12 lat w niewoli partyzantów

Kolumbijska armia uwolniła z rąk marksistowskiej partyzantki dwóch wysokiej rangi przedstawicieli policji i żołnierza. Zostali oni uprowadzeni przez FARC przed prawie 12 laty.

Sokół powrócił z misji na asteroidę

Po 7 latach kosmicznej podróży i lądowaniu na asteroidzie Itokawa na Ziemię powróciła japońska sonda kosmiczna Hayabusa (Sokół). Sonda przywiozła ze sobą unikalne próbki z asteroidy.

Śledztwo po izraelskim ataku na statki

Będzie dwóch zagranicznych obserwatorów izraelskiego śledztwa w sprawie krwawego ataku na konwój z pomocą dla Strefy Gazy - podało biuro premiera Izraela Banjamina Netanjahu. Decyzję pochwaliły już USA, jeden z największych stronników Izraela na arenie międzynarodowej.

Andżelika Borys odchodzi

Szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys zapowiedziała, że ustąpi ze stanowiska. Zdradziła, że chciałaby rozpocząć studia doktoranckie w Polsce - donosi "Rzeczpospolita".

"Jestem niezbędny"

Premier Włoch Silvio Berlusconi znów pokazał, że skromność jest mu pojęciem obcym. - Jestem niezbędny, jestem punktem odniesienia dla kraju - powiedział w Sofii podczas obiadu z szefem bułgarskiego rządu Bojko Borysowem.

Finlandia za rzeź odeśle pastora do Rwandy?

To pierwszy w historii proces o ludobójstwo w Finlandii. Kilka lat temu zamieszkał tam pastor z Rwandy, który - jeszcze w czasie pobytu w Afryce - dopuścił, by w jego kościele Hutu dokonali zbiorowego mordu na Tutsi. Teraz Rwanda chce ekstradycji duchownego.

Atak na bank centralny

Co najmniej 26 osób zginęło, a 600 zostało rannych w niedzielę w Bagdadzie, w wybuchu kilku bomb podłożonych w pobliżu banku centralnego. Irackie siły bezpieczeństwa twierdzą, że za atakiem stoi grupa terrorystyczna, która chciała obrabować bank.

Ekstradycja agenta? "Polska w potrzasku"

- Polska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej ekstradycji do Niemiec domniemanego agenta Mosadu, używającego nazwiska Uri Brodsky - poinformował w niedzielę izraelski dziennik "Haaretz". Gazeta powołuje się na anonimowe polskie źródło, które miało powiedzieć, że "Polska czuje się zakłopotana i w potrzasku między dwoma krajami, które uważa za przyjaciół".

Dubaj nie chce agenta Mosadu z Polski

Dubaj nie będzie starał się o ekstradycję zatrzymanego w Polsce izraelskiego obywatela, domniemanego agenta Mosadu, który podejrzany jest o udział w styczniowym zamachu na lidera Hamasu w Emiratach Arabskich - poinformował Dahi Khalfan Tamim, szef policji Dubaju. Wcześniej dwaj izraelscy ministrowie zażądali, by Polska przekazała mężczyznę ich krajowi. Co na to strona Polska? - Póki co władze izraelskie z MSZ się nie kontaktowały - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Rosja wysyła żołnierzy do Kirgistanu

Do Kirgistanu przyjechał batalion rosyjskich spadochroniarzy - poinformowały rosyjskie media, które powołały się na źródło wojskowe. Zadaniem żołnierzy ma być ochrona rosyjskiej bazy wojskowej. W walkach na tle etnicznym w Kirgistanie zginęło od czwartku 97 osób, rannych zostało ponad 1,2 tys.

Belgia popiera nacjonalistów

Według pierwszych sondaży po zamknięciu lokali wyborczych, we Flandrii zwyciężyli flamandzcy nacjonaliści z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA). Walonia i Bruksela postawiły na liberałów.

Premier spróbuje z rządem

Słowacki prezydent Ivan Gasparowicz zamierza powierzyć misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico. Właśnie jego partia Smer wygrała wybory parlamentarne. Jednak to cztery centroprawicowe partie miałyby większość w parlamencie, jeśli zdołają zawrzeć koalicję.

Wściekli na plamę

Nieudolność koncernu BP i amerykańskich władz w walce z plamą ropy wzbudza coraz większą złość w Amerykanach. Swój narastający gniew pokazało w Miami na Florydzie kilkadziesiąt protestujących osób.

Sparaliżowany dysydent na wolności

Komunistyczne władze Kuby uwolniły 47-letniego Ariela Siglera - sparaliżowanego od pasa w dół dysydenta. Sześciu innych więźniów politycznych przeniesiono bliżej ich domów. Reżim podjął ten krok na prośbę przedstawicieli kościoła katolickiego tuż przed spodziewaną wkrótce wizytą w Hawanie szefa watykańskiej dyplomacji arcybiskupa Dominique'a Mambertiego.

Irańska rocznica pod okiem policji

W rocznicę wyborów prezydenckich w Iranie, które wywołały niewidzianą od lat fale zamieszek, ulice Teheranu były mocno strzeżone przez siły bezpieczeństwa, a Strażnicy Rewolucji ostrzegli opozycję przed demonstracjami. Na Youtube znalazły się filmy, które wskazują, że niektórzy odważyli się jednak protestować.

Jezus znów nad Rio

Po sześciu miesiącach prac restauracyjnych zdjęto rusztowania zakrywające pomnik Jezusa Chrystusa na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii.

USA: Powódź zabiła we śnie

Śmiertelna woda zaskoczyła ich we śnie. Do tej pory udało się odnaleźć ciała 18 ofiar wezbranej rzeki Little Missouri, przepływającej obok pewnego kempingu w stanie Arkansas. Wśród ofiar jest sześcioro dzieci.

Wykluczeni przez mundial

Mundial to nie tylko piękne stadiony i roztańczeni kibice z całego globu. Tuż obok nich funkcjonuje drugi świat, świat ludzi biednych, wegetujących w barakach i wyrzuconych przez władze Kapsztadu z miasta, aby nie psuli wrażeń przyjezdnym.

Belgowie wybiorą rozpad?

Oddając swój głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych, Belgowie decydują o przyszłości swojego kraju, ale inaczej niż obywatele większości demokracji. Ich głosy pośrednio będą decydować o tym, czy Belgia w obecnym kształcie ma nadal istnieć.

"Jedna długa fala" i koniec marzeń

"Jedna długa fala i jeden krótki maszt. Krótki, czyli 5-centymetrowy" - tyle napisała w sobotę o swoim wypadku 16-letnia Abby Sunderland - samotna żeglarka, uratowana w sobotę. To pierwszy wpis na jej na blogu od chwili dramatycznych wydarzeń na Oceanie Indyjskim.

Włosi nie chcą oszczędzać z Berlusconim

"Wszystko na naszych barkach" - pod tym hasłem odbyła się w Rzymie demonstracja przeciwko planowi oszczędnościowemu rządu Silvio berlusconiego. Zwołała ją przez lewicowa centrala związkowa CGIL.

Zmiana warty na Słowacji

Opozycyjne ugrupowania centro-prawicowe uzyskają większość w słowackim parlamencie. Stanie się tak choć to socjaldemokratyczna partia dotychczasowego premiera Roberta Fico zdobyła największą liczbę głosów w sobotnich wyborach.

Żołnierze mogą strzelać do ludności cywilnej

Kirgiski rząd tymczasowy zezwolił siłom bezpieczeństwa strzelać do uczestników starć w mieście Osz. W starciach na tle etnicznym na południu kraju zginęło już co najmniej 77 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

Konie, karabiny i samoloty na cześć królowej

1400 żołnierzy, 400 muzyków i 200 koni paradowało w sobotę na cześć brytyjskiej królowej Elżbiety II. W rzeczywistości urodziła się ona 21 kwietnia, ale świętowanie urodzin w czerwcu to państwowa tradycja - po to, żeby poddani kojarzyli króla ze słoneczną pogodą.

Domniemany agent Mosadu wpadł w Polsce

Pod koniec ubiegłego tygodnia polska służba graniczna zatrzymała na Okęciu domniemanego agenta Mosadu. Miał on brać udział w przygotowaniach do zabójstwa lidera Hamasu w Dubaju. O sprawie donosi niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Rosjanie: Nie poślemy wojsk do Kirgistanu

Rosja nie wyśle na razie swoich wojsk do Kirgistanu - poinformował w sobotę po południu Kreml. Rano tymczasowe władze Kirgistanu zwróciły się do Rosji o militarną pomoc w powstrzymaniu zamieszek na południu kraju. W ostatnich niepokojach zginęło co najmniej 50 osób.

"Jedyny kapitał, który warto ratować"

Po upadku totalitaryzmów skoncentrowano się na postępie gospodarczym, ze szkodą dla integralnego ludzkiego rozwoju - stwierdził papież Benedykt XVI, przyjmując na audiencji w Watykanie przedstawicieli Banku Rozwoju Rady Europy (CEB).