- Mój stosunek do Władimira Putina, wbrew temu co twierdzą niektóre media, nie jest wcale lodowaty - powiedział prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC, wyemitowanym w piątek wieczorem czasu lokalnego.

Watykan oświadczył w piątek, że dyskusja na temat krytycznego raportu Komitetu ds. Praw Dziecka nie oznacza konfliktu z ONZ. Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi nazwał „anomalią” medialny rozgłos wokół sprawozdania Komitetu na temat pedofilii.

Pistolety, granaty, fragmenty ludzkiej czaszki, pociski do bazooki czy gwiazdki ninja - to tylko niektóre przedmioty zarekwirowane przez Administrację ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA) podróżnym na amerykańskich lotniskach w ubiegłym roku. Zdjęcia zbioru niebezpiecznych przedmiotów TSA opublikowała na swoim blogu.

Pasażerski samolot tureckich linii lotniczych Pegasus lądował w Istambule po tym, jak jeden z pasażerów oświadczył, że na pokładzie znajduje się bomba i domagał się skierowania maszyny na Soczi, gdzie w piątek rozpoczęły się zimowe igrzyska. Turcy poderwali myśliwiec F-16.

Chińskie władze poinformowały, że Zhang Yimou naruszył zasadę polityki jednego dziecka i dlatego został skazany na grzywnę wysokości 7,48 mln juanów (900 tys. euro). Sławny reżyser ma ze swoją obecną żoną dwóch synów i córkę. Oficjalnie przeprosił za naruszenie prawa i zapłacił nałożoną grzywnę w komisji planowania rodziny.

Komisja Europejska odmówiła w piątek komentarza w sprawie ujawnionej w internecie treści rozmowy amerykańskich dyplomatów na temat Ukrainy. Mało dyplomatyczna wypowiedź przedstawicielki Departamentu Stanu USA na temat UE wywołała jednak konsternację w Brukseli.

Temat b. nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego, podejrzanego o pedofilię, nie był poruszany podczas piątkowego spotkania polskich biskupów z papieżem Franciszkiem - poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik. - To nie jest temat do naszego zajęcia duszpasterskiego - skomentował arcybiskup.

"Czystą fantazją" nazwała wysłanniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland doniesienia o rzekomym szkoleniu przez USA ukraińskiej opozycji. Amerykanka dodała, że Stany Zjednoczone oczekują od Ukrainy działań zmierzających do ograniczenia napięcia podczas trwających protestów antyrządowych oraz popierają utworzenie rządu jedności narodowej.

Rozpoczęła się ewakuacja cywilów z syryjskiego miasta Hims, uzgodniona między ONZ a władzami w Damaszku - podała syryjska telewizja państwowa. Według niej ewakuowane są kobiety, dzieci i osoby starsze.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew rozważa odrzucenie końcówki "stan" z nazwy swego państwa, by odróżnić ten kwitnący, bogaty w ropę kraj od generalnie ubogich innych państw Azji Środkowej - pisze w piątek Reuters.

Według dziennikarzy "New York Times" świętowanie igrzysk zafałszowuje realia putinowskiej Rosji. "Zimowe igrzyska w Soczi stoją w rażącej sprzeczności z olimpijskimi ideałami i fundamentalnymi prawami człowieka" - piszą kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia igrzysk i apelują, by reagować właśnie teraz, kiedy Putin jest w centrum uwagi.