Putin z Bushem w Pekinie

Premier Rosji Władimir Putin spędzi w Pekinie dwa dni. Poza zaplanowanym udziałem w otwarciu igrzysk, spotka się z amerykańskim prezydentem George’em W. Bushem oraz liderem Kazachstanu - Nursułtanem Nazarbajewem. Rosyjskie media spekulują, że przywódcy będą rozmawiać o napiętej sytuacji w Gruzji.

Przechwycili 2,5 tony kokainy

Rekordową ilość dwóch i pół ton kokainy przechwyciły hiszpańskie siły bezpieczeństwa na międzynarodowych wodach Atlantyku. 11 członków narkotykowej szajki trafiło do aresztu.

Rakiety i bombowce przeciwko tarczy

Ambasador Rosji na Białorusi Aleksander Surikow zapowiedział w środę, że w odpowiedzi na elementy tarczy antyrakietowej USA w Czechach i Polsce, Rosja może rozmieścić na Białorusi kompleksy rakietowe Iskander lub bombowce strategiczne.

Zamach stanu, prezydent pod kluczem

Mauretańscy żołnierze postanowili zemścić się na prezydencie swojego kraju za zwolnienie szefa prezydenckiej gwardii i zorganizowali zamach stanu. Stolicę Nawakszut opanowały zbuntowane oddziały.

Ostatnia droga Sołżenicyna

Prezydent Dmitrij Miedwiediew i setki Rosjan wzięły udział w pogrzebie Aleksandra Sołżenicyna. Wielki pisarz, filozof i dysydent spoczął na starym cmentarzu przy Monastyrze Dońskim.

Obcokrajowcy zatrzymani za protesty w Chinach

Czwórka cudzoziemców z transparentami "Uwolnić Tybet" protestowała przed Stadionem Olimpijskim w Pekinie. Na placu Tiananmen trójka Amerykanów krytykowała chińską politykę rodzinną.

Amerykanie zabijają więźnia mimo protestów ONZ

Protestował rząd Meksyku, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie egzekucji, interweniował nawet sekretarz generalny ONZ. Mimo to władze Teksasu zgodziły się na stracenie Meksykanina Jose Medellina, skazanego na karę śmierci za gwałt i zamordowanie dwóch nastolatek w Houston w 1993 roku.

Lewacka terrorystka na wolności

Francuski sąd zwolnił z więzienia byłą członkinię terrorystycznych Czerwonych Brygad. Na początku lat 90. skazano ją na dożywocie za zabójstwa, teraz, ze względu na stan zdrowia, wyszła na wolność.

Iran nie spełnia oczekiwań Zachodu

Odpowiedź Teheranu na propozycje Zachodu, który proponował mu rekompensatę w zamian za rezygnację z programu atomowego, jest nie do zaakceptowania - ujawnili anonimowi przedstawiciele amerykańskich władz.

Policja tłumi antybushowskie protesty

Wizyta Georga W. Busha w Korei Południowej podzieliła Koreańczyków. Jedni demonstrowali w Seulu przeciwko wizycie amerykańskiego prezydenta, inni w tym samym czasie modlili się w jego intencji.

Gigantyczna afera hakerska - będzie dożywocie?

Amerykanie, Ukraińcy, Chińczycy, Estończycy i Białorusini - ta międzynarodowa szajka ukradła hasła do 88 milionów kart kredytowych i debetowych. To największa wykryta tego typu afera. We wtorek amerykańska prokuratura postawiła jedenastu osobom zarzuty w tej sprawie.

Japonia wspomina Hiroszimę

63 lata temu Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową. Tę rocznicę mieszkańcy miasta obchodzą w Parku Pokoju. Oddają hołd zmarłym i protestują przeciwko wojnom.

Nastolatek zabił, bo chciał tak jak w GTA

Popularna gra komputerowa Grand Theft Auto stała się przyczyną zbrodni - twierdzą tajskie władze i wstrzymują dystrybucję gry. Stało się to po tym, jak nastoletni mieszkaniec Bankgoku - pod wpływem GTA - zamordował taksówkarza.

Dramat polskiego alpinisty

Mimo trzydniowych poszukiwań do wtorkowego wieczora nie udało się odnaleźć polskiego alpinisty Krzysztofa Apanasewicza. Mężczyzna zaginął w piątek w rejonie szczytu Piku Korżeniewskiej (7105 m) w tadżyckim Pamirze.

Za gruby na egzekucję?

