Jeden z przywódców libijskich islamistów Mohamed Zahawi ostrzegł USA, by powstrzymały się przed interwencją w obecny konflikt wewnętrzny w Libii, gdyż skutki tego byłyby dla nich jeszcze gorsze niż w Somalii, Iraku i Afganistanie. Tymczasem Stany Zjednoczone zaleciły swoim obywatelom natychmiastowe opuszczenie Libii ze względu na panującą tam "nieprzewidywalną i niestabilną sytuację".

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że 6 czerwca, przy okazji uroczystości upamiętniających desant aliantów w Normandii z 1944 roku, "twarzą w twarz" porozmawia z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rosjanie mówią o spotkaniu w Paryżu 5 czerwca.

UE oczekuje, że Rosja nawiąże współpracę z nowym prezydentem Ukrainy, będzie kontynuować wycofywanie wojsk znad ukraińskiej granicy oraz uniemożliwi przekazywanie broni separatystom - oświadczyli przywódcy państw UE na nieformalnym szczycie w Brukseli.

Prezydent USA Barack Obama ogłosił plan zostawienia po 2014 roku w Afganistanie 9,8 tys. amerykańskich żołnierzy. Do końca 2015 r. liczba ta zostanie zmniejszona o połowę. - Afganistan nie będzie miejscem idealnym, ale to nie jest obowiązkiem USA, aby z niego takie zrobić - stwierdził Obama.

Australijski senator Bill Heffernan na swój sposób udowodnił, że przez cięcia wydatków na bezpieczeństwo instytucje rządowe są narażone na atak. Na posiedzenie komisji senatu w tej sprawie wniósł wykonane przez siebie dwie makiety ładunków wybuchowych i zaprezentował je podczas zadawania pytań przedstawicielowi policji.

Islamiści z ugrupowania Boko Haram dokonali dwóch ataków na północnym wschodzie kraju, zabijając co najmniej 54 osoby - podała AP. Reuters pisze o 25 zabitych w ataku Boko Haram na bazę nigeryjskiej armii i posterunek policji w Buni Yadi.

Najsilniejsza francuska partia opozycyjna UMP straciła kierownictwo. Skandal wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię prezydencką Nicolasa Sarkozy'ego z 2012 r. zmusił szefa UMP Jean-Francois Cope i jego gabinet do złożenia dymisji.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nazwał faszystowskim i ekstremistycznym francuski Front Narodowy, który głosząc hasła antyunijne i antyimigranckie wygrał we Francji wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając niemal 25 proc. głosów.