"Egipt eksploduje". Apel do armii

Wiceprezydent Egiptu Omar Suleiman, któremu został powierzony proces przemian, nie zaprowadzi demokracji w kraju - stwierdził jeden z przywódców egipskiej opozycji Mohamed ElBaradei. Później na Twitterze napisał, że "Egipt eksploduje".

Zawód i strach przed religijną dyktaturą

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przestrzega Egipt przed groźbą "religijnej dyktatury", a amerykański prezydent Barack Obama apeluje do egispkiego rządu o natychmiastowy proces zmian i "jasne postawienie sprawy wobec własnego narodu". W ten sposób głowy państw zareagowały na przekazanie przez prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka części kompetencji wiceprezydentowi Omarowi Suleimanowi. Egipski ambasador w Waszyngtonie przyznał zaś, że "prezydentem de facto stał się Suleiman".

Mubarak nie chce odejść

- Pozostanę na swoim stanowisku do wyborów prezydenckich we wrześniu - oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu do narodu Hosni Mubarak. Prezydent zapowiedział, że część władzy, zgodnie z konstytucją, przejmie wiceprezydent Omar Suleiman. Mubarak powtórzył swoje zapewnienie, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Egipcjanie na przemówienie zareagowali wściekłością, znów gromadząc się na placu Tahrir w Kairze. Wcześniej przez kilka godzin media podawały wiadomość, że Mubarak ustąpi.

782 strony dowodów na Bungagate

782 strony materiału dowodowego, które udowadniają istnienie afery "Bungagate". Z takimi argumentami mediolańskiej prokuratury będzie się musiał zmierzyć Silvio Berlusconi. Premier jest główną postacią głośnego sekskandalu, który od kilku tygodni nie schodzi pierwszych stron włoskich gazet.

Opozycja poparcia dla Egiptu wyrażać nie może

Czołowy opozycjonista irański Mahdi Karubi został osadzony w areszcie domowym, bo nawoływał do udziału w wiecu poparcia dla antyrządowych demonstracji w Egipcie - podano na jego stronie internetowej. Władze w Teheranie wcześniej wielokrotnie bardzo pozytywnie wypowiadały się o wydarzeniach w Egipcie, widząc w nich analogie do rewolucji irańskiej.

"Nie ma problemów z odpowiedziami"

- Nie było najmniejszych problemów jeśli chodzi o odpowiedzi świadków - relacjonuje podpułkownik Karol Kopczyk. Dwóch polskich prokuratorów wojskowych prowadzi przesłuchania rosyjskich świadków w związku z katastrofą smoleńską.

Byli oskarżeni o zabójstwo Polaka. Zostali uniewinnieni

Dwaj Pakistańczycy, oskarżeni o udział w porwanie i zabójstwo polskiego geologa Piotra Stańczaka, zostali uniewinnieni przez pakistański sąd. Nie znaleziono wystarczających dowodów łączących dwóch mężczyzn z śmiercią Polaka w lutym 2009 roku. Informację potwierdził rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Pakistański prokurator, prowadzący sprawę uprowadzenia i zabójstwa Polaka, zapowiedział apelację.

Bundestag za dniem pamięci o wypędzonych

Niemiecki Bundestag przyjął uchwałę, w której zwraca się do rządu, by rozważył ustanowienie 5 sierpnia dniem pamięci o ofiarach wypędzeń. Uchwała przeszła głosami chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, cała opozycja była przeciw.

Jej pierwszy pocałunek okazał się ostatnim

Było jak w bajce. Jemma i Daniel byli dobraną parą. Lubili spędzać romantycznie czas w swoim towarzystwie. Chodzili za rękę, wieczorem spotykali się na randkach. Tygodniami odwlekali swój pierwszy pocałunek. Kiedy do niego doszło sielanka przerodziła się w horror.

Wikileaks jak scjentolodzy

Twórca Wikileaks jest co prawda "genialny, charyzmatyczny i energiczny", ale zarazem "paranoiczny, żądny władzy i cierpiący na megalomanię" - tak przynajmniej twierdzi jego były współpracownik. Współtwórca Wikileaks Daniel Domscheit-Berg zaprezentował swą książkę opisującą demaskatorski portal od środka.

Pierwsze walki w nowym państwie

16 osób zginęło w starciach na terenie właśnie powstającego Sudanu Południowego. Walki wybuchły pomiędzy nową armią rządową, a bojówkami lojalnymi wobec jednego z jej byłych generałów, który zbuntował się. Oficjalnie Sudan Południowy uzyska niepodległość 9 czerwca.

Samobójca w tłumie maszerujących żołnierzy

31 żołnierzy zginęło, a 42 odniosło obrażenia, gdy zamachowiec-samobójca wysadził się pośród rekrutów odbywających poranną musztrę. Do ataku doszło w koszarach pakistańskiej armii w Mardan na północnym zachodzie kraju. Do przeprowadzenia ataku natychmiast przyznali się talibowie.

Jedziesz na beatyfikację? To strona dla ciebie

Pielgrzymi, którzy wybierają się do Watykanu na beatyfikację papieża Jana Pawła II, zyskują cenne źródło informacji. Właśnie uruchomiono stronę internetową dotyczącą spraw organizacyjnych uroczystości.

Siedzisz na Facebooku? Uważaj na bulimię!

