Paraliż komunikacyjny we Francji

Chaos w komunikacji wywołał trwający od wczorajszego wieczora ogólnokrajowy strajk pracowników transportu. Kursowało tylko 20-25 proc. pociągów.

Przełom w klonowaniu

Naukowcom po raz pierwszy udało się sklonować embrion pobrany od dorosłej małpy - to przełom w medycynie, który może przybliżyć klonowanie embrionów ludzkich.

Czad: ostry protest przeciw Francji

Kilkaset osób uczestniczyło w stolicy Czadu Ndżamenie w protestach przeciwko niedawnej próbie wywiezienia do Europy 103 dzieci z Darfuru. Skandowali hasła "Precz z Sarkozym" i "Czad jest niepodległy od 1960 roku".

Bhutto nadal w areszcie, Musharraf nie chce być dyktatorem

"Co najmniej do czwartku" pozostanie w areszcie domowym nieformalna przywódczyni pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto. Pod "opiekę" wojskowych władz trafił też inny lider opozycji, była gwiazda krykieta Imran Khan. Tymczasem w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji prezydent Pervez Musharraf mówi stanowczo: - Nie jestem dyktatorem!

Ukradł nieistniejące meble

Kosztowały 4 tys. euro i były... niewidzialne, a dokładniej - wirtualne. Holenderska policja zatrzymała pierwszego w swojej historii złodzieja "wirtualiów", który podkradał użytkownikom pewnego serwisu internetowego nieistniejące meble.

Polski generał nie dostał posady w NATO

Gen. Franciszek Gągor nie będzie nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO. Przedstawiciele państw Sojuszu wybrali na to stanowisko Włocha, admirała Giampaolo Paoliego. - Przegraliśmy, ale się nie obrażamy - komentuje ambasador przy NATO Bogusław Winid.

Rosyjskie rakiety na Białorusi?

- W odpowiedzi na budowę w Europie systemu obrony przeciwrakietowej Rosja może przekazać na Białoruś operacyjno-taktyczne kompleksy rakietowe Iskander - poinformował generał Władimir Zaricki, dowódca wojsk rakietowych i artylerii rosyjskich sił zbrojnych.

Rozdzielone koreańskie rodziny znów razem... na ekranie

Były łzy wzruszenia i okrzyki radości - po ponad 50 latach rozdzielone rodziny z Południowej i Północnej Korei mogły znów się zobaczyć. Choć oznak szczęścia nie było końca, radość nie trwała długo, bo po kilku minutach rodziny znów zniknęły ze szklanego ekranu.

Stan wyjątkowy do piątku

- Jestem upoważniona do oświadczenia w imieniu rządu, że stan wyjątkowy zostanie zniesiony 16 listopada na terenie całego kraju - zapowiedziała przewodnicząca gruzińskiego parlamentu Nino Burdżanadze. Kilka dni wcześniej Tbilisi zgodziło się na przedterminowe wybory prezydenckie.

FBI obciąża najemników z Blackwater

Wrześniowa masakra na bagdadzkim placu Nisur, gdy najemnicy z amerykańskiej firmy Blackwater zastrzelili 17 Irakijczyków, wstrząsnęła zachodnią opinią publiczną, a rząd w Bagdadzie wprawiła w nieobserwowaną do tej pory irytację. Najnowsze przecieki z dochodzenia FBI, do których dotarł "New York Times", pokazują, że tylko troje z zabitych cywili mogło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa najemników.

Bomba na przywitanie Komisji Europejskiej

W Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, miała się dziś rano rozpocząć międzynarodowa konferencja na temat klęsk żywiołowych w Azji Środkowej. Zagraniczni goście, m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, musieli jednak zmienić miejsce i czas jej rozpoczęcia, po tym jak przed budynkiem konferencyjnym wybuchła bomba. Jedna osoba nie żyje.

Pakistańczycy tracą miasto

Kilkuset muzułmańskich rebeliantów pod wodzą Maulany Fazlullaha, zwanego "Mułłą Radio", zdobyło miasto Alpurai w zbuntowanej dolinie Swat na zachodzie kraju. Stratę potwierdza pakistańska armia.

Spłonął bar karaoke

Co najmniej 11 osób zginęło w pożarze baru karaoke na północy Chin. Zmarli dołączyli do długiej listy kilkudziesięciu ofiar nocnego życia w chińskich lokalach.

USA: wojna w Iraku dwukrotnie droższa

Koszty wojny w Iraku i Afganistanie są prawie dwukrotnie wyższe od wydatków zatwierdzonych w budżecie USA od początku tych konfliktów - stwierdzili w przedstawionym w Kongresie raporcie Demokraci z komisji ekonomicznej. Wszystko przez ukryte koszty, których wcześniej nikt nie wliczał do budżetu wojny.

