Należąca do koncernu Ruperta Murdocha telewizja Sky News przyznała w czwartek, że dwukrotnie zhakowała prywatne maile osób nie pełniących funkcji publicznych. Według telewizji praktyki te mieszczą się w pojęciu "odpowiedzialnego dziennikarstwa" i służyły interesowi publicznemu.

W czwartek doszło do zmasowanego ataku hakerów na chińskie strony internetowe, głównie należące do rządu w Pekinie. Atak przypuścili ludzie podający się za członków grupy Anonymous. Był to protest przeciw inwigilacji chińskiego społeczeństwa przez władze.

Otwarcie największej elektrowni w Korei Północnej rozpoczęło w czwartek obchody setnej rocznicy urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena. Hydroelektrownia Hyiczhon to największa inwestycja ostatnich lat w kraju od lat cierpiącym na wielki deficyt prądu.

Amerykańskie media opublikowały zapis rozmów, które prowadziła drogą radiową 80-letnia kobieta przymusowo pilotująca awionetkę, gdy jej mąż zasłabł. Samolot udało się szczęśliwie sprowadzić na ziemię. Dzięki zimnej krwi emerytki i fachowości pilota, który udzielał instrukcji znajdując się w lecącej obok maszynie.

Wybuch na jednym z dwóch rurociągów naftowych, które łączą Kirkuk w północnym Iraku z tureckim portem Ceyhan nad Morzem Śródziemnym, spowodował w czwartek znaczny pożar i wstrzymanie przepływu ropy przez ten rurociąg - poinformowały tureckie władze.

Słynąca z ruin z czasów Republiki Weneckiej grecka wyspa Zakinthos od niedawna znana jest też jako wyspa niewidomych. Greckie ministerstwo zdrowia bada, dlaczego tak wielu jej mieszkańców pobiera zasiłek dla osób dotkniętych ślepotą.

Grecję odwiedzi w tym roku około 1 mln turystów z Rosji, czyli dwa razy więcej niż w 2010 roku. Rosjanie kupują w Grecji domy, są zainteresowani prywatyzacją i zyskują możliwość politycznego wpływu na Ateny - pisze "The Economist".

Naukowcy dogonili matkę naturę i stworzyli najgroźniejszą odmianę słynnego wirusa H5N1, która potrafi przechodzić z człowieka na człowieka. Zdążyli nawet pochwalić się swoim osiągnięciem i je wytłumaczyć, po czym subtelnie zamknięto im usta. Rząd Stanów Zjednoczonych wymusił, by produkcja wirusa była tajna. Żadnych informacji, żadnych konkretów, żadnych podpowiedzi. W niepowołanych rękach wirus mógłby się stać bronią skuteczniejszą od konwencjonalnej.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział w czwartek, że być może w najbliższym czasie ułaskawi niektórych więźniów uważanych na Zachodzie za politycznych - poinformowała agencja BiełTA.

Około 12 ton skażonej radioaktywnym strontem wody wyciekło z instalacji uzdatniającej w uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima - poinformowała w czwartek będąca operatorem siłowni spółka TEPCO. Według niej, znaczna część tej wody spłynęła prawdopodobnie do Pacyfiku.

Ona jest na pewno chora, ale była dziś w dobrym stanie i zadowolona z tego, że udało się nam spotkać - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Paweł Kowal, który jako szef delegacji Parlamentu Europejskiego po kilku tygodniach starań, jako pierwszy europejski polityk, dostał pozwolenie na rozmowę z Julią Tymoszenko w więzieniu w Charkowie. Kowal mówił, że spotkanie trwało "ponad godzinę" i odbyło się pod nadzorem służb placówki. - Rozmawialiśmy swobodnie, bardzo długo i mając świadomość, że nie jesteśmy całkowicie sami - dodał.

Najpierw była dymisja prezydenta Pala Schmitta oskarżonego o plagiat pracy doktorskiej. Potem pojawiły się spekulacje, że plagiatu dopuścił się też premier Viktor Orban. Szef węgierskiego rządu chce rozwiać wątpliwości i publikuje swoją pracę magisterską.

Syryjskie siły rządowe kontynuują ofensywę. W czwartek armia starła się z oddziałami dezerterów w dwóch miejscowościach w pobliżu Halabu i pod Damaszkiem - informuje opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Jak się wydaje, celem ofensywy jest zajęcie jak największego obszaru kraju przez wojska rządowe, zanim we wtorek wejdzie w życie zawieszenie broni, przewidziane w planie pokojowym dla Syrii Kofiego Annana.

Ulewne deszcze z gradem w niektórych regionach Hiszpanii zmusiły do odwołania część tradycyjnych procesji związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia. Sięgająca średniowiecza tradycja uroczystych pochodów budzi spore emocje wśród hiszpańskich katolików. Odwołanie procesji potrafi doprowadzić ich nawet do łez.

Gubernator obwodu wołgogradzkiego Siergiej Bożenow zaproponował ustawienie w Wołgogradzie (dawniej Stalingradzie) popiersi Józefa Stalina oraz przywódców innych państw koalicji antyhitlerowskiej - Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla i Charlesa de Gaulle'a.

Obrońca wdów i córek po Osamie bin Ladenie stwierdził w czwartek, że wydany na kobiety na początku tygodnia wyrok 45 dni aresztu za nielegalny pobyt w Pakistanie "ucieszył je i usatysfakcjonował". Skazane dostały też po 110 dol. grzywny, a oddalono stawiane im zarzuty dotyczące ukrywania terrorysty na terenie Pakistanu, bo - jak stwierdził sąd - Pakistan nigdy nie wydał formalnego nakazu aresztowania terrorysty.

Nocne zamieszki w Atenach. Tysiące wzburzonych ludzi wyszło na ulice po tym, jak pod siedzibą parlamentu samobójstwo popełnił emeryt. W pozostawionym liście napisał, że odbiera sobie życie z powodu dramatycznej sytuacji życiowej spowodowanej kryzysem gospodarczym w Grecji.

Brutalny napad na dziennikarkę współpracującą z opozycyjną "Nową Gazietą". Jelena Miłaszyna została pobita i ograbiona w środę późnym wieczorem w podmoskiewskiej miejscowości Bałaszycha.