Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 438 dni. Dowódca wojsk lądowych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski, poinformował, że Rosjanie zwiększyli intensywność ostrzału z broni ciężkiej, zaczęli używać bardziej zaawansowanego sprzętu i przegrupowują wojska. "Wróg nie zamierza zmieniać planów i robi wszystko, co w jego mocy, by zająć Bachmut i kontynuować działania ofensywne" - napisał Syrski, dodając, że Rosjanie nadal mają nadzieję na zdobycie miasta do 9 maja, Dnia Zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem, najważniejszego święta państwowego w tym kraju. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:44
Rosjanie wciąż mają nadzieję na zdobycie Bachmutu przed 9 maja; naszym zadaniem jest do tego nie dopuścić - napisał na swoim profilu na Telegramie dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski, który po raz kolejny odwiedził na froncie swoich podkomendnych. "Ciężka obrona Bachmutu trwa. Odwiedziłem naszych żołnierzy w rejonach walk i spotkałem się z dowódcami jednostek bojowych" - poinformował generał.
- 21:02
Prezydent Czech Petr Pavel ujawnił na łamach brytyjskiego dziennika "Guardian", że podczas niedawnej wizyty w Kijowie ostrzegł ukraińskie władze przed pośpiesznym przeprowadzaniem planowanej kontrofensywy. Pavel uznał, że jeśli atak się nie powiedzie, będzie to dla Kijowa porażka.
- 21:02
Świat musi wiedzieć o każdym akcie rosyjskiego terroru wobec naszego narodu, musi mówić o tym, co robi terrorystyczne państwo. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają nam, rozpowszechniając prawdę o rosyjskich atakach i ostrzałach, o okrucieństwie okupantów, które nie ustaje nawet na jeden dzień - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- 20:56
Stany Zjednoczone zapytały, czy możemy przekazać Ukrainie systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400, które wcześniej kupiliśmy od Rosji. Odpowiedzieliśmy, że nie - powiedział w tureckiej telewizji minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany w niedzielę przez BBC.
- 18:56
Ministerstwo rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ukrainy podjęło decyzję o czasowym zawieszeniu wymogu posiadania zezwoleń przez polskich przewoźników, realizujących przewozy do Ukrainy z dowolnego kraju Unii Europejskiej; ma to umożliwić odblokowanie przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin - poinformowało ministerstwo. Decyzja ma na celu rozwiązanie sytuacji związanej z blokowaniem przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin przez polskich przewoźników oraz spełnienie jednego z kluczowych żądań protestujących, czyli nałożenia kar za brak zezwoleń na przewozy do Ukrainy z krajów trzecich UE - czytamy w komunikacie.
- 18:00
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski, poinformował w serwisie Telegram, że Rosjanie zwiększyli intensywność ostrzału z broni ciężkiej, zaczęli używać bardziej zaawansowanego sprzętu i przegrupowują wojska.
"Wróg nie zamierza zmieniać planów i robi wszystko, co w jego mocy, by zająć Bachmut i kontynuować działania ofensywne" - napisał Syrski, dodając, że Rosjanie nadal mają nadzieję na zdobycie miasta do 9 maja, 9 maja, Dnia Zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem, najważniejszego święta państwowego w tym kraju.
- 16:17
Obawiamy się, że nasza kontrofensywa może nie spełnić oczekiwań Zachodu. Oczekiwania na świecie są zawyżone - wyznał ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla "Washington Post".
Ukraińska armia przez niemal 15 miesięcy wojny zrobiła więcej, niż oczekiwał od niej świat. - Obecnie nasi dowódcy starają się tonować oczekiwania w obawie, że wynik zapowiadanej kontrofensywy, która ma odwrócić losy wojny, może nie sprostać oczekiwaniom - powiedział Reznikow.
Minister Reznikow jest zdania, że presja na sukcesy militarne Ukraińców wynika po części z dotychczasowych zwycięstw Ukrainy na polu bitwy.
- 14:45
Od 1 maja do 7 maja (bieżącego roku) w Ukrainie zginęło prawie cztery tysiące rosyjskich żołnierzy - poinformował wiceminister obrony Ukrainy generał Ołeksandr Pawluk, informuje Censor.NET.
W pierwszym tygodniu maja ukraińskie siły zbrojne zniszczyły między innymi 24 rosyjskie czołgi, 59 pojazdów opancerzonych, 96 systemów artyleryjskich i 97 dronów.
- 14:27
"Dowódca wschodniego zgrupowania wojsk generał Ołeksandr Syrski odwiedził jednostki i pododdziały, powstrzymujące agresora na linii frontu" - poinformowały wojska lądowe Ukrainy.
Nie sprecyzowały, gdzie konkretnie był generał. Wcześniej Syrski odwiedził obwońców na kierunku bachmuckim, gdzie trwają cieżkie walki sił zbrojnych Ukrainy z armią rosyjską i najemnikami formacji miliratnej Grupa Wagnera.
- 13:35
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow w wywiadzie dla Yahoo News powiedział, że "Rosja potrafi działać w sferze informacyjnej".
- Dlatego nawet jeśli na Kreml spadnie rakieta, to oni przedstawią to jako swoje zwycięstwo (…) To brzmi jak żart, ale rosyjskie społeczeństwo przyjmuje takie głupoty" – mówił Budanow.
Yahoo News zaznaczył, że rozmowa z ukraińskim wojskowym odbyła się 24 kwietnia, a więc ponad tydzień przed informacją o rzekomym "ataku ukraińskich dronów na Kreml", od którego władze w Kijowie zdecydowanie się odcięły.
- 13:08
W niedzielę rano rosyjskie wojsko ostrzelało Awdijiwkę z wyrzutni Grad, czołgów i artylerii - poinformował szef władz tego miasta Witalij Barabasz. Przekazał, że nie ma ofiar i rannych.
Wcześniej szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał we wpisie na Facebooku, że w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków zostało rannych pięciu mieszkańców regionu.
- 12:12
Rosjanie prowadzą rozpoznanie z powietrza na całej linii frontu – oświadczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. W nocnym ataku rakietowym armia wroga użyła mało precyzyjnych rakiet Ch-22.
- Wczoraj zestrzelono pięć bezzałogowców, jeden Łancet (dron uderzeniowy). Dzisiaj już mamy informację, że nad obwodem kijowskim zestrzelono bezzałogowiec. Oznacza to, że przeciwnik kontynuuje działania rozpoznania na różnych kierunkach, na całej linii frontu – powiedział Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.
- 11:35
Rosja nie ma potencjału do ofensywy na dużą skalę i stara się zgromadzić pewien zapas rakiet, by powstrzymać ukraińską kontrofensywę - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.
- W tej chwili Rosja nie ma potencjału militarnego, gospodarczego ani politycznego, aby podjąć próbę ofensywy na dużą skalę w jakimkolwiek miejscu w Ukrainie – stwierdził Budanow.
Jednocześnie Budanow zaznaczył, że rosyjski agresor wciąż jest w stanie prowadzić poważne operacje obronne i to jest problem, z którym zetknie się Ukraina.
- 11:04
Okupacyjne wojska zaczęły aktywnie przerzucać ciężki sprzęt przez Mariupol. Jest transportowany w kierunku obwodu zaporoskiego - poinformował doradca proukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
W serwisie Telegram opublikował on też zdjęcia przerzuconego przez Rosjan uzbrojenia.
Jak stwierdził Andriuszczenko, "intensywność przerzutu rosyjskiego sprzętu przez okupowany Mariupol stale rośnie".