Katastrofa ekologiczna i ekonomiczna

Likwidacja skutków katastrofy ekologicznej w łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym Cieśninie Kerczeńskiej zajmie co najmniej 10 lat, a koszty oczyszczania wody i wybrzeża wyniosą ponad 160 mln dolarów.

Rosyjskie wojsko opuszcza Gruzję

Rosja formalnie zakończyła swą obecność wojskową w Gruzji, zamykając ostatnią bazę militarną w tym kraju. Wojska rosyjskie przebywały na ziemi gruzińskiej ponad dwa stulecia.

Duńczycy zdecydowali - zostaje Rassmussen

Premier Danii Anders Fogh Rasmussen może już triumfować. Jego rząd oparty na koalicji liberalno-konserwatywnej zwyciężył we wtorkowych przedterminowych wyborach parlamentarnych i będzie rządził przez trzecią kadencję.

Marsz opozycji na Islamabad

Setki działaczy opozycji rozpoczęły we wtorek "długi marsz" z Lahore do Islamabadu w ramach protestu przeciwko prezydentowi Muszarrafowi. Byłoby ich więcej, ale policja prewencyjnie aresztowała w nocy kilka tysięcy opozycjonistów.

Prezydent Izraela w muzułmańskim parlamencie

- Możemy odmawiać różne modlitwy, lecz nasze oczy są skierowane ku temu samemu niebu i ku tej samej wizji Bliskiego Wschodu - powiedział prezydent Izraela, Szimon Peres, podczas pierwszego w historii przemówienia prezydenta Izraela przed parlamentem w państwie muzułmańskim.

Stokłosa już w areszcie

Niemiecki sąd w Winsen aresztował byłego senatora Henryka Stokłosę, którego przekazania domaga się Polska na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Informację o aresztowaniu biznesmena potwierdziła jego żona.

Atak terrorystyczny na parlament Filipin

Potężna eksplozja wstrząsnęła wejściem do Kongresu Filipin. W wyniku wybuchu zginęły co najmniej dwie osoby, a wiele jest rannych - w tym parlamentarzyści. Według doniesień świadków bomba została podłożona w zaparkowanym obok samochodzie.

Wielka Brytania: Wirus ptasiej grypy na fermie indyków

Brytyjski minister środowiska potwierdził, że wykryte przypadki ptasiej grypy na jednej z ferm we wschodniej Anglii to groźny dla ludzi szczep H5N1. Rozpoczęło się masowe wybijanie tysięcy indyków, a teren fermy objęto strefą ochronną.

Walki na granicy turecko - irackiej

Czterech tureckich żołnierzy zginęło w zasadzce przeprowadzonej przez Kurdów z PKK. W tym samym czasie tureckie śmigłowce zaatakowały terytorium kurdyjskie w Iraku, jednak cel - cywilna wioska - był opuszczony, toteż nikt nie ucierpiał.

Hamas poluje na Fatah

Kilkuset członków partii Fatah zostało okrążonych i aresztowanych przez bojówki Hamasu w palestyńskiej Strefie Gazy. Jest to ciąg dalszy wczorajszych wydarzeń, gdy hamasowcy otworzyli ogień do tłumu demonstrantów zabijając 7 osób.

Niemieccy maszyniści znów będą strajkować

Niemieccy maszyniści, pozostający w sporze płacowym z niemieckimi kolejami Deutsche Bahn, będą od środy strajkować na trasach przewozów towarowych oraz na długich i regionalnych trasach pasażerskich - poinformował związek zawodowy maszynistów GDL.

Sarkozy: Europa musi się bronić sama!

- Jak Europa może być niezależna i mieć wpływy polityczne na świecie, jeśli sama nie jest w stanie zapewnić sobie obrony? - pytał w swoim przemówieniu w Parlamencie Europejskim prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiadając, że "budowa europejskiej obronności" będzie jednym z priorytetów francuskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie 2008 roku.

Putin stoi murem za Jedną Rosją

Władimir Putin powiedział, że zwycięstwo Jednej Rosji w wyborach parlamentarnych da mu "moralne prawo" do wpływu na rosyjską politykę po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej.

Ahmadineżad jest jak Hitler

Podczas wczorajszej wizyty w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, ambasador Izraela we Włoszech Gideon Meir porównał prezydenta Iranu do Hitlera, a irańskie rakiety zagrażające Izraelowi i Europie do komór gazowych.