Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła skomentowania wystąpienia szefa polskiego MSZ w Berlinie. Przypomniała, że trwa debata o możliwej zmianie traktatu i KE z zainteresowaniem śledzi wkład poszczególnych państw. Nieoficjalnie urzędnicy KE chwalili w rozmowie z PAP propozycje Sikorskiego.

Rozprawa apelacyjna skazanej na siedem lat więzienia Julii Tymoszenko odbędzie się 1 grudnia, dwa tygodnie wcześniej niż planowano - poinformował we wtorek obrońca opozycyjnej polityk. Serhij Własenko powiedział także, że była premier Ukrainy nie weźmie udziału w rozprawie ze względu na zły stan zdrowia. - Ma zawroty głowy, z nosa leci jej krew, drętwieje jej lewa ręka - powiedział i dodał, że "żywa Tymoszenko nie jest Janukowyczowi potrzebna".

Rosja uruchomiła we wtorek w Kaliningradzie stację radiolokacyjną. Jak powiedział obecny na otwarciu prezydent Dmitrij Miedwiediew, sygnalizuje to gotowość Rosji do dania adekwatnej odpowiedzi na zagrożenie ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Rosyjski prezydent zapowiadał uruchomienie radaru w ultimatum wobec Zachodu wygłoszonym 23 listopada.

Anders Behring Breivik został uznany przez lekarzy za niepoczytalnego - potwierdziła doniesienia mediów norweska prokuratura. Morderca odpowiedzialny za śmierć 77 osób podczas masakry na wyspie Utoya i wybuchu bomby w centrum Oslo, ma "żyć w swoim świecie złudzeń". - Konkluzja jest taka, że jest szalony - powiedział prokurator Svein Holden. Diagnoza oznacza, że Breivik najprawdopodobniej uniknie więzienia. Ostateczną decyzję podejmie jednak sąd.

Drakońska dyscyplina finansowa, mniejsza a bardziej efektywna Komisja Europejska, członkowie Parlamentu Europejskiego wybierani z jednej ogólnounijnej listy - to niektóre z propozycji Radosława Sikorskiego przedstawione w Berlinie. Szef polskiego MSZ przedstawił wizję scentralizowanej europejskiej federacji, przypominając, że "Polska od samego początku wspierała pomysł nowego traktatu, który uczyniłby Unię bardziej skuteczną".

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział o Niemczech "szczerze i głośno" to, o czym inne stolice tylko szepczą - komentuje poniedziałkowe przemówienie Sikorskiego w Berlinie brukselski portal EUobserver.

- Przemówienie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego o polskiej wizji UE, wygłoszone w poniedziałek w Berlinie, jest ważne dla Europy i dowodzi zaufania w stosunkach polsko-niemieckich - powiedział we wtorek szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle. Inny niemiecki dyplomata, szef międzynarodowych spotkań Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie Wolfgang Ischinger powiedział, że przemówienie szefa polskiej dyplomacji było "nie tylko znaczącym przemówieniem europejskim, ale także historycznie ważnym przemówieniem o stanie stosunków polsko-niemieckich".

Niemiecka policja zatrzymała kolejnego domniemanego neonazistowskiego terrorystę. 36-latek jest podejrzany o wspieranie grupy Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU). Ralfowi Wohllebenowi zarzuca się współudział w sześciu zabójstwach i jednej próbie zabójstwa.

Dlaczego Europa i USA mają taki problem, aby wydostać się z kryzysu? Niektórzy azjatyccy naukowcy znają odpowiedź. - Zachód zbyt wolno akceptuje fakt, że era jego dominacji właśnie chyli się ku upadkowi - powiedział profesor Kishore Mahbubani. Miejsce Europy i USA ma zająć nowa, wyrastająca potęga - Azja.

Nie wiadomo czy i kiedy zwłoki Lenina opuszczą mauzoleum. Wiadomo natomiast, że będzie można na tym zarobić. Nietypowe zakłady uruchomili rosyjscy bukmacherzy. Można obstawiać, kiedy zostanie pochowany Włodzimierz Lenin.

Dla większości dzieci spotkanie ze Świętym Mikołajem to powód do radości. Kilkoro młodych Brytyjczyków wykazało jednak zdecydowanie odmienną postawę, która raczej będzie dla nich oznaczać prezent w postaci rózgi. Grupa nastolatków zaatakowała bowiem aktora grającego Świętego Mikołaja - zerwała mu brodę i ukradła okulary.

Komentując wizytę Bronisława Komorowskiego w Kijowie, "Niezawisimaja Gazieta" pisze, że polski przywódca przywiózł Janukowyczowi "ostatnie ostrzeżenie UE". Głosi ono, że integracja Ukrainy z Unią będzie bezpośrednio zależeć od losów przywódczyni opozycji, Julii Tymoszenko. "Eksperci sądzą, że dopiero 19 grudnia stanie się jasne, na ile pomyślne były wysiłki polskiej strony" - konstatuje moskiewski dziennik. 19 grudnia w Kijowie ma się odbyć szczyt UE-Ukraina.

Żona znanego chińskiego artysty i dysydenta Ai Weiweia została zabrana z domu przez policję. Funkcjonariusze nie powiedzieli dlaczego Lu Qing musi iść z nimi na komisariat. Kilka godzin wcześniej Ai Weiweia w domu odwiedzili dziennikarze "Financial Times".

Sklep amerykańskiej sieci Sears odzyskał - z odsetkami - pieniądze skradzione z kasy ponad 60 lat temu. W poniedziałek skruszony złodziej przekazał menedżerowi sklepu w centrum Seattle kopertę z pieniędzmi.

Chińskie władze centralne postanowiły zadbać o telewidzów. Agenda zajmująca się regulacją mediów znana skrótowo jako "SARFT", zakazała emisji reklam podczas seriali. W zamierzeniu władz ma to zmusić telewizje do pokazywanie większej ilości ambitnych programów i filmów w miejsce tasiemcowych oper mydlanych.

Amerykanie mają już dwa prototypy latających robotów przyszłości. W powietrze wzbił się drugi X-47B. W przyszłości te bezzałogowe i trudno wykrywalne dla radarów maszyny mają operować z pokładów lotniskowców i wypełniać te same zadania, co obecne myśliwce. Podczas lotu nie będzie nimi kierował zdalnie człowiek, ale ich własny komputer.

Byli libijscy powstańcy wciąż przetrzymują około siedmiu tysięcy jeńców - podaje ONZ w swoim najnowszym raporcie. Jeńcy przetrzymywani są bez możliwości skorzystania z pomocy prawnej i bez kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości. Policja i sądy wciąż nie funkcjonują.

- Kilka rakiet wystrzelonych w nocy z poniedziałku na wtorek z południa Libanu eksplodowało na północy Izraela - poinformował izraelski rzecznik wojskowy. Nikt nie zginął. Zniszczeniu uległo kilka budynków. Strażacy przez kilka godzin walczyli z ogniem.

Ginger White, bizneswoman z Georgii, twierdzi, że była przez 13 lat kochanką Hermana Caina - jednego z republikańskich kandydatów na fotel prezydenta USA. Wcześniej kilka kobiet oskarżyło go o seksualne molestowanie.

W wieku 85 lat zmarła Swietłana Alliłujewa, jedyna córka Józefa Stalina. Alliłujewa, nosząca nazwisko Lana Peters, zmarła w Stanach Zjednoczonych.