Facebook? Inne portale społecznościowe? Zastanów się nad sobą... Izraelscy naukowcy dowodzą, że spędzanie długich godzin przed komputerem sprzyja zachorowaniom na anoreksję lub bulimię.

Publiczna telewizja cenzuruje film o Silvio Berlusconim

Włoska publiczna telewizja stosuje cenzurę prewencyjną. To niedopuszczalne - grzmi opozycja. Burza rozpętała się po tym, jak zastępca dyrektora generalnego RAI zabronił emisji całej sceny szturmu na sąd w Mediolanie, pochodzącej z głośnego filmu fabularnego o Silvio Berlusconiego pt. "Kajman".

Syn zabił 15 osób. Ojciec skazany

Na rok i dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał sąd w Stuttgarcie 52-letniego przedsiębiorcę Joerga Kretschmera. To jego syn przed niespełna dwoma laty w szkole w Winnenden zastrzelił 15 osób i ranił kilkanaście, po czym popełnił samobójstwo.

Za pedofilię ucięli głowę

Jose Agostinho Pereira został w grudniu skazany na karę 30 lat więzienia za pedofilię i spłodzenie ze swoją córką siedmiorga dzieci. Nie odsiedział jednak wyroku. Współwięźniowie sami postanowili wymierzyć mu sprawiedliwość. Wdarli się do jego celi i ucięli mu głowę.

Walka o szampana na ślubie Kate i Williama

Producenci znanych francuskich marek szampana walczą o to, kto dostarczy swój trunek na wesele Księcia Williama i Kate Middleton. Jest o co walczyć - serwowany szampan będzie miał reklamę na cały świat.

Z gazet robi instrumenty

Adrian Villanueva, boliwijski muzyk i rzemieślnik znalazł pomysł na rozkręcenie biznesu. 55-letni mężczyzna używa starych gazet, magazynów i kawałków starych mebli do robienia unikalnych instrumentów.

Spowiedź przez iPhone'a?

Watykan nie wyraził zgody na przyjęcie sakramentu spowiedzi przy użyciu aplikacji na popularnego iPhone'a. Stolica Apostolska argumentowała, że "nowoczesna technologia nie może zastąpić prawdziwego życia".

Widzieli zaginione bliźniaczki

Trzy osoby widziały zaginione bliźniaczki - Alessie i Livie Scheep - razem z ojcem na promie na Korsykę - poinformowali francuscy prokuratorzy. Mężczyzna w piątek popełnił samobójstwo. - To, że ktoś widział moje córki, daje mi nadzieję - mówiła wczoraj w szwedzkiej telewizji matka dziewczynek.

Obama bez dymka? Świat bezpieczniejszy

Od dwóch dni całe Stany Zjednoczone żyją zwycięską walką prezydenta USA z nikotynowym nałogiem. Co zerwanie z paleniem przez głowę najpotężniejszego państwa świata oznacza dla nas wszystkich?

Co Merkel wie o bombardowaniu

O 14 w Berlinie rozpocznie się publiczne posiedzenie komisji śledczej Bundestagu. Posłowie przepytają m.in. kanclerz Angelę Merkel o okoliczności bombardowania w afgańskim Kunduzie 4 września 2009 roku.

Sąsiadka nie żyła od 9 lat. Nie zauważyli

Portugalska policja odkryła w miejscowości Rio de Mouro zwłoki kobiety, która - jak się okazało - nie żyła od 9 lat. Sąsiedzi myśleli, że ze staruszką wszystko jest w porządku. Jak powiedziała jedna z sąsiadek, jedyne co wskazywało na to, że kobieta nie żyje, była "skrzynka pocztowa pełna listów".

Korea Pn. zrywa rozmowy

Fiaskiem zakończyła się pierwsza próba rozmów w strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy Koreą Północną i Południową. Przedstawiciele Phenianu opuścili salę obrad, a potem oficjalna agencja prasowa KCNA zacytowała oświadczenie, w którym oskarża się Południe o "odmowę dialogu". Stosunki między oboma krajami są znowu bardzo napięte od czasu ataków na Południe w ostatnim roku.

Grożą królowi "drugim Egiptem"

Jordania może niedługo stać się miejscem gwałtownych rozruchów społecznych jak Egipt czy Tunezja. Przywódcy wpływowych plemion beduińskich ostrzegli króla Abdullaha II, że grozi mu rewolta. Królową Ranię oskarżają o korupcję i mieszanie się do rządzenia krajem.

Za bardzo obcięli sobie pensje

Czescy posłowie obniżyli sobie wynagrodzenia bardziej niż planowali. Wielu nie kryło zdziwienia, gdy ich diety za styczeń okazały się niższe od oczekiwanych. Teraz skarżą się, że przechytrzył ich minister finansów Miroslav Kalousek - autor wprowadzanego w życie radykalnego planu oszczędnościowego, mającego na celu stabilizację finansów publicznych.

Amerykanie tracą broń w walce z Wikileaks

Amerykańscy prokuratorzy nie znaleźli żadnego dowodu na to, że założyciel portalu internetowego Wikileaks Julian Assange nakłonił analityka wywiadu wojskowego USA Bradleya Manninga do przekazania mu tajnych materiałów - pisze "The Times". Oznacza to, że Amerykanie nie będą mogli sądzić Australijczyka pod zarzutem szpiegostwa.