Separatyści uwolnili kolejnych obserwatorów OBWE

Czterech obserwatorów OBWE, uprowadzonych pod koniec maja przez prorosyjskich separatystów na Ukrainie, zostało uwolnionych - poinformowała w sobotę na swym Facebooku Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Europa 100 lat po wybuchu wielkiej wojny. "Nie ma wielkich armii ani determinacji narodów, by się bić"

- Europa staje się powoli takim zacisznym i coraz starszym regionem świata, w którym nie ma wielkich armii, ani determinacji po stronie narodów, żeby się bić - ocenił w programie "Tu Europa" Wawrzyniec Smoczyński, szef działu zagranicznego tygodnika "Polityka". Jak dodał, znaczenie Starego Kontynentu w geopolitycznej układance jest dzisiaj o wiele mniejsze niż w czasach, gdy wybuchały dwie wojny światowe.

Zawieszenie broni tylko w teorii? Pod Słowiańskiem zginęło trzech żołnierzy

Mimo przedłużonego w sobotę przez władze w Kijowie rozejmu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, obie strony donoszą o dalszych incydentach. Trzech ukraińskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w sobotę pod Słowiańskiem w obwodzie donieckim - informuje rzecznik sił antyterrorystycznych w Doniecku Ołeksij Dmytraszkowskyj.

Polacy wśród badaczy jednego z największych nazistowskich obozów w Norwegii

Polscy naukowcy wchodzą w skład zespołu prowadzącego badania archeologiczne w jednym z największych obozów nazistowskich w Norwegii. W Falstad, w środkowej części tego kraju, przetrzymywano około 5 tys. więźniów z 16 krajów. W pobliżu obozu znaleziono do tej pory szczątki 220 straconych w egzekucjach osób. Eksperci odnaleźli też wiele przedmiotów codziennego użytku, m.in. grzebienie, guziki czy szczoteczki do zębów.

100 lat temu zginął arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Wkrótce wybuchła Wielka Wojna

W Polsce na I wojnę światową patrzymy zupełnie inaczej niż społeczeństwa większości państw europejskich i pozaeuropejskich, takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Rosja, czy nawet Stany Zjednoczone. Dla nas to wojna zwycięska, dla innych narodów - wielka katastrofa. Rzut oka na mapę Starego Kontynentu z 28 czerwca 1914 r. - sprzed równo stu lat - pokazuje, że Polakom udało wykorzystać się kataklizm globalnego konfliktu tak, że na mapę wróciło państwo polskie.

Wenezuela bez prądu. Awaria przerwała przemówienie prezydenta

Rozległa awaria sieci energetycznej sparaliżowała w piątek kilka rejonów Wenezueli, w tym częściowo stolicę Caracas, powodując m. in. dwukrotne przerwanie transmisji przemówienia prezydenta Nicolasa Maduro. Awarii nie opanowano w pełni po zapadnięciu zmroku.

"Ostatnie tchnienie europejskiej Turcji". Sienkiewicz z Belką o zderzeniu cywilizacji

Niewybredne oceny dotyczące stanu rządowych projektów czy hipotetyczne wsparcie udzielone rządowi przez NBP to nie jedyne tematy, jakie poruszali w czasie feralnej kolacji Bartłomiej Sienkiewicz, Marek Belka i Sławomir Cytrycki. Panowie rozmawiali także o zderzeniu cywilizacji i przemianach społecznych w Turcji. Zdaniem szefa MSW dokonuje się tam ponowna islamizacja kraju.

Barroso zaakceptował nowego polskiego komisarza

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso spotkał się w piątek w Brukseli z kandydatem polskiego rządu na przejściowego komisarza ds. budżetu Jackiem Dominikiem i zaakceptował tę kandydaturę - poinformował rzecznik KE Cezary Lewanowicz.

Najwyższe unijne stanowiska zostaną rozdane 16 lipca

16 lipca odbędzie się dodatkowy szczyt UE poświęcony obsadzie dwóch kolejnych kluczowych stanowisk w UE: szefa Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Pedofil z BBC okazał się też nekrofilem

Szokujące doniesienia z Wielkiej Brytanii. Znany brytyjski prezenter Jimmy Savile przez dekady gwałcił nie tylko dzieci i dorosłych. Okazuje się, że był również nekrofilem. Jako wolontariusz pracujący w szpitalu molestował zwłoki przetrzymywane w kostnicy. Takie są najnowsze ustalenia brytyjskich śledczych.

Były konsul w Monako przyznał się do zlecenia zabójstwa miliarderki

Zięć monakijskiej miliarderki Helene Pastor, były polski konsul honorowy w Monako Wojciech J. przyznał, że był zleceniodawcą jej zabójstwa - poinformował w piątek prokurator Marsylii Brice Robin. Miał za to zapłacić ok. 250 tys. euro. Wojciech J. został w piątek odwołany przez MSZ.

Separatyści godzą się na rozejm do 30 czerwca. Przejść granicznych nie oddadzą

"Przedstawiciele Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej zgodzili się na przedłużenie zawieszenia broni do 30 czerwca" - informuje rosyjska agencja RIA Nowosti. Pomimo ustępstw, separatyści nie zgodzili się jednak na oddanie zajętych przejść granicznych. W piątek w Doniecku rozpoczęła się druga runda konsultacji w sprawie pokojowego uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy.