Tarcza w Europie - także w Polsce. Ustalenia szczytu NATO

NATO przekaże ciężar wojny z talibami władzom afgańskim w połowie 2013 roku. - Do końca 2014 r. nasza misja wojskowa się zakończy, ale nie znaczy to, że opuścimy Afganistan - podkreślił szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Ogłosił również, że w Europie uruchomiono pierwszą fazę systemu obrony przeciwrakietowej.

Michelle pokazuje Valerie rodzinne strony

Pierwsza Dama USA Michelle Obama dumnie pokazywała żonom i towarzyszkom szefów państw NATO swoje rodzinne Chicago. Wszystko odbyło się na marginesie szczytu Sojuszu.

Żądają "trwałego rozwiązania" kwestii nalotów bezzałogowców

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari naciska na Waszyngton, by pomógł znaleźć "trwałe rozwiązanie" operacji amerykańskich samolotów bezzałogowych. Akcje sił USA nad Pakistanem i związane z tym ofiary cywilne są jednym z głównych powodów zaostrzenia relacji na linii Islamabad-Waszyngton.

Jedzie do Teheranu z nadzieją

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano przyjechał w poniedziałek rano do Teheranu i wyraził optymizm co do możliwości wyjaśnienia pewnych kwestii związanych z programem nuklearnym Iranu.

Komorowski: Polska nie jest osamotniona

- Polska nie była osamotniona, jeśli chodzi o prezentowanie punktu widzenia, że podstawową funkcją sojuszu są działania na rzecz obrony krajów członkowskich - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczy w szczycie NATO w Chicago. Stwierdził także, że panuje powszechne przekonanie o konieczności zakończenia misji w Afganistanie do końca 2014 roku. Wyraził także poparcie dla projektu sojuszniczej tarczy antyrakietowej w Europie.

Ognisko w centrum miasta

Policja w Montrealu w Kanadzie aresztowała 69 osób po tym, jak w weekend wybuchły wielkie zamieszki z udziałem studentów. Ci protestują od kilku tygodni w związku z podwyżką czesnego o 75 proc. we francuskojęzycznej prowincji Quebec.

Weterani depczą medale, gaz łzawiący i pałki

Do przepychanek z policją doszło w Chicago podczas protestu w związku z rozpoczętym tego w niedzielę szczytem NATO. Organizatorzy protestu, w którym uczestniczy kilka tysięcy osób podają, że kilka osób zostało rannych, a kilkanaście dalszych aresztowano. W demonstracji wzięło też udział około 50 weteranów wojen w Afganistanie i Iraku. Ci wyrzucili medale, jakie dostali za służbę w tych krajach, mówiąc m.in., że "w tych prowadzonych wojnach nie ma krzty honoru, a tylko wstyd".

Polak aresztowany. Miał planować zamach

Polak mieszkający w Chicago został zatrzymany pod zarzutem planowania ataku z użyciem materiałów wybuchowych w czasie manifestacji przeciwko szczytowi NATO. Chicagowska policja oprócz Polaka aresztowała także innego mężczyznę oskarżonego o próbę wejścia w posiadanie materiałów wybuchowych. Sebastian S. nie był jednak powiązany z trzema osobami, które miały przy sobie koktajle Mołotowa i nimi chciały rzekomo zaatakować prezydenta Baraka Obamę.

Szczyt NATO: Tarcza "stała się rzeczywistością"

Po pierwszym dniu szczytu Paktu Północnoatlantyckiego jego członkowie ogłosili milowy krok ws. tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, osiągając "tymczasową zdolność obrony rakietowej", co praktycznie oznacza uruchomienie pierwszej fazy tarczy. Sojusz postanowił też, że w połowie 2013 roku nastąpi "zwrot" w Afganistanie, którego żołnierze i siły bezpieczeństwa przejmą kontrolę nad operacjami wojskowymi. NATO z tego kraju wycofa się w 2014 roku.

Nacjonalista bierze Serbię

Drugą turę niedzielnych wyborów prezydenckich w Serbii wygrał kandydat nacjonalistycznej opozycji Tomislav Nikolić. Pokonał on dotychczasowego prezydenta Borisa Tadicia, który zwyciężył minimalnie w pierwszej turze 6 maja. Do zwycięstwa lidera populistów przyczyniła się niska frekwencja wyborcza. Według danych komisji wyborczej Tadić zdobył 46,77 proc. głosów, a jego rywala poparło 50,21 proc. wyborców. Oficjalne wyniki wyborów oczekiwane są w poniedziałek.

Sojusz nie "pęka". Rasmussen próbuje rozwiać obawy

- Nie będzie pochopnego wycofywania się z Afganistanu. Nasz cel, nasza strategia i nasz harmonogram w tym kraju pozostają bez zmian - podkreślił Anders Fogh Rasmussen w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym. Powtórzył to samo na briefingu poprzedzającym szczyt NATO w Chicago. To reakcja na doniesienia o zwiększającej się presji niektórych państw członkowskich na szybsze wycofanie się z Afganistanu.

"Najdłuższe 20 sekund mojego życia"

- To było najdłuższe 20 sekund mojego życia - powiedział Piotr Przyjemski, Polak mieszkający w miejscowości oddalonej o 70 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,9 st. w skali Richtera w północnych Włoszech. Przez cały dzień w regionie dochodziło do kolejnych wstrząsów. Mężczyzna na antenie TVN24 opowiadał o tym, jak wygląda niedziela po trzęsieniu.

Talibowie do NATO: Idźcie za przykładem Francji

Kraje członkowskie NATO powinny iść za przykładem Francji i wycofać swe wojska z Afganistanu - ogłosili talibowie w oficjalnym trzystronicowym komunikacie wydanym w czasie, gdy w Chicago rozpoczyna się szczyt Sojuszu. Mają tam być omawiane kwestie związane z przyszłością Afganistanu.

"Polska dotrzymuje słowa". Odwrót z Afganistanu do 2014

Deklaracja szefa polskiego MSZ na otwarcie szczytu NATO w Chicago. Radosław Sikorski rozwiewa ostatnie wątpliwości i mówi, że Polska nie pójdzie w ślady Francji i nie przyspieszy wycofania swoich wojsk z Afganistanu. - Zgodnie z planem wycofamy się do 2014 roku - powiedział szef MSZ. Główny temat rozpoczynającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego to właśnie Afganistan: harmonogram zakończenia misji ISAF i późniejsza pomoc Kabulowi.

Atak na Suran. Wśród zabitych troje dzieci

W ostrzelanym przez syryjskie wojsko mieście Suran w prowincji Hama zginęło w niedzielę 16 osób, w tym troje dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Łącznie w niedzielę w Syrii zabitych zostało 21 osób.

Zabici, ranni, zawalone zabytki. Seria wstrząsów we Włoszech

Kolejny silny wstrząs sejsmiczny zanotowano w niedzielę po południu w regionie Emilia-Romania na północy Włoch. Niedaleko miasta Ferrara runęły kolejne budynki. Wstrząs nastąpił prawie 12 godzin po pierwszym trzęsieniu ziemi w tym samym rejonie. Zginęło w nim 7 osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia.

Zablokowali Twittera za Mahometa

Pakistan zablokował w niedzielę serwis społecznościowy Twitter, ponieważ jego operator odmówił usunięcia materiału uznanego za obraźliwy wobec islamu - poinformował prezes pakistańskich władz telekomunikacyjnych Mohammed Yaseen. Materiał umieszczony na Twitterze promował rywalizację na Facebooku, polegającą na umieszczaniu wizerunków proroka Mahometa - powiedział Yaseen. Dla wielu muzułmanów jakiekolwiek wizerunki Mahometa są bluźniercze.

Wysyłają na Falklandy atomowy okręt z pociskami Tomahawk

Zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk, zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów - poinformowały w niedzielę brytyjskie media.

Prezydent jako Lenin z obnażonymi genitaliami

Pewien kapsztadzki malarz, wystawiając w johannesburskiej galerii obraz, przedstawiający prezydenta RPA Jacoba Zumę, upozowanego na Lenina i z obnażonymi genitaliami, wywołał burzę. Już wiadomo, że dzieło nie zostanie ocenzurowane. Co więcej, dzięki światowemu rozgłosowi, obraz został sprzedany za ponad 16,5 tys. dolarów.

Zmarł zamachowiec z Lockerbie. Był agentem Kaddafiego

Abdel Basset al-Megrahi, oficer libijskiego wywiadu oskarżony o zamach bombowy na samolot w 1988 roku w Lockerbie, w którym zginęło 270 osób, zmarł w swoim domu w stolicy Libii Trypolisie. Al-Megrahi był chory na raka.

Cudem przepłynął nad rafą koralową

Drobnicowiec pod banderą Hongkongu o włos uniknął uderzenia w Wielką Rafę Koralową niedaleko wybrzeża Australii w niedzielny poranek. Statek z powodu awarii silnika od piątku dryfował w kierunku rafy. Na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

"Sukces Harry'ego", powrót do Afganistanu?

Wnuk brytyjskiej królowej Elżbiety II 27-letni książę Harry przed końcem 2012 r. może wrócić do Afganistanu, gdzie przez pewien czas służył w 2008 r. - donoszą media powołując się na szefa sztabu gen. Davida Richardsa.

Śledczy: Atak bombowy dziełem jednej osoby

Sobotni zamach bombowy we włoskim mieście Brindisi, w którym zginęła 16-latka, a 10 osób zostało rannych, prawdopodobnie był dziełem jednej osoby niepowiązanej z mafią - poinformowała włoska prokuratura. Śledczy potwierdzili zidentyfikowanie sprawcy, ale odmawiają ujawnienia jego tożsamości.

Serbowie wybierają prezydenta

Ubiegający się o reelekcję Boris Tadić, czy lider największej partii opozycyjnej, populista Tomislav Nikolić? Serbowie wybierają dziś prezydenta w II turze wyborów.

Największy szczyt w historii. Chicago jak twierdza

W Chicago rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO. Polskiej delegacji będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, w obradach wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych i obrony, Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak.

Koktajlami Mołotowa chcieli atakować sztab Obamy

Trzem mężczyznom zatrzymanym w Chicago z koktajlami Mołotowa prokuratura zarzuciła w sobotę, że planowali zamach na siedzibę sztabu wyborczego prezydenta Baracka Obamy podczas manifestacji związanych ze szczytem NATO, który rozpocznie się w niedzielę.

Dysydent już w USA. "Jestem szczęśliwy"

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który w kwietniu uciekł z aresztu domowego, w sobotę wieczorem wraz z rodziną przyleciał do USA i jest już w Nowym Jorku, gdzie ma rozpocząć studia prawnicze.

Wyciekły poufne listy do papieża. "Czyn przestępczy"

Poufne listy, adresowane do Benedykta XVI oraz jego najbliższych współpracowników, wyciekły z Watykanu i ich treść została opublikowana. Stolica Apostolska nazwała to w sobotę "czynem przestępczym" i zapowiedziała doprowadzenie sprawcę lub sprawców przed wymiar sprawiedliwości.