Skazany na karę śmierci Richard Cooey twierdzi, że jest za gruby na wykonanie wyroku. - Moi oprawcy będą mieli problem ze znalezieniem moich żył, a moja waga jest zbyt duża by zadziałały leki uśmiercające - twierdzi amerykański więzień.

"Mam na imię Maddie. Zabrali mnie z wakacji"

Takie słowa miała powiedzieć mała dziewczynka, która wraz z dwójką dorosłych osób odwiedziła jeden ze sklepów w Amsterdamie. Te informacje dotyczące porwanej Madeleine McCann pochodzą z ujawnionych przez portugalską policję 30 tysięcy stron akt dotyczących porwania.

Francja oskarżona o udział w ludobójstwie

Rwanda formalnie oskarżyła we wtorek byłe władze polityczne i wojskowe Francji o udział w ludobójstwie. Chodzi o wydarzenia z 1994 roku, kiedy w rzeziach międzyplemiennych zginęło blisko 800 tysięcy mieszkańców Rwandy.

Nowy proces w sprawie Tybetu

Hiszpański wymiar sprawiedliwości rozpoczął we wtorek dochodzenie w sprawie ludobójstwa w Tybecie. Sprawę wniosły do sądu Komitet Wsparcia Tybetu (CAT) i dwie inne protybetańskie organizacje.

Iran nie będzie już kamienował?

Iran zmienił wyroki czterem osobom skazanym na ukamienowanie na kary więzienia. Ponadto wstrzymano wszystkie egzekucje poprzez ukamienowanie, a sprawy te poddano rewizji.

Zwrot w kampanii prezydenckiej w USA

Walka o fotel prezydencki Stanów Zjednoczonych rozgrywa się wokół problemów rasowych - napisał felietonista "The Washington Post" Eugene Robinson we wtorkowym wydaniu gazety. Irak, czy rosnące ceny ropy - przestały mieć zasadnicze znaczenie.

Trzęsienie ziemi w Chinach

Co najmniej jedna osoba zginęła, a pięć jest poważnie rannych w wyniku trzęsienia ziemi w chińskiej prowincji Syczuan. Wstrząsy miały siłę 6 stopni w skali Richtera - podał na swojej stronie internetowej CNN.

Łukaszenka nakłada kaganiec mediom

Białoruskie portale internetowe nie kryją oburzenia. - Prawo prasowe to ustawa "kagańcowa" - tak opozycja określa podpisaną w poniedziałek przez prezydenta Białorusi ustawę prasową. - Ustawa daje władzy nieograniczoną kontrolę nad mediami - dodają dziennikarze z niezależnego Białoruskiego Związku Dziennikarzy.

Moskwa nie będzie stała z boku

Kolejne spięcie na linii Moskwa - Tbilisi. We wtorek rano Rosja ostrzegła, że nie będzie stała z boku, jeśli zaostrzy się konflikt pomiędzy Gruzją a Osetią Południową.

Sprzedała dom, żeby mieć psa

Południowokoreańscy naukowcy poinformowali we wtorek, że dokonali pierwszego komercyjnego klonowania psa. Właścicielka psa sprzedała dom, żeby pokryć koszty klonowania pupila. Szczeniaki pokazano na konferencji prasowej w stolicy Korei Płd.

Za zabójstwo - sądowy zakaz wstępu do pubu

Mężczyzna cierpiący na demencję, który udusił swoją żonę, został zwolniony z odbycia kary w więzieniu ze względu na kiepski stan zdrowia. W zamian sędzia zakazał mu odwiedzania lokalnego pubu - pisze we wtorek "The Guardian".

Toksyny w marsjańskiej glebie

Naukowcy lądownika Phoenix, badający próbki gleby pobrane w pobliżu północnego bieguna Marsa, odkryli w niej nadchloran - utleniacz powszechnie używany do produkcji paliwa rakietowego. Obecność tej substancji zmniejsza nadzieję na odnalezienie śladów życia na Czerwonej Planecie.

Zginęło 16 talibskich bojowników

W starciach na południu Afganistanu śmierć poniosło 16 talibskich bojowników. Pięciu funkcjonariuszy afgańskiej policji zostało rannych - poinformowały we wtorek władze.

Podejrzany o terroryzm skarży Norwegię

"Nieludzkie traktowanie" - taki zarzut rządowi Norwegii stawia twórca kurdyjskiej muzułmańskiej organizacji terrorystycznej, którego Oslo chce się wydalić z kraju.

Latające ofiary chińskich zakazów

Niezwykle popularne w Chinach latawce, a także chętnie hodowane tu gołębie to kolejne ofiary nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa wprowadzonych na czas rozpoczynających się w piątek igrzysk.