Tusk do Paryża. Szczyt ws. Libii

We Francji będzie obradował nadzwyczajny szczyt w sprawie sytuacji w Libii. W Paryżu spotkają się przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Ligi Państw Arabskich. Polskę będzie reprezentował premier Donald Tusk.

Koalicjanci zaatakują jeszcze w sobotę?

Akcja militarna przeciw dyktatorowi Libii rozpocznie się w sobotę, kilka godzin po nadzwyczajnym szczycie w Paryżu poświęconym Libii - poinformował w piątek wieczorem w wywiadzie dla BBC ambasador Francji przy ONZ, Gerard Araud. Wcześniej szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe oznajmił, że wszystko jest przygotowane do uderzenia. Według Baracka Obamy, Muammar Kaddafi otrzymał już wystarczającą ilość ostrzeżeń, aby nie atakować własnych obywateli. Pomimo tego i deklaracji o zawieszeniu broni, wojska reżimu mają nadal atakować rebeliantów. - To kłamstwa mediów - twierdzi przedstawiciel władz.

Zachód w powietrzu wygra, ale co potem?

Koalicja państw zachodnich wsparta rezolucją ONZ szykuje się do zbrojnego ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią. W powietrzu Muammar Kaddafi nie ma najmniejszej szansy z zachodnim lotnictwem. Jego obrona przeciwlotnicza też ma nikłe szanse powstrzymać napastników. Jednak długotrwałe kontrolowanie libijskiej przestrzeni powietrznej i ochrona cywilów to już o wiele trudniejsze zadanie dla państw Zachodu.

Trzęsienie ziemi można usłyszeć

Podmorskie mikrofony na Pacyfiku przypadkiem zarejestrowały złowieszczy dźwięk potężnych wstrząsów, które wywołały w Japonii największych kataklizm od dekad. Naukowcy z uniwersytetu w Hiszpanii udostępnili niezwykłe nagranie, na którym słychać dudniący huk trzęsienia ziemi.

Krzyż w szkołach może wisieć

Wieszanie krzyży w szkołach nie jest naruszeniem "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Taki ostateczny wyrok w sprawie wieszania symboli we włoskich szkołach wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Król ratuje się miliardami dolarów

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud nakazał wydanie miliardów dolarów na rzecz obywateli oraz rozbudowanie aparatu bezpieczeństwa, by zabezpieczyć królestwo przed niepokojami, jakie przetaczają się przez kraje regionu.

Masakra tłumu po modłach

Co najmniej 31 osób zginęło w starciach opozycjonistów z jemeńskimi siłami bezpieczeństwa, które po piątkowych modłach otworzyły ogień do antyrządowych demonstrantów w Sanie - poinformowały źródła medyczne. Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah ogłosił w piątek, że Rada Obrony Narodowej wprowadziła w kraju stan wyjątkowy.

Powietrzna flota, która uderzy na reżim Kaddafiego

W pierwszej fazie operacji co najmniej 70 samolotów bojowych USA, a z drugiej strony po 6 myśliwców z Belgii i Danii. Każde z państw deklarujących udział w operacji angażuje się wojskowo stosownie do swych możliwości. Włochy i Hiszpania udostępniają swoje bazy dla sojuszników z północy Europy, w pobliże Libii płyną okręty amerykańskie.

Lotniskowce dwa dni od Libii. Kto uderzy w pierwszym rzucie?

Atak na siły Kaddafiego może nastąpić w ciągu najbliższych godzin - sugeruje rząd Francji, największego zwolennika interwencji w Libii. Jednak przerzucenie większych sił powietrznych w rejon operacji zajmie dwa dni. Tyle czasu potrzeba na przemieszczenie w pobliże Libii dwóch znajdujących się najbliżej lotniskowców Zachodu: amerykańskiego USS Enterprise i francuskiego "Charles de Gaulle" z dziesiątkami samolotów bojowych na pokładach. Minister obrony Danii spodziewa się, że działania zbrojne rozpoczną się jeszcze w ten weekend.

Tydzień koszmaru Japonii

Minutą ciszy uczcili w piątek Japończycy tydzień po tragicznym trzęsieniu ziemi. Według aktualnych szacunków żywioł kosztował życie ponad 6 tys. osób, wciąż zaginionych jest ponad 10 tys. Wszystko zaczęło się w piątek 11 marca. Ziemia zatrzęsła się z siłą 9 stopni w skali Richtera, a wywołana trzęsieniem fala tsunami miała wysokość aż dziesięciu metrów.

Strasburg zdecyduje o krzyżach

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecyduje w piątek o przyszłości krzyży we włoskich szkołach. Przed dwoma laty stwierdził, że naruszają one wolność przekonań. Rząd włoski, który odwołał się od tej decyzji, liczy teraz na korzystny wyrok. - Mamy powody do nadziei - mówi szef dyplomacji Franco Frattini.

ONZ za strefą zakazu lotów nad Libią

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ustanawiającą strefę zakazu lotów nad Libią. Za rezolucją głosowało 10 państw. Pięć powstrzymało się od głosu, w tym Rosja i Chiny. Wcześniej Trypolis groził całemu światu odwetem w przypadku, gdy RB zakaz przegłosuje. - Nadejdziemy dziś. Nie będzie litości - przestrzegał Kaddafi rebeliantów okopanych w Bengazi. Zdaniem Amerykanów, Kaddafiemu do Bengazi brakuje jeszcze 160 km.

Rząd Japonii nakazuje przebadanie żywności

Japońskie władze nakazały przebadanie produkowanej lokalnie żywności, co spotkało się z protestami naukowców. Międzynarodowa Agencja Atomowa zapewnia, że sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima nadal jest poważna, ale nie pogarsza się od środy.

"Janukowycz chce porywać przeciwników"

Ukraińskie media oskarżyły prezydenta Wiktora Janukowycza o chęć porywania przeciwników politycznych, którzy ścigani przez wymiar sprawiedliwości na Ukrainie ubiegają się o azyl polityczny w innych państwach.

Kłęby dymu i zwały złomu. Najnowsze zdjęcia reaktora

"Pomimo prób schłodzenia reaktora nr 3 w elektrowni Fukushima I, poziom promieniowania nie maleje", "Biały dym wydobywa się z reaktora numer 3", "Nadal jest problem z reaktorem numer 4" - takie niepokojące informacje napływały dziś z Japonii. Telewizja NHK pokazała zdjęcia potwierdzające te informacje. Widać na nich z bliska, jak bardzo zniszczona jest elektrownia atomowa, nad którą wciąż kłębi się biały, gęsty dym. Widać też "silne srebrne światło", które może pochodzić z osłony reaktora.

Włochy mają już 150 lat

Całe Włochy przystrojone w narodowych barwach uczciły 150 rocznicę zjednoczenia. Z tej okazji odbyło się m.in. uroczyste posiedzenie obu izb parlamentu.

"Nie ma śladu po naszych bliskich. Nie ma nic"

Wiedzą, że szansa na znalezienie żywych graniczy już z cudem, ale oni liczą na cud. 67-letnia Masako Maiya i jej 73-letni mąż Katsuya chodzą pomiędzy tym, co zostało z ich rodzinnego miasta Rikuzentakata z nadzieją, że znajdą 71-letnią siostrę Masako Taeko Kanno i jej męża. Wiedzą, że szanse są małe, ale od siedmiu dni nie tracą nadziei.

Kolejny dzień, kolejni ranni

Protestujący przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi Jemeńczycy nie schodzą z ulic i to mimo tego, że kolejny dzień w starć z siłami bezpieczeństwa przyniósł znów kilkudziesięciu rannych.

Polska "rozczarowana" litewską ustawą

Polska "jest rozczarowana" przyjęciem przez Sejm Litwy projektu nowelizacji ustawy o oświacie, która - w ocenie przedstawicieli polskiej społeczności na Litwie - pogarsza obecny stan posiadania szkół mniejszości narodowych i doprowadzi do zmniejszenia ich liczby. Premier Andrius Kubilius uważa, że przyjęta nowelizacja nie pogorszy stosunków polsko-litewskich.

Głosować za nieobecnych nadal można

Deputowani ukraińskiego parlamentu nie zdołali uchwalić w czwartek nowego systemu głosowania, który zapobiegałby oddawaniu głosów za nieobecnych posłów, czyli w istocie fałszowaniu głosowań parlamentarnych. Do przyjęcia zmian zabrakło czterech głosów.*

Umierają pacjenci. "Czujemy strach i gniew"

Czternastu pacjentów w podeszłym wieku zmarło po przeniesieniu ze szpitala do ośrodka, gdzie ewakuowani są mieszkańcy zagrożonej skażeniem radioaktywnym strefy wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - podały lokalne władze. W ośrodkach mieszkają także tysiące ludzi, którzy przeżyli uderzenie fali tsunami,\ ale stracili wszystko. Jak przyznają, czują teraz gniew, niepewność i strach przed tym jak sobie poradzą i jak będą dalej żyć.

Rumuni oburzeni słowami sąsiada

Za "irredentystyczne i antyrumuńskie" uznała rumuńska opozycja przypisane węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbanowi słowa o Siedmiogrodzie, które miał wygłosić podczas narodowego święta z okazji rocznicy Wiosny Ludów. Węgierski ambasador w Bukareszcie został wezwany do MSZ.

Nr 2 czy 3 - który reaktor stanowi większe zagrożenie?

Reaktor nr 3 w elektrowni Fukushima I stanowi największe zagrożenie. Jest w nim niski poziom wody w basenie, a im wody jest mniej, tym wyższe jest promieniowanie - ocenił w rozmowie z TVN24 prof. dr hab. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Innego zdania jest Janusz Pietrzykowski, były główny inżynier elektrowni w Żarnowcu, który największego zagrożenia upatruje ze strony reaktora nr 2.

Zatrzymali wrogów króla. Terror na ulicach

W Bahrajnie zatrzymano w czwartek co najmniej sześciu wpływowych szyickich opozycjonistów - poinformowały organizacje broniące praw człowieka i przedstawiciele opozycji. W środę policja zajęła okupowany przez antyrządowych demonstrantów Plac Perłowy w Manamie. ONZ i USA wzywają króla Bahrajnu i jego saudyjskich sojuszników do umiaru. Ostro na tłumienie demonstracji szyitów reaguje Iran.

Niemiecka wojna o atom

Niemiecki rząd wyłącza - przejściowo - stare elektrownie atomowe. I naraża się na krytykę z dwóch stron. Koncerny energetyczne rozważają zaskarżenie decyzji Merkel w sądzie. Zaś dla lewicowej opozycji przejściowe wyłączenie to za mało. A wszystko na fali antyatomowego strachu po awarii w Fukushimie.

"Solna panika" w Chinach

Chińczycy masowo wykupują sól wierząc, że ochroni ich przed skutkami promieniowania radioaktywnego, które miałoby do nich dotrzeć z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Rząd w Pekinie zapewnia, że wyciek nie zagraża Chinom.

Libia: Na polu walki powstańcy nie mają szans

Oddziały Kaddafiego prą na wschód, zdobywając kolejne miasta, kontrolowane dotychczas przez rebeliantów. W starciu z regularnym wojskiem, wspieranym przez czołgi i samoloty, oddziały powstańcze - mieszanka zbuntowanych żołnierzy i uzbrojonych cywilów - są bez szans. Tylko obawą Kaddafiego przed ostrzejszą reakcją świata i interwencją zbrojną można tłumaczyć fakt, że dyktator powstrzymuje się przed wykorzystaniem w pełni swego potencjału militarnego - np. ciężkim bombardowaniem Bengazi, żeby zmusić je do szybkiej kapitulacji.

Atak zimy doświadcza zniszczone rejony Japonii

Po trzęsieniu ziemi i tsunami, Japonia musi się zmierzyć z kolejnym żywiołem. Północną część kraju nawiedziła burza śnieżna, niespotykana o tej porze roku. Śnieg i temperatura poniżej zera utrudniają akcję ratunkową.

Władze Tokio nie przejmują się awarią Fukushimy

Nie planujemy podjęcia nadzwyczajnych działań, które miałyby zminimalizować skutki ewentualnego zwiększonego promieniowania. Ograniczamy się do monitorowania poziomu radiacji w mieście - informują władze miasta .