TVN24 | Świat

Rosjanie proponują Niemcom powołanie grupy eksperckiej w sprawie "przyczyny stanu Nawalnego"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Szef rosyjskiej Państwowej Izby Lekarskiej Leonid Roszal zaproponował niemieckiej Federalnej Izbie Lekarskiej powołanie wspólnej grupy eksperckiej, która zajęłaby się zbadaniem "przyczyny stanu Aleksieja Nawalnego".

- Wielu niepokoi los Nawalnego. Państwowa Izba Lekarska zwróciła się teraz do niemieckiej izby lekarskiej, aby wspólnie z nimi powołać grupę ekspercką w celu przyjrzenia się głównej przyczynie stanu Nawalnego – poinformował w sobotę szef rosyjskiej Państwowej Izby Lekarskiej Leonid Roszal. - Jeśli okaże się, że Nawalnego rzeczywiście próbowano otruć, to uważamy, że w Rosji trzeba wszcząć sprawę karną - dodał.

Wcześniej przedstawiciele prokuratury generalnej i MSW Rosji oceniali, że nie ma powodów do wszczęcia sprawy karnej w sprawie stanu zdrowia Nawalnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Próba otrucia Nawalnego

Aleksiej Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, przebywa w stanie śpiączki w szpitalu Charite w Berlinie, dokąd na żądanie rodziny został przewieziony z Rosji. Polityk został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu, lecącego z Tomska do Moskwy, i stracił przytomność.

Według rządu Niemiec istnieją dowody na próbę otrucia opozycjonisty środkiem bojowym z grupy nowiczoków. MSZ Rosji oznajmiło w sobotę, komentując apele do Moskwy o wyjaśnienie tej sprawy, że nad substancjami zaliczającymi się do "obszernej grupy" środków chemicznych, "które na Zachodzie określane są nazwą nowiczok" pracowali przez wiele lat "specjaliści wielu krajów zachodnich".

Otruci politycy, dysydenci i szpiedzyMaciej Zieliński/PAP

Autor:asty/dap

Źródło: PAP