- 10:39
Wojna w Ukrainie przyspieszyła spadek populacji Rosji, co przekłada się na największy od dziesięcioleci niedobór siły roboczej i będzie przekładać się na spadek wzrostu gospodarczego tego kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że wskutek pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie populacja Rosji zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzech lat o 2 miliony bardziej niż przewidywano, na co wpłynął fakt, że w 2022 roku z tego kraju wyjechało do 1,3 mln osób, w tym wielu młodszych i dobrze wykształconych ludzi, pracujących w kluczowych sektorach gospodarki.
- 10:20
Szef prywatnej najemniczej rosyjjskiej fromacji Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn i czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow prawdopodobnie próbują zrzucić winę za niepowodzenia pod Bachmutem w Ukrainie na rosyjski resort obrony – analizuje amerykański Instytut Badań nad Wojną.
Wcześniej Prigożyn zapowiedział w liście do ministra obrony Siergieja Szojgu, że jego najemnicza formacja przekaże swoje pozycje czeczeńskim jednostkom Achmat o północy 10 maja w związku z tym, że nie otrzymuje ona odpowiednich dostaw amunicji i ponosi duże straty w ludziach. Z kolei Kadyrow wyraził gotowość do zastąpienia sił Wagnera swoimi ludźmi z batalionu Achmat.
ISW ocenia, że Prigożyn i Kadyrow zamierzają w ten sposób zrzucić winę za wszelkie niepowodzenia na resort obrony, a ministerstwo i regularne rosyjskie jednostki (które także są pod Bachmutem) przedstawić jako nieefektywne.
- 9:59
Pięć osób zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Bałakliję, znacznie oddaloną od frontu miejscowość w obwodzie charkowskim – powiadomiły lokalne władze.
"Dwie kobiety w wieku 75 lat i jedna w wieku 50 lat mają rany spowodowane przez wybuch. Jeszcze dwaj mężczyźni, w wieku 20 i 85 lat mają stosunkowo lekkie obrażenia" – przekazał szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.
Jak dodał urzędnik, według wstępnych informacji Rosjanie użyli systemów S-300. Do ataku doszło w niedzielę rano.
- 9:41
Ukraiński sztab podał najnowsze dane dotyczące strat agresorów na froncie. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili między innymi 660 ludzi i sześć czołgów.
- 8:40
Rosjanie w nocy zaatakowali obwód mikołajowski pięcioma rakietami Ch-22 wystrzelonymi z samolotów Tu-22M3 – powiadomił szef władz regionu Witalij Kim. W wyniku tych ataków m.in. zniszczeniu uległ budynek przedsiębiorstwa przemysłowego. Wstępnie podano, że nie ma ofiar w ludziach.
W powiecie nikopolskim w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ostrzału zginęła 72-letnia kobieta, dwie osoby są ranne. Rosjanie ostrzeliwali cele cywilne, w tym domy mieszkalne i budynki gospodarcze oraz infrastrukturę.
Obwód chersoński był w ciągu minionej doby ostrzeliwany 51 razy z artylerii, wyrzutni rakietowych Grad, czołgów, dronów i lotnictwa – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Zginęło sześć osób, cztery są ranne.
O ostrzałach przeprowadzanych przez armię agresora powiadomiły także władze obwodu charkowskiego. W ich efekcie doszło do licznych zniszczeń infrastruktury; mieszkańcy nie ucierpieli.
W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu doby rannych zostało pięć osób - przekazał szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.
Nad Kijowem, jak poinformowały władze stolicy, obrona powietrzna zestrzeliła w nocy rosyjski dron zwiadowczy.
- 8:38
W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 28,5 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 24,2 tys. osób - podała Straż Graniczna.
- 7:49
Władze okupacyjne ewakuują posiadających rosyjskie paszporty mieszkańców Enerhodaru w obwodzie zaporoskim do Berdiańska i Prymorska – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii.
"W pierwszej kolejności wywożeni są ci, którzy zgodzili się na przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa w pierwszych miesiącach okupacji" – podano w komunikacie sztabu.
To już kolejna w ostatnich dniach informacja o ewakuacji prowadzonej w okupowanej części obwodu zaporoskiego. Obok Enerhodaru znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, którą wojska rosyjskie zajęły w marcu ubiegłego roku.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) ostrzegł w sobotę, że sytuacja wokół kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej staje się "coraz bardziej nieprzewidywalna i potencjalnie niebezpieczna".
- 7:02
Atak dronami na Kreml to "amatorskie teatrum w wykonaniu Rosjan". Przekaz dla obywateli Rosji, którzy mają uwierzyć, że Wołodymyr Zełenski dokonuje ataków na Kreml, aby zabić ich wodza Władimira Putina - ocenił w rozmowie z PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak.
- 6:20
- 5:18
W niedzielę w nocy na tymczasowo okupowanym Krymie doszło do serii eksplozji, poinformował portal ZN,UA na podstawie doniesień lokalnych mediów.
Eksplozje słyszano w Sewastopolu, na przylądku Fiolent na południe od miasta, w okolicy Sewastopola oraz w Sakach - pisze ZN,UA.
Odgłosy eksplozji są wynikiem ataków dronów. Według portalu Baza co najmniej jeden ukraiński dron został zestrzelony nad Sewastopolem przez rosyjską obronę powietrzną, jego szczątki przeleciały 70 metrów w rejonie przylądka Fiolent.
W sobotę rano w rejonie Dżankoju na Krymie doszło do eksplozji.W wyniku wybuchów w okupowanym Sewastopolu 29 kwietnia zniszczeniu uległo ponad 10 zbiorników z produktami naftowymi o pojemności 40 tys. ton.
- 4:12
Czeczeńskie oddziały "Achmat" mogą 10 maja zastąpić Grupę Wagnera w Bachmucie – podaje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- 3:22
Siły rosyjskie osiągnęły jedynie nieznaczne korzyści w walkach o Bachmut, a siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły udany ograniczony kontratak na południowy zachód od Awdiwki - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- 2:32
W odległości około 30 km od Jekaterynburga (Rosja) we wsi Pierwomajskij płoną magazyny z prochem strzelniczym, władze wprowadziły stan wyjątkowy w powiecie i rozpoczęły ewakuację mieszkańców. "Słychać wybuchy, a ogień może dotrzeć aż do 18 magazynów" - informuje Nexta.
- 2:16
Szef rosyjskiej formacji najemniczej Grupa Wagnera powiedział w sobotę, że nie mają amunicji i nie mogą prowadzić dalszych ofensyw w pobliżu Bachmutu, miasta, które było oblężone przez Rosję przez około 10 miesięcy.
Dodał, że jego siły zajęły 95 procent Bachmutu, miasta we wschodniej Ukrainie, które przed wojną liczyło ponad 70 tys. mieszkańców.
- 1:30
W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał, że w sobotę udało się uwolnić z niewoli 45 obrońców Azowstalu.
- Musimy przywrócić i przywrócimy wszystkich naszych ludzi z rosyjskiej niewoli! Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają chronić życie i wolność! – powiedział Zełenski.
- 1:17
Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, wydał ostrzeżenie w związku z trwającą ewakuacją miasta Enerhodar, zarządzoną przez miejscowego rosyjskiego gubernatora.
- Ogólna sytuacja w rejonie elektrowni jądrowej Zaporoże staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i potencjalnie niebezpieczna – powiedział Grossi.
Jak dodał, jest "bardzo zaniepokojony bardzo realnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony elektrowni". - Musimy działać teraz, aby zapobiec groźbie poważnej awarii jądrowej i związanym z nią konsekwencjom dla ludności i środowiska - podkreślił.
Siły rosyjskie zajęły zaporoską elektrownię kilka dni po tym, jak prezydent Władimir Putin nakazał inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. W pobliżu obiektu często dochodziło do wymiany ognia, a obie strony obwiniały drugą.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Petro Andriuszczenko/Telegram
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu