Na ulicach Budapesztu znów zawrzało

Węgierska policja rozpędziła ok. 200 zwolenników skrajnej prawicy, domagających się uwolnienia zatrzymanego dzień wcześniej swego przywódcy. Prawicowcy rzucali kamieniami i butelkami w policję, ta odpowiedziała gazem.

Szybki desant i plaża opanowana

Filipińscy o amerykańscy żołnierze ćwiczyli wspólnie na Filipinach m.in. desantowanie wojsk. Po walce żołnierze raczyli się wojskową strawą - ryżem z rybami i bananami.

Już pięć ofiar pożarów w Kalifornii

Do pięciu wzrosła liczba ofiar pożarów, jakie trawią Kalifornię. Ogień pochłonął już do tej pory półtora tysiąca km kw. terenu. Rannych jest 45 osób, w tym 21 strażaków.

Prokurator zbada testamenty Pavarottiego

Prokurator bada testamenty, które pozostawił po sobie zmarły na początku września Luciano Pavarotti. Istnieje bowiem podejrzenie, że co najmniej jeden z nich napisał pod czyjeś dyktando.

Studenci protestują przeciwko Chavezowi

Około 20 tys. studentów demonstrowało w Wenezueli przeciwko planowanej reformie konstytucji. Żądali, by nowe prawo respektowało swobody obywatelskie - rozpędziła ich policja.

Bomby eksplodują w Dagestanie

Dwa ładunki wybuchowe eksplodowały we wtorek w Dagestanie. W stolicy tego kraju - Machaczkale - ładunki raniły dwie osoby, a kilka godzin wcześniej w wybuchu w regionie Kazbek zginęła kobieta.

Discovery już w kosmosie

Amerykański wahadłowiec Discovery wystartował we wtorek o godzinie 17.38 polskiego czasu z dwutygodniową misją w kosmosie. Jego zadaniem jest dostarczenie modułu łącznikowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Bush: tarcza antyrakietowa pilnie potrzebna

Potrzeba obrony przeciwrakietowej w Europie jest rzeczywista i moim zdaniem pilna - powiedział George Bush. Tymczasem szef Pentagonu Robert Gates jeszcze dziś zapewnał, że USA opóźnią uruchomienie tarczy, o ile Rosja będzie współpracować.

Masowa głodówka w izraelskich więzieniach

Po tym jak jeden więzień zginął w proteście w więzieniu, tysiące innych rozpoczęły strajk głodowy. Według palestyńskiej organizacji "Klub Skazańców", większość z pośród 10 tysięcy przetrzymywanych Palestyńczyków rozpoczęło głodówkę.

Kolejna śmiertelna pomyłka NATO

Jedenastu cywilów, cała kilkupokoleniowa afgańska rodzina zginęła w natowskim nalocie na zachodzie kraju - podały lokalne źródła. NATO informacje sprawdza.

Discovery szykuje się do startu

Ekipy techniczne rozpoczęły tankowanie promu Discovery, który po południu wystartuje z kalifornijskiego Przylądka Canaveral. Prom zabierze na orbitę nowy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ewakuacja metra w Tokio

Ponad półtora tysiąca osób trzeba było ewakuować z tuneli metra w Tokio. Powód? Awaria prądu w czasie godzin szczytu. Pechowcy spędzili prawie godzinę w całkowitej ciemności, 12 metrów pod ziemią i bez klimatyzacji.

Koreańczycy zmniejszają kontyngent w Iraku

Południowych Koreańczyków jest w Iraku o trzystu więcej niż Polaków - 1,2 tys. Pod koniec przyszłego roku ma być ich jednak o połowę mniej - tak zapowiedział prezydent Ro Mu Hiun.

Birma wpuszcza wysłannika ONZ

Paulo Sergio Pinheiro, specjalny sprawozdawca ONZ ds. przestrzegania praw człowieka, może wjechać do Birmy. Zgodę wyraziły władze w Rangunie, które kilka lat temu zabroniły Pinheirze wjazdu do kraju.

Rock and Roll na najwyższym poziomie

Wygrali walkę z rakiem,teraz chcą pomóc innym. Kilkadziesiąt osób, w tym muzycy zespołów The Alarm, Squeeze i Stray Cats zagrają koncert na Mount Evereście.

Gorąca linia Ankara - Bagdad - Waszyngton

Turecki prezydent ogłasza, że zwalczy Kurdów "za wszelką cenę", nawet w Iraku. Kilka godzin później dostaje telefon od George'a W. Busha - Amerykanin zapewnia go, że premier Iraku chce współpracy.

Kalifornia dalej płonie

Co najmniej 655 domów mieszkalnych i 168 przedsiębiorstw poszło do tej pory z dymem w ogarniętej szalejącymi pożarami Kalifornii.

Jak głosowali Polacy za granicą

Polacy za granicą wykazali pewną rozbieżność preferencji wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w Stanach Zjednoczonych, natomiast na Wyspach Brytyjskich - zdecydowanie Platforma. Zaskakująco dobry rezultat uzyskała Partia Kobiet w... Belgii.

Szwajcarzy też wybrali

Z poparciem 29% zwyciężyła skrajnie prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) w wyborach parlamentarnych w Szwajcarii. To oficjalne wyniki, podane przez Federalne Biuro Statystyczne.

Merkel na rocznicy Związku Wypędzonych

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła swoje poparcie dla pomysłu upamiętnienia w Berlinie losów Niemców przymusowo wysiedlonych po II Wojnie Światowej z Europy Środkowej i Wschodnie. Według jej zapowiedzi, wkrótce znany będzie dokładny projekt takiej placówki.

Węgierska ultraprawica przeciwko premierowi

Armatki wodne i gaz łzawiący powstrzymały kilka tysięcy skrajnie prawicowych demonstrantów, którzy chcieli szturmem zdobyć gmach budapesztańskiej opery, w której przemawiał znienawidzony przez nich socjalistyczny premier Ferencs Gyurcsany.

Bin Laden: zjednoczmy się pod jednym sztandarem

- Strzeżcie się podziałów... Świat muzułmański czeka na wasze zjednoczenie pod jednym sztandarem - powiedział w wyemitowanym przez Al-Dżazirę nagraniu Osama bin Laden. Autentyczność nagrań nie została jeszcze potwierdzona.

Amerykańscy eksperci: Polska pozostanie sojusznikiem USA

Amerykańscy eksperci uważają, że Waszyngton powinien być spokojny o współpracę polsko-amerykańską. Uważają tak mimo, że przyszły rząd Donalda Tuska zapowiada twardsze stanowisko w sprawie tarczy antyrakietowej i wycofanie polskich wojsk z Iraku.

Pentagon krytykuje sojuszników za Afganistan

- Nie jestem zadowolony z tego, że sojusz, którego członkowie mają ponad dwa miliony żołnierzy, marynarzy i lotników, nie może znaleźć zadeklarowanych wcześniej dodatkowych skromnych środków na misję w Afganistanie - tak sekretarz obrony USA Robert Gates skrytykował amerykańskich sojuszników z NATO.

OBWE krytykuje TVP i KRRiT

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w oficjalnym oświadczeniu bardzo pozytywnie oceniła przebieg wyborów w Polsce. Jedyne zastrzeżenia dotyczą kontroli nad telewizją publiczną.

Czesi wycofują się z Iraku

Do 20 osób zmniejszą Czesi swój, i tak już skromny, 100 osobowy kontyngent wojskowy w Iraku. W zamian za to Praga wyśle więcej żołnierzy do Afganistanu.

Amerykanie pomogą powstrzymać Kurdów

Amerykanie będą współpracować z Turcją i Irakiem "nad rozwiązaniem problemu kurdyjskich terrorystów" - takie zobowiązanie złożył Biały Dom. Ankara zapowiada, że atak na Irak nastąpi dopiero po wykorzystaniu wszystkich środków dyplomatycznych.

Wiceprezydent USA grozi Iranowi

Stany Zjednoczone wraz z innymi krajami wysyłają jednoznaczną wiadomość: nie pozwolimy, by Iran posiadał broń nuklearną - powiedział wiceprezydent USA na forum dotyczącym Bliskiego Wschodu zorganizowanym w Waszyngtonie.