Barroso gratuluje Tuskowi

Przewodniczący Komisji Europejskiej pogratulował Donaldowi Tuskowi zwycięstwa PO w wyborach i podkreślił wagę "europejskiego ducha polskiego narodu" - podał rzecznik Jose Manuela Barroso, Johannes Laitenberger.

Pożary szaleją w Kalifornii

Co najmniej jedna osoba zginęła, a tysiące zostało ewakuowanych na skutek pożarów, które szaleją w Kalifornii. Ogień strawił już ponad 14 tys. hektarów.

Wszyscy piszą o Polsce

"Polska wybiera normalność", "W Polsce wygrywają liberałowie", "Polski premier uznaje porażkę" - brzmią nagłówki największych światowych mediów.

Chiny: Nowa ekipa rządząca

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) ujawniła nazwiska 4 nowych członków Stałego Komitetu Bura Politycznego, dziewięcioosobowej ekipy mającej największy wpływ na rządy w kraju. Dwaj z nich są prawdopodobnymi następcami prezydenta Hu Jintao i premiera Wen Jiabao.

Zwycięska Platforma nie poprawi relacji z Rosją?

- Bez względu na to, kto utworzy nowy polski rząd, szybkiej poprawy stosunków między Polską i Rosją raczej nie należy się spodziewać - ocenia wyniki wyborów do polskiego parlamentu Dmitrij Babicz, znany rosyjski publicysta.

Turcja straszy Kurdów

Turcja jest gotowa zapłacić "każdą cenę" za rozbicie kurdyjskich rebeliantów mających swoje bazy w północnym Iraku - zapowiada administracja prezydenta Turcji. W oświadczeniu czytamy, że integralność terytorialna tego kraju zostanie uszanowana. Jednak niektóre źródła informują o możliwości rozpoczęcia akcji zbrojnej na terenie Iraku.

Polacy na Wyspach wybrali PO

Polacy w Wielkiej Brytanii i Irlandii wybrali PO. W obu krajach partia Donalda Tuska zyskała ponad 77 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się koalicja LiD, a trzecie miejsce zajęło PiS.

Szokujący wynik wyborów parlamentarnych

Nacjonaliści ze skrajnie prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) zdobyli 28,8 proc. głosów w odbywających się dziś wyborach parlamentarnych - poinformowała rozgłośnia radiowa SF, opierając się na wstępnych wynikach głosowania.

Talibowie użyli żywych tarcz

Podczas wczorajszych walk z żołnierzami amerykańskimi i afgańskimi talibowie wykorzystywali cywilów jako żywe tarcze. Do starć doszło na wschodzie Afganistanu. Zginęło 20 islamskich bojowników oraz jeden cywil; 11 kolejnych zostało rannych.

Kłopoty z głosowaniem za granicą

Kilometrowe kolejki przed konsulatami nie odstraszają emigrantów - Polonia tłumnie stawiła się na wybory. Zarejestrowało się w sumie ponad 170 tysięcy wyborców, a frekwencja zapowiada się wysoka.

Chcieli zastrzelić premiera Izraela

Media izraelskie powołując się na szefa wywiadu poinformowały, że w sierpniu tego roku palestyńscy zamachowcy zamierzali zamordować premiera Izraela Ehuda Olmerta. Do zamachu miało dojść podczas jego wizyty na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Papież: religia nie może być motorem nienawiści

- Skonfrontowani ze światem rozdartym konfliktami, gdzie przemoc jest wciąż usprawiedliwiana w imię Boga, istotne jest by powtarzać, że religia nigdy nie może być motorem nienawiści - powiedział papież do przywódców religijnych zgromadzonych w Neapolu.

USA ma pierwszego gubernatora Hindusa

Bobby Jindal został pierwszym hindusem w historii USA na stanowisku gubernatora. W wyborach stanowych w Luizjanie zdobył bezwzględną większość głosów.

Bhutto prosi zagranicę o pomoc

Benazir Bhutto zaapelowała do rządu, by zwrócił się do zagranicznych służb o pomoc w śledztwie dotyczącym piątkowego zamachu na jej osobę. Zginęło w nim 139 osób, a prawie 500 zostało rannych.

Papież potępia mafię

- Nie chodzi wyłącznie o karygodną liczbę zbrodni kamorry, ale również o to, że przemoc zmierza niestety do tego, by stać się powszechną mentalnością - powiedział papież podczas mszy w Neapolu.

Turcja decyduje, czy zaatakować irackich Kurdów

Co najmniej 12 tureckich żołnierzy zostało zabitych, a 17 rannych w zasadzce kurdyjskich rebeliantów po tureckiej stronie granicy z Irakiem. Zdarzenie może przesądzić o rozpoczęciu ewentualnej akcji armii tureckiej na terenie irackiego Kurdystanu. W walkach zginęło też 32 Kurdów.

Konserwatyści nie chcą Giulianiego

Rudy Giuliani zdobył jedynie 2-procentowe poparcie na sobotniej konwencji Partii Republikańskiej w Orlando na Florydzie. Chrześcijańscy konserwatyści wyraźnie dali mu do zrozumienia, że nie chcą go widzieć w roli prezydenta USA.

Cud w Michigan

Roczne dziecko wyrzucone z domu przez trąbę powietrzną uniknęło śmierci. Wszystko wydarzyło się w Milling Township w amerykańskim stanie Michigan.

Niemcy: Na Rugię nowym mostem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyła wczoraj nowy most, łączący wyspę Rugię z wybrzeżem Bałtyku. Konstrukcja, licząca wraz z dojazdami 4 kilometry, kosztowała 125 milionów euro.

Discovery startuje we wtorek

We wtorek o 17.38 polskiego czasu wystartuje prom Discovery i poleci z modułem łącznikowym, który zostawi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wyborcza niedziela nie tylko w Polsce

Wybory dzisiaj odbywają sie nie tylko w Polsce. Szwajcarzy podobnie jak my wybierają parlament, w Słowenii trwają wybory prezydenckie, a w Kirgistanie - referendum w sprawie zmian w konstytucji.

Chiny: zmiany na szczytach władzy

Wiceprezydent Chin Zeng Qinghong stracił swe stanowisko w Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Chin - poinformowała chińska agencja Xinhua. Oświadczenie to może być traktowane jako zapowiedź wymiany pokoleniowej na szczytach tamtejszych władz.

USA: rekord frekwencji

W USA i w Kanadzie zakończyło się głosowanie w wyborach do polskiego Sejmu i Senatu. Miały rekordową frekwencję - czasami, aby oddać głos trzeba było stać w kolejce.

Katastrofalna powódź w Kolumbii

Ulewne deszcze trwające od wielu dni w Kolumbii doprowadziły do wystąpienia z brzegów rzek na północy kraju i spowodowały powódź na znacznym obszarze. 70 tysięcy osób zostało poszkodowanych. Co najmniej 3 osoby, w tym dwoje dzieci zginęły.

Tajemnicza śmierć 6 osób

Policja kanadyjska prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci sześciu nieznanych osób w apartamencie na 15 piętrze wieżowca pod Vancouver, na wybrzeżu Pacyfiku. Nieznane są przyczyny śmierci ani tożsamość denatów.

W Czechach przeciwko tarczy

Około 80 czeskich burmistrzów i około 100 pacyfistów i działaczy lewicowych z 16 krajów wzięło udział w sobotę w Brzeznicach pod Pragą w konferencji przeciwników zainstalowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce.