Opozycja przejęła w piątek władzę w Abchazji (część Gruzji, która uważa się za samodzielną republikę) - twierdzi lider przeciwników prezydenta. We wtorek doszło do szturmu na jego siedzibę, a prezydent uciekł ze stolicy regionu i - jak twierdzi opozycja - schronił się w rosyjskiej bazie wojskowej.
Opozycja sformowała Tymczasową Radę Narodową we wtorek, po szturmie na siedzibę prezydenta Abchazji Aleksandra Ankwaba. Wówczas kilka tysięcy zwolenników opozycji zgromadziło się w stolicy, Suchumi, by dać wyraz oburzeniu na rząd i domagać się reform. Przedstawiciele zebranych podjęli rozmowy z prezydentem Aleksandrem Ankwabem w jego biurze, ale inni demonstranci zaatakowali okna i drzwi, a około 30 z nich wdarło się do budynku przez wypchnięte okno.
Ankwab uciekł i już nie wrócił. Szef opozycji Raul Kadżimba, zapytany przez Reutera, kto teraz sprawuje władzę, powiedział, że Tymczasowa Rada Narodowa.
Prezydent uciekł do Rosjan?
- Pracujemy nad stworzeniem warunków dla ministrów i innych działów do spokojnej pracy - powiedział szef opozycji. - Prezydent musi zrozumieć, że nie ma wyboru - dodał.
Kadżimba powiedział, że prezydent znajduje się w bazie wojskowej będącej pod rosyjską jurysdykcją poza Suchumi. Sam zainteresowany nie potwierdził tych doniesień.
Besłan Gurdza, członek tymczasowego parlamentu powiedział Reuterowi: - Rzeczywistość jest taka, że prezydent i jego rząd są pozbawieni władzy od trzech dni.
Reuter pisze, że bez względu na to, kto będzie rządził w Abchazji, nie porzuci ona promoskiewskiego kursu. Istnienie republiki zależy od politycznego i gospodarczego wsparcia Kremla. Opozycja twierdzi, że bunt ludu nie ma związku z sytuacją zewnętrzną, m.in. na Ukrainie.
Po gruzińskiej wojnie
Gruzja utraciła kontrolę nad Abchazją w następstwie wojny, jaką toczyła tam w latach 1992-93. Rosja uznała samodzielność Abchazji po pięciodniowym konflikcie zbrojnym z Gruzją w 2008 roku, umacniając jednocześnie swe wpływy w tym regionie, traktowanym oficjalnie jako niepodległy tylko przez kilka innych państw. Zgodnie z prawem międzynarodowym Abchazja jest jednak republiką autonomiczną, wchodzącą w skład Gruzji.
Autor: pk//rzw / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru