"Unia Europejska nie może stracić Ukrainy"

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła w poniedziałek nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie. UE nie może stracić Ukrainy - cytuje Ashton agencja BNS.

Łowcy skarbów napadli na klasztor i związali mnichów

Grecka policja poinformowała w poniedziałek, że aresztowała trzech mężczyzn podejrzanych o włamanie do klasztoru św. Jerzego niedaleko miasta Aliartos, związanie tamtejszych mnichów i plany rozkopania monasteru w celu odnalezienia rzekomego skarbu.

Kongres żąda konsultacji z Obamą ws. Syrii

Szef amerykańskiej Izby Reprezentantów John Boehner w związku z kryzysem w Syrii zwrócił uwagę, że zanim Biały Dom podejmie jakąkolwiek decyzję w sprawie ataków chemicznych w Damaszku, musi skonsultować się z Kongresem.

Obama rozmawiał o Syrii z premierem Australii

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w nocy z poniedziałku na wtorek z premierem Australii Kevinem Ruddem na temat sytuacji w Syrii po potwierdzeniu ataku chemicznego dokonanego przez siły reżimu Baszara el-Asada - poinformował Biały Dom.

Kolejna wojna w Syrii. Na scenę wychodzą Kurdowie

To była jedna z największych fal uchodźców z Syrii od 29 miesięcy, czyli wybuchu powstania przeciwko Asadowi. Tylko od 14 do 19 sierpnia iracką granicę przekroczyło blisko 30 tys. ludzi. Niemal wyłącznie Kurdów z północnej Syrii. Według ONZ liczba uchodźców w irackim Kurdystanie wzrosła do blisko 200 tys. Skąd gwałtowny wzrost ucieczek w ostatnich tygodniach?

Atak chemiczny "niemal bez wątpienia". Ale decyzji Obamy brak

- Użycie broni chemicznej przeciwko własnej ludności to moralna niegodziwość - powiedział amerykański sekretarz stanu John Kerry na poniedziałkowej konferencji. - Prezydent Barack Obama uważa, że ci, którzy używają jednej z najpodlejszych broni na świecie, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności - dodał. Rzecznik Białego Domu podkreślił, że "niemal bez wątpienia" w Syrii doszło do ataku chemicznego, ale prezydent nie podjął jeszcze decyzji, jak na niego odpowiedzieć.

Zatrzymani Polacy opuścili egipski areszt

Dwaj Polacy zatrzymani w niedzielę wieczorem w egipskiej Aleksandrii są już wolni - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MSZ Radosław Sikorski. Podziękował też za skuteczność w tej sprawie ambasadzie RP w Kairze i odradził podróże do Egiptu.

Rosyjski magnat branży nawozów zatrzymany w Mińsku. Miedwiediew interweniuje

Dyrektor generalny rosyjskiego producenta nawozów potasowych Urałkalij Władisław Baumgertner został zatrzymany w Mińsku. Uznano, że jego działania przyniosły uszczerbek Białorusi - poinformował w poniedziałek białoruski Komitet Śledczy. Rosja oceniła to jako "nieprzyjazny i niepartnerski gest". Wicepremier Igor Szuwałow zapowiedział, że premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał już w tej sprawie "niezbędne wytyczne".

Brytyjska marynarka wojenna gotowa na uderzenie w Syrię

Okręty marynarki wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy) są przygotowywane do ewentualnego ataku na Syrię przy użyciu rakiet typu cruise. Dowódcy finalizują listę potencjalnych celów - donosi "Daily Telegraph", powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.

Izrael: usunąć z Syrii broń chemiczną

Izrael po raz pierwszy zaapelował o interwencję międzynarodową w Syrii. - ONZ powinna powierzyć Lidze Arabskiej zadanie wyznaczenia w Syrii tymczasowego rządu, by przerwać przelew krwi - powiedział prezydent Izraela Szimon Peres. Z kolei Iran oskarżył kraje spoza Bliskiego Wschodu o podsycanie napięcia w tym regionie i potępił wspieranie sunnickich radykałów w Syrii.

Masakra w obozie. Izraelczycy otworzyli ogień do palestyńskich uchodźców

Izraelscy żołnierze otworzyli ogień w kierunku grupy Palestyńczyków w obozie dla uchodźców pod Jerozolimą. Zginęły co najmniej trzy osoby, a około 20 zostało rannych. Fakt strzelaniny potwierdziły zarówno źródła palestyńskie, jak i izraelskie, ale ich relacje co do przebiegu zdarzeń znacznie różnią się od siebie.

"To byłaby idealna wojna". Co da Stanom interwencja w Syrii?

Pentagon ogłosił, że jest gotów na zbrojną interwencję w Syrii, ale Barack Obama, póki co, dyplomatycznie odpowiada, że "rozważa wszelkie opcje". Jak jednak zauważają komentatorzy, operacja wojskowa w Syrii - nawet wbrew Rosji, która konsekwentnie ostrzega przed tym krokiem - byłaby "idealną wojną" dla Obamy. USA nie mają w Syrii żadnych interesów, a fiasko misji nie wpłynie znacząco na i tak nie najlepsze stosunki na Bliskim Wschodzie.

Polska i Słowacja ramię w ramię przy integracji Ukrainy z UE

Prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowego spotkaniaz prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem wyraził zadowolenie, że oba kraje mają wspólny pogląd na integrację Ukrainy z Unia Europejską. Oba państwa wspierają również podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

Śmiertelne pobicie weterana. Policja zatrzymała drugiego napastnika

Waszyngtońska policja zatrzymała drugiego nastolatka podejrzanego o pobicie ze skutkiem śmiertelnym 88-letniego Delberta Beltona, weterana II wojny światowej. Wcześniej aresztowano jego 16-letniego wspólnika. Obaj zostali oskarżeni o napad rabunkowy i zabójstwo pierwszego stopnia.

"Rosja nie pójdzie na żadną wojnę". Ławrow ostrzega przed interwencją w Syrii

- Operacja zbrojna przeciwko Syrii bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ byłaby bardzo poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Oświadczył, że Rosja "nie będzie z nikim prowadzić wojny" i ostrzegł Zachód przed konsekwencjami militarnej akcji przeciwko reżimowi Asada.

To Kuba "zatrzymała" Snowdena na lotnisku. Uległa naciskom USA

Brak zgody Kuby na lot do Hawany zmusił Edwarda Snowdena do pozostania przez klika tygodni w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie - donosi rosyjski dziennik "Kommiersant". Stany Zjednoczone miały zagrozić Kubie sankcjami, gdyby ta udzieliła byłemu pracownikowi wywiadu pomocy. Jak dotąd media informowały, że za utknięciem Amerykanina na lotnisku stoi unieważnienie jego paszportu przez USA.

4,5 tysiąca Polaków stało się Niemcami

4 496 Polaków otrzymało w zeszłym roku niemieckie paszporty - podał w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Liczba Polaków, którzy zmienili obywatelstwo na niemieckie, wzrosła w porównaniu z rokiem 2011 o 5 proc.

Chiny nadal walczą z powodziami. Rekordowe opady

Setki tysięcy Chińczyków nadal walczą z powodziami wywołanymi przez tajfun Utor. Stacje wyładowcze nie są w stanie spuścić nadmiaru wody, a władze zarządziły oczyszczanie zalanych terenów, by uniknąć epidemii.