"Atmosfera była super. W samolocie opowiem"

To było spotkanie, które niezwykle ucieszyło prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nie dość, że rozmowa z Barackiem Obamą trwała pięćdziesiąt minut dłużej niż planowano, to jeszcze jej atmosfera była niezwykle przyjazna. - Naprawdę było super - zapewniał Komorowski. Dziś drugi dzień jego wizyty w Stanach Zjednoczonych - w planach m.in. śniadanie z prof. Zbigniewem Brzezińskim i spotkanie z wybitną polską chirurg plastyczną Marią Siemionow.

Deszcz zamknął Kanał Panamski

Dwie osoby zginęły, 1,5 tys. osób zostało ewakuowanych i po raz pierwszy od 21 lat zamknięto Kanał Panamski. Wszystko przez potężną powódź, do jakiej doszło w regionie.

USA o Chinach: agresywny konkurent bez skrupułów

Chiny w Afryce to "bardzo agresywny i szkodliwy konkurent gospodarczy bez skrupułów" - takiego określenia użył jeden z amerykańskich polityków w stosunku do Pekinu. Wszystko znalazło się w depeszach opublikowanych przez portal Wikileaks.

Atak rekina "jak z horroru"

Panika na egipskiej plaży w Sharm El Sheikh. Rekiny w ostatnich dniach okaleczyły tam trzy osoby, a 70-letnią Niemkę zmasakrowały i zabiły. Po trzech dniach zamknięcia plaże jednak znowu są otwarte, ale pływać nie wolno, a do wody wpuszczani są tylko nurkowie i... amerykańscy naukowcy, którzy przybyli na pomoc egipskim władzom. Mają ustalić, co spowodowało nagłe ataki rekinów na turystów.

Chciał wysadzić wojskową bazę

W stanie Maryland aresztowano spiskowca, który chciał wysadzić ośrodek rekrutacyjny sił zbrojnych USA. Do zatrzymania doszło dzięki prowokacji policyjnej

Samozwańczy prezydent jednak przegrał wybory

- To Alassane Ouattara, a nie samozwańczy zwycięzca Laurent Gbagbo, wygrał wybory prezydenckie - ogłosił przedstawiciel ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej Choi Young-jin. Choć Rada Bezpieczeństwa ONZ zagroziła sankcjami, Gbagbo nie chce ustąpić.

Wikileaks powie prawdę o Guantanamo?

Następny wielki przeciek Wikileaks może dotyczyć raportów na temat więźniów przetrzymywanych przez USA w bazie Guantanamo na Kubie - donosi Reuters. Zdaniem informatora agencji Julian Assange "ma osobiste akta każdego więźnia w Guantanamo".

"Shell ma swoich ludzi we wszystkich ministerstwach"

Paliwowy gigant Royal Dutch Shell ma swoje źródła informacji we wszystkich istotnych dla firmy ministerstwach Nigerii - to najnowsze rewelacje wynikające z ujawnianych przez Wikileaks depesz dyplomatycznych USA. Całą sprawę opisuje brytyjski "Guardian".

Były wiceprezydent USA oskarżony o korupcję

Były wiceprezydent USA Dick Cheney oskarżony o korupcję. Nigeryjska agencja antykorupcyjna (Economic and Financial Crimes Commission - EFCC) oskarżyła go o przestępstwa popełnione, gdy był on dyrektorem generalnym giganta energetycznego, Halliburton.

Amerykanie chcą przylecieć do Polski w 2013 r.

Władze amerykańskie zaproponowały Polsce, by na naszym terytorium od połowy 2013 roku stacjonowało 16 myśliwców F-16 i 4 samoloty transportowe Herkules - oznajmił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Roman Kuźniar.

Prywatny statek kosmiczny na orbicie

Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny, a następnie sprowadziła go na ziemię. Kapsuła Dragon najpierw dwukrotnie okrążyła ziemię, po czym osiadła w środę wieczorem na Oceanie Spokojnym.

"Mieć gwarancje, że nasz dom, nasze kobiety są bezpieczne"

Bronisław Komorowski podczas spotkania z Barackiem Obama duży nacisk położył na kwestię bezpieczeństwa Polski w kontekście naszego zaangażowania w misję stabilizacyjną w Afganistanie. Kwestia ta była dla niego na tyle ważna, że znany z zamiłowania do myśliwstwa prezydent postanowił zilustrować ją myśliwską metaforą: - Jeśli mamy razem iść na dalekie polowanie, to najpierw musimy mieć gwarancję, że nasz dom, nasze kobiety, nasze dzieci są bezpieczne. Wtedy się lepiej poluje - perswadował polski prezydent.

Podpalili siedzibę władz

Niespokojnie na Haiti. Tysiące protestujących w Port-au-Prince podpaliły siedzibę koalicji rządzącej. Demonstranci oskarżają władze o nieprawidłowości przy zliczaniu głosów w listopadowych wyborach prezydenckich.

5 mln euro dla ofiar nazimu

Pięć milionów euro przekaże niemiecka kolej Deutsche Bahn fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość". Pieniądze będą przeznaczone na pomoc humanitarną dla ofiar nazizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Połowa tej kwoty przypadnie na Polskę.

Najmniej sympatyczni są Polacy?

Litwini pokusili się o ocenę swoich sąsiadów. Wyniki? Jak się okazuje, najsympatyczniejsi dla nich są Łotysze, a najmniej sympatyczni... Polacy. Sondaż dotyczący preferencji Litwinów przeprowadził portal Delfi.

Grecja korkiem stoi

Ateny zablokowane - z powodu strajku transportu publicznego w mieście utworzyły się ogromne korki. Nie kursują autobusy, metro, tramwaje i trolejbusy. W 24-godzinnym strajku uczestniczą też kolejarze.

"Sprawa Assange'a nie jest polityczna"

Dwie Szwedki, które oskarżają założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange'a o przestępstwa seksualne, nie są zamieszane w żaden motywowany politycznie spisek przeciwko niemu - oświadczył w środę adwokat powódek. Assange wciąż utrzymuje, że aresztowano go z powodów politycznych.

"Wyjazdowe posiedzenie" w Polsce

Rosyjskie gazety nie ustają w pozytywnych komentarzach na temat wizyty w Polsce prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. - Wysokich rangą gości było tak wielu, że mogło się wydawać, iż rosyjski rząd, parlament i prokuratura generalna odbywają na polskiej ziemi wyjazdowe posiedzenia - podkreśla "Wremia Nowostiej".

Bomba w mikrobusie, 15 osób nie żyje

Co najmniej 15 osób zginęło w zamachu bombowym na targowisku w mieście Kohat w północno-zachodnim Pakistanie - informuje policja. Bomba była podłożona w mikrobusie zaparkowanym w pobliżu przystanku autobusowego. Rannych jest co najmniej 25 osób

Zaszyli mu w brzuchu dwie pary nożyczek

Cztery lata temu przeszedł operację, po której chirurg "zapomniał" wyjąć mu z brzucha dwie pary 16-centymetrowych nożyczek. Teraz 50-letni mieszkaniec Belgii domaga się odszkodowania w wysokości 80 tysięcy euro.

USA i Korea przeprowadzą manewry pod nosem Phenianu

USA i Korea Płd. przeprowadzą wspólnie kolejne manewry wojskowe - takie decyzje zapadły po kolejnym ostrzale artyleryjskim, jaki Korea Północna przeprowadziła w środę rano. Wszystkie pociski spadły jednak po stronie północnej.

Lyon rozbłysnął kolorowo

We francuskim Lyonie rozpoczął się Festiwal Światła. Miasto, jak co roku na początku grudnia, zamieniło się w jedno z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych miejsc świata.

Chiny przyznają własnego Nobla

Chiny zdecydowały, że przyznają własną nagrodę - odpowiednik Nobla, równo dzień przed ceremonią w Oslo. "Pokojowa Nagroda Konfucjusza" powędruje do byłego wiceprezydenta Tajwanu, Liena Chana. Tegoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, Liu Xiaobo, nie pojawi się na ceremonii wręczenia nagrody w Oslo, ponieważ ciągle przebywa w więzieniu.

Ukraina się Wikileaks nie boi

Ukraińskie władze nie boją się informacji amerykańskiej dyplomacji, publikowanych przez portal Wikileaks - oświadczyła jedna z zastępczyń szefa administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, Hanna Herman. Jest to pierwsza reakcja administracji Janukowycza na materiały Wikileaks.

Muzyk nie wszedł do drugiej tury, na ulicach zamieszki

Zamieszki na ulicach Port-au-Prince w Haiti. Starcia wybuchły po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich. Na ulice wyszli zwolennicy Michela Martelly'ego, popularnego muzyka, któremu nie udało się przejść do drugiej tury wyborów.

Z Barackiem "lepiej nie owijać w bawełnę"

- Był normalnym studentem, ale już wtedy miał wizję - mówi o Baracku Obamie Judith Gliniecki - Polka, która z amerykańskim prezydentem studiowała. Przed spotkaniem Bronisława Komorowskiego z Obamą, Gliniecki ma dla naszego prezydenta radę: - Lepiej niech nie owija w bawełnę.