Marte Dalelv, 24-letnia Norweżka, została skazana w Dubaju na rok i cztery miesiące więzienia po tym, jak padła ofiarą gwałtu. Sprawa wywołała oburzenie w Norwegii i za granicą. Kobieta otrzymała wiele głosów wsparcia. - To bardzo miłe. Teraz czas zakasać rękawy i jestem gotowa do walki - powiedziała Dalelven. Przyznała jednak, że wiele osób powiedziało jej, że "sama jest sobie winna".

Aleksiej Nawalny został zwolniony z aresztu, ale objęty zakazem podróżowania. Bloger uważany za jednego liderów opozycji na wolności poczeka na wynik apelacji. Wczoraj został skazany na pięć lat kolonii karnej za spowodowanie strat w kontrolowanej przez państwo spółce. Zwolniony został również współsądzony z Nawalnym Piotr Oficerow.

Tysiące ludzi protestowały w nocy z czwartku na piątek w Madrycie i Barcelonie domagając się dymisji premiera Hiszpanii Mariano Rajoya. W stolicy pokojowy protest po północy zakłóciły starcia z policją. Co najmniej kilka osób odniosło obrażenia, byli zatrzymani.

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur powiedział w czwartek, że niektórzy próbują wpędzić kraj w chaos i przyrzekł przywrócenie stabilności i bezpieczeństwa w państwie. Było to jego pierwsze przemówienie od 4 lipca, gdy został zaprzysiężony.

W Panamie zatrzymany został były agent CIA Robert Lady, skazany we Włoszech na dziewięć lat więzienia za udział w porwaniu w Mediolanie muzułmańskiego duchownego Abu Omara - podały w czwartek włoskie media. Władze Włoch wystąpią o ekstradycję Amerykanina.

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii uniewinnił w czwartek skazanego już byłego generała sił bośniackich Serbów Radislava Krsticia od zarzutu obrazy sądu.

Norweski neonazista 40-letni Kristian Vikernes, którego zatrzymano we wtorek we Francji, został w czwartek wieczorem zwolniony, gdyż nie znaleziono dowodów, by przygotowywał zamach terrorystyczny.

Jeszcze nie wiadomo, jak duże straty poniosła amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa w wyniku ucieczki Edwarda Snowdena. Wiadomo natomiast, że wybrał on ten sam kierunek, co zimnowojenni zdrajcy z NSA: Moskwę. Ucieczka dwóch kryptologów w 1960 r. do ZSRR jest do dziś uważana za największą porażkę Agencji. Ale byli też inni.

Punkowy zespół Pussy Riot po raz kolejny prowokuje prezydenta Rosji Władimira Putina. Nowy singiel "Jak w czerwonym więzieniu" atakuje Putina m.in. za sposób kierowania rosyjskim przemysłem paliwowym. "Wasz prezydent jest jak irański ajatollah, a wasz Kościół przypomina ten w Zjednoczonych Emiratach Arabskich" - śpiewają skandalistki.

Na Bliskim Wschodzie zawrzało. Wszystko przez niepotwierdzoną informację, o tym że Izrael jest gotowy do wznowienia rozmów pokojowych z Palestyną. Mediacji pomiędzy pozostającymi w stanie konfliku państwami podjął się sekretarz stanu USA John Kerry.