Mussolini był brytyjskim agentem

Benito Mussolini był podczas I Wojny Światowej agentem brytyjskiego wywiadu i za otrzymywane od nich pieniądze lobbował, by Włosi pozostali u boku aliantów - napisał dziennik "Guardian".

Oprawca małej Litwinki usłyszał zarzuty

Andrius Usas, wskazany jako pedofil przez córeczkę Drasiusa Kedysa usłyszał już zarzuty - podał litewski dziennik "Lietuvos Rytas". Jednocześnie prokurator generalny Litwy zapowiedział, że wszystkie błędy popełnione w sprawie molestowania seksualnego czterolatki zostaną naprawione.

Unia jeszcze długo nie połknie Turcji

Turcja i kraje Bałkanów jeszcze długo muszą czekać na wstąpienie do Unii Europejskiej, oznajmiła Komisja Europejska. Jedynie Chorwacja, z którą UE wznowiła negocjacje, ma szanse na szybszą akcesję.

Rosja: czy tarcza jest potrzebna?

W kolejnej wymianie uwag na temat tarczy antyrakietowej najnowsze słowo należy do Rosji. Moskwa chce wiedzieć, czy tarcza jest w ogóle potrzebna.

Juszczenko chwali UPA

Z okazji 67. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oświadczył, że UPA była sprawiedliwą odpowiedzią Ukrainy na represje reżimu stalinowskiego i nazistowskiego oraz wcieleniem w życie dążeń narodu do wolności i niepodległości.

Polański kończy film z celi

To, że od kilku tygodni siedzi w więzieniu, nie przeszkadza mu pracować nad filmem. Jak twierdzi Robert Harris, Roman Polański z celi aresztu w Szwajcarii dopracowuje film na podstawie jego scenariusza, "The Ghost".

Dwa razy więcej wojsk to za mało

Chociaż długo wyczekiwany raport dowódcy wojsk USA w Afganistanie nie jest jeszcze jawny, ci którzy go przeczytali, twierdzą, że gen. Stanley McChrystal prosi o wysłanie na wojnę więcej żołnierzy.

Klaus "podjudza" Czechów

Brytyjski "Financial Times" w ostrych słowach skrytykował czeskiego prezydenta Vaclava Klausa za opóźnianie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Amerykanie "nie chcą niepokoić" Rosji

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton kontynuuje politykę ciepłych gestów wobec Rosji. Podczas drugiego dnia wizyty w Moskwie ogłosiła publicznie, że Waszyngton nie ma zamiaru rozmieszczać elementów tarczy antyrakietowej na terytorium Gruzji.

Izraelczycy wsadzają bez procesu

W izraelskich więzieniach przebywa bez wyroku kilkuset Palestyńczyków, alarmują organizacje broniące praw człowieka. Ich zdaniem stanowi to "pogwałcenie prawa międzynarodowego"

Zapatero weźmie kilku więźniów

Szef hiszpańskiego rządu Jose Zapatero podtrzymał swoje zobowiązanie, że jego kraj przyjmie więźniów z Guantanamo. Nie będzie ich jednak wielu.

Adwokat: Nasz paralizator nie zabił Polaka

Adwokat firmy Taser International, produkującej używane przez policję w wielu krajach paralizatory stwierdził we wtorek, że użycie tej broni nie było powodem zgonu na lotnisku w Vancouver w 2007 r. polskiego imigranta Roberta Dziekańskiego.

Zdrowotna reforma Obamy coraz bliżej

Zwolennicy rządowego projektu reformy opieki zdrowotnej w USA pokonali kolejną przeszkodę na drodze do uchwalenia jej przez Kongres. Za reformą opowiedziała się Komisja Finansowa Senatu.

Pekin i Moskwa będą się ostrzegać o rakietach

Chiny i Rosja podpisały porozumienie o wzajemnym uprzedzaniu się o planowanych próbach z pociskami balistycznymi - poinformowały w środę chińskie media. Dokument podpisano podczas wizyty rosyjskiego premiera Władimira Putina w Pekinie.

Za dużo wydawał, ustąpił z funkcji

W niezwykle emocjonalnym wystąpieniu przewodniczący niższej izby irlandzkiego parlamentu John O'Donoghue pożegnał się ze stanowiskiem. O'Donoghue został oskarżony o trwonienie pieniędzy podatników.

Oskarżenia o pedofilię w walce o władzę?

Poczytna ukraińska gazeta "Siegodnia" i politycy opozycji alarmują, że w legendarnym obozie pionierskim na Krymie, Arteku, dochodziło do gwałtów na dzieciach. Jednym z pedofili miał być polityk związany z Julią Tymoszenko. Jej partia uważa, że oskarżenia to polityczny atak.

"NYT" ostrzega przed rosyjskimi gazociągami

Amerykański "New York Times" w obszernym artykule na pierwszej stronie pisze o tym, przed czym Europa Środkowa, w tym Polska, ostrzega od dawna - rosyjskie gazociągi Nord Stream i South Stream, jeśli powstaną, doprowadzą do rosyjskiej dominacji energetycznej w Europie.

Bill Clinton doczekał się pomnika

Dla albańskich Kosowarów były prezydent USA Bill Clinton jest niemalże bohaterem narodowym. Nic więc dziwnego, że politykowi, któremu pośrednio zawdzięczają niepodległość, wystawili pomnik.

Polańskiego "nie można było nie zatrzymać"

Szwajcarski parlament nie ma najmniejszej wątpliwości, że władze tego kraju postąpiły słusznie, nakazując aresztowanie reżysera Romana Polańskiego na podstawie amerykańskiego nakazu.

Stalin bez rehabilitacji

Jewgienij Dżugaszwili, wnuka Józefa Stalina, domagał się przed sądem przeprosin i odwołania krzywdzących, według niego, ocen jego dziadka. Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił jednak powództwo Dżugaszwiliego.

Clinton miękko o prawach człowieka w Rosji

Podczas swojej wizyty w Moskwie sekretarz stanu USA Hillary Clinton spotkała się z przedstawicielami organizacji pozarządowych i opozycyjnymi dziennikarzami. W swoich deklaracjach unikała jednak mocnych słów.

Zrezygnował z tarczy, dostał Nobla

Komitet Noblowski broni swojej decyzji o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie. Jeden z członków Komitetu przyznał, że na jego decyzję wpłynęła m.in. rezygnacja z tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Turecki odwrót od Izraela

Niespodziewane odwołanie przez Turków planowanych w tym miesiącu ćwiczeń wojskowych z Izraelem niezwykle ucieszyło sąsiada Ankary i wroga Tel Awiwu - Syrię.

UE traci cierpliwość do Klausa

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso wyraźnie traci cierpliwość do prezydenta Czech Vaclava Klausa, który odmawia ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Barroso wykluczył renegocjacje traktatu i przypomniał o odpowiedzialności Czech jako członka UE, który powinien honorować zobowiązania wobec innych państw członkowskich i prawa międzynarodowego.

Komisja śledcza zbada pedofilski skandal?

Skandal pedofilski i okoliczności zamordowania sędziego Jonasa Furmanavicziusa i Violety Naruszevicziene stały się na Litwie tematem numer jeden. Zainteresowanie jest tak wielkie, że 37 litewskich posłów zgłosiło projekt uchwały o powołaniu parlamentarnej komisji śledczej, która ma zbadać sprawę.

Syn prezydenta się skarży

Jean, syn prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, żali się mediom, że padł ofiarą nagonki lewicy. Przeciwnikom prezydenta nie podoba się bowiem, że ten zaledwie 23-letni student wykorzystuje pozycję ojca by zostać publicznym zarządcą paryskiej dzielnicy biznesu.

Rosyjski gaz nakarmi chińskiego smoka

Co prawda nie wiadomo jeszcze dokładnie ile i za jaką cenę, ale ramowe porozumienie już jest - po ropie naftowej do Chin popłynie również rosyjski gaz. To efekt wizyty premiera Władimira Putina w Pekinie.

"On jest bardziej popularny niż prezydent Litwy"

- W Internecie ma więcej przyjaciół niż prezydent Litwy i inni politycy - tak o Drasiusie Kedysie, poszukiwanym za zabójstwo dwóch osób powiedział korespondent "Lietuvos Rytas" Eldoradas Butrimas. Mężczyzna miał zabić ludzi, których oskarżał o seksualne wykorzystywanie swojej czteroletniej córki. Wstrząsające wyznania córeczki Kedysa zostały nagrane na video. Dziewczynka opowiada na filmie, jak wykorzystywał ją asystent ważnego polityka.