Trzynastolatek napadł na bank

30 lat więzienia dla trzynastoletniego chłopca - tyle grozi młodocianemu sprawcy napadu na bank w Peorii, w amerykańskim stanie Illinois. Przyłapany w na gorącym uczynku, groził kasjerowi pistoletem.

Piraci znów biją w Amerykanów

Kolejny incydent u wybrzeży Somalii. Tym razem piraci przypuścili atak na statek Liberty Sun, pływający pod amerykańską banderą. Nie udało im się jednak wejść na pokład - informuje CNN.

Podejrzany o zbrodnie wojenne znów wolny

Agenci imigracyjni wyprowadzili go z domu. Miał trafić do Monachium, gdzie czeka go proces o zbrodnie wojenne. Ale nie trafi, przynajmniej na razie. Sąd apelacyjny wstrzymał bowiem decyzję o deportacji 89-letniego Johna Demjaniuka, nazywanego "Iwanem Groźnym". Oskarżanemu o zbrodnie wojenne mężczyźnie zagwarantowano pobyt w USA.

Abruzja powstanie z gruzów za 12 miliardów euro

12 miliardów euro ma kosztować odbudowa zniszczonej przez trzęsienie ziemi Abruzji - ogłosił minister spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni. To pierwsza konkretna liczba podana przez rząd i obrazująca skalę szkód w regionie. Wcześniej premier Silvio Berlusconi mówił jedynie, że potrzeba będzie na ten cel "wiele miliardów euro".

Alkoholiku, lecz się, bo nie dostaniesz zasiłku!

Pijesz, unikasz leczenia, zapomnij o świadczeniach socjalnych - tak w skrócie wygląda najnowsza rządowa propozycja walki z alkoholizmem wśród Brytyjczyków. Opozycja krytykuje, ale sama nie ma pomysłu na narodowy odwyk.

Kim "niepotrzebnie" wyrzucał inspektorów

Reżim Kim Dzong Ila zerwał wszelkie kontakty z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej i nakazał jej inspektorom natychmiastowy wyjazd z Korei. - To niepotrzebna reakcja, mamy nadzieję przedyskutować tę sprawę z Koreą Płn. - to pojednawczy komentarz sekretarz stanu USA, Hillary Clinton.

Najpierw kataklizm, teraz mafia?

Zniszczonej przez trzęsienie ziemi włoskiej Abruzji zagraża mafia - ostrzegają władze. Okazją do zrobienia interesów przez przestępców może być wielomilionowy projekt odbudowy zdewastowanego regionu.

Cieplej na linii Łukaszenka - katolicy

Na linii Kościół katolicki - Białoruś coraz cieplej. Podczas spotkania Aleksander Łukaszenka zapewnił metropolitę mińsko-mohylewskiego abp Tadeusza Kondrusiewicza o docenianiu przez państwo białoruskie misji Kościoła katolickiego. Arcypiskup w odpowiedzi stwierdził, że między państwem a Kościołem rzymskokatolickim na Białorusi "istnieje zrozumienie".

"Tak" dla uranu w Iranie

Rząd Stanów Zjednoczonych i kraje europejskie będą rozmawiać z Iranem, nawet gdy ten nie przerwie procesu wzbogacania uranu. O odstąpieniu od dotychczas stawianego warunku dalszych rozmów, powołując się na anonimowe źródła w administracji prezydenta Baracka Obamy i w rządach państw europejskich, poinformował we wtorek "New York Times".

Węgry mają nowego premiera

Węgierski parlament zatwierdził we wtorek bezpartyjnego, 41-letniego Gordona Bajnaia na stanowisku premiera, którego kandydaturę zaproponowała rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP). Bajnai pełnił wcześniej funkcję ministra finansów. Na stanowisku szefa rządu zastąpił Ferenca Gyurscany'ego. Decyzja jednoizbowego parlamentu Węgier wchodzi w życie bezzwłocznie.

Gruzja znów protestuje

Kilka tysięcy osób manifestowało we wtorek przed budynkiem parlamentu w Tbilisi, domagając się ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego. Protesty przeciwko szefowi gruzińskiego rządku trwają już od czwartku, gdy pod jego siedzibą pojawiły się pierwsze namioty z koczującymi manifestantami.

Szastali danymi internautów?

Wielka Brytania może odpowiedzieć za tolerowanie wycieków danych internautów. Komisja Europejska oskarżyła państwo o nieposzanowanie ochrony informacji dotyczących działalności obywateli w sieci.

Psychiatra dostał milion na grę komputerową

Amerykański psychiatra wpadł na oryginalny pomysł, żeby potencjał drzemiący w elektronicznej rozrywce wykorzystać inaczej, niż tylko do wirtualnej eksterminacji obcych z kosmosu tudzież nazistów. Chce stworzyć wciągającą grę, która będzie narzędziem profilaktyki antynarkotykowej. I dostał na to milion dolarów.

Tajlandia: aresztowania opozycji

Tajlandzki sąd wydał we wtorek nakaz aresztowania 13 liderów opozycji i przebywającego na emigracji byłego premiera Thaksina Shinawatry. To reakcja na wielodniowe, antyrządowe protesty w stolicy kraju, Bangkoku.

Genetyczna kukurydza nie dla Niemców

Cios w producentów modyfikowanej genetycznie kukurydzy wymierzył niemiecki rząd. Minister rolnictwa Niemiec Ilse Aigner zakazała uprawy tej rośliny w wersji zmodyfikowanej.

Prezydent będzie miał program w TV

Niektórzy politycy najwyraźniej nie realizują się w swoim zawodzie i muszą szukają czegoś więcej. Na przykład izraelski prezydent Szimon Peres, który... rozpoczyna karierę telewizyjną.

Chińczycy wypompują iracką ropę?

Mieli być Amerykanie, mówiło się nawet o Polakach, a tymczasem zęby na iracką ropę ostrzą Chińczycy. W spółce z brytyjsko-holenderskim koncernem Royal Dutch Shell chińskie firmy chcą eskploatować irackie pola.

Polacy wyjadą z Ukrainy?

Ukraiński rząd ratując się przed rosnącym bezrobociem wprowadza poważne ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla cudzoziemców. Restrykcje dotkną też Polaków.

Bliżej leku na Alzheimera?

Czy powstrzymanie choroby Alzheimera, na którą zapada coraz więcej ludzi, jest coraz bliższe? Biorąc pod uwagę wyniki najnowszych badań brytyjskich naukowców, można powiedzieć, że tak.

Pałki, pięści i wyzwiska

Przez kilka dni mołdawska opozycja wstrząsała krajem, żądając przeprowadzenia wyborów. Antyrządowe demonstracje, które przekształciły się w zamieszki zostały jednak opanowane przez władze. Los zatrzymanych demonstrantów, jak opisuje "Financial Times", nie jest godny pozazdroszczenia.

Porwany milioner w końcu wolny

W Bułgarii szczęślwie dobiegła końca porwanie biznesmena Kiro Kirowa. Wolność bogatego Bułgara kosztowała jednak sporo.

Dziennikarka pod sąd za szpiegostwo

31-letnia Iranka z amerykańskim paszportem przez sześć lat bez problemów pracowała w Teheranie jako dziennikarka. Gdy jednak skończyła się jej prasowa akredytacja, została aresztowana - i oskarżona o szpiegostwo.

"Czerwona" opozycja odpuszcza

Tajlandzka opozycja, która od trzech tygodni swoimi protestami paraliżowała kraj, poddaje się. Po krwawym poniedziałku, gdy w walkach z wojskiem zginęły dwie osoby, przywódcy "czerwonych koszul" zdecydowali o przerwaniu protestu.

Kim Dzong Il bojkotuje świat

W odpowiedzi na potępienie północnokoreańskiej próby rakietowej przez Organizację Narodów ZJednoczonych Phenian ogłasza wznowienie pracy swej elektrowni jądrowej. Komunistyczny reżim wycofuje się też z sześciostronnych rokowań.

ONZ potępiła Koreę Płn. za próbę rakietową

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie potępiła w poniedziałek Koreę Północną za dokonanie 5 kwietnia próby rakiety balistycznej dalekiego zasięgu. W wydanym oświadczeniu Rada uznała, że Phenian złamał stosowny zakaz ONZ oraz zażądała wzmocnienia obowiązujących już sankcji wobec Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Komorowski tłumaczy się za Niesiołowskiego

Bronisław Komorowski tłumaczy się przed Polonią amerykańską za słowa Stefana Niesiołowskiego, który broniąc swojego przyjaciela Andrzeja Czumy, nazwał emigrantów "małpiarnią z Chicago". "Dziennik" dotarł do listu marszałka Sejmu.

Żona Mela Gibsona chce rozwodu

Żona słynnego hollywoodzkiego aktora Mela Gibsona Robyn Moore wystąpiła o rozwód po blisko 30 latach małżeństwa z powodu "nie dających się przezwyciężyć rozbieżności" z mężem - poinformował portal internetowy people.com.

Amerykanie już mogą jeździć na Kubę

Barack Obama zniósł ograniczenia w podróżowaniu na Kubę imigrantów odwiedzających na wyspie swoje rodziny - podały amerykańskie media powołując się na informacje z Białego Domu.