Ambasady USA zamknięte przez kolejny tydzień. Z powodu przechwyconej wiadomości Al-Kaidy


Część amerykańskich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie pozostanie zamknięta przez kolejny tydzień - podał Departament Stanu USA. Jak ujawniła CNN, to przechwycona wiadomość, którą przekazali sobie najwyżsi rangą dowódcy Al-Kaidy, skłoniła ostatecznie amerykański rząd do zamknięcia w niedzielę 22 placówek - głównie w krajach muzułmańskich.

Departament Stanu podał, że do 10 sierpnia zamknięte zostaną m.in. ambasady w ZEA, Bahrajnie, Egipcie, Jordanii, Kuwejcie, Libii, Omanie, Jemenie, Arabii Saudyjskiej i Sudanie. W poniedziałek otwarte zostaną jednak placówki w Kabulu, Bagdadzie i Algierze. Powodem jest nadal utrzymujące się zagrożenie terrorystyczne, nie ma informacji o żadnych nowych groźbach.

CNN poinformowała, że decyzję o zamknięciu ambasad w niedzielę 4 sierpnia podjęto po wiadomości, którą mieli przekazać sobie członkowie Al-Kaidy.

Na prośbę urzędników administracji Baracka Obamy, CNN zgodziła się nie publikować dodatkowych informacji na temat przechwyconej wiadomości ze względu na "wrażliwość danych".

Kilka przyczyn decyzji

Kilku amerykańskich urzędników, którzy chcieli pozostać anonimowi, podkreśliło, że w ciągu ostatnich kilku tygodni wzrost zagrożenia był szczególnie widoczny w Jemenie.

Te zagrożenia połączone z końcem ramadanu, zamieszkami w bliskowschodnich więzieniach oraz przechwyconą wiadomością przyczyniły się do podjęcia bezprecedensowej decyzji o zamknięciu 22 amerykańskich placówek w: Arabii Saudyjskiej, Iraku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, Egipcie, Dżibuti, Bangladeszu, Algierii, Jordanii, Katarze, Afganistanie, Sudanie, Kuwejcie, Jemenie, Omanie, Bahrajnie i Mauretanii.

Al-Kaida uwolniła więźniów?

W sobotę Interpol skierował ostrzeżenie do wszystkich krajów członkowskich, radząc im, by wzmogły czujność przed ewentualnymi zamachami po atakach i ucieczkach z więzień w Iraku, Libii i Pakistanie. Ta międzynarodowa organizacja policyjna podała, że o udział w niektórych incydentach podejrzana jest Al-Kaida.

Z tego powodu jemeńskie siły bezpieczeństwa zostały w niedzielę postawione w stan pogotowia przed ambasadami państw zachodnich, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, które zamknięto tego dnia w Sanie. Placówki będą nieczynne także w poniedziałek.

Autor: rf//jk/kdj/zp / Źródło: CNN, PAP

Tagi:
Raporty: