Nie żyje legendarny szpieg. To on zdobył dla ZSRR probówki z krwią zarażoną wirusem Ebola

Nagranie z sierpnia 2014 roku: zamknięty szpital w Lagos, gdzie zmarła ofiara gorączki Ebolaszru.gov.ua

W wieku 87 lat zmarł były ukraiński i radziecki szpieg Anatolij Baronin. Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy przypomniała, że na liście jego zasług było pozyskanie informacji o "nowej, niebezpiecznej chorobie, gorączce Ebola". Miał tego dokonać podczas pobytu w Nigerii w latach 70. zeszłego wieku.

Emerytowany pułkownik Anatolij Baronin pracował w wywiadzie 50 lat. "Był legendarną postacią sowieckiego i ukraińskiego wywiadu" - podała we wtorek Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

Próbki wysłane specjalnym lotem

"Podczas pracy w Nigerii w latach 70. udało mu się w krótkim czasie wykonać kluczowe zadanie: uzyskać informacje o nowej niebezpiecznej chorobie, gorączce Ebola. Probówki z krwią zakażoną tym wirusem zostały wysłane specjalnym lotem Aerofłotu do ZSRR" - zaznaczyła w komunikacie Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

Dziesięć lat temu Baronin wspominał w rozmowie z ukraińskim krytykiem filmowym Ołeksandrem Skrypnykiem, że wysłano go do wioski Lassa w północno-wschodniej Nigerii, gdzie wybuchła epidemia nieznanej wówczas choroby przypominającej tyfus. W prasie pojawiały się spekulacje o możliwych testach broni biologicznej. Jak mówił Baronin, zdobycie próbek krwi było "priorytetem".

"Na szczęście w tym czasie w Nigerii działała radziecka misja lekarzy. Wybrałem wśród nich wykwalifikowanego specjalistę, wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy szukać wioski, położonej 1200 kilometrów od stolicy Nigerii, Lagos. Znaleźliśmy tę wioskę. Pozwolono nam zbadać ciała zmarłych. Nie było jednak efektów. Potrzebne były próbki krwi pobrane od człowieka znajdującego się w stanie agonii. Musieliśmy szukać dojścia do lokalnych lekarzy, którzy mieli takie próbki. W taki sposób je zdobyłem" - opowiadał Baronin.

Praca na stanowisku profesora

Pod koniec lat 80. zeszłego wieku Baronin przyjął propozycję pracy na stanowisku wiceszefa zarządu wywiadowczego w Kijowie.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego przeszedł na emeryturę. W 1991 roku, po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, przez wiele lat pracował jako wykładowca w Instytucie Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy, gdzie szkolił przyszłych oficerów wywiadu.

Anatolij Baronin zmarł w wieku 87 lat szru.gov.ua

Autor: tas//rzw//kwoj / Źródło: fisu.gov.ua

Źródło zdjęcia głównego: szru.gov.ua