Sąd w Azerbejdżanie skazał w poniedziałek na pięć i pół roku więzienia kierującego grupą obserwatorów na wyborach, która skrytykowała reelekcję prezydenta Ilhama Alijewa jako niewolną od oszustw. Skazano też współoskarżonych dwóch obrońców praw człowieka.

Tragiczny poniedziałek na wschodzie Ukrainy. Co najmniej trzy osoby zginęły w Słowiańsku, gdzie pociski artyleryjskie trafiły w kilka bloków mieszkalnych. Wieczorem strzały i wybuchy rozległy się również w Mariupolu, głównie wokół sztabu separatystów. Jak podają miejscowe media, trwa szturm budynku, w którym znajduje się kilkadziesiąt osób, również cywili.

- Oby Jerozolima była naprawdę Miastem Pokoju! Niech w pełni jaśnieje jej tożsamość i jej sakralny charakter, jej uniwersalna wartość religijna i kulturowa, jako skarb dla całej ludzkości! - wzywał w poniedziałek papież Franciszek, który w historycznej stolicy Izraela spotkał się z naczelnymi rabinami kraju, ze społecznościami muzułmańskimi i chrześcijańskimi. Wieczorem zakończył trzydniową pielgrzymkę po Bliskim Wschodzie.

Ukraińska armia zaatakowała zajęte przez separatystów lotnisko w Doniecku. Najpierw uderzyło lotnictwo, później nastąpił desant ze śmigłowców. Rosyjskie MSZ zażądało od Kijowa natychmiastowego zakończenia działań zbrojnych. W odległości ok. kilometra od miejsca walk od zabłąkanych kul zginęło dwoje mieszkańców Doniecka. Ośmioletni chłopiec został ranny.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek, że nie ma mowy o powrocie Krymu w skład Ukrainy, ponieważ jest to jeden z regionów Federacji Rosyjskiej. Biznesmen Petro Poroszenko, który wygrał w wyborach prezydenckich na Ukrainie zapewnił, że jednym z priorytetów jego prezydentury będzie przywrócenie Krymu Ukrainie.

Przeprowadzone z powodzeniem wybory to wielki krok naprzód na drodze do deeskalacji napięcia i przywrócenia bezpieczeństwa dla wszystkich Ukraińców - oświadczyli w poniedziałek szefowie Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso. Również sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen pogratulował Ukraińcom determinacji i zobowiązał się w imieniu Sojuszu do stworzenia "szczególnego partnerstwa" z tym krajem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek w Berlinie prezydenta Rosji Władimira Putina do uznania wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie i do współpracy z wybranym w niedzielę na najwyższy urząd w państwie Petrem Poroszenką.

Dwie wokalistki popularnego japońskiego zespołu AKB48, który jest najliczniejszą na świecie grupą pop, zostały zaatakowane podczas spotkania z fanami. Mężczyzna rzucił się na nie z piłą. Gwiazdy z ranami głowy i rąk trafiły do szpitala. Operacja udała się i w poniedziałek dziewczęta opuściły szpital. Japońskie media zadają teraz pytania o bezpieczeństwo osób publicznych.

Prawicowy populizm w UE jest zjawiskiem wypływającym na powierzchnię życia politycznego wielu krajów, głównie z powodów gospodarczych, ale wyrastającym na podłożu kulturowym – pisze w poniedziałek brytyjski "Times" o nowej sile politycznej w Unii Europejskiej.