"Aparat państwowy będzie oczyszczony z agentów KGB i wierchuszki Partii Regionów"


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił w piątek, że podjął decyzję o podpisaniu ustawy lustracyjnej. Jej celem jest - deklaruje - oczyszczenie władz jego kraju z dawnych agentów sowieckich służb, a także z ekipy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

- Podjąłem decyzję o podpisaniu ustawy. Lustracja zostanie przeprowadzona. Aparat państwowy będzie oczyszczony z agentów KGB i wierchuszki Partii Regionów (Janukowycza) - napisał szef państwa na Twitterze. Następnie, podczas wizyty we Lwowskim Uniwersytecie imienia Iwana Franki Poroszenko oświadczył, że choć ma wątpliwości co do uchwalonej przez parlament ustawy, to podpisze ją, a następnie - w zależności od wniosków Komisji Weneckiej, której przesłano ją do zaopiniowania - będzie proponował Radzie Najwyższej wprowadzenie do tego aktu niezbędnych poprawek.

"Aparat państwowy powinien być oczyszczony"

Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. Skupia 59 ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego, pochodzących z 47 krajów członkowskich i kilku innych państw, w tym z USA. - Cały aparat państwowy powinien być oczyszczony od działaczy partii komunistycznej (ZSRR) i Komsomołu oraz przywódców Partii Regionów, która chciała odgrodzić nas od Europy i zamknąć w Unii Celnej (Rosji, Białorusi i Kazachstanu). W wyniku wcześniejszych wyborów parlamentarnych (26 października) Partia Regionów powinna znaleźć się na śmietniku historii – powiedział prezydent przemawiając do studentów. Ukraiński parlament przyjął ustawę lustracyjną w połowie września. Dokument, którego oficjalna nazwa to "ustawa o oczyszczeniu władzy" przewiduje m.in. powołanie specjalnego organu lustracyjnego.

Lustracja urzędników z czterech lat

Lustracja będzie obowiązkowa dla osób zajmujących stanowiska państwowe. Ci, którzy jej nie przejdą, nie będą mogli piastować funkcji w organach władzy przez okres do dziesięciu lat. Według ministra sprawiedliwości Pawła Petrenki weryfikacji poddanych zostanie blisko milion osób. Lustracja obejmie m.in. osoby, które w okresie od lutego 2010 r. do 22 lutego 2014 r. pracowały na stanowiskach prezydenta, premiera, ministra, były kierownikami w organach władzy wykonawczej. Oznacza to, że zostaną jej poddani ludzie z ekipy obalonego w lutym prezydenta Janukowycza, który rządził właśnie w tym okresie. Lustracja dotknie także urzędników, którzy nie podali się do dymisji w czasie zimowych protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie oraz osoby, które publicznie nawoływały do separatyzmu. Odrębną grupę podlegających sprawdzeniu stanowią urzędnicy partii komunistycznych Związku Radzieckiego i Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a także pracownicy i agenci KGB b. ZSRR i USRR. Przeciwko ustawie o lustracji wystąpił kilka dni temu prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema, który ocenił, że w obecnym kształcie nie odpowiada ona konstytucji i normom prawa międzynarodowego.

Autor: nsz//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: