"Zakaz zabija, uprawa ratuje"

Ponad tysiąc osób wzięło udział w marszu na rzecz legalizacji marihuany na plaży Ipanema w Rio de Janeiro w Brazylii. To piąty taki pochód w tym kraju.

"Znieść apartheid w Arizonie"

Dziesiątki tysięcy Latynosów demonstrowały w sobotę w USA przeciw kontrowersyjnej ustawie antyimigracyjnej w Arizonie. Domagali się też uchwalenia reformy torującej drogę nielegalnym imigrantom do obywatelstwa amerykańskiego.

"Nowa tarcza podoba nam się nawet bardziej"

Stosunki między USA a Polską są bardzo dobre - przekonywał w wywiadzie dla telewizji CNN minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odrzucił jednocześnie sugestie, że w Polsce panuje nieufność wobec prezydenta Baracka Obamy. - Jego popularność jeszcze wzrośnie, kiedy przyjedzie do Polski - stwierdził szef MSZ.

Grecja: negocjacje ws. pomocy zakończone

Władze pogrążonej w kryzysie Grecji poinformowały, że porozumiały się w sprawie warunków przyznania państwu pomocy finansowej. Pomyślnie miały się zakończyć negocjacje z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Oficjalnie nie potwierdza tego jednak Bruksela.

"Przyszłośc Ukrainy zależy od reform"

To nie umowa o przedłużeniu dzierżawy bazy czarnomorskiej jest zagrożeniem dla suwerenności Ukrainy. Ten proces jest odwracalny - zgodnie uznali goście "Horyznotu" TVN24 Jerzy Pomianowski i Paweł Zalewski. Ich zdaniem o przyszłości Ukrainy zadecydują reformy, jakich potrzebuje ten kraj, oraz wsparcie ze strony Unii Europejskiej i instytucji międzynarodowych.

Wielka plama sięga brzegów USA

Setki kilometrów barier ochronnych, tysiące ratowników, wojsko i gwardia narodowa nie potrafią zatrzymać ogromnej plamy ropy, która właśnie dociera do południowych wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Uratować sytuację może jedynie zmiana pogody, ale na to na razie się nie zanosi. Główne uderzenie ropy na brzeg przewidywane jest w nocy lub przed południem (według czasu polskiego).

Tysiące Europejczyków na ulicach w święto pracy

Przez ulice miast całej Europy przeszły pochody pierwszomajowe. W Niemczech w wiecach wzięło udział nawet pół miliona ludzi. W Moskwie tradycyjna manifestacja przerodziła się w protest przeciw udziałowi żołnierzy z krajów NATO w defiladzie wojskowej 9 maja.

Merkel chce karać państwa za długi

Trzeba karać tych, którzy nie przestrzegają kryteriów Paktu Stabilności i Wzrostu - takiego zdania jest niemiecka kanclerz Angela Merkel. W swoim wywiadzie szefowa niemieckiego rządu mówi o przyszłości, ale wypowiedż pada w związku z kryzysem wokół greckiego zadłużenia.

Watykan: był skandal u Legionistów Chrystusa

Założyciel zgromadzenia Legioniści Chrystusa, ojciec Marcial Maciel Degollado dopuścił się skandalu "najcięższego i niemoralnego zachowania", "licznych przestępstw" oraz prowadził "życie pozbawione skrupułów" - oświadczył w sobotę Watykan.

Bomba na VIP-ów

Jedna osoba zginęła, a 20 kolejnych zostało rannych w wyniku wybuchu bomby w Nalczyku, stolicy Kabardo-Bałkarii na Północnym Kaukazie. Do eksplozji doszło nieopodal loży VIP-ów na wyścigach konnych.

Obama zobaczy wielką plamę

W ciągu najbliższych 48 godzin prezydent Barack Obama osobiście zjawi się w rejonie Zatoki Meksykańskiej - poinformował w sobotę przedstawiciel Białego Domu. To tam, z zatopionej przed kilkunastoma dniami platformy wiertniczej wydobywa się każdego dnia ok. pięć tysięcy baryłek ropy, zagrażając wszystkiemu co żyje.

Plama większa niż 3,5 mld dol.

Koszty usuwania szkód spowodowanych wyciekiem ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej mogą przewyższyć 3,5 miliarda dolarów - oceniają brytyjskie media. Na podobną kwotę wyceniono katastrofę tankowca Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 r.

Walki na greckich ulicach

Tysiące ludzi zebrało się w centrum Aten i w innych greckich miastach na pochodach pierwszomajowych. Nie wszystkie przebiegły spokojnie. W Atenach przeciwko protestującej młodzieży policja użyła gazu łzawiącego, a mundur jednego z policjantów zajął się ogniem.

Tymoszenko krytykuje gazowy pomysł Putina

Rosyjski premier Władimir Putin zaproponował połączenie Gazpromu z ukraińskim Naftohaz. Na ten pomysł ostro zareagował była szefowa rządu Julia Tymoszenko. - Na naszych oczach realizowany jest plan likwidacji państwa Ukraina - stwierdziła ukraińska polityk.

Gazety dzielą władzę

Brytyjskie gazety wskazały swoich faworytów w najbliższych wyborach parlamentarnych na Wyspach. Jak się okazuje zaszły w tej kwestii zmiany. Sprzyjający zwykle Partii Pracy "Guardian" poparł liberalnych demokratów. "Times", który stał dotychczas po stronie laburzystów, przerzucił poparcie na konserwatystów.

Walczą o impeachment prezydenta

W ukraińskim parlamencie zarejestrowano projekt impeachmentu prezydenta Wiktora Janukowycza. Zawiera on m.in. powołanie komisji śledczej, która zajmie się m.in. jego decyzjami w sprawie przedłużenia pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Expo działa. Polacy oblężeni

Od soboty wystawa Expo 2010 w Szanghaju jest otwarta dla zwiedzających. Już ustawiają się długie kolejki, by zobaczyć, co mają do zaprezentowania poszczególne kraje. Sporą popularnością cieszy się polski pawilon. Aby się do niego dostać, trzeba odstać nawet cztery godziny.

Unia wspiera emerytów i bezrobotnych

Zasiłki, emerytury i inne świadczeniz socjalne obywateli Unii Europejskiej będą wypłacane we wszystkich krajach członkowskich - ma to zapewnić nowe unijne rozporządzenie, które wchodzi w życie od soboty 1 maja.

Takie koty widzieli pierwszy raz

Na wolności jest ich raptem kilka tysięcy. W niewoli ledwie kilkaset. Białe tygrysy są więc dużą rzadkością. W jednym z indyjskich ogrodów zoologicznych na świat przyszły niedawno trzy takie zwierzęta. Teraz zaprezentowano je szerszej publiczności.

Najlepiej opłacana polityk na świecie zrezygnuje?

Jak pisze "Daily Telegraph", Cathrine Ashton w ciągu kilku miesięcy prawdopodobnie zrezygnuje z funkcji szefowej unijnej dyplomacji. Brytyjska polityk jest powszechnie krytykowana i słyszy, że nie nadaje się na swoje stanowisko.

Walka z wielką plamą. Herculesy w natarciu

Amerykańskie samoloty wojskowe przygotowują się do rozpylania z powietrza chemikaliów, które zneutralizują olbrzymią plamę ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. W związku z katastrofą ekologiczną, już trzeci amerykański stan ogłosił stan wyjątkowy. Tymczasem amerykańskie media ujawniły, że koncern BP mógł bagatelizować niebezpieczeństwo awarii.

Dziennikarze trzy dni pod ostrzałem bandytów

Ponad 80 agentów policji przy wsparciu śmigłowca odbiło w piątek dwóch dziennikarzy, którzy przez trzy dni ukrywali się w górach meksykańskiego stanu Oaxaca przed bandytami. Przestępcy, który wcześniej napadli na ich konwój, chcieli prawdopodobnie odebrać im kasetę z filmem, na którym był utrwalony przebieg napadu.

Rodzice wyrzucają z domu bamboccioni

- Rodzice trojga trzydziesto- i czterdziestolatków z Wenecji Euganejskiej na północy Włoch, bezradni wobec niesamodzielności swych dorosłych dzieci, wystąpili do sądu, aby wydał im nakaz opuszczenia rodzinnego domu. Bamboccioni, czyli "dorosłe bobasy", które nie chcą opuścić rodzinnych domów i się usamodzielnić, to ostatnio gorący temat społeczny we Włoszech.

Twórca Muzeum Stalina zamordowany

Rosyjski biznesmen Wasilij Buchtijenko, twórca Muzeum Stalina i właściciel restauracji "Stalingrad" w Wołgogradzie, został w piątek śmiertelnie pobity. Jak podały rosyjskie media, motyw zabójstwa nie jest znany.

Gazprom chce połknąć Ukraińców

Umowa o przedłużeniu stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Ukrainie najwyraźniej rozochociła Władimira Putina. Rosyjski premier zaproponował bowiem połączenie Gazpromu i ukraińskiego koncernu Naftohaz.

Pokazali, jak odbijali statek

Holenderska marynarka wojenna pokazała w piątek film nakręcony podczas odbijania niemieckiego statku z rąk piratów. Komandosom udało się uwolnić 15 członków załogi. Lekko ranny został jedynie jeden z nich.

Stan wyjątkowy na Florydzie

- Wyciek ropy przemieszcza się w kierunku północnym i zagraża wybrzeżom Florydy - oświadczył gubernator stanu i ogłosił stan wyjątkowy w zachodniej części tego regionu. Nieco wcześniej amerykańskie władze ogłosiły, że do czasu rozwiązania sytuacji w Zatoce Meksykańskiej nie będzie żadnych nowych wierceń.

Były minister skazany za malwersacje

Rok więzienia w zawieszeniu - na tyle zdaniem francuskiego sądu zasłużył były dwukrotny minister spraw wewnętrznych Charles Pasqua. Polityk był sądzony ws. malwersacji finansowych w latach 1993-1995.

Wraca cenzura w sowieckim stylu?

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa będzie mogła wzywać dziennikarzy na przesłuchania i żądać od wydawców usunięcia tekstów "wspierających terroryzm". Nieposłuszeństwo będzie karane grzywną, a nawet 15-dniowym więzieniem. Organizacje walczące o wolność słowa ostrzegają, że jeśli nowe prawo wejdzie w życie, może to oznaczać powrót do cenzury rodem z czasów Związku Radzieckiego.