Brytyjski resort o ataku na rosyjski samolot: utrata tej maszyny byłaby znacząca

Źródło:
PAP

Utrata samolotu wczesnego ostrzegania A-50, uszkodzonego na lotnisku w Maczuliszczach na Białorusi, byłaby dla Rosji znaczącą stratą - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennym komunikacie na podstawie doniesień wywiadowczych. Resort zwrócił uwagę, że rosyjskiej armii pozostanie zapewne sześć sprawnych A-50, co ograniczy jej operacje powietrzne.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort podał, że 19 stycznia amatorscy obserwatorzy samolotów dostrzegli rosyjską jednostkę wczesnego ostrzegania o zagrożeniach powietrznych A-50 (w kodzie NATO - Mainstay) w asyście dwóch myśliwców MiG-31K (Foxhound), które odlatywały z bazy lotniczej w Maczuliszczach na Białorusi, uczestnicząc we wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach lotniczych w okresie od 16 stycznia do 1 lutego.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Z kolei 26 lutego organizacja BYPOL, zrzeszająca zbiegłych za granicę przedstawicieli białoruskich resortów siłowych, a także pozostający na wygnaniu przywódcy białoruskiej opozycji przekazali, że A-50 został uszkodzony w wyniku ataków bezzałogowych statków powietrznych w bazie lotniczej w Maczuliszczach. BYPOL poinformował o dwóch eksplozjach i uszkodzeniu przedniej i środkowej części A-50, a także anteny radaru.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski samolot wczesnego rozpoznania A-50 na białoruskim lotnisku. Zdjęcia satelitarne sprzed ataku >>>

A-50. Zdjęcie ilustracyjne Ministerstwo Obrony Rosji

Brytyjski resort: utrata samolotu A-50 byłaby znacząca

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii we wtorkowym sprawozdaniu podało, że "rolą A-50 Mainstay - rosyjskiej powietrznej platformy wczesnego ostrzegania i kontroli - jest budowanie rozpoznanego obrazu przestrzeni powietrznej i zapewnianie koordynacji sąsiadującym samolotom myśliwskim".

"Zniszczenia nie zostały oficjalnie potwierdzone. Jednak utrata A-50 Mainstay byłaby znacząca, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla rosyjskich operacji powietrznych w zakresie dostarczania obrazu przestrzeni powietrznej. Prawdopodobnie w służbie pozostanie 6 sprawnych A-50, co jeszcze bardziej ograniczy rosyjskie operacje powietrzne" - ocenił resort.

Lotnisko w Maczuliszczach pod Mińskiem Mapy Google

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji

Tagi:
Raporty: