Czesi: Traktat do końca roku

Unia Europejska niecierpliwie czeka na podpis czeskiego prezydenta Vaclava Klausa pod Traktatem z Lizbony. Czeski premier Jan Fischer zapewnił w środę: dokument ratyfikujemy do końca roku. - Jestem całkowicie i głęboko przekonany, że nie ma o co się niepokoić. Pytanie nie brzmi czy, ale kiedy Czechy ratyfikują traktat - uspokajał polityk z Pragi.

Amerykanie przygotowani na śmierć żołnierzy

Większość Amerykanów jest przygotowana na śmierć swoich żołnierzy w Afganistanie. Mimo to, obywatele USA nie godzą się na wysłanie dodatkowych wojsk do Afganistanu. Wyniki sondażu zostały opublikowane dokładnie w ósmą rocznicę rozpoczęcia operacji w tym kraju.

Bolesna pomyłka piratów

Somaliscy piraci mieli nadzieję, że to będzie łatwa zdobycz. Okazało się jednak, że okręt, który próbowali przejąć, należy do francuskiej marynarki wojennej. Pięciu piratów zostało schwytanych w trakcie pościgu.

Nobel za badania kluczowe dla życia

Nagroda Nobla z chemii za 2009 rok jest docenieniem badań nad procesami kluczowymi dla życia - napisali w uzasadnieniu członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, którzy w środę przyznali nagrody w dziedzinie chemii. Venkatraman Ramakrishnan, Thomas A. Steitz i Ada E. Yonath zostali uhonorowani za badania nad strukturą i funkcją rybosomów.

Nowa tarcza mniej groźna dla Rosji

Nowy projekt tarczy antyrakietowej jest mniej groźny dla Rosji niż poprzedni system, który miałby powstać na terenie Polski i Czech - uznał szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Zabójca Politkowskiej mógł ukrywać się w Polsce

Ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości, domniemany zabójca dziennikarki Anny Politkowskiej mógł przebywać w Polsce - poinformowała w środę agencja Rosbałt, powołując się na źródło zbliżone do śledztwa.

Ojciec do porywaczy: Zabijcie mojego syna

- Po prostu go zabijcie - powiedział wyprowadzony z równowagi Rasul Amoore do porywaczy swojego syna, Ahmeda. Wcześniej właściciel sklepiku w Bagdadzie sprzedał samochód, wycofał oszczędności z banku i pożyczył pieniądze od przyjaciół, jednak wciąż nie miał dość, żeby zapłacić okup.

Brytyjczycy nie chcą wojny

56 proc. Brytyjczyków przeciwnych jest wojnie w Afganistanie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję BBC. W środę mija 8 lat od czasu rozpoczęcia operacji przeciw talibom.

Znaleźli gigantyczny pierścień wokół Saturna

Naukowcy z NASA dokonali niezwykłego odkrycia i to w zasadzie tuż pod naszym nosem. Wokół Saturna znajduje się prawie niewidzialny pierścień, tak wielki, że do jego wypełnienia potrzebnych byłoby miliard planet wielkości Ziemi.

Okradli zwłoki z płuc

Słynna i kontrowersyjna wystawa "Bodies", której eksponaty stanowią zakonserwowane przy pomocy nowoczesnej technologii ludzkie ciała i narządy zawitała do Peru. Niestety wśród tłumów zwiedzających znalazł się też złodziej, który ukradł jeden z eksponatów - spreparowane płuca.

Szerszenie zabiły troje rodzeństwa

Troje rodzeństwa zmarło na wyspie Borneo po ataku szerszeni. O tragedii poinformował przedstawiciel malezyjskich władz, powołując się na źródła szpitalne.

Podejrzewany o zbrodnie prezenter zniknął

Podejrzewany o zlecania zabójstw, by zwiększyć rankingi oglądalności swojej stacji, prezenter Wallace Souza zniknął po wystosowaniu nakazu aresztowania - podała brazylijska policja.

"Francja poniżyła Afrykanów"

Szef rządzącej Gwineą junty wojskowej zarzucił we wtorek Francji, że zrywając z nim stosunki za ubiegłotygodniową masakrę demonstrantów, poniżyła ludność Afryki.

Obama odbija się od ściany

Wrzesień to był dobry miesiąc, może spokojnie ocenić prezydent USA Barack Obama na podstawie najnowszego sondażu wyborczego. Na początku października poparcie dla niego wzrosło po raz pierwszy od chwili jego zaprzysiężenia w styczniu.

Guantanamo jeszcze podziała

Zgodnie z obietnicą Baracka Obamy więzienie w Guantanamo powinno przestać działać 22 stycznia 2010 r. Jednak prokurator generalny Eric Holder oświadczył, że zamknięcie więzienia w obiecanym terminie może okazać się zbyt trudne.

