"Dzieci paliły się żywcem". Po 5 latach Biesłan wciąż płacze

Co najmniej 334 ofiar, w tym ponad 150 dzieci i około 700 rannych - to tragiczny skutek ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie i fatalnej próby odbicia zakładników podjętej przez rosyjskie siły specjalne. Pięć lat po tych tragicznych wydarzeniach, Biesłan wciąż tonie we łzach.

Barbarzyńskie naloty Niemców

Polska walczy z niemiecką napaścią. Od rana 1 września 1939 roku, z pogwałceniem konwencji międzynarodowych, Luftwaffe bombarduje cywilne obiekty. Pierwszą ofiarą barbarzyńskich nalotów jest Wieluń. To właśnie tu o 4:40 rozpoczęła się II Wojna Światowa.

"Pokonaliśmy wszystkie problemy gazowe"

Ukraina i Rosja są bliskie rozwiązania dwustronnych problemów gazowych - oświadczyła we wtorek Julia Tymoszenko. Premier Ukrainy spotkała się we wtorek w Sopocie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Nie znalazła jednak czasu dla Donalda Tuska.

Chiny kasują za Dalajlamę

W odpowiedzi na przyjazd Dalajlamy na Tajwan, Pekin odwołał już zaplanowane na najbliższy czas podróże chińskich oficjeli na wyspę - podało we wtorek CNN.

Obamy nie ma, ale pisze

- Wraz z całym światem wspominamy dzisiaj odwagę i poświęcenie, dajemy świadectwo odwadze i poświęceniu tych, którzy stawili opór ciemiężcy - napisał w liście do polskich władz prezydent USA Barack Obama, który w Gdańsku osobiście się nie pojawił.

Iran ma nowe propozycje

Iran przygotował nową propozycję w sprawie swojego programu atomowego i jest gotowy na wznowienie rozmów ze światowymi potęgami - podały irańskie media, powołując się na głównego negocjatora w sprawach atomowych Sajeda Dżalilego.

Papież milczy w rocznicę wojny

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Watykan nie opublikował żadnego oświadczenia. Nie wypowiedział się również Benedykt XVI, który przebywa w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Pakistańczycy niszczą talibów

Trzy obozy pakistańskich talibów w regionie Chajber, na północnym zachodzie kraju przy granicy z Afganistanem, zostały zniszczone przez wojsko.

Rosyjski wywiad odpala niewypał

Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji odpaliła długo zapowiadaną bombę, która okazała się niewypałem. Z konferencji prasowej gen. Lwa Sockowa można było się dowiedzieć o rzeczach zupełnie niewiarygodnych oraz o tych zupełnie oczywistych.

Hindusi szykują się na Marsa

Niezrażeni niepowodzeniami ostatniej księżycowej misji Hindusi zapowiadają, że za cztery do pięciu lat zamierzają wysłać sondę na Marsa.

Kardynał Dziwisz karci za "upadek moralny"

Kardynał Stanisław Dziwisz jest zdziwiony atakiem jednej z włoskich gazet na redaktora naczelnego katolickiego dziennika "Avvenire" Dino Boffo. Polski duchowny wyraził przy tym zaniepokojenie "upadkiem moralnym" we Włoszech.

"Teraz wiem, czemu tu tak pięknie"

- Teraz wiem dlaczego, tu jest tak pięknie - zachwycał się premier Władimir Putin po nieoczekiwanym początku spotkania z Donaldem Tuskiem, czyli przechadzce po sopockim molo. Jednak spacer miał swoją cenę - z braku czasu odwołano planowane rozmowy polskiej i rosyjskiej delegacji.

Putin z "wizytą pojednania"

Rosyjska prasa przywiązuje wielką wagę do wizyty Władimira Putina w Polsce. W artykułach opublikowanych 1 września dominuje ton nadziei na poprawę stosunków polsko-rosyjskich.

Miasto Aniołów w płomieniach

Przedmieścia Los Angeles w coraz większym niebezpieczeństwie - konieczna może być ewakuacja 12 tysięcy rodzin. Szalejące pożary wysuszonych lasów i zarośli zbliżają się do zabudowań. Zagrażają też jednemu z obserwatoriów astronomicznych.

Dokąd trafi oskarżony o mordowanie Żydów?

Po Johnie Demjaniuku kolejny Ukrainiec oskarżony o mordowanie Żydów w czasie wojny może zostać wyrzucony ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął postępowanie w sprawie deportacji 88-letniego Johna Kalymona.

"Polska sympatyzowała z Niemcami"

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej rosyjska telewizja pokazała film oparty na odtajnionych dokumentach wywiadu Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Niespodzianki nie było. Autorzy dokumentu odpowiedzialnością za wywołanie wojny obarczyli Anglię i Francję, a Polsce dostało się za "sympatyzowanie z Niemcami".

Huragan przegnał turystów

Pełne lotniska z powodu uciekających turystów, puste plaże i kieszenie właścicieli pensjonatów turystycznych na meksykańskiej części Półwyspu Kalifornijskiego. To wszystko efekt nadciągającego huraganu.

"Zrasta się rana sprzed 70 lat"

Okrągła, 70. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do wspólnego wystąpienia ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Według Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera, oba kraje dokonały znacznego postępu na drodze ku pojednaniu i wspólnej przyszłości. - Tam, gdzie przed 70-ciu laty otwarta została rana, Europa zrasta się dziś wyraźnie - napisali we wspólnym artykule.

Nauczanie o Holokauście zakazane w Strefie Gazy

Palestyńczyków z radykalnego Hamasu irytują plany kontrolującego szkoły w Strefie Gazy ONZ, by uczyć dzieci o Holokauście. To "reklamowanie kłamstwa", uważa Junis al-Astal, jeden z przywódców Hamasu.

Wnuk Stalina w obronie "dobrego imienia" dziadka

Józef Stalin jest osobiście odpowiedzialny za śmierć obywateli sowieckich - wnuk dyktatora Jewgienij Dżugaszwili uważa, że to zdanie napisane przez niezależną "Nowoj Gazetę", znieważa jego dziadka.

Miękka odpowiedź polskiego ambasadora

Miała być mocna odpowiedź na rosyjskie rewelacje o sojuszu Polski z Hitlerem, lecz w od dawna zapowiadanym wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr, mówiąc o polskiej wizji historii, używał wyjątkowo dyplomatycznego języka.

Kiedy zaczęła się wojna?

Fakt, iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r., wydaje się oczywisty. Ale nie dla większości Rosjan, z których jedynie 22 proc. wie, że wojna zaczęła się właśnie wtedy.

Miller o "wyciągniętej ręce Putina"

- Putin wyciągnął do Warszawy rękę przyjaźni - tak były polski premier Leszek Miller komentuje dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti list Władimira Putina, który opublikowała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

Przyczyny katastrofy najwcześniej za rok

Dopiero za rok będzie wiadomo, dlaczego francuski Airbus A330 spadł 1 czerwca nad Atlantykiem. Poszukiwania kolejnych szczątków maszyny i wyjaśniane przyczyn katastrofy będzie też wyjątkowo kosztowne.

"Polska podatna na infekcję nacjonalizmu"

- Polska jest, niestety, podatna na infekcję nacjonalizmu - oznajmił przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Konstantin Kosaczow. Zarzucił Polakom, że "zbyt jednostronnie traktują zdarzenia" historyczne.

W Moskwie biją Murzynów

Prawie 60 proc. czarnoskórych mieszkańców Moskwy padło ofiarą przemocy rasowej, donosi BBC, powołując się na raport przygotowany przez protestancki związek wyznaniowy.