Cztery osoby nie żyją, a kolejne cztery są ranne po tym, jak niewielki samolot spadł na budynek w jednym z miast w Wenezueli.

Kilkuset amerykańskich kierowców ciężarówek przyjechało do Waszyngtonu swoimi samochodami, by protestować przeciwko rosnącym cenom paliwa.

- Projekt tarczy antyrakietowej nie jest projektem Republikanów w USA rozwiniętym za rządów George'a W. Busha, lecz ma szerszy, polityczny i ponadpartyjny wymiar - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w poniedziałek na spotkaniu w brytyjskim Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych - Chatham House. Wcześniej rozmawiał z szefem Foreign Office, Davidem Milibandem.

- Sądzę, że Josef Fritzl wiedział, co robi, trzymając córkę w piwnicy przez 24 lata - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" prawnik Piotr Kruszyński. Jak dodał, prawdopodobnie nie wyjdzie już z więzienia do końca życia. Czy o dramacie córki wiedziała jej matka? - Myślę, że tak - uważa seksuolog Andrzej Komorowski.

Już trzeci dzień pożar pustoszy lasy na południu stanu Kalifornia. Z ogniem walczy około 400 strażaków. Jak powiadomiły amerykańskie służby ratunkowe - z zagrożonych obszarów ewakuowano dotychczas około tysiąc osób.

Komisje weryfikujące legalność eutanazji zarejestrowały w ubiegłym roku w Holandii 2120 przypadków eutanazji, podczas gdy w roku 2006 było ich 1923 - informuje raport opublikowany w poniedziałek.

Gruzja blokuje rozmowy o wejściu Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Powód? Agresywna polityka Moskwy, która zacieśnia współpracę ze zbuntowanymi gruzińskim regionami - Abchazją i Osetią Południową. Abchascy separatyści zapraszają do siebie rosyjskie wojska, a Siergiej Mironow, szef izby wyższej rosyjskiego parlamentu grozi Gruzji wojną.

Szwedzka Policja Bezpieczeństwa (Sapo) ostrzega, że Szwecja stała się bazą rekrutacyjną, logistyczną oraz finansową islamskiego terroryzmu. - Dysponujemy na to dowodami - powiedziała Malena Rembe, główny analityk wydziału antyterrorystycznego Sapo.

Władze Asyżu, miasta, w którym urodził się św. Franciszek, założyciel zakonu żebraczego wypowiada wojnę żebrakom. Zgodnie z decyzją władz miejskich nie będzie wolno prosić o jałmużnę w pobliżu kościołów, placów i budynków publicznych.

Koreańscy specjaliści od broni nuklearnej zginęli we wrześniu ubiegłego roku w izraelskim nalocie na ośrodek jądrowy budowany w Syrii, ujawniła w poniedziałek japońska telewizja NHK.

Josef Fritzl, który przez 24 lata przetrzymywał w piwnicy swojego domu córkę i trójkę z siódemki ich dzieci, przyznał się do winy. - Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o przyczynach jego postępowania - powiedział austriackiej telewizji ORF śledczy, który przesłuchiwał mężczyznę. Makabryczna historia zszokowała Austrię.

- Po wczorajszym uwolnieniu, te dzieci po raz pierwszy zobaczyły światło słoneczne - tak wstrząśnięty szef austriackiego MSW Guenther Platter komentował zbrodnię w Amstetten. Minister przebywa z wizytą w Polsce, na konferencji prasowej z udziałem szefów polskiego MSWiA, był pytany również o szokujące odkrycie w Austrii. Josef Fritzl przyznał się, że przez 24 lata więził w piwnicy swojego domu córkę i trójkę z siódemki ich dzieci.

Drożejąca na całym świecie żywność jest przyczyną niepokojów w wielu krajach. Izraelczycy masowo wykupują ryż, Filipińczycy chcą wprowadzić kartki na żywność dla najuboższych, a premier Wietnamu grozi spekulantom próbującym zarobić na obawach społeczeństwa.

Podpisanie umowy między USA a Czechami w sprawie tarczy antyrakietowej zostało opóźnione - informuje w poniedziałek Associated Press, powołując się na czeskie władze.

Za 69 dni Neapolowi i jego okolicom grozi katastrofa sanitarna w związku z kryzysem, spowodowanym przez tony niewywożonych śmieci - alarmuje w poniedziałek "La Repubblica".

- Mogę sobie tylko wyobrazić przez co przeszła Elisabeth - mówi w wywiadzie dla 1. programu austriackiego radia Ö1 Natascha Kampusch, która dwa lata temu uciekła od swojego oprawcy. Na antenie radia spontanicznie zadeklarowała, że chce pomóc ofiarom Josefa Fritzla.

Co najmniej 70 osób zginęło, a 400 zostało rannych w katastrofie kolejowej w Chinach. 70 poszkodowanych jest w stanie krytycznym. Przyczyną wypadku był "czynnik ludzki", a hipoteza o ataku terrorystycznym została odrzucona - wynika ze wstępnych ustaleń.

Nad Morzem Czarnym rozbił się ukraiński helikopter Mi-8. Jak poinformowała rosyjska agencja ITAR-TASS, powołując się na źródła w ukraińskim koncernie Naftohaz, w katastrofie zginęło 19 osób. Do tragedii doszło w poniedziałek rano.

Północnokoreański oficer zbiegł do Korei Południowej przez bardzo mocno ufortyfikowaną granicę między dwoma państwami koreańskimi - podał w poniedziałek południowokoreański przedstawiciel wojskowy.