Iranowi grożą nowe sankcje

Stany Zjednoczone zamierzają wprowadzić nowe sankcje dla Iranu. Stanie się tak, jeśli fiaskiem zakończą się rozmowy z Teheranem na temat programu nuklearnego.

Bank Światowy oprotestowany

Setki demonstrantów wyszło na ulicę Stambułu, w Turcji, gdzie odbywa się spotkanie Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Blisko sto osób zostało aresztowanych.

Liga nie chce burek

Współrządząca we Włoszech prawicowa Liga Północna przedstawiła propozycję wprowadzenia w kraju zakazu noszenia burek przez muzułmańskie kobiety. Projekt posiada poparcie macierzystej partii premiera Silvio Berlusconiego.

Co Ameryka ma dla Polski

Amerykanie przekazali Polsce pisemną propozycję dotyczącą uczestnictwa w nowym amerykańskim systemie obrony. Już niedługo do Polski ma w tej sprawie przyjechać wiceprezydent USA Joe Biden.

Prezydent wygrał w sądzie

Czeczeński prezydent Ramzan Kadyrow wygrał we wtorek proces przeciwko rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał. Szef tej instytucji, Oleg Orłow obarczył Kadyrowa współwiną za śmierć aktywistki Memoriału Natalii Estemirowej. Teraz Memoriał musi wypłacić prezydentowi odszkodowanie.

Gwiazda TV przeprasza za zdradę

David Letterman, gwiazda amerykańskich talk-show, przeprosił publicznie żonę za to, że zdradził ją przed ich ślubem. Stany Zjednoczone od kilku dni żyją aferą związaną z przyznaniem się przez Lettermana do kilku romansów z koleżankami z pracy.

Polański nie wyjdzie z aresztu

Roman Polański zostaje w areszcie. Szwajcarski resort sprawiedliwości odrzucił wniosek reżysera o zwolnienie za kaucją. Ministerstwo podobną decyzję zarekomendowało Federalnemu Sądowi Karnemu w Bellinzonie.

Jak polski agent nabrał Niemców

Polski agent Roman Garby-Czerniawski podczas drugiej wojny światowej brał udział w tajnej brytyjskiej operacji dezinformowania Niemców. O szczegółach jego działalności można przeczytać w najnowszej oficjalnej historii brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) "Defence of the Realm".

Tenor zaśpiewa, by wyremontować dach

Jak poradzić sobie w czasach kryzysu? Dyrektor artystyczny Opery w Płowdiwie i zarazem znany tenor Kałudi Kałudow postanowił zbierać pieniądze na najpilniejsze potrzeby dając koncerty charytatywne. Koncerty będą za darmo, ale bisy... te będą przedmiotem licytacji.

Główny oskarżony z Rwandy schwytany

Jeden z najbardziej poszukiwanych oskarżonych o ludobójstwo w Rwandzie został aresztowany w Ugandzie. Były szef wywiadu Idelphonse Nizeyimana ma mieć na koncie m.in. śmierć królowej Tutsi Rosalie Gicandy.

Wielka Brytania zniesie karę więzienia?

Koniec z więzieniem krótszym niż rok? Z taką inicjatywą wystąpią dyrektorowie brytyjskich więzień, borykających się z pękającymi w szwach placówkami. Zamiast kary pozbawienia wolności byłaby nadzorowana, obowiązkowa praca społeczna.

Nobel z fizyki. "Bez tego nie byłoby internetu"

Trzech naukowców podzieliło się w tym roku nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki - to Charles Kao za badania nad światłowodami, Willard Boyle i George Smith za wynalezienie matrycy CCD. Nagrody w pełni zasłużone, bo zmieniły nasze życie nie do poznania. Bez światłowodów nie mogłyby funkcjonować nie tylko nowoczesna telewizja czy internet, ale również medycyna wyglądałaby inaczej - powiedział o badaniach Kao prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Połowa Czechów za eutanazją

Połowa Czechów opowiada się za eutanazją - wynika z badań przeprowadzonych u naszych południowych sąsiadów. Aż dwie trzecie chce wprowadzenia testamentu życia (ang. living will), czyli honorowania zgody na przerwanie życia, na wypadek znalezienia się w stanie wegetatywnym.

"Polacy rozczarowani arogancją USA"

Wycofanie USA z budowy tarczy antyrakietowej zostało przyjęte w Polsce i Czechach z rozczarowaniem głównie z powodu aroganckiego sposobu przekazania tej decyzji światu - napisał na łamach "New York Timesa" szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie Sławomir Dębski.