Generałowie za byłym prezydentem

Prokuratura, która prowadzi śledztwo przeciwko byłemu prezydentowi Leonidowi Kuczmie w sprawie śmierci dziennikarza Georgija Gongadzego, powinna wznowić postępowanie przeciw jego ochroniarzowi Mykole Melnyczence. Uważa tak trzech ukraińskich generałów, którzy wstawili się za Kuczmą.

"Nie wrócę do elektrowni, chyba że będę głodował"

Poważna awaria w elektrowni atomowej Fukushima I skupiła uwagę mediów na japońskim przemyśle energetyki jądrowej. Spowodowało to ujawnienie skrywanych sekretów o realiach pracy w japońskich elektrowniach. Okazuje się, że ponad 80 procent pracowników to słabo opłacani najemni robotnicy, którzy z narażeniem życia pracują w warunkach silnego promieniowania i są zastraszani, aby z nikim o tym nie rozmawiać.

Podejrzany o "niesłowiańskim wyglądzie". Trzy wersje zamachu

O przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze, w którym zginęło 12 osób, podejrzany jest młody mężczyzna o niesłowiańskim wyglądzie - poinformował szef białoruskiego KGB Wadzim Zajcau. Dodał, że w związku z zamachem zatrzymano dotąd trzech ludzi, a KGB ma trzy wersje motywów, które mogły stać za zamachem na mińskie metro.

"Mieli związane ręce, strzelano w głowy"

Oddziały Kaddafiego najprawdopodobniej dokonywały egzekucji pojmanych powstańców w pobliżu miasta Adżdabija - twierdzi Amnesty Internationa, której badacze w ostatnich dniach widzieli ciała dwóch rebeliantów ze śladami egzekucji.

Złapał Annę Frank, służył RFN

Oficer Gestapo, który aresztował Annę Frank, był jednym setek hitlerowskich oprawców, którzy po II wojnie światowej zostali zatrudnieni przez wywiad Zachodnich Niemiec. Byli naziści służyli nowym Niemcom przez wiele lat - pisze w swojej najnowszej książce Peter Ferdinand Koch. Niemiec rzuca tym samym więcej światła na niewygodną prawdę o wykorzystaniu "doświadczenia" byłych hitlerowców po wojnie.

"Żelazna kopuła" nie na sprzedaż

Najnowszy izraelski system antyrakietowy "Iron Dome" ("Żelazna Kopuła") działa i spisuje się bardzo dobrze. Dlatego też wiele krajów wyraziło chęć zakupienia systemu. Tel Awiw zapowiada jednak, że na sprzedaż swoich rozwiązań nie ma ochoty.

Palestyńczycy gotowi do przejęcia rządów

"Władze Autonomii Palestyńskiej, z prezydentem Mahmudem Abbasem na czele, są w dużym stopniu przygotowane do rządzenia przyszłym państwem palestyńskim", wynika z opublikowanego w Jerozolimie raportu ONZ.

Kondolencje dla "bliskiego narodu białoruskiego"

- W związku z wybuchem w mińskim metrze składam wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin zabitych i całego bliskiego narodu białoruskiego - napisał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w depeszy kondolencyjnej do szefa białoruskiej dyplomacji Siarhieja Martynaua. W Ambasadzie Białorusi w Warszawie w środę i w czwartek będzie można dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej.

Podejmą ambasadora talibów?

Turcja mogłaby gościć na swym terytorium przedstawicielstwo talibów, aby działać w ten sposób na rzecz procesu pokojowego w Afganistanie, oznajmił wysokiej rangi przedstawiciel władz w Ankarze. Turcy nie tolerują jednak muzułmańskich radykałów na swoim terenie. W ramach obławy policyjnej aresztowano we wtorek około 40 podejrzanych o powiązania ze zbrojnymi ugrupowaniami islamskimi.

NATO zabiło "pewną liczbę cywilów"

Libijskie władze oskarżają NATO o zabicie podczas bombardowania nieopodal Trypolisu "pewnej liczby cywilów" oraz policjantów. O stratach donoszą też rebelianci walczący na wschodzie.

Nalot na neonazistów. Lider zatrzymany

Gottfried Kuessel, jeden z przywódców ruchu neonazistowskiego w Austrii, został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek w Wiedniu w ramach śledztwa w sprawie strony internetowej rozpowszechniającej treści zabronione przez antynazistowskie ustawodawstwo.

"Rosja zaczyna rozliczać zbrodnie Józefa Stalina"

- Rok po katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem okazuje się, że Rosja rzeczywiście zaczyna rozliczać zbrodnie Józefa Stalina - tak poniedziałkowe obchody 71. rocznicy mordu w Katyniu i rocznicy katastrofy prezydenckiego tupolewa, w których uczestniczył prezydent Rosji, ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Natomiast francuski "Le Figaro" stwierdza, że Dmitrij Miedwiediew "odgrywa rolę strażaka, który odcina się od Rosjan wciąż negujących zbrodnię katyńską".

"Wierzyliśmy, że nie mamy i nie możemy mieć wrogów"

"Kto stoi za potworną zbrodnią: opętany maniak, zabójca z zimną krwią, grupa szaleńców, którzy wybrali (...) krwawą drogę terroru? W każdym przypadku, rzucono nam wyzwanie i przyjmujemy je" - pisze dziennik główny oficjalny dziennik Białorusi "SB. Biełaruś Siegodnia".

Woda porwała most

Porwany most i nieprzejezdne drogi to efekt powodzi na północy Stanów Zjednoczonych. Z brzegów wystąpiła rzeka Red River dzieląca stany Dakota Północna i Minnesota. Mieszkańcom pomaga gwardia narodowa i wolontariusze.

Zakopał 10 mln dolarów na polu czosnku

Południowokoreańska policja zatrzymała rolnika, który zakopał na polu czosnku około 10 mln dolarów w gotówce. Krewni zatrzymanego zarobili te pieniądze prowadząc nielegalną stronę internetową z grami hazardowymi.

"Jak przyjeżdzają Polacy, pogoda się załamuje"

- Na Smoleńszczyźnie jest taki omen: za każdym razem, gdy przyjeżdżają Polacy, pogoda się gwałtownie załamuje - pisze dziennik "Izwiestija" komentując rocznicowe uroczystości w Katyniu i Smoleńsku. Rosja prasa wybija także fakt, że Bronisław Komorowski przyjechał na miejsce samochodem. Lądować na lotnisku Siewiernyj nie bał się natomiast Dmitrij Miedwiediem, choć jak donosi "Moskowskij Komsomolec" - "w scenariuszu wizyty rosyjskiego prezydenta lotu też nie było - Dmitrij Miedwiediew miał przyjechać pociągiem, jednak niemal w ostatniej chwili wsiadł do samolotu".

Ojciec siedzi, córka ma szansę zostać prezydentem

Wbrew wcześniejszym wynikom były premier Peru Pedro Pablo Kuczynski nie wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich. Znajdzie się w nich za to córka córka byłego autokratycznego prezydenta, konserwatystka Keiko Fujimori.

Francuzi krytykują NATO

Zdaniem francuskiej dyplomacji NATO nie wypełnia swojej misji w Libii. Sojusz, według szefa francuskiego MSZ Alaina Juppe, w sposób niewystarczający chroni cywilów w Libii i powinno niszczyć więcej ciężkiej broni należącej do sił Muammara Kaddafiego atakujących Misratę.

Znów zatrzęsła się ziemia w okolicy reaktorów Fukushimy

Drugie dziś wstrząsy wtórne o sile 6,3 w skali Richtera, które odczuwalne były w Tokio, odnotowano około godz. 14 czasu miejscowego w okolicy uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima. Do wstrząsów wtórnych doszło także rano czasu miejscowego. Pracownicy elektrowni na wszelki wypadek zostali ewakuowani. Wcześniej japońskie władze podniosły ocenę zagrożenia w elektrowni i obecnie jest ono porównywalne z sytuacją z 1986 roku w Czarnobylu.

ONZ apeluje: Powstrzymajcie rozlew krwi

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował do prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattary, by nie dopuścił do kolejnego rozlewu krwi i odwetu na zwolennikach byłego prezydenta kraju Laurenta Gbagbo. Natomiast Ouattara zaapelował w poniedziałek wieczorem w wystąpieniu telewizyjnym o spokój i zapowiedział, że Gbagbo stanie przed sądem.

"Libia może stać się nową Somalią"

Były minister spraw zagranicznych Libii Musa Muhammad Kusa zaapelował do wszystkich stron konfliktu o zapobieżenie rozpadowi Libii i przekształceniu się konfliktu w wojnę domową. "Zwracam się z prośbą do każdego, do wszystkich stron o podjęcie działań w celu uniknięcia wtrącenia Libii w wojnę domową. Doprowadziłoby to do rozlewu krwi i przekształciłoby Libię w nową Somalię" - napisał Kusa w oświadczeniu przekazanym BBC.

Europosłowie pod kontrolą

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie nadzwyczajnej grupy eurodeputowanych, która ma przygotować antykorupcyjne reguły obowiązujące posłów do Parlamentu Europejskiego, dowiedziała się "Rzeczpospolita".

11 zabitych, 128 rannych

Rośnie bilans ofiar eksplozji na stacji metra Oktiabrskaja w centrum Mińska. - Co najmniej 11 osób zginęło, a 128 zostało rannych - podała telewizja STV, powołując się na najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Według MSW, wybuch można kwalifikować jako akt terrorystyczny. Aleksandr Łukaszenka sugeruje, że za eksplozję odpowiada ktoś z zagranicy.

Fukushima jak Czarnobyl?

Japoński rząd rozważa podniesienie rangi awarii w elektrowni Fukushima I do poziomu tej w Czarnobylu - podaje agencja Kyodo. Jest to spowodowane nowym raportem na temat skali emisji promieniowania z uszkodzonych reaktorów.

"Muszą ustąpić, jeśli chcą oszczędzić życie"

Libijscy powstańcy odrzucają plan zakończenia wojny domowej zaproponowany przez Unię Afrykańską i zakładający m.in. natychmiastowe zawieszenie broni. NATO zapowiedziało, że będzie kontynuować ataki, dopóki oddziały Muammara Kaddafiego będą zagrażać cywilom. - Reżim już wielokrotnie w przeszłości łamał dane słowo - stwierdził sekretarz generalny sojuszu, Anders Fogh Rasmussen.

1,63 biliona USD na wojsko. Mało

- Wzrost wydatków na cele militarne był w 2010 roku najmniejszy od początku XXI wieku - ogłosił szwedzki instytut badawczy SIPRI w swoim najnowszym raporcie na temat wydatków zbrojeniowych. Z badań wynika, iż w 2010 roku na wojsko państwa świata wydały 1,63 biliona dolarów. To o 1,3 procenta więcej niż rok wcześniej.

3 lata więzienia za krytykę armii

Egipski sąd wojskowy w Kairze skazał na trzy lata więzienia blogera Maikela Nabila, który krytykował armię - poinformował adwokat oskarżonego. Gamal Eid powiedział, że adwokaci nie byli obecni w sali sądowej, a "werdykt został ogłoszony praktycznie potajemnie".