Istniejąca od okresu międzywojennego ostoja polskiej emigracji w Paryżu jest likwidowana, a książki z biblioteki Instytutu Kultury Polskiej trafiły do kontenerów na śmieci - informacje tej treści od środy pojawiły się w internecie. Polski MSZ zaprzecza. Uspokaja, że instytut nie jest likwidowany, tylko będzie przeniesiony. Pracownicy placówki dodają, że wynika to ze zmiany formuły działania Instytutu.

Sprawca ubiegłorocznych zamachów terrorystycznych w Norwegii Anders Behring Breivik zeznał w sądzie, że korzystał z gier komputerowych planując swoje ataki: zamach bombowy w Oslo i masakrę na wyspie Utoya. Antropolog Thomas Hylland Eriksen twierdzi, że morderca strzelając do prawdziwych ludzi, mógł być w sferze urojeń i być przekonany, iż to nadal gra.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier Julii Gillard, Australia pozostawi swoich żołnierzy w Afganistanie do roku 2014. Poinformowali o tym w Brukseli australijski minister spraw zagranicznych Bob Carr oraz minister obrony Stephen Smith.

Komitet Noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla - dowiedziała się w w czwartek Polska Agencja Prasowa od Andrzeja Halickiego (PO) z sejmowej komisji spraw zagranicznych i Tomasza Pisuli, prezesa Fundacji Wolność i Demokracja. Wniosek w styczniu przesłali do komitetu noblowskiego polscy parlamentarzyści wsparci przez kolegów z Rady Europy.

Ruszył kolejny proces byłej premier Julii Tymoszenko. Opozycjonistka, która już odbywa wyrok siedmiu lat więzienia, sądzona jest teraz za machinacje finansowe z lat 90-tych, gdy kierowała firmą handlującą gazem. Jeśli zostanie uznana winną, może dostać kolejne pięć lat więzienia. Pełnomocnik niemieckiego MSZ ds. praw człowieka Markus Loening określił tymczasem nowy proces jako naruszenie praw człowieka i stosowanie tortur. Według "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Berlin może zagrozić Kijowowi sankcjami.

Wszystkie państwa Unii Europejskiej zgodziły się na zawieszenie sankcji wobec Birmy - podaje agencja Reuters powołując się na anonimowe źródła wśród unijnych dyplomatów. Będzie to nagroda za reformy demokratyczne podjęte w ostatnich miesiącach.

14 tysięcy żołnierzy, ponad sto pojazdów, kilkanaście samolotów i wszystko musi poruszać się precyzyjnie. Rosyjskie wojsko planuje coroczną paradę w Dzień Zwycięstwa z detalami. Dlatego już kilka tygodni wcześniej trwają już pełnowymiarowe próby.

Chińska marynarka wojenna wysłała swój najnowszy okręt patrolowy w kierunku Filipin. Jednostka ma wzmocnić siły Chin podczas sporu o mieliznę Scarborough, w okolicach której od ponad tygodnia trwa wojna na nerwy. Oba kraje roszczą sobie prawa do tych kilku wystających nad wodę skał, których posiadanie daje prawa do eksploatacji potencjalnych złóż ropy i gazu w okolicy.

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (US Coast Guard) od wtorku próbuje uwolnić 14-metrowego wala szarego, który zaplątał się w sieci rybackie nieopodal Kalifornii. Jak dotąd ratownicy zdołali usunąć sznury o łącznej długości 35 m, jednak mocno zaciśnięte liny wciąż oplatają głowę i lewą płetwę ssaka.

Ludzkość wydała w 2011 roku na zbrojenia 1,738 biliona dolarów. Jak wynika z najnowszego raportu organizacji SIPRI, miniony rok był pierwszym od ponad dekady, kiedy te wydatki praktycznie nie wzrosły. Światowe zbrojenia wyhamowały głównie dzięki oszczędnościom czynionym przez USA i Europę. Wyraźny wzrost wydatków odnotowała natomiast na przykład Rosja, o ponad 9 procent.

Syryjskie władze nie wypełniły zobowiązań zawartych w porozumieniu o rozejmie, które same podpisały - twierdzi sekretarz generalny ONZ. Według Ban Ki Muna reżim nie wysłał jeszcze "jasnego sygnału", czy jest zainteresowany pokojem. Tydzień po oficjalnym zawieszeniu broni w Syrii znów eskaluje przemoc. Pomimo oficjalnego zaprzestania walk, codziennie ginie kilkanaście osób.

280 tys. sztuk amunicji do karabinów szturmowych - dokładnie tyle znaleźli meksykańscy celnicy w ciężarówce na przejściu granicznym z USA.

Były szef brytyjskiego MSZ został pozwany przez libijskiego dowódcę Abdela Hakima Belhadża, który domaga się m.in. wyjaśnień, czy polityk osobiście zaaprobował wniosek o przekazanie go reżimowi Muammara Kaddafiego. Belhadż podkreśla, że był w Libii Kaddafiego torturowany.

Wielka afera z marnotrawieniem pieniędzy podatników w roli głównej dotarła przed komisje obu izb Kongresu USA. Odbywają się tam przesłuchania dotyczące skandalu w General Services Administration (GSA), agencji zarządzającej nieruchomościami rządu i jego zaopatrzeniem.

Indie wystrzeliły rano polskiego czasu rakietę dalekiego zasięgu Agni V, która może dolecieć głęboko na terytorium Chin albo do Europy - donosi agencja Reutera. Indyjski rząd oświadczył, że próba była udana.

Radykalny duchowny muzułmański Abu Katada odwołał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka od decyzji wznowienia przez Wielką Brytanię procedury ekstradycyjnej - poinformowała rzeczniczka trybunału w Strasburgu. Ekstradycji domaga się Jordania.

Emerytowane małżeństwo z niewielkiej farmerskiej miejscowości Red Bud w stanie Illinois wykupiło trzeci zwycięski los loterii Mega Millions, w której 30 marca do wygrania była rekordowa pula 656 milionów dolarów.