Moskwa skłonna jest przekazać władzom Krymu 1,1 mld rubli (790 mln euro) - powiedział w Symferopolu, stolicy Krymu, rosyjski deputowany Paweł Dorochin. Wcześniej ukraińskie władze wyłączyły elektroniczny system krymskiego resortu skarbu i zablokowały wszystkie konta Autonomicznej Republiki Krymu. Poinformował o tym rosyjską agencję Interfax wicepremier republiki, Rustan Temirgaljew.

- Istnieje ryzyko eskalacji konfliktu na Ukrainie, niewykluczony jest konflikt militarny - mówił w amerykańskiej telewizji PBS gen. Martin Dempsey, szef sztabów sił zbrojnych USA. Jak podkreślał, Stany Zjednoczone mają zobowiązania wobec swoich sojuszników z NATO, dlatego ich zadaniem jest teraz zapewnienie bezpieczeństwa we wschodniej Europie.

- Mentalność tego świata redukuje człowieka do poziomu podstawowych potrzeb, sprawiając, że traci on głód tego, co jest prawdziwe, dobre i piękne, głód Boga i Jego miłości - powiedział do wiernych papież Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański. Zaapelował również, by "uwolnić się od bożków, od rzeczy próżnych i budować życie na tym co najważniejsze".

Rosjanie systematycznie zwiększają swoje siły wojskowe na Krymie - pisze "Ukraińska Prawda", powołując się na Dmytro Timczuka, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych, aktywistę ruchu "Informacyjny Sprzeciw". Jednocześnie wymieniają część żołnierzy, do których morale są zastrzeżenia.

Kolejne ruchy wojsk rosyjskich na Krymie. Rosjanie zajęli kolejne lotnisko. Wcześniej p.o. ministra obrony Ukrainy Ihor Teniuk poinformował, że ukraińskie wojska nie będą wysłane na Krym. W środę, kilka dni przed referendum dotyczącym wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej, do Waszyngtonu uda się ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Zamieszki między zwolennikami i przeciwnikami Rosji wybuchły w niedzielę w Sewastopolu na Krymie. Doszło do nich pod koniec proukraińskiej uroczystości z okazji 200. rocznicy narodzin ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki - poinformowała agencja AFP. W całym kraju trwają polityczne wiece i manifestacje. Większość z nich politycy wykorzystują już do prowadzenia kampanii wyborczej.

- Mieliśmy informacje o tym, że będą nas podpalać - tak wytłumaczył sobotnią decyzję o ewakuacji personelu polskiego konsulatu w Sewastopolu na Krymie konsul generalny Wiesław Mazur w rozmowie z TVN24. - Nie można było czekać, trzeba było podjąć taką decyzję - dodał.

Do przerażającego i niecodziennego wypadku doszło w miasteczku Mulberry na Florydzie. 49-letni John Frost próbował wylądować ze spadochronem na płycie lotniska, gdy wleciał w niego startujący samolot.

Obywatele Korei Północnej w niedzielę idą do urn. Wybiorą członków jednoizbowego parlamentu, Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. To pierwsze wybory parlamentarne za rządów Kim Dzong Una, który przejął władzę w grudniu 2011 r. po śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila.

Zamaskowani złodzieje wynieśli w biały dzień sprzęt telewizyjny z siedziby agencji Associated Press w Symferopolu. Na nagraniu umieszczonym w internecie widać twarze niektórych sprawców. Dziennikarze niezależnej telewizji Hromadske rozpoznali wśród nich członków kozackich oddziałów wspierających Rosjan na półwyspie.

Ambasadorzy państw Grupy Wyszehradzkiej wysłali list do liderów Kongresu USA, w którym zaapelowali o przyspieszenie eksportu do Europy Środkowej-Wschodniej amerykańskiego gazu, co pozwoliłoby zmniejszyć zależność regionu od Rosji i rosyjskiego surowca.

Premier Iraku Nuri al-Maliki w rozmowie z francuską stacją telewizyjną France 24 oskarżył Arabię Saudyjską i Katar o destabilizację Iraku i wspieranie ugrupowań rebelianckich. Rządom w Rijadzie i Dausze zarzucił, że wypowiedziały Irakowi wojnę.