Specjalna ustawa przyjęta. Prezydent może cofnąć własne ułaskawienia


Pod międzynarodową presją parlament Macedonii zmienił jedną z ustaw, by umożliwić prezydentowi Gjorge Iwanowowi cofnięcie ułaskawień przyznanych przez niego samego. Objęły one ponad 50 polityków zamieszanych w aferę podsłuchową.

Afera rozpoczęła się w lutym 2015 roku, gdy macedońska opozycja oskarżyła ówczesnego premiera Nikołę Gruewskiego (z rządzącej konserwatywnej WMRO-DPMNE) o korupcję, zakładanie podsłuchów na wielką skalę (podsłuchiwano ponad 20 tys. osób, w tym sędziów, dyplomatów, policjantów i dziennikarzy) oraz sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku. W ramach porozumienia wynegocjowanego za pośrednictwem Unii Europejskiej macedońscy politycy zgodzili się powołać specjalnego prokuratora do zbadania zarzutów i przeprowadzić przedterminowe wybory. Kryzys pogłębił się jednak w zeszłym miesiącu, kiedy Iwanow ułaskawił 56 osób zamieszanych w aferę.

Przeciągający się kryzys

Decyzja prezydenta wywołała falę protestów. Trzy duże partie polityczne zapowiedziały bojkot wyborów, zaplanowanych na 5 czerwca. W środę parlament odwołał te wybory. W czwartek przedstawiciel Departamentu Stanu USA Hoyt Yee oświadczył po spotkaniu z macedońskimi przywódcami politycznymi w Skopje, że ułaskawienia wyrządziły szkodę rządom prawa w Macedonii i podważyły wiarygodność tego kraju. Wezwał Iwanowa do całkowitego wycofania się z decyzji o ich przyznaniu. Wcześniej do cofnięcia ułaskawień wzywały Skopje NATO i Unia Europejska, o członkostwo w których ubiega się Macedonia. W rezultacie czwartkowego głosowania w parlamencie Iwanow będzie mógł cofnąć wspomniane ułaskawienia w ciągu 30 dni. Dotychczas odmawiał, powołując się na "interesy państwa".

Drugi element porozumienia pomiędzy władzą a opozycją, czyli wybory, początkowo wyznaczono na 24 kwietnia. Termin został jednak przesunięty na 5 czerwca po skargach opozycji, że wcześniej nie byłyby one ani wolne, ani uczciwe. Przeciwnicy władz domagają się weryfikacji list wyborczych, uwolnienia mediów od kontroli rządu i odsunięcia skorumpowanych polityków od władzy.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: