Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Czwartek jest 365. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział, że władze Mołdawii planowały 24 lutego 2022 roku wysadzenie pasa startowego na lotnisku w Kiszyniowie w celu uniemożliwienia ataku wojsk rosyjskich. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na forum Zgromadzenia Ogólnego powiedział, że użycie taktycznej broni jądrowej, czym grozi Rosja w wojnie przeciwko Ukrainie, jest całkowicie niedopuszczalne. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział w środę na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Rosja deportuje z Ukrainy tysiące dzieci, by oddać je do adopcji rosyjskim rodzinom i zrusyfikować. - To jest ludobójstwo - oświadczył.

> O powołanie specjalnego trybunału do spraw zbrodni popełnionych w czasie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy zaapelowała wcześniej pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. - Myślę, że się zgodzicie, że niezależnie od państwa czy narodowości, mamy prawo, aby nie zabijano nas w naszych własnych domach - powiedziała.

> Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na forum Zgromadzenia Ogólnego powiedział, że użycie taktycznej broni jądrowej, czym grozi Rosja w wojnie przeciwko Ukrainie, jest całkowicie niedopuszczalne. - Najwyższy czas cofnąć się znad krawędzi - dodał.

> Mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział, że władze Mołdawii planowały 24 lutego 2022 roku, czyli w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, wysadzenie pasa startowego na lotnisku w Kiszyniowie w celu uniemożliwienia ataku wojsk rosyjskich.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że już od siedmiu miesięcy działa tak zwana inicjatywa zbożowa. - W tym czasie Ukraina wyeksportowała drogą morską do 43 krajów ponad 22 milionów ton żywności - przekazał.

> W wywiadzie dla stacji ABC News prezydent USA Joe Biden ocenił decyzję Moskwy o zawieszeniu swego udziału w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START jako "duży błąd".

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: