18 osób zginęło pod Mount Everest

18 osób zginęło podczas nieudanego lądowania niewielkiego samolotu pasażerskiego na lotnisku u stóp Himalajów w Nepalu. Wśród ofiar jest 12 niemieckich i dwóch australijskich turystów.

Parlament zostaje. Do czwartku

Kryzys polityczny na Ukrainie przedłuża się. Wbrew oczekiwaniom, prezydent Wiktor Juszczenko nie zarządził rozwiązania jednoizbowej Rady Najwyższej, ale utrzymał perspektywę przedterminowych wyborów. Urzeczywistnienie tego scenariusza spodziewane jest teraz w czwartek.

Obama prezydentem? "Prawie na pewno"

- Obama prawie na pewno zostanie prezydentem USA i będziemy mieli przed sobą bardzo trudny i bardzo, w cudzysłowie, ciekawy okres - tak amerykanista, profesor Zbigniew Lewicki komentował wyścig do fotela prezydenta, po kolejnym starciu kandydatów.

Rosyjscy nacjonaliści w obronie Jaruzelskiego

"Ręce precz od Jaruzelskiego" - pod tym hasłem odbędzie się środowa pikieta rosyjskich nacjonalistów przed budynkiem polskiej ambasady w Moskwie. Działacze Euroazjatyckiego Związku Młodzieży uważają, że sąd nad generałem jest zapowiedzią "NATO-wskiej i amerykańskiej agresji przeciwko Rosji".

McCain-Obama: jak ratować Amerykę z kryzysu?

Jak wyjść z ekonomicznego kryzysu i jaką cenę zapłacą za niego Amerykanie? Drugą w tej kampanii prezydenckiej debatę Johna McCaina i Baracka Obamy zdominowała tematyka gospodarcza. Nie zabrakło też pytań o politykę zagraniczną przyszłego gospodarza Białego Domu.

Wyjdą z Guantanamo, pojadą do USA

W bezprecedensowym orzeczeniu, amerykański sędzia federalny nakazał nie tylko uwolnienie 17 chińskich Ujgurów trzymanych przez siedem lat w bazie Guantanamo. Kazał też wpuścić ich do Stanów Zjednoczonych, ponieważ po powrocie do Chin, mogłoby im grozić jeszcze większe niebezpieczeństwo, niż w amerykańskim więzieniu.

Studenci z Kalifornii za Obamą

Uniwersytet Stanford w Kalifornii to kuźnia amerykańskich kadr, szczególnie zaplecze dla pobliskiej Doliny Krzemowej. To także demokratyczny bastion, w którym niekwestionowanym faworytem jest Barack Obama.

Obama bliżej Białego Domu

Demokratyczny senator Barack Obama cieszy się większym poparciem Amerykanów od swojego republikańskiego rywala Johna McCaina - wynika z najnowszych przedwyborczych sondaży przeprowadzonych przez kilka amerykańskich ośrodków badania opinii publicznej i mediów.

"Zagraża nam tarcza, nie Polska"

Ostro w stosunku do USA i dużo łagodniej w stosunku do Polski i Czech wypowiada się szef rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja będzie traktowała tarczę antyrakietową wyłącznie jako zagrożenie ze strony Stanów Zjednoczonych.

Ukraina śle czołgi do Płd. Sudanu?

Znaleziona ewidencja ładunku ukraińskiego statku, który od czwartku znajduje się w rękach somalijskich piratów, jasno wskazuje na to, że kontrakt na czołgi i broń został zawarty przez kenijskiego ministra obrony, ale w imieniu rządu zbuntowanej republiki Południowego Sudanu. Dokument zaprzecza zatem wielokrotnym zapewnieniom Kenii i Ukrainy, że broń na pokładzie "Fainy" miała trafić do kenijskiej armii.

Iran: presja nie rozwiąże sporu

Iran oskarżył "Szóstkę", czyli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy - o "niedorzeczne zachowanie" w polityce wobec Teheranu - czytamy w liście irańskiego dyplomaty skierowanym do Javiera Solany, europejskiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Rosja znów obiecuje wycofanie wojsk z Gruzji

W środę Rosja wycofa swoich żołnierzy z szesciu punktów kontrolnych, rozlokowanych w tzw. strefie buforowej okalającej Osetię Południową, jedną z dwóch zbuntowanych gruzińskich prowincji - zapowiedziało rosyjskie dowództwo.

Nobel nie dla Wolszczana

Emocje opadły - niestety Polska nie ma kolejnego noblisty z dziedziny fizyki. Profesor Aleksander Wolszczan - wymieniany jako jeden z głównych kandydatów - przegrał z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych i Japonii: profesorami: Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa.

"Policzek" dla Benedykta XVI

Synod w Watykanie zaczął się od "policzka" wymierzonego Benedyktowi XVI i "ostrego ataku" na Kościół - pisze "La Repubblica", podsumowując pierwszy dzień obrad biskupów z całego świata.

Albo koalicja we wtorek, albo wybory

Ukraina po raz kolejny znalazła się na progu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Pod groźbą rozwiązania ukraińskiej Rady Najwyższej, prezydent Wiktor Juszczenko domaga się powołania nowej koalicji rządowej we wtorek, do końca dnia - oświadczył deputowany prezydenckiego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS), były minister obrony Anatolij Hrycenko.

Zdesperowany finansista zamordował rodzinę

Krach finansowy w USA przyniósł rodzinną tragedię. Sfrustrowany swoją sytuacją finansową 45-latek z Los Angeles zastrzelił żonę, trzech synów oraz teściową, a następnie popełnił samobójstwo. Zostawił listy pożegnalne. - To nie była nagła decyzja. Ten mężczyzna był pogrążony w rozpaczy - mówi policja.

Kilkudziesięciu rannych na pokładzie samolotu

Od 30 do 50 osób - według różnych źródeł - zostało rannych na pokładzie Airbusa 330-300 awaryjnie lądującego w Australii. Jak poinformowały linie lotnicze Qantas, samolot "nagle poważnie zmienił wysokość lotu" z powodu silnych turbulencji.

Film Obamy o grzechach McCaina

Jeszcze kilka dni temu razem zastanawiali się jak uratować amerykańskie finanse. Teraz Barack Obama wali na odlew w Johna McCaina. Sztab wyborczy demokraty właśnie "wypuścił" film, w którym obarcza odpowiedzialnością za obecny kryzys Republikanina i przypomina, że ten był zamieszany w głośną aferę finansową.

Krajobraz po huraganie

Trzy tygodnie minęły od przejścia huraganu Ike nad Stanami Zjednoczonymi. Skala zniszczeń, jaką pozostawił jest tak wielka, że wielu Amerykanów nadal nie ma światła ani wody. Niektóre miasta trzeba będzie zbudować od nowa.

Rak szyjki macicy zabija co dwie minuty

Co roku z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 270 tys. kobiet na świecie, większość z nich to mieszkanki krajów rozwijających się i biednych - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Oznacza to, że rak zabija jedną kobietę co dwie minuty, chociaż przeciwko wirusowi powodującemu chorobę można się zaszczepić - do czego wybitnie przyczynił się tegoroczny noblista Harald zur Hausen.

16-latkowie będą wybierać europosłów?

Rewolucja w Parlamencie Europejskim? Wiele na to wskazuje - w Brukseli powstaje projekt zmiany ordynacji wyborczej. Ta ma być jednolita we wszystkich państwach, a do urn będą mogli iść już 16-letni obywatele państw członkowskich.

Katastrofa kolejowa pod Budapesztem

Co najmniej cztery osoby zginęły w zderzeniu dwóch pociągów niedaleko stolicy Wegier - Budapesztu. 26 osób zostało rannych; cztery są w stanie krytycznym. Po wypadku do dymisji podał się minister transportu i szefowie węgierskich kolei państwowych.

AIDS nadal zbiera żniwo

Na świecie żyją ponad 33 miliony osób zarażonych wirusem HIV - wynika z ostatniego raportu ONZ na temat epidemii HIV i AIDS na świecie. Szacuje się, że od czasu odkrycia wirusa przez tegorocznych noblistów, na AIDS zmarło 25 milionów ludzi.

Elvis żyje! I przechodzi kontrolę paszportową

Elvis żyje. Przynajmniej według najnowszego systemu kontroli paszportowej, co udowodnił holenderski haker. Spreparowany przez niego e-paszport na nazwisko Króla został zaakceptowany przez system amsterdamskiego lotniska. Dopiero później alarm podnieśli politycy.

Czy pokojowa Nagroda Nobla podzieli Zachód z Chinami?

Pokojowa Nagroda Nobla może wywołać spięcie na linii Zachód-Chiny. Tym razem bowiem - w 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najpoważniejszymi kandydatami do nagrody są dwaj chińscy dysydenci: Gao Zhisheng i Hu Jia.

Zamach bombowy w domu opozycjonisty

Co najmniej 12 osób zginęło, a opozycyjny deputowany Rashid Akbar Khan Nawani jest ranny, po tym jak zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy na dziedzińcu domu parlamentarzysty w środkowym Pakistanie - poinformowała policja.

Chcą jawnego procesu zabójców Politkowskiej

Centroprawicowa "Nowaja Gazieta" zażądała przeprowadzenia procesu zabójców jej dziennikarki Anny Politkowskiej w trybie jawnym. We wtorek mija druga rocznica śmierci dziennikarki, znanej ze swych krytycznych wobec polityki Kremla artykułów.

"Nobla uczciłem szampanem"

- Naturalnie czasami o tym myślałem, bo wiedziałem, że często byłem wymieniany jako kandydat. Ale nie oczekiwałem tego - powiedział Harald zur Hausen komentując poniedziałkową decyzję o przyznaniu mu Nagrody Nobla. Przyznał, że wiadomość o wyróżnieniu uczcił ze swoimi współpracownikami szklaneczką szampana.

"Szczepionka, to większa nagroda niż Nobel"

- Szczepionka przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka (HPV) to lepsze ukoronowanie badań nad tym wirusem niż nagroda - tak decyzję o przyznaniu Nobla z dziedziny medycyny prof. Haraldowi zur Hausenowi komentuje profesor Sławomir Majewski z WUM. Oprócz Hausnena Nobla otrzymali odkrywcy wirusa HIV - Francuzi Francoise Barre-Sinoussi i Luc Montagnier. - To w pełni zasłużona nagroda - ocenia prof. Piotr Stępień.