Serbia i Kosowo porozumiały się w sprawie wspólnych punktów granicznych - poinformowała w nocy z wtorku na środę w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W wielogodzinnych negocjacjach z udziałem szefów obu rządów pośredniczyła Unia Europejska.

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi wrócił do swojego pałacu po prawie dobie spędzonej poza nim. We wtorkowe popołudnie szturm na siedzibę głowy państwa przypuścił tłum demonstrantów domagający się "upadku reżimu" Mursiego popieranego przez egipskich islamistów.

Polska zajęła 41. miejsce na świecie w najnowszym rankingu Transparency International pokazującym poziom korupcji. Nasz kraj jest wyżej m.in. niż Grecja i Włochy, kraje ze strefy euro, które mocno ucierpiały z powodu kryzysu finansowego. Wciąż jednak daleko nam do takich krajów, jak Dania, Finlandia czy Szwecja, gdzie korupcja jest najmniejsza.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik i że będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. NASA nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji. Według agencji byłby to jednak kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030 r.

Ministrowie spraw zagranicznych NATO zgodzili się na wysłanie baterii przeciwrakietowych Patrior w Turcji, by chronić ją przed atakiem powietrznym z Syrii. Decyzji tej sprzeciwiała się Rosja, która twierdzi, że spowoduje to eskalację krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Szwedzki artysta Carl Michael von Hausswolff namalował obraz popiołem zebranym z pieców krematoryjnych byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Akwarela została wystawiona w jednej z galerii w szwedzkim mieście Lund.

- Rosja może mieć swoje stanowisko, ale Sojusz sam będzie decydował o tym, jak bronić swoich członków na swoim terytorium w przypadku, gdy ci członkowie, tak jak w przypadku Turcji, są narażeni na ostrzał czy na zestrzeliwanie swoich samolotów - powiedział polskim dziennikarzom Sikorski w Brukseli.

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi opuścił pałac prezydencki w obliczu zamieszek, jakie trwają w okolicy budynku - podała agencja Reutera, powołując się na dwa niezależne od siebie źródła z otoczenia prezydenta. Protestujący przedarli się przez policyjne blokady - relacjonuje na żywo egipska telewizja.

Rebelianci przeprowadzili atak moździerzowy na szkołę w pobliżu Damaszku, w wyniku którego zginęło 29 osób - twierdzi syryjska państwowa agencja prasowa SANA. Wcześniej syryjska telewizja obwiniła o ostrzał moździerzowy "terrorystów".