Merkel: do 70 procent populacji zarazi się koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
akw/b
Źródło:
Reuters, PAP

Od 60 do 70 procent populacji zarazi się koronawirusem - ostrzegła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zaznaczyła, że ponieważ na razie na nowego wirusa nie ma szczepionki, należy skupić się na tym, aby spowolnić jego rozprzestrzenianie.

- Jeżeli ten wirus jest wokół nas, a społeczność nie jest uodporniona, nie ma odpowiedniej terapii, stąd od 60 do 70 procent populacji zarazi się koronawirusem - oceniła kanclerz Merkel na poświęconej epidemii konferencji prasowej w Berlinie.

Dodała, że na razie należy skupić się na tym, aby spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wirusa i "zyskać czas". - Proces musi być skupiony na tym, aby nie przeciążyć systemu ochrony zdrowia - zaznaczyła.

Jej wypowiedź skomentował czeski premier Andrej Babisz, który stwierdził, że wypowiedź niemieckiej kanclerz "może wywołać panikę". - Podjęliśmy zdecydowane środki, aby podobne najgorsze scenariusze nie miały miejsca - powiedział Babisz, cytowany przez agencję CTK.

Jak świat walczy z koronawirusem? Relacja tvn24.pl

Dzień wcześniej na posiedzeniu frakcji parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu szefowa niemieckiego rządu mówiła o konieczności ścisłej realizacji działań prewencyjnych, w tym anulowania wszystkich - poza koniecznymi - imprez publicznych. - Mecze przed pustymi trybunami nie są tym najgorszym, co może się przydarzyć temu krajowi - przekonywała, nawiązując do rozgrywanych bez udziału stadionowej widowni meczów niemieckiej ekstraklasy.

Minister zdrowia Niemiec: kryzys przeciągnie się nawet do końca roku

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn wyraził w środę przypuszczenie, że kryzys wywołany pojawieniem się koronawirusa przeciągnie się w Niemczech nawet do końca bieżącego roku. - Mówimy tu o miesiącach, być może do końca roku - oświadczył Spahn w Bundestagu, odpowiadając na interpelacje poselskie.

Ministra pytano również, czy zaistnieje potrzeba dodatkowej pomocy finansowej dla zrekompensowania strat w sektorach turystycznym i gastronomicznym. Odparł, że wsparcie takie będzie konieczne, jeśli problemy spowodowane koronawirusem "potrwają dłużej niż kilka tygodni, co należy zakładać".

Niemcy w czołówce europejskich krajów z największą liczbą zakażeń

W Niemczech do środy potwierdzono 1622 przypadków zakażenia wirusem. Najwięcej przypadków odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii. Niemcy są czwartym krajem pod względem liczby zachorowań na COVID-19. Najpoważniejsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie choruje 10 149 osób.

Autor:akw/b

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: