Bush zdegradował papieża

Amerykański prezydent może dopisać kolejną gafę do długiej listy swych dokonań na tym polu. Podczas piątkowej audiencji w Watykanie George W. Bush zwrócił się do papieża "eminencjo", zamiast zwyczajowego "Wasza Świątobliwość" - donosi w wydaniu internetowym dziennik "New York Times".

18 lat w niewoli u własnej rodziny

47-letnia dziś Włoszka była przez 18 lat więziona w zaniedbanym pokoju przez własną rodzinę, która chciała ją ukarać za urodzenie nieślubnego dziecka - ujawniła włoska policja.

Czterystu talibów uciekło z więzienia

Około 1150 więźniów - w tym 400 talibów - uciekło w piątek z więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu. Zbiegli gdy rebelianci wysadzili bramę miejsca odosobnienia. Uciekli niemal wszyscy osadzeni.

Tusk: powtórki w Irlandii raczej nie będzie

Premier Donald Tusk nie spodziewa się powtórki referendum ws. Traktatu Lizbońskiego w Irlandii, jednak zastrzega, że żadnego scenariusza nie można wykluczyć. Dlatego - zdaniem premiera - ważne jest, by pozostałe kraje UE ratyfikowały dokument.

Coś lata koło Discovery

NASA udzieliła w piątek zgody na lądowanie promu kosmicznego Discovery w najbliższą sobotę, po ustaleniu, iż dryfujący w jego pobliżu niewielki obiekt nie zagraża bezpieczeństwu lotu.

Rotfeld: lista rosyjskich problemów to kłamstwo

Nie ma ani słowa prawdy w doniesieniach o liście problemów dotyczących polsko-rosyjskiej historii - poinformował współprzewodniczący polsko-rosyjskiej komisji do spraw trudnych Adam D. Rotfeld. Wcześniej "Dziennik" pisał, że Rosjanie stworzyli listę 14 problemów utrudniających stosunki z Warszawą.

Irlandczycy odrzucili Lizbonę

Irlandczycy odrzucili w referendum Traktat Lizboński - to już oficjalne wyniki referendum. "Nie" powiedziało 53,4 proc. Irlandczyków, "tak" - 46,6 proc. Unijni liderzy robią dobrą minę do złej gry. - Traktat nie jest martwy – przekonywał szef KE Jose Manuel Barosso.

Bush w papieskim ogrodzie

Ta wizyta pod wieloma względami była wyjątkowa. Nie dość, że George Bush po raz ostatni podróżuje po Europie jako prezydent USA, to papież po raz pierwszy przyjął głowę państwa w Ogrodach Watykańskich, a nie zwyczajowo w Pałacu Apostolskim.

Kupili najki zamiast pomóc ofiarom kataklizmu

Zamiast pomóc ofiarom trzęsienia ziemi, bank kupił swoim pracownikom sportowe buty. Na fakturach widniały m.in. kalosze i parasole. Chiński NIK zapowiada większą kontrolę pomocy dla poszkodowanych w majowej katastrofie.

Biały Dom na awaryjnym zasilaniu

Wyjące klaksony, zdenerwowani przechodnie i chaos na ulicach - tak było w piątek w Waszyngtonie. Prąd wysiadł w godzinach szczytu, a z zapasowych agregatów musiał korzystać nawet Biały Dom.

"Zwolennicy traktatu przegrali"

Irlandzki minister sprawiedliwości przyznał, że zwolennicy Traktatu Lizbońskiego przegrali w referendum - podała irlandzka telewizja. Oficjalne wyniki głosowania poznamy popołudniu.

Prawnicy szukają sprawiedliwości na ulicy

Gigantyczne korki, wijące się do stolicy Pakistanu. A w samochodach tysiące zdeterminowanych prawników, jadących na demonstrację do Islamabadu. Żądają przywrócenia na stanowiska byłych sędziów Sądu Najwyższego i dymisji prezydenta.

Spłonął 700-letni kościół

Wielowiekowy kościół w rumuńskim Siedmiogrodzie poważnie ucierpiał w pożarze, który doszczętnie strawił jego dzwonnicę.

Chiny odcinają Tybet

Chińskie władze zamknęły granicę Tybetu dla cudzoziemców i obarczają za to winą dalajlamę.

Niepopularny jak Juszczenko

Tylko 6,7 procent Ukraińców w pełni popiera działania prezydenta Wiktora Juszczenki. Są to najniższe notowania od początku jego prezydentury w 2005 r. - podało w czwartek kijowskie centrum analityczne im. Razumkowa.

"Dom horroru" znowu straszy

Brytyjska policja zatrzymała w czwartek na brytyjskiej wyspie Jersey mężczyznę, podejrzewanego o popełnianie przestępstw w dawnym domu poprawczym. W sprawie tzw. "domu horroru" poszkodowanych jest już ponad 160 osób.

LOT: to "The Times" nie zna angielskiego

-"The Times" publikuje insynuacje. Teza tego dziennika, że polscy piloci mają problem z komunikacją, bo nie znają angielskiego oznacza, że panowie z "The Times" nie potrafią przeczytać raportu, który napisała brytyjska instytucja, po angielsku zresztą - odpowiedział rzecznik LOT-u na rewelacje angielskiej gazety.

Hiszpańskie drogi wreszcie przejezdne

Jest porozumienie hiszpańskiego rządu ze związkami reprezentującymi większość transportowców. Dzięki temu wygasły trwające od czterech dni blokady i drogi są już przejezdne. Może się jednak okazać, że to nie koniec bitwy przeciwko rosnącym cenom paliwa.

60 rannych w katastrofie kolejowej

60 osób zostało rannych w katastrofie pociągu, który wykoleił się w czwartek w obwodzie amurskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie w pobliżu granicy z Chinami - poinformowało rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Polski samolot o krok od katastrofy

Zdaniem brytyjskiego "The Times" kiepska znajomość j. angielskiego przez polskich pilotów omal nie doprowadził to zderzenia z innym samolotem podczas lądowania na londyńskim lotnisku Heathrow. Do incydentu doszło 4 czerwca 2007 roku.

Japonia pomagała budować koreański atom?

Dwie japońskie formy podejrzane są o nielegalny eksport pomp próżniowych do Północnej Korei, która potem wykorzystała je w swoim programie nuklearnym. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tokijska policja.

Supertajne dokumenty w kolejce podmiejskiej

Tajne informacje dotyczące Al-Kaidy i Iraku znajdowały się w dokumentach, które można było znaleźć w pociągu podmiejskiej kolejki w Londynie. Wszystkie akta były opatrzone pieczęcią "najwyższy stopień tajności".

Irlandia hamulcowym Europy?

W Irlandii trwa głosowanie ws. Traktatu Lizbońskiego. Mieszkańcy Zielonej Wyspy jako jedyni swoimi głosami w referendum zadecydują o przyszłości Traktatu Lizbońskiego. Ostatnie sondaże pokazywały, że euroentuzjaści i eurosceptycy szli eb w łeb. Jeśli zwyciężą ci drudzy, proces wewnętrznej integracji UE zostanie zatrzymany.

"Katyń to nie ludobójstwo"

- My Katynia nie uważamy za ludobójstwo na polskim narodzie. Wracanie do tej sprawy nie ma sensu, choć oczywiście powinniśmy o niej wiedzieć - mówi dziennikowi "Polska" Siergiej Mironow, przewodniczący izby wyższej rosyjskiego parlamentu.

17 ofiar słońca

Fala upałów zabiła na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych już co najmniej 17 osób. Prawie wszystkie ofiary temperatury, znacznie przekraczającej 30 stopni Celcjusza, to ludzie starsi.

"Tak" dla homoseksualnych małżeństw i adopcji

Norwescy geje i lesbijski będą mogli zawierać małżeństwa i adoptować dzieci. Storting - norweski parlament, przyjął ustawę o zrównaniu w prawach homoseksualistów z heteroseksualnymi obywatelami.

Odnalezieni po czterech dniach

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie, który zaginął w sobotę został w środę odnaleziony przez chilijską policję.

Kolejne kraje ratyfikują Traktat Lizboński

Parlament grecki, zgodnie z przewidywaniami, ratyfikował Traktat Lizboński reformujący Unię Europejską. Przyjęcie traktatu nastąpiło zdecydowaną większością głosów, choć ze sporym opóźnieniem - dopiero w nocy tuż przed północą czasu polskiego.