Oczernianie imigrantów "konsekwentnie i z rozmysłem" - to zarzut, jaki Federacja Polaków w Wielkiej Brytanii stawia dziennikowi "Daily Mail". Największa polonijna organizacja na Wyspach skarży gazetę do komisji badająca rzetelność prasy i domaga się przeprosin.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przestrzegł NATO i Unię Europejską przed używaniem siły przeciwko kosowskim Serbom. Ostrzegł również przed wpływem kosowskiego precedensu na Palestynę. Tymczasem w Kosowie Serbowie palą flagi UE i wizerunki Condoleezzy Rice.

Odnalezienie zwłok Polaka w hrabstwie Donegal i śmierć innego w dublińskim szpitalu - poniedziałek przyniósł polskim imigrantom w Irlandii złe wiadomości.

Chwile grozy przeżyli pasażerowie brytyjskiego samolotu, którzy lecieli na wakacje na Cypr. Podczas lotu zmarł drugi pilot, a maszyna awaryjnie musiała lądować w Turcji. Żadnemu ze 156 pasażerów nic się nie stało.

Pożar niedaleko Peterborough! - alarmuje nas z Anglii nasz internauta Robert i przesyła zdjęcia. Paliła się fabryka w położonej na północ od Londynu miejscowości Whittlesey. Z ogniem walczyło 15 wozów straży pożarnej.

Jeśli nie wyłączycie sygnału w nocy, będziemy wysadzać maszty przekaźnikowe - taką groźbę od talibów usłyszeli afgańscy operatorzy komórkowi. Muzułmańscy rebelianci zarzucają operatorom, że udostępniają sygnał telefonii amerykańskiemu wojsku.

Słoni jest za dużo i dlatego należy do nich strzelać. Objęte dotychczas całkowitą ochroną słonie w RPA czekają ciężkie czasy. Południowoafrykański rząd pozwoli na kontrolowany odstrzał wielkich ssaków.

Podczas operacji na północy Iraku Turcy zabili w poniedziałek kolejnych 41 partyzantów Partii Pracujących Kurdystanu - poinformował sztab armii. Waszyngton apeluje do Ankary o ograniczenie działań wojskowych.

Źródła w kenijskiej policji ujawniły, że w zamieszkach po kwestionowanych przez opozycję grudniowych wyborach prezydenckich zginęło ponad 1,5 tys. osób. To ponad dwa razy więcej niż podawano dotychczas.

Białoruskie władze odmawiają zwolnienia na kilka godzin z więzienia Aleksandra Kazulina, tak by mógł pójść na pogrzeb zmarłej w sobotę żony. Córki opozycjonisty zapowiedziały głodówkę.

- Zbrodnia katyńska to nie dzieło nazistów - szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" prostuje informacje zamieszczone w jednym ze swoich niedzielnych artykułów. W krótkim opisie "Katynia" nominowanego do Oscara autor tekstu pisał, że "masakra z 1940 roku była dziełem nazistów".

Terroryści w Iraku nie przebierają w środkach. Kilkanaście dni temu amerykańskie służby ostrzegały przez zamachowczyniami udającymi ciążę, a w poniedziałek w Samarze wysadził się niepełnosprawny na wózku inwalidzkim.

Dla zapewnienia równego dostępu do edukacji władze Iranu zdecydowały, że obie płcie muszą mieć przynajmniej 30 proc. reprezentacji na uniwersytetach. Ma to zapobiec dominacji... kobiet, które stanowią na uczelniach większość - podała w poniedziałek irańska prasa

Jeszcze w tym tygodniu Czesi sfinalizują w Waszyngtonie umowę o amerykańskim systemie obrony przeciwrakietowej. Z kolei premier Donald Tusk mówi wprost: albo nasze warunki zostaną spełnione, albo elementów tarczy w Polsce nie będzie.

Szykowany na następcę prezydenta Władimira Putina Dimitrij Miedwiedieww Belgradzie. Rosyjski wicepremier zapewnia Serbię o swoim wsparciu i grozi tym, którzy uznali niepodległość Kosowa.

Cyklon Ivan przetoczył się przez Madagaskar i zabił co najmniej 44 osoby, zaś 145 tysięcy zmusił do opuszczenia swoich domów. Władze obawiają się, że liczba ofiar wzrośnie.

Centroprawica Silvio Berlusconiego utrzymuje przewagę nad centrolewicową Partią Demokratyczną - wynika z sondażu, opublikowanego w poniedziałek w dzienniku "La Repubblica". Kolejne wybory do włoskiego parlamentu zaplanowano na kwiecień.

W Indonezji zniesiono ostrzeżenie przed tsunami, którego obawiały się władze po porannym trzęsieniu ziemi na Sumatrze. Trzęsienie ziemi miało siłę 7,2 stopnia w skali Richtera.

Nicolas Sarkozy nie popisał się. Gdy w sobotę, podczas paryskich Międzynarodowych Targów Rolnych jakiś mężczyzna powiedział do prezydenta Francji: - Nie dotykaj mnie, bo mnie ubrudzisz. W odpowiedzi Sarkozy kazał "spływać durniowi".

Jedno z sunnickich ugrupowań rebelianckich zamieściło w internecie film wideo, na którym pokazano sceny zabójstwa dwunastu nepalskich pracowników amerykańskiej firmy w Iraku. Już wiadomo, że film pochodzi z 2004 roku.

Sąd w Chinach skazał 17 osób na kary więzienia, w tym 3 na dożywocie, za zaniedbania i wykroczenia w zarządzaniu kopalnią węgla - podała w poniedziałek agencja prasowa Xinhua. W ubiegłym roku doprowadziły one do tragicznej katastrofy górniczej i śmierci 105 górników.

Ośmiu tureckich żołnierzy zginęło w niedzielę w trwającej od zeszłego tygodnia ofensywie antykurdyjskiej w północnym Iraku - podano w poniedziałek w Ankarze

Serbski rząd zamierza wysłać do Kosowa swoich ministrów. Mają w ten sposób zaznaczyć, że Belgrad wciąż uważa Kosowo za swoją część. Z kolei do Belgradu przylatuje pierwszy wicepremier Rosji i pewniak w wyborach prezydenckich - Dmitrij Miedwiediew.

Znów niespokojnie w Strefie Gazy. W wyniku izraelskiego ostrzału zginęło co najmniej trzech bojowników Hamasu, a kolejnych trzech jest poważnie rannych. Palestyńczycy nie zastosowali się do ostrzeżeń Izraela i próbowali przekroczyć zablokowaną od miesiąca granicę.

Niespodzianek nie było: brat Fidela Castro Raul został nowym prezydentem Kuby. Był jedynym kandydatem. Decyzję podjęło Kubańskie Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej. Raula czeka pięcioletnia kadencja.

66-letni Li Miung-bak został zaprzysiężony w Seulu na prezydenta Korei Południowej. To polityk o poglądach konserwatywnych, zwyciężył w wyborach 19 grudnia ub.r. Wcześniej był biznesmenem, prezesem wielkiego koncernu budowlanego i burmistrzem Seulu.

Siły ONZ interweniowały tuż przy północnej granicy Kosowa z Serbią. Powodem było ustawienie przez Serbów posterunku granicznego na terytorium Kosowa - 20 km od rzeczywistej granicy w głąb jego terytorium.

Kilka tysięcy Serbów manifestowało w Wiedniu i Salzburgu przeciwko proklamowaniu niepodległości Kosowa przez jego albańskich przywódców. Tymczasem w szwajcarskiej Genewie manifestowali zwolennicy niepodległości Kosowa - tam było bardziej pokojowo.

„Pięść rewolucji”, czyli Raul Castro, przejął ster władzy na Kubie z rąk schorowanego brata. Zawsze bezwzględnie lojalny, zawsze w cieniu charyzmatycznego Fidela, teraz zajął jego miejsce. Zakonserwuje reżim, czy doprowadzi do jego demokratyzacji? Przeczytaj sylwetkę nowego prezydenta Kuby.