Laureat Pulitzera: co najmniej tysiąc nazistów szpiegowało dla Ameryki

"Amerykańskie agencje nie tylko zatrudniały nazistów, one też ukrywały ich zbrodnie" napisał Eric Lichtblau. Do księgarni za oceanem trafia właśnie jego książka "Naziści z sąsiedztwa: Jak Ameryka stała się bezpieczną przystanią dla ludzi Hitlera". Laureat Pulitzera twierdzi w niej, że przez dekady zimnej wojny co najmniej tysiąc nazistów szpiegowało dla Stanów Zjednoczonych. W zamian dostali spokój: pomoc w emigracji do Ameryki, ukrywanie i ignorowanie ich wojennych zbrodni.

OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymi

Niedzielne wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się w większości zgodnie z normami demokratycznymi - oceniła w poniedziałek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). - Wybory stanowiły ważny krok w dążeniu Ukrainy do wzmacniania demokratycznych wyborów zgodnie z jej międzynarodowymi zobowiązaniami - oświadczył Kent Harstedt z OBWE.

Ławrow ubolewa, że wybory "nie odbyły się na całym terytorium Ukrainy"

Sądzę, że uznamy te wybory, bo jest dla nas ważne, by Ukraina w końcu miała władze, które ze sobą nie walczą - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, komentując wybory parlamentarne na Ukrainie. Stwierdził też, że to dobrze, że wybory się w ogóle odbyły, ale nie potrafił nie zauważyć, że "nie na całym jej terytorium". O tym, dlaczego nie odbyły się w Donbasie kontrolowanym przez Rosjan i prorosyjskich separatystów i na Krymie, siłą anektowanym przez Rosję w marcu, nie wspomniał.

Sondaż: Tylko co szósty Litwin nie boi się Rosji

Ponad połowa Litwinów – 55,5 proc. - uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla państw bałtyckich - wskazują poniedziałkowe wyniki sondażu. Najbardziej niepokoi możliwość presji ekonomicznej i energetycznej oraz wojny informacyjnej i działań militarnych.

"Oligarchowie z Ukrainy nigdzie nie zniknęli"

Wybory parlamentarne na Ukrainie wygrały siły prozachodnie, umożliwiające rozpoczęcie reform, ale otwartą kwestią pozostaje wpływ oligarchów na dalszy rozwój kraju - mówi ekspert litewskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej Laurynas Kascziunas.

Rebeliancka artyleria ostrzeliwuje rejon Mariupola i Donieck. Będzie atak na Debalcewo?

Od rana rebelianci ostrzeliwują pozycje ukraińskie w rejonie Mariupola i Doniecka. Pojawiły się informacje, że mogą zaatakować także w trzecim kluczowym punkcie frontu - rejonie Debalcewa. Wcześniej, w niedzielę, kiedy Ukraina wybierała nowy parlament, do obwodów donieckiego i ługańskiego wjechało z Rosji kilka kolumn czołgów i pojazdów wojskowych. Od kilku dni rebelianci twierdzili, że tuż po wyborach to armia rządowa przystąpi do ofensywy w Donbasie.

Prosto z lotniska do izolatki. Nie miała eboli, zapowiada proces

Zdrowa pielęgniarka, którą poddano kwarantannie po powrocie z Afryki Zachodniej do USA, zamierza wystąpić na drogę sądową. Kobieta w Afryce Zachodniej opiekowała się pacjentami zakażonymi ebolą, ale po powrocie testy nie wykazały choroby. Mimo to trafiła do izolatki na 21 dni.

Nowy filar rosyjskiej floty prawie gotowy. "Tylko" pięć lat po terminie

Jeden z najnowocześniejszych rosyjskich okrętów jest coraz bliższy ukończenia. Fregata Admirał Gorszkow ma być gotowa do prób stoczniowych. Prototypowy okręt nowej serii, która ma stanowić kręgosłup Floty Rosji przez wiele lat, rodzi się w ciężkich bólach. Pierwotnie Admirał Gorszkow miał być ukończony już pięć lat temu.

Urugwaj wybierał, ale potrzebna będzie druga tura

Kandydat rządzącej w Urugwaju lewicowej koalicji Tabare Vazquez objął prowadzenie w niedzielnych wyborach prezydenckich jednak nie zdołał uzyskać wymaganej większości 50 proc. głosów - wynika z sondaży exit polls. Druga tura wyborów odbędzie się 30 listopada.

Izrael utrudni przekraczanie granicy palestyńskim robotnikom

Minister obrony Izraela Mosze Ja’alon zapowiedział zmianę zasad przekraczania granicy, uniemożliwiającą Palestyńczykom korzystanie z publicznych autobusów, którymi osadnicy żydowscy jeżdżą na Zachodni Brzeg Jordanu – poinformował w niedzielę dziennik "Haarec".

Brytyjski sekretarz obrony: nasze miasta są "zalewane" przez imigrantów

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon twierdzi, że brytyjskie miasta są "zalewane" przez imigrantów a ich mieszkańcy "są w stanie oblężenia". Jak pisze "The Guardian", pełen emocji język użyty przez ministra to część polityki mającej na celu wezwanie do renegocjacji stosunków Wielkiej Brytanii z Europą.

Prezydent Izraela uczcił pamięć arabskich ofiar masakry

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin odwiedził w niedzielę położone przy granicy z Zachodnim Brzegiem Jordanu miasto Kafr Kasim, by uczcić ofiary dokonanej tam przed 58 laty przez izraelską straż graniczną masakry, w której zginęło 47 arabskich cywilów.

Demonstrowali w obronie demokracji. Trafią do więzienia

Sąd w Kairze skazał w niedzielę 23 osoby, w tym siedem kobiet, na kary trzech lat więzienia za udział w nielegalnej demonstracji. Agencja Associated Pres pisze, że jest to kolejna rozprawa władz ze świeckim ruchem prodemokratycznym.