Amerykańscy doradcy wojskowi przybywają do Iraku. Blisko połowa jest już na miejscu
Link skopiowany do schowka.
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Źródło: Reuters
Blisko połowa ze spodziewanych ok. 300 doradców wojskowych i żołnierzy sił specjalnych przybyła już do Iraku, gdzie rozpoczęła ocenę działań irackich sił i ich walki z sunnickimi rebeliantami - poinformował we wtorek Pentagon.
Kolejne cztery grupy sił specjalnych mają się pojawić w najbliższych dniach, zwiększając liczbę przybyłych do blisko 200 - przekazał rzecznik amerykańskiego resortu kontradmirał John Kirby.
Jak dodał, obecnie USA wykonują nad Irakiem ok. 35 misji zwiadowczych, aby wspierać irackie siły informacjami o sytuacji w terenie. Powiedział, że antyrządowa ofensywa sunnickich radykałów z organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) jest dobrze zorganizowana i zasilana zarówno przez zagranicznych bojowników, jak i irackich sunnitów.W Bagdadzie ok. 90 amerykańskich żołnierzy zakłada centrum operacji połączonych - dodał rzecznik.Amerykańscy doradcy i żołnierze mają za zadanie wzmocnić iracki wywiad i prowadzić szkolenia na zapleczu frontu. Prezydent USA Barack Obama zapewnił, że amerykańskie siły nie wrócą do Iraku, by prowadzić działania bojowe. Nie wykluczył jednak "selektywnych działań wojskowych", jeśli będzie tego wymagała sytuacja.
Chaos w Iraku
Rebelianci ISIL przejęli w czerwcu kontrolę nad znacznymi obszarami północnego Iraku, deklarując zamiar obalenia rządu Malikiego oraz utworzenia na terytorium Iraku i Syrii sunnickiego kalifatu (państwa wyznaniowego).
Według ONZ co najmniej 1000 osób, głównie cywilów, zginęło i podobna liczba została ranna w całym Iraku między 5 a 22 czerwca. Wśród ofiar są zarówno osoby zabite podczas egzekucji przez bojowników ISIL, jak i więźniowie zabici przez wycofujące się irackie siły rządowe.
USA nalegają, by w Iraku powstał rząd jedności narodowej, w którym władza byłaby podzielona między sunnitów, szyitów i Kurdów. Obecny rząd szyity Nuriego al-Malikiego oskarżany jest o marginalizowanie pozostałych społeczności i podsycanie napięć na tle wyznaniowym.
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają