Korea Północna w tajemnicy szykuje trzeci test broni jądrowej - twierdzą południowokoreańskie media, powołując się na anonimowe źródła w wywiadzie Seulu. Zdjęcia satelitarne poligonu na północy kraju ujawniły, że trwają tam zaawansowane prace nad budową kolejnego tunelu prowadzącego w głąb góry, pod którą uprzednio detonowano dwa testowe ładunki atomowe.

Papież wygłosił z balkonu bazyliki św. Piotra orędzie do 100 tysięcy wiernych. Zaapelował w nim o położenie kresu przelewowi krwi w Syrii, mówił też o Sudanie i konflikcie Palestyńsko-Izraelskim.

Niemiecki noblista Guenter Grass został uznany za "persona non grata" w Izraelu - poinformował Minister Spraw Wewnetrznych Eli Yishai, powołując się na prawo, które zezwala nie wpuszczać do kraju byłych nazistów. Grass w ubiegłym tygodniu opublikował wiersz, gdzie mocno krytykuje Izrael, co z kolei wywołało to falę krytyki wobec noblisty w jego kraju. Przeciwnicy zarzucają mu antysemityzm i wytykają służbę w Waffen SS. - Pozostałeś tym, kim stałeś się dobrowolnie: esesmanem, który przez 60 lat milczał (o swojej przeszłości) - ocenił noblistę pisarz Rolf Hochhuth w dzienniku "Muenchner Merkur". Iran natomiast broni pisarza i ma nadzieję, że wiersz "obudzi uśpione sumienie Zachodu".

W Tulsie w Oklahomie (USA) trwają poszukiwania mężczyzny, który zastrzelił trzy osoby a dwie inne ranił w "czarnej dzielnicy" miasta - podaje agencja Reuters.

124 żołnierzy i 11 cywilów zostało zasypanych przez lawinę, która w sobotę rano zeszła na wojskową kwaterę na lodowcu Siaczen na granicy z Indiami. Ponad 17 godzin po tym wydarzeniu wciąż nie znaleziono nikogo żywego - pisze agencja Reutera.

80 osób, w tym 52 cywilów zginęło w sobotę w Syrii, gdy siły rządowe próbowały zająć miasto Latamna w prowincji Hama - podaje agencja AFP powołując się na opozycjonistów. Prawie 700 osób uciekło w ciągu ostatniej doby z Syrii do Turcji - poinformowały w sobotę tureckie władze.

Rosyjski prezydent elekt Władimir Putin wierzy w to, że kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) mogą potencjalnie poskromić Stany Zjednoczone - sądzi dyrektor ośrodka Centre for European Reform (CER) Charles Grant.

W okresie Wielkiego Tygodnia około 20 anglikańskich duchownych i 200 parafian odejdzie od Kościoła anglikańskiego przenosząc się do specjalnego ordynariatu utworzonego przez Benedykta XVI dla anglikanów niechętnych "nowinkom" w ich kościele.

Chrześcijańska Wielkanoc splata się z żydowskim Pesach - świętem Paschy. Nigdzie nie widać tego tak wyraźnie, jak w Jerozolimie, która przeżywa właśnie oblężenie. Tysiące wiernych chce spędzić Wielkanoc w okolicy Golgoty i pomaszerować w tamtejszej wielkopiątkowej procesji.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostro potępił rząd syryjski za kolejne ataki sił reżimowych na ludność cywilną i zażądał od Damaszku dotrzymania obietnicy wstrzymania takich operacji militarnych. Na dowód tego, że obietnica nie jest dotrzymywana, ambasada USA przedstawiła zdjęcia satelitarne, które pokazują bombardowane obszary Syrii.

Jak podał rosyjski dziennik "Izwiestija", w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęto w piątek rozmieszczanie ruchomych wyrzutni z najnowszymi rosyjskimi rakietami ziemia-powietrze S-400. Ministerstwo obrony Rosji odmówiło skomentowania tych doniesień.

Po siedmiu dniach znalazł się właściciel jednego ze zwycięskich kuponów w amerykańskiej loterii Mega Millions. Dwóch pozostałych szczęśliwców, z którymi podzieli się historyczną w USA wygraną - 656 mln dolarów - wciąż nie zgłosili się do kolektur.

Pielgrzymka Benedykta XVI na Kubę już przynosi owoce. Rząd w Hawanie spełnił prośbę papieża i ogłosił Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Kubańscy katolicy świętowali ten dzień pierwszy raz od niepamiętnych czasów.

W rzymskim Koloseum zakończyła się Droga Krzyżowa. Przewodniczył jej Benedykt XVI. - Doświadczenie cierpienia naznacza ludzkość, naznacza także rodzinę - podkreślił w przemówieniu papież. Zapewnił, że w trudnościach nie jesteśmy sami.

Benedykt XVI przewodniczył w Wielki Piątek w Bazylice świętego Piotra nabożeństwu Męki Pańskiej. Kazanie pełne aluzji do toczących się dyskusji i bieżących wydarzeń wygłosił Kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.

Tysiące pielgrzymów z całego świata i palestyńskich chrześcijan przemierzyło w Wielki Piątek w Starej Jerozolimie Via Crucis, drogę, którą Jezus szedł na Golgotę, do miejsca, gdzie został ukrzyżowany.

Pięć osób z południowych Chin zostało oskarżonych o dokonanie ciężkiego uszkodzenia ciała nastolatka, który sprzedał swą nerkę, by móc kupić iPhone'a i iPada - poinformowała w piątek chińska państwowa agencja Xinhua.

Żona skrajnego nacjonalisty Vojislava Szeszelja, sądzonego za zbrodnie wojenne w Serbii przez trybunał w Hadze, będzie ubiegać się o urząd serbskiego prezydenta. O kandydaturze Jadranki Szeszelj poinformowało w piątek kierownictwo Serbskiej Partii Radykalnej (SRS).

W Kijowie zapadł wyrok na kolejnego członka ekipy przebywającej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, ministra ochrony środowiska w jej rządzie Hryhorija Filipczuka, którego skazano na trzy lata więzienia.