Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował w poniedziałek wieczorem, że 16 marca wyda decyzję w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie. Trybunał wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca.
7 marca, podczas przesłuchania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, które zignorowała Rosja, Ukraina wezwała Trybunał do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w przypadku oskarżeń Rosji o ludobójstwo i zobowiązanie Moskwy do zaprzestania operacji wojskowych na terytorium Ukrainy.
Trybunał, który rozpatruje oskarżenia wobec Rosji na podstawie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, decyzję w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję w Ukrainie wyda 16 marca. Trybunał wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca.
Sędzia Trybunału Karnego w Hadze: Putin odpowie za zbrodnie wojenne
Bombardowanie szpitala w ukraińskim Mariupolu było zbrodnią wojenną i Putin stanie za nią przed sądem - ocenia Christine Van den Wyngaert, wieloletnia sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze. - Obserwowałam okropności wojny w Jugosławii, Kongo czy Sudanie – powiedziała dziennikowi "Het Nieuwsblad". - Nie spodziewałam się, że w Europie ponownie dojdzie do takich okropności - dodała.
- Nie wierzyłam, że Putin posunie się tak daleko – podkreśliła van den Wyngaert. Według niej rosyjski prezydent jest winny zbrodni wojennych, takich jak bombardowanie szpitali i zabijanie cywilów. Belgijska sędzia uważa, że sam atak na suwerenne państwo jest zbrodnią przeciwko pokojowi i w konsekwencji źródłem innych zbrodni.
- W Norymberdze był to główny zarzut przeciwko nazistowskim Niemcom – przypomina von der Wyngaert i zaznacza, że wprawdzie MTK w Hadze nie może nikogo skazać zaocznie, jednak tacy zbrodniarze jak Radovan Karadżić i Slobodan Miloszević zostali ostatecznie wydani i skazani. - Putin też kiedyś będzie musiał zapłacić – nie ma wątpliwości van den Wyngaert.
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Źródło: PAP