Bruksela zadeklarowała - nie będzie "Europy dwóch prędkości"

W Brukseli trwa nieformalny szczyt przywódców Unii Europejskiej. Złapany podczas spaceru na jednym z korytarzy, szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak jest z dotychczasowych rozmów zadowolony. - Dobrze, że ten szczyt został zorganizowany. Dobrze, że zapewniono, iż nie powstanie "Europa dwóch prędkości" - powiedział TVN24 Stasiak.

Brazylia tańczy dalej

Choć karnawał w Rio zakończył się już w środę, Brazylijczycy bawią się dalej. Tancerze z najlepszych szkół samby powrócili na scenę, by jeszcze raz - ale już bez stresu - zaprezentować swoje taneczne umiejętności.

"Steinbach jest niemieckim dylematem"

Polacy są bardzo wrażliwi, jeśli chodzi o obronę prawdy o II wojnie światowej. Mamy w tej sprawie obsesję i tak już będzie zawsze - mówi premier Donald Tusk w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel". To komentarz do sporu wokół powołania przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) do rady fundacji poświęconej wysiedleniom Niemców.

Miedwiediew: nie jesteśmy idealnym państwem

Liczę, że nowa administracja Stanów Zjednoczonych odniesie się do tego problemu bardziej konstruktywnie i po partnersku - o czym mówi Dmitrij Miedwiediew? Oczywiście o amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Rosyjski prezydent wyraził również opinię, że Europa potrzebuje nowego systemu bezpieczeństwa.

Zabiera żołnierzy z Iraku i idzie na wojnę z krezusami

Jest zdeterminowany, waleczny, a co najgorsze dla "nich" - oszczędny. Barack Obama chce do końca swojej kadencji o połowę zmniejszyć deficyt budżetowy i zapowiada, że swojego planu będzie bronił przed "nimi" jak wilk. A kim są "oni"? Naftowymi, farmaceutycznymi i wszelkimi innymi lobbystami, których nowy prezydent USA oficjalnie wyzwał na pojedynek.

"Milionerzy z ulicy" wrócili do domu

Ponad 120 milionów dolarów zasiliło już konta twórców hollywoodzkiej produkcji "Slumdog. Milioner z ulicy". Tymczasem bohaterowie filmu, dzieci wyrwane z bombajskich slumsów, za udział w filmie dostały bardzo skromne gaże. Swoje "gwiazdy" docenili i uhonorowali za to koledzy ze szkolnej ławki.

Sauna na lodzie

W Irkucku na Syberii powstała nowa atrakcja turystyczna, która przyciąga amatorów mocnych wrażeń. To lodowa sauna na zamarzniętym jeziorze Bajkał.

Odkryto portret młodego Leonarda

Wygląda jak filmowy aktor, nie jak ten siwy pan z brodą, do którego przywykliśmy – entuzjazmują się naukowcy. Po 500 latach odnaleziono portret młodego Leonarda da Vinci. Autoportret genialnego malarza i naukowca znaleziono w jednym z notatników, ukryty pod tekstem "Traktatu o locie ptaków".

Kłótnia o wyspę

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii i Chin, którzy spotkali się w sobotę w Pekinie omawiali wspólny projekt gazowy, kryzys finansowy i sytuację w Korei Płn; łagodzono spór o wyspy Senkaku.

Udany poród z dwóch macic

Amerykanka urodziła bliźniaczki, po jednej z każdej macicy. Kobieta jest bowiem wyjątkowo obdarzona przez naturę, ma dwie macice.

"Siły obce" opuśćcie Irak

Najwyższy duchowy przywódca Iranu, ajatollach Ali Chamenei powiedział w sobotę w rozmowie z irackim prezydentem Dżalalem Talabanim, że "obce siły" powinny opuścić Irak najszybciej jak to możliwe.

Lawina zabiła w Tyrolu

Niemiecki alpinista zginął podczas wspinaczki porwany przez lawinę, w sobotę w pobliżu Sankt Siegemund im Sellrain, w Tyrolu (na zachodzie) - poinformowały służby ratownicze.

Francja kontra Czechy

Komisja Europejska ogłosiła, że uzyskała zapewnienia Francji, iż w jej planie wsparcia sektora motoryzacyjnego nie będzie żadnych elementów protekcjonizmu. Domagała się tego czeska prezydentcja. To oświadczenie pada dzień przed antykryzysowym szczytem UE.

Amerykanie ganią Polskę za więzienia i Radio Maryja

Diabeł tkwi w szczegółach. Choć - według amerykańskiej administracji - polski rząd "generalnie przestrzega praw człowieka", jednak jeżeli przyjrzeć się dokładniej, nie jest to już takie pewne. Nieudolne sądownictwo, przepełnione więzienia, nacjonalistyczne Radio Maryja oraz przemoc wobec homoseksualistów i czarnoskórych - to według Departamentu Stanu USA jedne z poważniejszych przewinień w Polsce.

Jabłoko walczy ze Stalinem

Opozycyjna partia Jabłoko wezwała władze Rosji do jednoznacznego potępienia bolszewizmu i stalinizmu, bez czego - jak podkreśliła - niemożliwa będzie modernizacja kraju. Partia ma jednak nikłe szanse na przeforsowanie swoich postulatów.

Chińczycy strzelali do płonącego mnicha

Według świadków, chińscy policjanci strzelali do buddyjskiego mnicha, który w proteście przeciwko polityce Chin wobec Tybetu dokonał samospalenia. Do zdarzenia doszło w mieście Aba w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

"Rzezi winne dwa totalitaryzmy"

- Jesteśmy tu, by głośno powiedzieć, że taka tragedia nigdy nie może się powtórzyć, że nigdy my, Polacy i Ukraińcy, nie staniemy przeciwko sobie - powiedział przebywający na Ukrainie Lech Kaczyński. Prezydent wraz z Wiktorem Juszczenko uczestniczył w obchodach 65. rocznicy mordu, który został dokonany 28 lutego 1944 roku na około tysiącu polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej koło Lwowa. - Mimo trudnych wydarzeń historycznych i politycznych zaszłości, dzisiaj jeszcze raz głośno chcę podkreślić, że na wieki Ukrainiec podał rękę Polakowi - mówił Wiktor Juszczenko.

Rekordowi rabusie za kratkami

W przeprowadzonym w nocy nalocie policja aresztowała 7 osób wiązanych z największą kradzieżą w historii Irlandii. Przestępcy najpierw porwali rodzinę urzędnika bankowego, a później wykorzystali go do kradzieży około 7 milionów euro.

Rumuński pilot uratował samolot

Tylko umiejętności pilota zapobiegły katastrofie lotniczej w Rumunii. Po tym, jak podczas lotu doszło do awarii, pilot zdecydował się na ryzykowny manewr lądowania z niesprawnym podwoziem. Udało się i samolot z 51 osobami na pokładzie wylądował na lotnisku w Timisoarze.

Wpadli z 5 tonami kokainy

5 ton kokainy - taka ilość narkotyku znajdowała się na wenezuelskim kutrze, zatrzymanym w pobliżu Wysp Kanaryjskich przez Hiszpanów. Czarnorykowa wartość narkotyków to około 250 milionów euro.

5 rakiet spadło na Izrael

Pięć rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy spadło na terytorium Izraela. Jedna z nich, zdaniem Tel Awiwu, spadła na szkołę. Na szczęście nikt nie zginął ani nie odniósł obrażeń.

Berlusconi "pogardza życiem i godnością kobiet"

"Powtarzające się deklaracje pogardy dla życia i godności kobiet" - z tego powodu dwie włoskie parlamentarzystki zamierzają złożyć skargę w Europejskim Trybunale w Strasburgu na premiera Silvio Berlusconiego. O całej sprawie pisze "La Repubblica".

Steinbach zrezygnuje?

Zdaniem niemieckicego tygodnika "Der Spiegel", szefowa Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach nie nalega na stanowisko we władzach fundacji poświęconej wysiedleniom. Polska jest zdecydowanym przeciwnikiem kandydatury Steinbach.

Indie będą walczyć o okulary Gandhiego

Słynne okulary Mohandasa Gandhiego trafią na aukcję w Nowym Jorku razem z innymi pamiątkami po jednym z największych ludzi XX wieku. Już w przyszłym tygodniu będą o nie walczyć władze Indii.

Siedem lat bez aktu oskarżenia

Więziony od 2001 roku przez Amerykanów Ali Saleh Kahlah al-Marri wreszcie usłyszał zarzuty. W piątek został oskarżony o spisek polegający na dostarczeniu pomocy materialnej i zasobów Al-Kaidzie.

Samoloty USA niszczą Japończykom psychikę

Ponad 5 tys. mieszkańców japońskiej prefektury Okinawa otrzyma rekompensaty za szkody na zdrowiu wywołane przez samoloty z amerykańskiej bazy wojskowej. Sąd wydał decyzję w tej sprawie i nakazał władzom kraju wypłacenie 5,6 miliarda jenów (około 57,7 miliona dolarów).

Po Iraku będzie Afganistan

Po tym, jak Barack Obama zapowiedział wycofanie wojsk z Iraku, nadszedł czas na decyzje w sprawie innego Afganistanu. Na razie Barack Obama zwiększa tam kontyngent, ale do czasu. Prezydent USA rozwiewa wątpliwości: Amerykanie wycofają swoją armię również z tego kraju.

Buntownicy zabili 50 oficerów

Ciała ponad 50 oficerów odkryto w grobie na terenie bazy wojskowej w stolicy Bangladeszu, gdzie dwa dni wcześniej doszło do buntu. Makabrycznego znaleziska dokonały wojska rządowe.

Tuska i Merkel recepta na kryzys: solidarność

Zbliżenie stanowisk i optymistyczna rozmowa - tak spotkanie Donalda Tuska i Angeli Merkel poświęcone kryzysowi gospodarczemu podsumował rzecznik rządu Paweł Graś. Sam premier mówił zaś, że Polska i Niemcy powinny wspólnie działać w walce z kryzysem. Angela Merkel i Donald Tusk byli honorowymi gośćmi historycznej uczty w hamburskim ratuszu.