Rosja: prokuratura bada znikające głosy

Około 1,5 tysiąca ludzi zebrali komuniści w centrum Moskwy, by zaprotestować przeciwko fałszerstwom, do których doszło podczas lokalnych wyborów 11 października. Jednocześnie prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie "cudów" nad urną.

Polański dostanie dwa lata?

Szwajcarski resort sprawiedliwości ocenia, że Roman Polański może dostać w USA dwa lata więzienia. Rzecznik ministerstwa poinformował, że amerykański wniosek o ekstradycję zostanie przekazany władzom kantonu Zurych tak, by Polański mógł zostać przesłuchany. - W zależności od wyników przesłuchania, podejmiemy decyzję o ekstradycji - dodał rzecznik.

Czesi też chcą tarczy

Czesi są gotowi uczestniczyć w amerykańskim projekcie nowej tarczy antyrakietowej - oświadczyli zgodnie w Pradze amerykański wiceprezydent Joe Biden oraz premier Czech Jan Fischer.

Utknęli w windzie na kilka godzin

Czternaście osób utknęło na kilka godzin w windzie w drapaczu chmur w chińskiej dzielnicy finansowej. Wszyscy najedli się sporo strachu, jednak nikomu nic poważnego się nie stało.

Czesi wiedzą czego chcą

Przed kilkoma tygodniami czeski prezydent Vaclav Klaus zażądał modyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Teraz minister spraw europejskich poinformował Sztefan Fuele, że ma ona mieć formę zastrzeżenia, że Czechy wraz z Polską i Wielką Brytanią są wyłączone z obowiązywania Karty Praw Podstawowych.

Polański nie chce ekstradycji

Roman Polański "nie zaakceptuje" wniosku o ekstradycję, który Stany Zjednoczone przekazały Szwajcarii - powiedział agencji AFP francuski adwokat reżysera Herve Temime. O tym, że dokument wpłynął, jako pierwsza poinformowała TVN24. Później potwierdziło to szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości. Resort dodał, że reżyser będzie mógł się odwołać od każdej decyzji o ekstradycji.

Dyskryminacja Brytyjczyków. Winny j. polski

Czyżby Polacy mieli coraz silniejszą pozycję w Wielkiej Brytanii? Piekarnia w Acton została oskarżona o dyskryminację Brytyjczyków. Wszystko przez to, że agencja pośrednictwa pracy zamieściła ogłoszenie, w którym od kandydatów wymagała znajomości języka polskiego. O całej sprawie pisze "Daily Telegraph".

Rakiety w Polsce. "Rosja spokojna"

Rosyjskie media w dalszym ciągu komentują wizytę amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena w Polsce, podkreślając, że "amerykański gość dość łatwo uzyskał od polskiego premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego obietnice przyjęcia elementów nowego systemu obrony przeciwrakietowej USA".

Pilot przegapił lotnisko

Miał lądować w Minneapolis. Nie udało się. Pilot jednego z samolotów linii Northwest Airlines przeleciał 150 mil od planowanego celu, gdy zorientował się, że popełnił błąd. Teraz całą sprawę - jak doszło do pomyłki - starają się wyjaśnić śledczy.

Wybuch niedaleko bazy lotniczej

Co najmniej sześć osób zginęło, a kolejnych dziewięć zostało rannych w samobójczym zamachu na wojskowy punkt kontrolny w północno-zachodnim Pakistanie - poinformował przedstawiciel policji.

Sarkozy rezygnuje

Jean Sarkozy, syn prezydenta Francji, nie będzie administratorem instytucji zarządzającej paryską dzielnicą biznesu La Denfense (Epad). Przynajmniej na razie. Młody Sarkozy zrezygnował właśnie z ubiegania się o to stanowisko.

Wypłynęli z tonącego samolotu

Mały samolot, na pokładzie którego leciało dziewięciu pasażerów runął do morza w pobliżu karaibskiej wyspy Bonaire. Zginął pilot, natomiast pasażerowie zostali uratowani - poinformował przedstawiciel władz wyspy. Na pokładzie byli m.in. holenderscy turyści, wszyscy odnieśli tylko niewielkie obrażenia.

Brytyjczyków nie ubędzie w Afganistanie

Brytyjski kontyngent wojskowy w Afganistanie będzie redukowany dopiero za pięć lat i to tylko w przypadku, jeśli umocni się lokalna armia - poinformował w wywiadzie dla BBC nowy szef sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, generał David Richards. W zeszłym tygodniu premier Gordon Brown ujawnił, że Londyn prawdopodobnie wyśle do Afganistanu jeszcze 500 żołnierzy.

Za dwa lata przeszczepią macicę

Współczesna medycyna potrafi przeszczepić większość narządów, tak by skutecznie funkcjonowały. Jednak dotychczas operacja ta nie udawała się w przypadku macicy. Teraz brytyjscy naukowcy ogłosili, że za dwa lata będą w stanie przeszczepić ten organ, dzięki czemu pacjentka będzie mogła urodzić zdrowe dziecko.

Dalajlama będzie uczył pod nosem Chińczyków

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV będzie nauczał w Arunaćal Pradeś - przygranicznym zakątku Indii i zarazem spornym terenem między Indiami i Chinami. Wizycie, która rozpocznie się 8 listopada, zdecydowanie sprzeciwia się Pekin.

Były dyktator dostał 25 lat

25 lat więzienia - taki wyrok usłyszał w czwartek były dyktator Urugwaju Gregorio Alvarez. Sąd uznał go za winnego zamordowania 37 działaczy demokratycznej opozycji.

Hurtowe "puszkowanie" ludzi kartelu

303 członków gangów narkotykowych zostało aresztowanych w serii nalotów w USA. Dwudniowa operacja, z udziałem tysięcy policjantów w 14 stanach, jest największą akcją przeciwko kartelowi znanemu jako La Familia.

Wdarli się do siedziby BBC

Antyfaszystowscy protestanci wdarli się do siedziby BBC. Chcą zakłócić wystąpienie na antenie brytyjskiej stacji konstrowersyjnego polityka skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP) - Nicka Griffina. 25 osób policja wyrzuciła z budynku.

Tusk leci na śródziemnomorską wyspę

Premier Donald Tusk wyleciał w czwartek na Maltę, a dzień później leci do Grecji. Co będzie tam robił? "Poruszał bieżące tematy z europejskiej agendy", m.in. lobbował za Januszem Lewandowskim.

Wnuk komendanta Auschwitz chciał sprzedać Żydom pamiątki

44-letni Reinchard Hoess, wnuk komendanta Auschwitz-Birkenau chciał sprzedać izraelskiemu Instytutowi Pamięci Narodowej Jad wa-Szem pamiątki rodzinne po dziadku Rudolfie, którego po wojnie skazano na śmierć i powieszono na terenie obozu zagłady.

Dwa tysiące morderstw w mieście

Miasto gdzie śmierć czai się na każdym kroku - meksykańskie Ciudad Juarez - bije kolejne niechlubne rekordy. W tym roku zamordowano tam już prawie 2 tys. osób. To efekt walk między skonfliktowanymi kartelami narkotykowymi.

Słowacja: USA zaatakowały Irak dla ropy

Słowacki premier Robert Fico ostro skrytykował Stany Zjednoczone za inwazję na Irak w 2003 roku i stwierdził, że była ona motywowana ropą naftową - donosi agencja AP.

Grypa zabiła u Czechów

Po raz pierwszy świńska grypa zabiła u naszych południowych sąsiadów - Czechów. Kobieta, która zmarła z powodu A/H1N1 w szpitalu w Karlowych Warach miała też inne problemy zdrowotne - zaznaczyła rzeczniczka placówki Zdenka Markova.

Szczęśliwy dzień europejskich gejów

Europejscy geje mają się z czego cieszyć. Synod luterańskiego Kościoła Szwecji zgodził się na małżeństwa homoseksualne. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał zaś, że homoseksualiści żyjący w zarejestrowanych związkach partnerskich powinni mieć takie same przywileje emerytalne jak tradycyjne małżeństwa.

Nagrodzeni m.in. "za prawdę o Katyniu"

Ludmiła Aleksiejewa, Oleg Orłow i Siergiej Kowalow - "jako reprezentanci stowarzyszenia Memoriał i innych obrońców praw człowieka w Rosji" - otrzymali prestiżową Nagrodę im. Andrieja Sacharowa. Laur za wolność myśli co roku przyznaje Parlament Europejski.

Rumunia też chce nowej tarczy

Rumunia "popiera nowy projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej", oświadczył w Bukareszcie wiceprezydent USA Joe Biden. Rumunia to kolejny przystanek w jego podróży do Europy Środkowowschodniej.

Zabrali im dzieci, bo są otyli

Wszystkie siedmioro dzieci, w tym noworodka, postanowiły odebrać pewnemu małżeństwu z Dundee w Szkocji tamtejsze władze. Powód? Zagrożenie chorobliwą otyłością - piszą brytyjskie media.