Do abdykacji papieża dochodzi niezmiernie rzadko. Ostatnia w średniowieczu

Do abdykacji papieża w historii Kościoła katolickiego doszło zaledwie kilka razy, przy czym ostatni taki przypadek nastąpił w średniowieczu. Natomiast najbardziej znanym przypadkiem rezygnacji z funkcji biskupa Rzymu jest odejście Celestyna V, który został wybrany wbrew własnej woli. Wiadomo, że był on wzorem dla Benedykta XVI. "jako przykład osobistej pokory, braku żądzy władzy i chwały".

"Jeżeli w Kościele dzieje się coś tak nietypowego, to oznacza to interwencję z góry"

- Jego brat Georg Ratzinger mówił, że Benedykt XVI nie wyklucza możliwości ustąpienia - skomentował informacje nt. abdykacji Benedykta XVI zaskoczony Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego". - Jeżeli w Kościele dzieje się coś nietypowego, to najczęściej oznacza to interwencję z góry z ważnym pomysłem dla Kościoła - twierdzi o. Paweł Gużyński z Religia.TV. Środowisko duchownych komentuje decyzję o abdykacji Benedykta XVI.

Jak abdykacja papieża wpłynie na proces kanonizacji Jana Pawła II?

Nie wiadomo jak abdykacja Benedykta XVI wpłynie na proces kanonizacji Jana Pawła II. - Do 28 lutego pozostało jeszcze wiele czasu. Do tego dnia papież podejmuje decyzje tak, jak dotychczas. Być może jedna z nich będzie dotyczyła właśnie tej kwestii - mówi ks. Jacek Michalczyk, rektor Kościoła Środowisk Twórczych.

"Wiek ciąży. Brat chce mieć więcej spokoju"

Jedną z nielicznych osób, które od jakiegoś czasu wiedziały już o planach abdykacji Benedykta XVI, był jego brat Georg Ratzinger. - Życzy sobie na starość więcej spokoju. Wiek ciąży - tak wyjaśnił dziennikarzom powody rezygnacji.

Nowy papież do końca marca. "Benedykt XVI nie weźmie udziału w konklawe"

- Nowy papież będzie na Wielkanoc (31 marca - 1 kwietnia) - oświadczył ksiądz Federico Lombardi. Rzecznik Watykanu przyznał, że decyzja Benedykta XVI o abdykacji "była dla wszystkich zaskoczeniem". - Słuchaliśmy słów papieża z zapartym tchem. Był bardzo skoncentrowany - mówi Lombardii o momencie ogłaszania tej decyzji. Wykluczył, by powodem rezygnacji mogła być depresja i poczucie niepewności.

Izrael pozwala budować na Zachodnim Brzegu

Izraelskie ministerstwo obrony dało zielone światło dla budowy 90 lokali mieszkalnych w osiedlu Beit El, niedaleko Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowała w poniedziałek izraelska organizacja sprzeciwiająca się osadnictwu Pokój Teraz.

10 górników nie żyje po wybuchu metanu

Co najmniej 10 górników zginęło, a trzech zostało rannych w poniedziałek w wyniku wybuchu metanu w kopalni Workutinskaja w Workucie w Republice Komi, na północy Rosji - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej podało, że los ośmiu górników jest nieznany.

Chiny "hakują" USA. 100 mld dol. strat rocznie?

Stany Zjednoczone są obiektem zakrojonych na szeroką skalę cyberataków, które stanowią zagrożenie dla ich gospodarczej konkurencyjności - wynika z tajnego raportu o zagrożeniach dla USA, o którym informuje w poniedziałek "Washington Post". Najwięcej ataków na świecie przeprowadzają Chińczycy. Daleko w tyle są Rosja, Izrael i Francja.

Swoim gestem doprowadził do pojednania Chin z USA. Przegrał z rakiem

Wbrew sugestiom swoich kolegów, pewien chiński pingpongista 42 lata temu dał amerykańskiemu zawodnikowi mały prezent i zagaił rozmowę, która doprowadziła do niespodziewanego pojednania dotychczas wrogich Chin i USA. Tym sportowcem był Zhuang Zedong, który zmarł po długiej walce z rakiem.

Ławrow: Francja walczy z tymi, których zbroiła

- W Mali Francja walczy z tymi, których uzbroiła w Libii przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego, naruszając embargo wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. Stwierdził przy tym, że Zachód nie potrafi spojrzeć całościowo na problemy świata islamskiego.

Gruzja: przeciwnicy deklarują chęć rozejmu

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili i premier Bidzina Iwaniszwili zadeklarowali chęć "pokojowego współistnienia" i stonowania trwającej pomiędzy nimi zaciętej wojny politycznej.

Lotniskowiec stoi bezczynnie. Nie ma pieniędzy na remont

Amerykańskie wojsko ma poważny problem z pieniędzmi. Kongres nadal nie jest w stanie przegłosować budżetu Pentagonu na 2013 rok. Pieniędzy zabrakło między innymi na zaplanowany wielki remont lotniskowca atomowego USS Abraham Lincoln. Warty miliardy dolarów okręt stoi bezczynnie w bazie i czeka na polityków.

Obława na policjanta-mordercę. Milion dolarów nagrody

Kalifornijska policja intensywnie poszukuje w górach byłego funkcjonariusza, który jest podejrzany o dokonanie trzech zabójstw. Mężczyzna wypowiedział "wojnę" swoim byłym kolegom. Za informacje na jego temat władze oferują milion dolarów nagrody.

Świecka partia torpeduje islamistyczny rząd w Tunezji

Tunezyjska świecka partia Kongres na Rzecz Republiki (CPR), którą kieruje prezydent kraju Monsif Marzuki, wycofała z rządu trzech swoich ministrów. To poważny cios dla zdominowanego przez islamistów gabinetu, którzy samodzielnie nie mogą rządzić.

Szalupa zerwała się w czasie ćwiczeń. Pięć osób nie żyje

Pięciu członków załogi statku wycieczkowego Thomson Majesty zginęło w niedzielę w trakcie ćwiczeń ratowniczych w porcie La Palma na Wyspach Kanaryjskich, gdy szalupa, w której się znajdowali, zerwała się z liny i spadła z wysokości 20 metrów do wody.

Miliony Hindusów zmyło grzechy w Gangesie. Są też ofiary

Miliony hindusów zanurzyły się w wodach Gangesu na północy Indii, zmywając z siebie grzechy. Uczestniczą w Wielkim Święcie Dzbana - Maha Kumbh Mela - odbywającym się w Indiach raz na trzy lata. Nie obyło się bez ofiar - pod pielgrzymami zapadł się obciążony nadmiernie most. Zginęło 10 osób.

Udana próba. Dreamliner wykonał lot testowy

Dreamliner znów w przestworzach. To na razie tylko kolejny lot testowy. Maszyna wystartowała z lotniska w Seattle w stanie Waszyngton. Lot trwał nieco ponad dwie godziny, był spokojny i zakończył się sukcesem - informuje Boeing.