Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ile dni trzeba pracować, aby kupić sobie nowego iPhone'a? Różnice w poszczególnych krajach są ogromne, co odzwierciedla raport przygotowany przez UBS. Polacy mimo, że nie są w czołówce zestawienia, nie mają czego zazdrościć Ukraińcom.
Raport UBS ma na celu pomiar dobrobytu poprzez oszacowanie, ile minut pracownicy w różnych krajach muszą pracować na zakup m.in. iPhone'a, Big Maca, kilogram chleba i kilogram ryżu.
Kijów najdłużej
Przeciętny pracownik w Zurychu lub Nowym Jorku może pozwolić sobie na zakup nowego iPhone'a 6 (16 GB) po przepracowaniu zaledwie trzech dni roboczych. Nieco dłużej, bo 5 dni roboczych muszą spędzić w pracy mieszkańcy Londynu, Paryża, Berlina, Genewy, Brukseli, Helsinek i Dublina.
Jak na tym tle wypada Polska?
W Warszawie, aby zarobić na nowego iPhone'a 6 należy przepracować 17 dni. Podobnie jak w Pradze. Tymczasem, w Bratysławie jest to 12 dni roboczych.
Nie mamy jednak czego zazdrościć mieszkańcom Kijowa, którzy na zakup tego samego modelu muszą pracować... 13 tygodni (627 godzin). Dłużej niż mieszkańcy Nairobi, czy Dżakarty, którzy w tym celu powinni spędzić w pracy 58 dni.
Big Mac
Raport wskazuje również, że Kenijczykom potrzeba trzech godzin pracy, aby móc kupić Big Maca, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych wystarczy zaledwie 10 minut.
Amerykanie nie są jednak pierwsi, bowiem najwyższe miejsce w zestawieniu należy do mieszkańców Hongkongu, którzy na zakup Big Maca muszą pracować 9 minut. Zaskakująco dobrze wypada także stolica Cypru - Nikozja. Tam bowiem trzeba przepracować 11 minut.
Mniej niż w Londynie, w którym ten czas wynosi 12 minut, Berlinie 13 min, zaś Paryżu 15 minut. Na tym tle nie najgorzej wypada Polska. Jak czytamy w raporcie, w Warszawie na zakup Big Maca mogą sobie pozwolić pracownicy po upływie 25 minut.
Dane w raporcie
W badaniu przygotowanym przez UBS pod uwagę wzięto 122 dóbr i usług w 71 miastach całego świata. Zebrano przy tym ponad 68 tys. danych, które zostały uwzględnione w obliczeniach do raportu.
Aby skutecznie porównać miasta, wszystkie lokalne ceny i zarobki zostały przeliczone na amerykańskiego dolara. By jednak zminimalizować wpływ codziennych wahań cen, naukowcy wykorzystali średni kurs z okresu zbierania danych w marcu i kwietniu br.
Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:
Autor: mb / Źródło: ubs.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock