Szef MSZ Libii uciekł

Szef libijskiej dyplomacji Moussa Koussa przyleciał w środę do Londynu, gdzie będzie starał się o azyl polityczny. Wcześniej podawano, że wyruszył w podróż dyplomatyczną. Koussa zrezygnował ze swego stanowiska w proteście przeciw atakom sił libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego na ludność cywilną.

Wojna za pół miliarda

Interwencja w Libii może kosztować 550 mln dolarów. Taką sumę wyliczyła agencja Reutera, która powołuje się na amerykańskiego kongresmena. Polityk poprosił o zachowanie anonimowości.

Zamrozili pieniądze Kaddafiego

Tunezja postanowiła ograniczyć finansowe możliwości libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego i zamroziła jego aktywa w swoim kraju. O możliwym podjęciu takiego kroku tunezyjskie źródła informowały od tygodnia.

Wielka woda w Tajlandii. Marynarka na odsiecz

Co najmniej 15 osób zginęło w wyniku powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły południową Tajlandię. W ewakuacji tysięcy turystów z licznych tajlandzkich wysp pomaga marynarka wojenna.

Plaga zgonów w ukraińskich aresztach

Od początku tego roku w milicyjnych aresztach Ukrainy zmarło 15 osób, czyli tylko o osiem mniej niż w całym 2009 r. - podała w środę ukraińska organizacja Charkowska Grupa Obrony Praw. Większość przypadków śmiertelnych wśród zatrzymanych przez milicję to wynik tortur - twierdzą obrońcy praw człowieka.

Wojna o prezydenturę. Uzurpator w odwrocie

Po trzech dniach ofensywy, zwolennicy uznawanego przez społeczność międzynarodową za prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattary przejęli kontrolę nad stolicą kraju Jamusukro. Samozwańczy prezydent Laurent Gbagbo, który odmówił poddania się wynikowi wyborów uznanych przez ONZ za demokratyczne, nadal nie chce opuścić pałacu prezydenckiego.

Tajna misja szefa dyplomacji Kaddafiego

Minister spraw zagranicznych Libii udał się przez Tunezję do Londynu - podaje oficjalna tunezyjska agencja prasowa TAP. Libijski rząd potwierdził, że Moussa Koussa udał się z misją dyplomatyczną. Brytyjskie Foreign Office stwierdziło natomaist, że nic nie wie o wizycie Libijczyka i nie zaplanowano żadnych spotkań. W rozdartym wojną domową kraju po kilku dniach gwałtownego przesuwania się na zachód w kierunku Trypolisu, linia frontu jeszcze szybciej przesunęła się w przeciwnym kierunku - na wschód. Walki trwają pomiędzy Adżdabiją a Bregą. Rebelianci proszą koalicję o ataki lotnicze, bo wojska Muammara Kaddafiego mają zagrażać cywilom.

Tajlandia pod wodą, są ofiary. Polacy uciekają

Tysiące turystów utknęły na południu Tajlandii w wyniku powodzi, do której doszło po potężnych, nietypowych o tej porze ulewach. W wielu miejscach nie ma prądu, nie działa transport drogowy i kolejowy. Są już pierwsze ofiary. Trwa ewakuacja mieszkańców. Na wyspie Ko Samui przebywał @Michał, który przesłał do redakcji Kontaktu 24 filmy ze swojej ucieczki.

Amerykańskie supermyśliwce nie mogą latać zbyt wysoko

Amerykańskie myśliwce piątej generacji F-22 nie mogą latać wyżej niż 7,5 kilometra. Problemy sprawia pokładowa wytwornica tlenu, bez którego na wysokim pułapie piloci szybko tracą przytomność. Amerykańscy śledczy przypuszczają, że właśnie zasłabnięcie mogło być przyczyną katastrofy i śmierci pilota F-22 w listopadzie na Alasce.

Merkel ma nowy samolot

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej ministrowie dostali do dyspozycji nowy samolot - Airbusa A340. To pierwsza z dwóch takich maszyn, które będą do dyspozycji rządu Niemiec.

Prezydent ustąpił po wyroku sądu

Prezydent Kosowa Behgjet Pacolli ustąpił z urzędu po wyroku Sądu Konstytucyjnego, który uznał, że wybór na to stanowisko był niekonstytucyjny. Kosowski polityk ze szwajcarskim paszportem zamierza jednak znowu kandydować na szefa państwa.

Polski TIR wykoleił czeski pociąg. 26 rannych

Polski TIR wjechał na przejazd kolejowy i zderzył się z przejeżdżającym pociągiem osobowym. Skład wykoleił się, 25 pasażerów i maszynista odnieśli lekkie obrażenia. Prawdopodobnie zawinił kierowca polskiej ciężarówki, który zignorował sygnalizację ostrzegawczą.

Napromieniowana wioska. MAEA chce ewakuacji

Poziom promieniowania w wiosce Iwate niedaleko elektrowni Fukushima I jest na tyle wysoki, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zaleca jej ewakuację. Organizacja podała również datę specjalnego szczytu w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego. Szef MAEA Yuki Amano powiedział, że sytuacja w elektrowni jest nadal bardzo poważna. Organizacja podała również, że w Singapurze wykryto napromieniowaną kapustę.

Sikorski zastąpi baronessę. Od czasu do czasu

Szef MSZ Radosław Sikorski będzie podczas polskiej prezydencji czasem zastępować szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, na przykład w Parlamencie Europejskim lub na międzynarodowych spotkaniach, zwłaszcza w sprawach związanych z demokratyzacją sąsiadów UE i w polityce obronności. Poinformował o tym sam Sikorski po spotkaniu - w formie wspólnego obiadu - z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton w środę w Brukseli.

Zajrzał do internetu i kupił dom na Lampedusie

Premier Włoch Silvio Berlusconi kupił we wtorek za około 1,5 mln euro willę na Lampedusie, wysepce pogrążonej w kryzysie z powodu masowego napływu imigrantów z północnej Afryki. Po tym, gdy szef rządu sam się tym pochwalił, media ujawniły szczegóły transakcji. Berlusconi pojawił się w środę z wizytą na Lampedusie i obiecał, że w ciągu najbliższych 2-3 dni wyspę opuszczą wszyscy imigranci.

Sekretna wojna psychologiczna w Libii

Interwencja państw koalicji w Libii to nie tylko ataki lotnicze. Wiele niepotwierdzonych oficjalnie informacji wskazuje na obecność w atakowanym kraju oddziałów sił specjalnych. W cieniu toczy się jeszcze inna forma walki. Siły Specjalne USA aktywnie prowadzą wojnę psychologiczną, wymierzoną w libijską armię.

Taśmy z podsłuchu prezydenta fałszywe?

Dowody przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie, któremu postawiono zarzuty w sprawie zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego, mogą być fałszywe - oświadczył amerykański adwokat Alan Dershowitz, zatrudniony w zespole doradców prawnych Kuczmy.

Domagała sie spotkania z prezydentem grożąc śmiercią dzieci

Nieoczekiwany najazd na Kreml. Na teren siedziby prezydenta Rosji wtargnął samochód z kobietą za kierownicą. W aucie była też dwójka jej dzieci. 33-letnia mieszkanka obwodu briańskiego żądała spotkania z Miedwiediewem. Groziła, że zabije dzieci i siebie.

Nowe Tornado w rosyjskiej armii

Niedługo zaczną się dostawy nowych wyrzutni rakiet ziemia-ziemia Tornado-G, które mają zastąpić obecnie wykorzystywane systemy Grad - poinformował rzecznik rosyjskiego wojska. Oznacza to początek pokoleniowej wymiany sprzętu, którego konstrukcja wywodzi się jeszcze od legendarnych "katiusz" z okresu II Wojny Światowej.

"Zachód planuje desant w Libii". Rosja przeciwna zbrojeniu rebelii

Rosja coraz mocniej atakuje Zachód w sprawie Libii. Szef MSZ Siergiej Ławrow zareagował na wczorajsze sugestie polityków zachodnich o możliwości zbrojenia sił rebelii. - Żaden kraj nie ma prawa tego robić - oświadczył Ławrow. Niedługo później, w brytyjskim parlamencie, premier David Cameron nie wykluczył dostarczenia broni przeciwnikom Kaddafiego. Anonimowe źródło w wywiadzie rosyjskim twierdzi, że koalicja planuje lądową operację w Libii. Działania miałyby się rozpocząć pod koniec kwietnia.

Sharon Stone złoży hołd Gorbaczowowi

Ostatni przywódca ZSRS nie może narzekać na brak poważania wśród gwiazd showbiznesu. Postrzegany na Zachodzie jako osoba, która własnoręcznie rozmontowała system sowiecki, Michaił Gorbaczow w środę będzie fetowany na wielkiej gali, na której nie zabraknie gwiazd filmu.

USA nakładają sankcje na nafciarzy z Białorusi

- Białoruski koncern Biełorusnieft oznajmił, że przewiduje problemy w realizacji swoich projektów zagranicznych po tym, jak w nocy z wtorku na środę (czasu polskiego) Departament Stanu USA ogłosił decyzję o objęciu firmy sankcjami gospodarczymi. USA oznajmiły, że przyczyną sankcji jest kontrakt na 500 mln dolarów, który białoruski koncern w 2007 roku zawarł z irańską firmą NaftIran Intertrade w związku z pracami nad wydobyciem ropy ze złoża Dżofejr (Jofair).

Straż prezydenta zatrzymana za narkotyki

Trzech członków straży przybocznej prezydenta Słowacji Ivana Gaszparovicza zostało zatrzymanych przez policję za posiadanie narkotyków. Kancelaria prezydencka zdystansowała się od sprawy podkreślając, że w chwili zatrzymania funkcjonariusze straży nie byli na służbie.

Bułgarzy wysyłają okręt do Libii

Rząd Bułgarii zdecydował o wysłaniu fregaty Dryzki do patrolowania wybrzeży Libii. Okręt ma przez trzy miesiące uczestniczyć w operacji NATO "Unified Protector", której celem jest zagwarantowanie przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii.

Światowy Kongres Żydów wzywa do bojkotu Polski

"Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię" - te ostre słowa jednej z głównych figur w Światowym Kongresie Żydów, radcy generalnego Menachema Z. Rosensafta, to kolejny głos w polsko-żydowskim sporze o restytucją mienia ofiar Holokaustu.

Reaktory zamykane. Kontrole w elektrowniach

Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował, że władze rozważają nadzwyczajne środki mające powstrzymać wyciek substancji radioaktywnych z elektrowni atomowej Fukishima I. Brane jest pod uwagę m.in. przykrycie reaktorów "specjalną tkaniną". Wcześniej Tsunehisa Katsumata przedstawiciel TEPCO, firmy zarządzającą elektrownią powiedział, że "cztery reaktory w elektrowni Fukushima I zostaną zamknięte". Tymczasem japońskie władze zarządziły pilną kontrolę wszystkich reaktorów nuklearnych w kraju.

Kuczma "osobiście zlecił porwanie Gongadzego"

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, któremu postawiono już zarzut doprowadzenia w 2000 roku do śmierci opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadzego, osobiście wydał polecenie zablokowania jego dziennikarskiej i społecznej działalności. Takie oskarżenie zostało zawarte w decyzji Prokuratury Generalnej w Kijowie o wszczęciu śledztwa przeciwko Kuczmie - poinformowały ukraińskie media.

Pokażą nieznane zdjęcie Jana Pawła II

Niepublikowane wcześniej zdjęcie Jana Pawła II, zrobione w 1989 roku, zostanie odsłonięte na fasadzie bazyliki świętego Piotra w chwili beatyfikacji polskiego papieża 1 maja - wynika z informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do organizatorów uroczystości.

Miliony pająków pomagają walczyć ze skutkami powodzi

Katastrofalna powódź, która na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku spustoszyła Pakistan, pozostawiła po sobie niezwykłe zjawisko przyrodnicze. W prowincji Sindh miliony pająków uciekając przed wielką wodą wspięły się na drzewa. Ponieważ woda długo utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie, pająki swoje sieci rozpięły na koronach drzew.