Fakt, że Kościół nie upadł mimo skandali pedofilskich, które nim ostatnio wstrząsnęły oznacza, iż ma nadprzyrodzone fundamenty - uznał zajmujący się w Watykanie przypadkami pedofilii wśród księży ksiądz Charles Scicluna, promotor sprawiedliwości z Kongregacji Nauki Wiary.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej "zaczyna się od kłótni" - pisze największy włoski dziennik "Corriere della Sera". Tak gazeta podsumowała podziały pośród państw unijnych na tle kryzysu w strefie euro i ewentualnej roli Polski w jego zażegnaniu.

Dwa równoległe i kompletnie niezależne od siebie światy - światy Polaków i rdzennych Litwinów mieszkających na Litwie. Można je było zobaczyć w reportażu TVN24 nt. sytuacji litewskiej polonii.

Tybetański pisarz Tashi Rabten został skazany w południowo-zachodnich Chinach na cztery lata więzienia za swoje teksty na temat antychińskich wystąpień w Tybecie i ich tłumienia przez władze ChRL - podała organizacja Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu.

Brytyjski minister finansów George'a Osborne'a zaproponował zmianę sposobu finansowania brytyjskiego dworu królewskiego. Gdyby jego propozycja weszła w życie, monarchia w większym stopniu byłaby finansowana tak, jak prywatna firma. Na mocy propozycji ministra finansów przychody dworu zależałyby od rentowności aktywów majątkowych.

W południowo-zachodniej Francji zmarła pierwsza od czasu wybuchu epidemii ofiara zakażenia bakterią e. coli - podały regionalne służby zdrowotne, a za nimi francuskie media. Jednak, jak donoszą służby szpitalne, nie był to szczep, który zabił ponad 50 osób w całej Europie.

W piątek, gdy w Polsce oficjalnie inaugurowano przejęcie prezydencji w Radzie UE, w Brukseli odbywały się już pierwsze dyplomatyczne spotkania. Wczoraj, jak i przez kolejne sześć miesięcy, przewodniczyć im będą Polacy. - Czułam się jak kapitan wielkiego statku - mówiła Klaudia Wojciechowska, przewodnicząca grupy roboczej ds. młodzieży.

Niemcy mogą pochwalić się nowym luksusowym statkiem - "Celebrity Silhouette". Liniowiec jest tak ogromny, że ledwo mieścił się w kanałach i śluzach podczas swojego dziewiczego rejsu rzeką Ems do Emshaven w Holandii.

Żona korespondenta "Gazety Wyborczej" na Białorusi Andrzeja Poczobuta, Aksana, otrzymała w piątek anonim podpisany słowami "patrioci białoruscy". Jego nadawcy piszą, że jej mąż "świadomie idzie na całość w pogoni za efemerycznym szczęściem" i "chce "zyskać w oczach polskich dyletantów politycznych".

Polska ambasada nie uczestniczyła w odebraniu polskiego dziecka norweskiej rodzinie zastępczej - poinformował MSZ Norwegii Ambasador RP w tym kraju. Akcję przeprowadził w nocy ze wtorku na środę detektyw Krzysztof Rutkowski.

Była dziennikarka telewizyjna Maria Shriver wniosła pozew o rozwód ze swym mężem, byłym gubernatorem Kalifornii i gwiazdorem filmowym Arnoldem Schwarzeneggerem.

Nie tylko w polskich miastach świętowano przejęcie przez nasz kraj przewodnictwa w Radzie UE. Imprezy inauguracyjne odbyły się także w europejskich stolicach, m.in. w Rzymie, Berlinie, Londynie i Pradze.

Setki tysięcy ludzi demonstrowały w Syrii przeciwko reżimowi Baszara el-Asada. W starciach uczestników protestów z siłami bezpieczeństwa zginęły co najmniej 24 osoby - informuje agencja Reutera powołując się na antyreżimowych aktywistów.

Przewodniczący rządu regionalnego Madery Alberto Jardim poparł dążenia separatystycznej organizacji FLAMA, która domaga się oderwania archipelagu od Portugalii. Opowiedział się za przeprowadzeniem referendum niepodległościowego.

Kubańczycy już wkrótce będą mogli kupować samochody i handlować nieruchomościami. A wszystko dzięki temu, że - jak poinformował oficjalny dziennik "Granma" - władze Kuby obiecały, iż do końca roku zniosą restrykcje i uproszczą procedury w ramach liberalizujących reform gospodarczych.

Pokojówka, która oskarża Dominique'a Strauss-Kahna o gwałt, przyznała, że okłamała sąd co do tego, co działo się po rzekomym gwałcie - przyznał nowojorski prokurator. Wcześniej sędzia zwolnił z aresztu Francuza, który otrzymał też zwrot kaucji wpłaconej półtora miesiąca temu. Były szef MFW oskarżony jest o próbę gwałtu na pokojówce, jednak w sprawie pojawiły się nowe wątki - śledczy mają mieć poważne wątpliwości co do wiarygodności domniemanej ofiary Francuza. DSK zapowiada, że będzie milczał, aż nie wróci do kraju.

Rosyjska Duma chce zmniejszyć liczbę przeprowadzanych co roku w tym kraju aborcji. Deputowani uchwalili prawo, które nakazuje umieszczanie na reklamach klinik aborcyjnych, na wzór opakowań papierosów, informacji o możliwych ubocznych skutkach aborcji dla zdrowia kobiety.

- Radzimy wam wycofać się, zanim spotka was katastrofa. Radzę wam uziemić wasze samoloty i rozmawiać z narodem libijskim - powiedział Muammar Kaddafi przemawiając przez telefon do tysięcy swoich zwolenników zebranych w Trypolisie.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zareagował na milczące protesty odbywające się na Białorusi w ostatnich tygodniach, których uczestnicy chcą "wyklaskać" władzę. - Klaskaniem na placach nie rozwiąże się problemów - oznajmił Łukaszenka i ostrzegł, że "ma środki i siły, aby tym, którzy naruszają prawo pokazać ich miejsce".