Niemiecki Bundestag zbierze się w środę na specjalnej sesji, by zdecydować o nowym pakiecie pomocy dla Grecji. Rzecznik Bundestagu Ernst Hebeker poinformował o tym w sobotę. Deputowani będą musieli przerwać wakacje i wrócić do Berlina na głosowanie.
Zaaprobowanie tego pakietu, do czego będzie wzywała kanclerz Angela Merkel, wydaje się przesądzone, ponieważ oczekuje się, że poprą go socjaldemokraci i Zieloni. Głosowanie może jednak - jak zauważa Reuters - ujawnić podziały w szeregach chadecji. W lipcu 60 chadeckich deputowanych zagłosowało przeciwko negocjowaniu z Grecją nowego pakietu pomocy, a 5 wstrzymało się od głosu.
Bez pomocy MFW?
Zdaniem Reutersa w środę liczba tych chadeckich deputowanych, którzy sprzeciwią się kolejnemu pakietowi pomocy dla Grecji, może się okazać jeszcze większa, zwłaszcza że nie ma gwarancji, iż w tym programie ratunkowym będzie uczestniczył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Rzeczniczka Merkel, Christiane Wirtz, powiedziała w piątek, że udział MFW będzie mieć "decydujące" znaczenie dla niemieckiego rządu. Tymczasem szefowa MFW Christiane Lagarde powiedziała ministrom finansów państw strefy euro, że nie może podjąć w tej kwestii zobowiązania, dopóki Rada Gubernatorów Funduszu nie dokona przeglądu sytuacji w Grecji, co ma nastąpić jesienią. Lagarde ponownie wezwała też do znacznego zmniejszenia ciężaru greckiego zadłużenia; Berlin był dotąd przeciwny spisaniu części greckiego długu. - Pozostaję głęboko przekonana, że dług Grecji stał się nie do utrzymania i że Grecja nie może przywrócić równowagi swojego zadłużenia wyłącznie poprzez działania na własną rękę - powiedziała szefowa MFW, która odbyła w piątek telekonferencję z eurogrupą. Jak dodała, w ocenie Funduszu Europa będzie musiała zapewnić, że dojdzie do znaczącej redukcji greckiego zadłużenia, jako uzupełnienie reform, które wprowadzą Ateny na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.
Wystarczy głosów?
Gazeta "Bild" napisała w sobotę, że do 120 deputowanych z CDU i CSU może w środę odmówić rządowi poparcia w sprawie Grecji. Chadecki blok w Bundestagu liczy 311 deputowanych. Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali w piątek trzeci program pomocy dla Grecji. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że do 19 sierpnia powinny zakończyć się procedury ratyfikacji w krajach strefy euro, co pozwoli na wypłatę pierwszej części pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Uruchomienie programu wymaga zgody niektórych parlamentów państw eurolandu, w tym Bundestagu.
Program pomocowy
Pierwsza rata wsparcia ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro przeznaczone będzie na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.
Autor: msz/ / Źródło: PAP