Francuzi na ulicach Paryża oddali w poniedziałek hołd 13 żołnierzom, którzy zginęli w Mali w wypadku dwóch śmigłowców. Na placu Inwalidów odbyła się ceremonia pogrzebowa, w której udział wzięli między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron oraz jego poprzednicy, Francois Hollande i Nicolas Sarkozy. Przed uroczystością rodzina jednego z zabitych zapowiedziała skargę na tygodnik "Charlie Hebdo" za opublikowanie obraźliwych - jak oceniono - karykatur związanych z tragiczną śmiercią wojskowych.

Łukasz, który brał udział w powstrzymaniu terrorysty w piątkowym zamachu w Londynie, został wypisany ze szpitala - potwierdził londyńskiemu korespondentowi "Faktów" TVN Toby Williamson, dyrektor firmy, w której pracuje Polak. W poniedziałek w brytyjskiej stolicy uczczono pamięć dwojga ofiar zamachowca z London Bridge. Ojciec zabitego, zwracając się do polityków i mediów, napisał w mediach społecznościowych, że "Jack sprzeciwiał się wszystkiemu, za czym się opowiadacie - nienawiści, podziałom i ignorancji".

Trzech strażaków zginęło w wypadku śmigłowca w pobliżu Marsylii na południowym wschodzie Francji - poinformowało w poniedziałek nad ranem francuskie MSW. - Nasz kraj traci trzech bohaterów, którzy oddali życie, aby chronić Francuzów - oświadczył minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner.

Miała 14 lat, kiedy w 2014 roku wpadła w ręce dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Czekał ją, jak wiele innych młodych jazydek, los niewolnicy seksualnej. Była bita i gwałcona. - Dawali nas sobie nawzajem jako prezenty albo tanio nas sprzedawali - opowiadała. Po kilku latach spotkała się ze swoim oprawcą w irackiej stacji telewizyjnej i bagdadzkim sądzie. - Masz jakieś uczucia? Masz honor? - rzuciła mu w twarz.

Tablicom, upamiętniającym Polaków zamordowanych w Twerze przez NKWD, grozi demontaż - ujawnił dziennik "Kommiersant", powołując się na stowarzyszenie Memoriał, dokumentujące zbrodnie stalinowskie. Prokuratura "nie znalazła dowodów" na to, że właśnie pod tym adresem rozstrzeliwano Polaków, przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie.

Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu – przekazało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie. Nałożono również sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w Stanach Zjednaczonych, w tym na Human Rights Watch.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że kierowana przez nią instytucja za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Na pytanie, czy spodziewa się, że także Polska poprze jej plan, odparła, że liczy na wszystkie kraje członkowskie. - Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna - pokreśliła.

W poniedziałek w Madrycie rozpocznie się szczyt klimatyczny COP25. - Musimy zakończyć naszą wojnę przeciwko planecie - apelował w niedzielę szef ONZ Antonio Guterres, wskazując na katastrofy klimatyczne, niepewność co do bezpieczeństwa żywnościowego czy rosnący poziom wód.

Prezydent Donald Trump i jego prawnicy nie wezmą udziału w zaplanowanym na środę przesłuchaniu w śledztwie w sprawie ewentualnego impeachmentu przywódcy USA - poinformował w niedzielę Biały Dom. "Pozostaje niejasne, czy komisja sprawiedliwości pozwoli prezydentowi na uczciwy proces podczas dodatkowych przesłuchań" - napisał w liście Pat Cipollone, doradca prezydenckiego urzędu.

Brytyjska policja zatrzymała mężczyznę za "przygotowywanie działalności terrorystycznej". Aresztowany - podobnie jak zamachowiec, który przeprowadził w piątek atak na Moście Londyńskim - skazany był za terroryzm, ale znajdował się na wolności w ramach warunkowego zwolnienia.

Sojusz Północnoatlantycki pozostaje silny, aktywny i zmienia się wraz z wyzwaniami zmieniającego się świata - zapewnił w niedzielę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Odnosząc się do kwestii wydatków na obronę, zapewnił, że europejscy sojusznicy zwiększają je. - Robią to nie po to, by zadowolić prezydenta Trumpa, lecz dlatego, że jest to w interesie ich własnego bezpieczeństwa - dodał. We wtorek w Londynie zaczyna się dwudniowy szczyt NATO.

Leonardo DiCaprio nie pozostał obojętny i odpowiedział na oskarżenia, które rzucił w jego stronę Jair Bolsonaro. Prezydent Brazylii stwierdził, że aktor wspiera finansowo podpalanie Amazonii. DiCaprio w odpowiedzi stwierdził, że Bolsonaro nie ma żadnych dowodów na poparcie swoich słów.

Był utalentowanym chłopakiem, inteligentnym, życzliwym i pełnym empatii człowiekiem. Zawsze stawał po stronie słabszych - napisała w oświadczeniu rodzina Jacka Merritta - 25-latka, który został w piątek zamordowany przez zamachowca na Moście Londyńskim. Bliscy drugiej ofiary - 23-letniej Saskii Jones - podkreślili, że odejście kobiety "zostawi w ich życiu wielką pustkę".