V Flota USA odpowiada Iranowi: Zero tolerancji

"Każdy kto grozi przerwaniem wolności żeglugi po międzynarodowej cieśninie stawia się poza wspólnotą narodów. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane" - to odpowiedź amerykańskiej V Floty operującej na wodach Zatoki Perskiej na irańskie groźby zablokowania cieśniny Ormuz. Również Unia Europejska zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu mimo gróźb Teheranu.

54 osoby odpowiedzą za zderzenie pociągów

54 osoby zostaną ukarane za przyczynienie się do tragicznej katastrofy kolejowej do której doszło w lipcu w Chinach - ogłosiła Rada Państwowa podczas posiedzenia w Pekinie, któremu przewodniczył premier Chin Wen Jiabao. W zderzeniu dwóch szybkich pociągów, do którego doszło 23 lipca na moście w okolicy miasta Wenzhou (Wenczou), zginęło 40 osób, a prawie 200 zostało rannych.

"Morza są słone od spermy wielorybów". Naukowe gafy celebrytów

W plebiscycie na największe naukowe gafy wygrali w tym roku gwiazda amerykańskiej telewizji Nicole Polizzi, członkini Partii Republikańskiej Michelle Bachmann oraz wokalistka Suzi Quarto. Listę naukowych bzdur co roku ogłasza Sense About Science (SAS). Nicole Polizzi w jednym ze swych reality show powiedziała, że nie lubi plaż i nienawidzi rekinów. Nie mogła się jednak oprzeć, by dodać, że nie lubi również morza, bo pełno w nim spermy wielorybów, i to ona powoduje, że woda morska jest słona.

Wielki Zderzacz, geny adaptacji i inne rozczarowania nauki 2011

O naukowej rewolucji w mijającym roku mówić raczej nie można. Takiego zdania jest przynajmniej redakcja amerykańskiego magazynu "Science", która na nowo przyjrzała się tematom, które opisywała na łamach tygodnika. Według dziennikarzy najbardziej rozczarowujący jest największy na świecie zderzacz atomów w laboratorium CERN.

Putin "nie ma z kim rozmawiać"

Władimir Putin, który najprawdopodobniej wróci na Kreml po marcowych wyborach prezydenckich, wyraźnie stara się bagatelizować znaczenie ostatnich protestów. Premier Rosji podkreśla, że nigdy nie był przeciwny dialogowi z opozycją, ale występuje przeciwko "przejawom ekstremizmu". Tym razem jednak, choćby chciał, "rozmawiać nie ma z kim".

Rewolucja na rynku ropy? Mocarstwowe plany Chaveza

Za 10 lat Wenezuela będzie największym na świecie eksporterem ropy naftowej - zapowiedział prezydent Hugo Chavez. Południowoamerykański kraj ma największe zbadane zasoby "czarnego złota" na naszej planecie - pisze ITAR TASS.

Chińczycy wchodzą do Afganistanu

Zachód próbuje z Afganistanu wyjść, a Chiny wręcz przeciwnie - wchodzą. Nie z bronią, ale z walizkami dolarów i z wielką nadzieją na zysk. Rząd afgański podpisał w Kabulu umowę z państwowym chińskim gigantem naftowym National Petroleum Corporation (CNPC). Jest to pierwsza zagraniczna firma, która będzie mogła eksploatować afgańskie złoża ropy i gazu.

Tajemnicza afera z kredkami

W Izraelu kosztują prawie 1,5 dolara, a w Arabii Saudyjskiej nieco ponad 50 centów, ale najważniejsze jest to, że są izraelskie i w ogóle trafiły do Arabii Saudyjskiej. Izraelscy i saudyjscy dziennikarze oraz producenci kredek zachodzą w głowę, jak produkowane przez izraelską firmę Kravitz kredki trafiły nad Zatokę Perską.

Po 8 godzinach w śniegu, ciało Kima wróciło do mauzoleum

W Phenianie zakończył się pochód orszaku pogrzebowego Kim Dzong Ila. Po prawie ośmiu godzinach jazdy po ulicach stolicy Korei Północnej wieziona czarną limuzyną trumna z ciałem "Ukochanego Przywódcy" dotarła do miejsca, z którego wyjechała - placu przed mauzoleum Kumsusan, gdzie przez ostatnie dni mieszkańcy tego kraju oddawali hołd swojemu przywódcy. Koreańczycy pozostaną na ulicach na pewno aż do nocy, a uroczystości żałobne będą kontynuowane w czwartek.

Wywąchają dolary, rozpoznają euro

Pies tropiący wywącha wszystko - nie tylko narkotyki. Argentyńczycy mają po kilku latach treningów 300 czworonogów zwanych "psami walutowymi", czyli takich, które pomagają powstrzymać przemyt obcych walut. Wszystko dzięki temu, że dolary i euro pachną inaczej niż miejscowe peso, a to, zagrożone ostatnio dewaluacją, spędza sen z powiek argentyńskim podatnikom.

Pokazują obserwatorom spokój. Czołgów nie

Obserwatorzy Ligi Arabskiej, którzy po długich dyplomatycznych korowodach znaleźli się w końcu w Syrii, na razie nie widzą "nic przerażającego". Być może powodem jest przewożenie osób aresztowanych w trakcie antyrządowych protestów do miejsc niedostępnych dla obserwatorów, o czym informuje organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch.

"Ojcze, Generale, proszę nie odchodź od nas!"

"Generale, nasz Ojcze, pada dziś śnieg, jakby niebiosa dzieliły smutek z ludem Korei, który opłakuje stratę 'Słońca Narodu'. Jak żarliwie życzyliśmy ci szczęścia, śpiewając, 'Generale, nie podróżuj w śnieżne poranki' - zawsze, gdy rano padało. Jak mogłeś odejść tak nagle i przedwcześnie?" - obrazowo pyta oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Jej dziennikarze wspominają, jak to "obywatele, widząc za oknami zamieć, zawsze martwili się, czy akurat Ukochany Przywódca nie podróżuje na front i czy nie musi sam pchać swego samochodu, wspinając się stromą, wyboistą drogą".

Druga Ziemia, neutrina i "boska" cząstka. Rok 2011 w nauce

Dobiegający końca rok obfitował w epokowe wydarzenia naukowe. Fizycy znaleźli ślady "boskiej" cząstki Higgsa, zakończył się 30-letni program lotów amerykańskich wahadłowców, przyznano Nobla nieżyjącemu badaczowi. Również polscy uczeni przyczynili się do tego, że bilans wygląda tak imponująco.

Zamknięcie cieśniny "łatwiejsze niż wypicie szklanki wody"

- Zamknięcie cieśniny Ormuz będzie dla irańskich sił zbrojnych naprawdę proste... Jak mawiają Irańczycy, łatwiejsze niż wypicie szklanki wody - tym obrazowym porównaniem posłużył się szef irańskiej marynarki wojennej Habibollah Sajjari w kolejnym w ostatnich dniach pokazie retorycznej siły Teheranu.

"Polska prezydencja zmiażdżona przez kryzys"

Polska prezydencja została zupełnie zmiażdżona przez kryzys zadłużenia: najpierw w Grecji i państwach Południa UE, a potem w całej strefie euro. Stąd głos Polski nie był słyszalny - uważają francuscy komentatorzy, którzy ocenili ostatnie pół roku w Europie pod przewodnictwem Polski. Nad Sekwaną podkreśla się, że ta prezydencja była "znakomicie przygotowana", ale wiele jej wysiłków poszło na marne.

Mubarak na noszach znów przed sądem

W Kairze wznowiono, po trzech miesiącach przerwy, proces obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka. Mubarak jest oskarżony o współudział w zabójstwie ponad 800 demonstrantów, którzy zginęli podczas masowych protestów antyrządowych w Egipcie, oraz o korupcję.

Obama będzie jak Truman?

Wzrosło poparcie dla prezydenta Baracka Obamy i jest ono po raz pierwszy od kilku miesięcy wyższe niż dezaprobata wobec niego - podał dziennik "USA Today", publikujący wyniki najnowszego sondażu Instytutu Gallupa.

Strzelanina na uniwersytecie w Damaszku

Syryjski student otworzył ogień do 5 osób na Uniwersytecie w Damaszku, zabijając jedną - donosi oficjalna agencja informacyjna, SANA. - Ammar Baloush wyjął pistolet, strzelił najpierw do Hazima, a potem do Husseina, który próbował go powstrzymać - relacjonował jeden ze świadków.

Wigilijną gwiazdkę nad Niemcami zapalili Rosjanie

Wszystko wskazuje na to, że to Rosjanie w tym roku zapalili pierwszą wigilijną gwiazdkę dla Niemców. Wieczorem 24 grudnia na niebie naszych zachodnich sąsiadów rozbłysnął niezidentyfikowany obiekt - ludzie myśleli, że to kometa, niektórzy dzwonili na policję podejrzewając, że to spadający samolot. Okazało się, że to najprawdopodobniej kosmiczny złom, który wcześniej wystartował z Bajkonuru.

Przeciwstawił się władzy i zginął. Będzie symbolem?

Coraz więcej Rosjan protestuje na ulicach przeciw układowi, którego twarzą jest Władimir Putin. Dla nich Rosja stała się krajem, który trzyma w garści "kasta ludzi w mundurach" wyzyskujących państwo i eliminująca tych, którzy odważą się sprzeciwić. Symbolem dla wielu protestujących jest adwokat Siergiej Magnicki, który dwa lata temu zmarł w więziennej celi, ponieważ odmówiono mu pomocy lekarskiej. Do dzisiaj nie ustalono winnych tej śmierci.

Jak "cegła" goni Europę

Stary Kontynent, który jeszcze sto lat temu niepodzielnie dominował nad resztą świata, coraz szybciej traci na znaczeniu. Według doniesień analityków, Brazylia prześcignęła w 2011 roku Wielką Brytanię pod względem wielkości gospodarki. Do końca tej dekady w grupie 10 najbogatszych krajów świata państwa europejskie będą okupować koniec tabeli. Prześcigną je wszystkie państwa grupy "BRIC", czyli Brazylia, Rosja, Indie i Chiny.

Fragment tajemniczego bombowca "stealth" do kupienia

Za niebagatelną cenę 620 tysięcy dolarów można kupić kawałek jednego z najbardziej tajemniczych samolotów wojska USA. Na internetowej aukcji wystawiono jedyną publicznie znaną część nigdy nieukończonego "niewidzialnego" bombowca A-12 Avenger II, który w latach 90. miał trafić na pokłady lotniskowców US Navy. Jednak po rozpadzie ZSRR prace nad awangardowym i bardzo kosztownym samolotem przerwano.

Piękna pani prezydent będzie operowana

Prezydent Argentyny jest chora na raka tarczycy - oświadczył rzecznik argentyńskiego rządu. Cristina Fernandez de Kirchner w pierwszych dniach przyszłego roku ma trafić na stół operacyjny, celem usunięcia guza.

Amerykanie "rozczarowani" w sprawie Tymoszenko

USA zaapelowały we wtorek do ukraińskich władz o uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej w październiku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku. Jej apelacja została w piątek odrzucona.

Protest przeciwko ortodoksom. "Walczymy o duszę narodu"

Setki osób manifestowały w mieście Bejt Szemesz w pobliżu Jerozolimy przeciw dyskryminacji kobiet przez haredi, czyli ortodoksyjnych Żydów, domagających się separacji kobiet i mężczyzn i - de facto - wykluczenia kobiet z przestrzeni publicznej. Jak pisze AFP "na linii frontu najnowszej izraelskiej wojny religijnej znalazła się nieoczekiwanie ośmioletnia dziewczynka". Naama Margolese została w dzielnicy religijnych ekstremistów opluta i nazwana "dziwką", ponieważ była "nieskromnie ubrana".

Clinton pisze do Orbana

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wysłała do premiera Węgier Viktora Orbana list, w którym wyraża zaniepokojenie stanem demokratycznych swobód w kraju - poinformowały węgierskie media.

Badania nad HIV przełomem 2011 roku

Przełom w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa HIV to zdaniem magazynu "Science" najważniejsze odkrycie ubiegłego roku. Redakcja tego prestiżowego czasopisma naukowego jak co roku przygotowała listę najbardziej znaczących odkryć mijających 12 miesięcy. Obok badań nad HIV znalazły się też na niej m.in. geny neandertalczyka odnalezione w naszym DNA czy przełomowe odkrycia astrofizyczne.