miasta poinformowała, że w wyniku ataków doszło do zniszczeń. Świadkowie powiedzieli agencji Reutera, że słyszeli liczne eksplozje w Kijowie, a przedstawiciele władz twierdzili, że systemy obrony powietrznej odpierały rosyjskie ataki.
- 1:13
Doszło do ataku rakietowego wroga na Odessę - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk na kanale Telegram. Ukraińska telewizja Suspilne podała informacje o pożarze, który wybuchł w Odessie wskutek ataku rakietowego, oraz o eksplozjach w innym mieście na południu kraju, Chersoniu. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono także w stolicy, Kijowie, i innych regionach kraju.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrij Jermak/telegram
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu