To, co się dzieje w Korei - "jak po śmierci Stalina"

Smutek - to za mało powiedziane. To, co się dzieje w Korei Północnej przypomina rozpacz, czy wręcz histerię po starcie najbliższej osoby. Telewizyjna dziennikarka we łzach, na ulicach setki szlochających ludzi, niektórzy padają na kolana i biją pokłony. To szczere łzy, czy wymuszone sytuacją? Niezależnie od tego, która odpowiedź jest prawdziwa - propaganda zrobiła swoje. Obrazy z Korei Północnej zadziwiają i dziwić będą przez co najmniej 10 najbliższych dni, czyli przez czas żałoby narodowej. To i tak niewiele, bo po śmierci Kim Ir Sena ten czas trwał aż trzy lata.

Ukradli 250 tys. euro przebrani za miejskich strażników

250 tysięcy euro padło łupem pięciu złodziei, którzy w biały dzień napadli na bank na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Byli oni przebrani za strażników miejskich. To jeden z najbardziej zuchwałych napadów w ostatnich latach w Wiecznym Mieście.

Jest 150 mld euro na pomoc zadłużonym. Brakuje 50 mld

Kraje strefy euro zobowiązały się wpłacić do kasy Międzynarodowego Funduszu Walutowego 150 mld euro, by za jego pośrednictwem wspomóc zagrożone kraje unii walutowej - ogłoszono po telekonferencji europejskich ministrów finansów. Brakuje jeszcze 50 mld euro od krajów spoza strefy. Pieniądze ma dać m.in. Polska. Z kolei Czechy ogłosiły, że - wbrew temu co zakomunikowano po telekonferencji - nie podjęły jeszcze decyzji ws. wsparcia MFW.

Clinton wzywa do pokojowego przekazania władzy

Zarówno USA, jak i Korei Północnej "przyświeca wspólny cel: przekazanie władzy w tym kraju w sposób pokojowy, który zapewni stabilność całemu regionowi" - stwierdziła sekretarz stanu USA Hilllary Clinton podczas wspólnego wystąpienia z ministrem spraw zagranicznych Japonii Koichiro Gembą w Waszyngtonie.

"Kopali, wyrywali telefony". 50 zatrzymanych w Mińsku

Około 50 osób zostało zatrzymanych w poniedziałek w Mińsku podczas próby uczczenia rocznicy zdławienia protestu po wyborach prezydenckich na Białorusi z 19 grudnia 2010 roku - poinformowały niezależne portale białoruskie.

Strzelali do dezerterów. Dziesiątki zginęły

Dziesiątki dezerterów, którzy chcieli przyłączyć się do powstania przeciwko prezydentowi Syrii, zostały zastrzelone podczas próby opuszczenia swoich posterunków w prowincji Idlib - podali miejscowi działacze praw człowieka.

927 ofiar. "Przestaliśmy liczyć zaginionych"

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, która nawiedziła w piątek Filipiny, osiągnął w poniedziałek wieczorem 927 osób. - Przestaliśmy liczyć zaginionych - poinformował w komunikacie przedstawiciel krajowego centrum kryzysowego, Benito Ramos.

Trzy dni żałoby po Havlu. Pogrzeb w piątek

Od środy do piątku będzie obowiązywała w Czechach żałoba narodowa - poinformował rząd w Pradze. Wcześniej podano, że pogrzeb byłego prezydenta Czech Vaclava Havla odbędzie się w piątek w południe. Uroczystość będzie miała miejsce w praskiej katedrze św. Wita, jak wstępnie ustalili obecny prezydent Czech oraz wdowa po Havlu, Dagmar.

FBI: mniej morderstw i gwałtów

Liczba morderstw w Stanach Zjednoczonych w tym roku spadła o 5,7 proc. - poinformowało Federalne Biuro Śledcze (FBI) w opublikowanym właśnie raporcie. W sumie liczba brutalnych przestępstw spadła w USA w stosunku do 2010 roku o 6,4 proc.

Pogrzebał narzeczoną żywcem. Winny

Brytyjski sąd w Leeds uznał 26-letniego Polaka Marcina K. za winnego próby zabójstwa. Mężczyzna pogrzebał swoją narzeczoną żywcem i zostawił na śmierć, ale kobiecie udało się wydostać i wezwać pomoc.

Wojsko "wykryło plan podpalenia parlamentu"

Rządząca Egiptem Najwyższa Rada Wojskowa ogłosiła, że wykryła plan, który miał na celu podpalenie Zgromadzenia Ludowego. Budynek parlamentu mieści się na placu Tahrir w Kairze.

Dwie rewolucje zamiast azjatyckiej Szwajcarii

Nie ma drogocennych surowców energetycznych, bieda zagląda w oczy większości mieszkańców, a konflikty etniczne wybuchają z całą surowością, ale mimo to Kirgistan pozostaje w Azji Środkowej krajem, w którym demokracja, choć ułomna, działa najlepiej.

32 miesiące za 34 lata kazirodztwa

Karę dwóch lat i ośmiu miesięcy więzienia wymierzył sąd w Norymberdze 69-letniemu mężczyźnie, który przez kilkadziesiąt lat odbywał stosunki seksualne z własną córką.

Syria wpuści obserwatorów

Władze Syrii podpisały protokół umożliwiający obserwatorom Ligi Arabskiej przybycie do kraju - poinformował syryjski minister spraw zagranicznych Walid el-Mu'allim. Syryjczyk dodał, że Damaszek zrobił to za radą Rosji.

"Notorycznie nieobliczalna Korea". Co dalej?

Dotychczas postępowanie Korei Północnej było "notorycznie nieobliczalne", więc trudno przewidzieć, jaki kurs kraj ten obierze obecnie - pisze agencja AP po śmierci Kim Dzong Ila.

Zapatero kończy z polityką. Hiszpanie czekają na reformy

Ustępujący premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero podjął decyzję o wycofaniu się z aktywnego życia politycznego - poinformował hiszpański dziennik "El Pais". Z kolei zastępujący Zapatero na stanowisku premiera Mariano Rajoy poinformował, że nowy rząd Hiszpanii przyjmie 30 grudnia program pilnych reform gospodarczych i budżetowych

Van Rompuy: Koniec negocjacji z Ukrainą

Ukraina i Unia Europejska zakończyły negocjacje nad umową stowarzyszeniową - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Na szczycie Ukraina-UE nie doszło jednak do parafowania samej umowy.

Prezydent oskarżany o aferę kredytową

W Niemczech nie milknie zamieszanie wokół Christiana Wulffa. Prezydent Niemiec i jego małżonka mieli - według informacji "Bilda" - w 2008 roku zaciągnąć kredyt u żony biznesmena Egona Geerkensa na zakup domu i zataić informację o pożyczce. Opozycja żąda wyjaśnień, a media oceniają, że skandal szkodzi autorytetowi urzędu prezydenta i spekulują o dymisji Wulffa.

Korea Północna wystrzeliła rakietę krótkiego zasięgu

Ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej odpalono rakietę krótkiego zasięgu - podały media południowokoreańskie. Pocisk najprawdopodobniej wylądował w morzu. Nie wiadomo, czy miało to związek z ogłoszoną śmiercią Kim Dzong Ila. - Sytuacja jest nieprzewidywalna - mówi na antenie TVN24 prof. Bogdan Góralczyk. Za to gen. Stanisław Koziej z Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że "na to, co się dzieje w Korei, trzeba patrzeć przez trochę inne okulary".

Drogie trunki, buty i zegarki. Słabostki "Słońca Narodu"

Kim Dzong Il zasłynął jako jeden z największych światowych miłośników luksusu. Władca 24-milionowego narodu, który w znacznej części przymiera głodem i żyje jak w XIX wieku, słynął z zamiłowania do drogich rzeczy. Jeśli buty, to tylko z Włoch i z najlepszej skóry. Jeśli zegarek, to tylko Omega. Corocznie na sforę psów dyktatora miało być przeznaczane ponad pół miliona dolarów. Dostarczaniem dóbr luksusowych mają się trudnić specjalni wysłannicy, działający w europejskich ambasadach.

Kto odziedziczy majątek i spuściznę po Havlu?

Jakby czuł, że koniec się zbliża, Vaclav Havel przepisał jesienią na żonę Dagmar rezydencję swojej rodziny w pobliżu Zamku Praskiego. O tym, kto zyska prawa do jego dorobku literackiego, rozstrzygnie postępowanie spadkowe - informuje dziś serwis internetowy dziennika "MF Dnes".

Tymoszenko: Władze Ukrainy nie chcą do UE

Skazana na 7 lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła, że pozostaje zwolenniczką integracji europejskiej kraju. Oceniła, że obecne władze robią wszystko, by nie podążać tym kursem. Dzisiaj w Kijowie odbywa się szczyt Ukraina-UE, na którym, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, nie dojdzie do parafowania umowy stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą.

"Oczekujemy, że nie dojdzie do zachwiania stabilności"

- Z uwagą śledzimy sytuację w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej i w regionie Azji Wschodniej po śmierci Kim Dzong Ila - napisało w wydanym komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przywódca Korei Północnej zmarł w sobotę w wieku 70 lat w wyniku zawału serca.

"Polska komercjalizuje swoją politykę"

Polska komercjalizuje swą politykę zagraniczną i przedkłada partnerstwo z Rosją nad partnerstwo z Litwą - powiedziała prezydent Litwy. Dalię Grybauskaite cytują w poniedziałek litewskie agencje informacyjne powołując się na wywiad, jakiego udzieliła w niedzielę prywatnej telewizji TV3.

"Bojownik zakończył bój. W spokoju, we śnie"

Czeska prasa żegna się w poniedziałek z Vaclavem Havlem. Zmarłemu w niedzielę byłemu prezydentowi Czechosłowacji i Czech poświęca pierwsze, utrzymane w czerni i bieli, strony. - Vaclav Havel był łącznikiem Czech ze światem i ich uosobieniem na zewnątrz - podkreśla "HN". A Mlada fronta Dnes" nazywa Havla "symbolem wolności". - Bojownik zakończył bój. W spokoju, we śnie - zauważa.

Znaleźli 16 ciał. Nadal szukają 37 osób

Do 16 wzrosła liczba ofiar niedzielnej katastrofy platformy wiertniczej Kolskaja na Morzu Ochockim na rosyjskim Dalekim Wschodzie - poinformowała w poniedziałek Federalna Agencja Transportu Morskiego i Rzecznego. Los 37 osób jest nieznany.

Znaleźli skuter skradziony 35 lat temu

Na Sycylii karabinierzy odnaleźli skradziony 35 lat temu skuter. Z wiadomością o swym odkryciu zadzwonili do właściciela jednośladu - dziś już 84-letniego Włocha.